Vlákno názorů k článku Souborový systém Btrfs: práce se snapshoty od Vojtěch Myslivec - Predne, diky za clanek a cely serial. Je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2020 22:17

    Vojtěch Myslivec

    Predne, diky za clanek a cely serial. Je to prinosne a dobre cteni. Okolo btrfs je hodne zastaralych informaci, tak jsem rad, ze to nekdo shrne k aktualnimu stavu.

    Je to nekolik mesicu, co jsem zacal zalohovat pomoci rsnapshot+btrfs subvolume.

    Kdo zna rsnapshot, tak jde o to, ze misto vychoziho vytvareni hardlinku – jako r-snapshotu – se vytvori btrfs snapshot a misto mazani adresare se maze cely btrfs snapshot. Zjednodusene jde o tento princip
    1. Vytvor novy btrfs snapshot
    2. rsync-em nahraj novou verzi zalohy
    3. Smaz nejstarsi snapshot

    Jsem pozitivne prekvapeny vykonem. Zalohy probihaji velmi rychle a tez se hodne setri misto.

    Co se tyce problemu s btrfs, tak jedine, na co jsem narazil bylo pri zapnutych quotach na kernelu 4.19 (cas od casu to pri prejmenovani snapshotu zamrzlo). Bez kvot zadny problem a nyni na kernelu 5.4 to slape v pohode i s kvotama.

    Co bych ted rad vyresil je kopie techto snapshotu na sekundarni uloziste (off-site). Bude v nejakem z nasledujicich dilu probrany btrfs send/ btrfs receive? Je mozne temito prikazy synchronizovat dva btrfs vcetne zachovani snapshotu? Neco ve smyslu posli snapshot 3 subvolume 1 a na druhe strane opet vytvorim snapshot 3 subvolume 1 pouze s rozdily, se zachovanim spolecnych bloku.

    Jeste jsem to detailne nestudoval, tak by me zajimalo, na co se mam pripravit. Ci jestli se nekdo potykal s necim podobnym. Budu rad i za relevantni linky.

    5. 2. 2020, 22:19 editováno autorem komentáře

  • 9. 2. 2020 16:45

    Josef Jebavý

    Děkuji za pochvalu a informace o vlastních zkušenostech.

    Ano BTRFS send/receive bude.