Názor k článku Soudní dvůr EU: vkládání videa do stránek může porušovat autorský zákon od anonym - Omlovám se, že se tímto vlamuji do otevřených...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 3. 2021 15:30

    bez přezdívky

    Omlovám se, že se tímto vlamuji do otevřených dvěří, ale chtěl bych odpovědět na jednu věc. Opravdu nerozumím, co je naivního na tom, že někdo automaticky nepředpokládá, že snížení úrovně deklarovaných práv nepovede ke snížení úrovne té reálné. Naopak v tom vidím prvky argumentačního klamu šikmé plochy (podáte prst, vezmou ruku). Navíc onu naivitu nemáte ničím podloženou, je to čistě subjektivní pocit.

    Já vám naopak můžu napsat, že snížení deklarované úrovně práv povede ke zvýšení té reálné. Efektivní vymáhání určité úrovně práv s sebou nese určitou zátěž byrokratického aparátu. Jak známo, vyšší nároky na tento aparát snižují jeho efektivitu a onen pomyslný „strop“ (v tomto případě efektivní vymahatelnost) pak při vyšší deklarované úrovni úrovni nastává dříve, než by bylo očekáváno. Snížením deklarované úrovně dojde k poklesu požadavků na aparát, čímž se sníží jeho zatížení, což povede ke zvýšení jeho ekektivity a v konečném důsledku tedy i k vyšší reálně vymahatelné úrovni práv.

    Ona křehká rovnováha, o které píšete, existuje. Nicméně hledání její optimální úrovně je stále hudbou budoucnosti, koneckonců i vy sám zmiňujetem že došlo k vychýlení. Domnívám se však, že cesta k oné optimalizaci opravdu vede směrem, který nazýváte „v neprospěch autorů“. Technologický rozvoj už po spoustu let posouvá naše možnosti a srovnávání s minulostí - „křehká rovnováha nějak fungovala stovky let, ale v posledních cca 30 letech technologický rozvoj výrazně změnil podíl mezi těmi právy, která jsou reálně chráněná“ - prostě už kvůli onomu značnému rozvoji neobstojí a je třeba na celou záležitost nahlížet i jinak, přemýšlet o jiných cestách a nelpět na důslední nápravě („nedokázaly reagovat – nedokázaly dál chránit ani ta práva, která jsou formálně chráněná zákonem, natož aby dokázaly reagovat třeba na mnohem snazší vytváření kopií pro osobní potřebu“) „nedostatků“ proti historickému stavu, které však nastávají jakožto přirozený důsledek významného technologického rozvoje.