To tam máte ten T2300 naletovaný jako BGA? Já jsem si ve svým kompu už dávno vyměnil Core za Core2 Duo (tedy 64bit). Podle wikipedie by měl být T2300 socket M, takže nejrychlejší socket M model je T7600G s odemčeným násobičem, běžícím na 3.16 GHz.
OT: kdyby někdo udělal adaptér na socket P, tak by tam možná běžel až Core2 Extreme (i když teda kdoví co všechno u toho dual penrynu na protokolové úrovni změnili)
Pentium 4 bylo zlomové, první P4 byly 32bit, ale ty následně vydané ( tuším že měli ještě HT ) a pak první dvoujádrové Pentium D už 64bit byly. U notebooků byly 32bit ještě Pentium M. A popravdě vím o jednom starém stále běžícím serveru, kde je poslední ještě 32bit Xeon - je neuveřitelné, že ten server ještě žije :-)
Nicméně x86 nejsou jen velké procesory - třeba Intel Quark je aktuální produkt postavený na x86 ale pouze 32bit. Pro takovéhle specifické věci tu prostě nějaké 32bit distribuce musí zůstat, protože nic jiného než osekaný linux nebo nějaký unix na tom běžet nemůže.
napr. pre military a space aplikacie od osemuhlnikovych systemov
http://www.octagonsystems.com/
napr., Mobl D2
-30°C to 71°C fanless operation
Meets MIL–810F shock and vibration (pretazenie 75G na 6ms pri pilovom signale)
Compatible Operating Systems
• Windows Embedded or Linux
• All drivers included
CPU
DMP Vortex 86MX
The Vortex86DX is a high performance and fully static 32-bit X86 processor with the compatibility of Windows based, Linux and most popular 32-bit RTOS
http://octagonsystems.com/application/files/8215/0540/7479/MOBL-D2.pdf
http://www.elitetest.com/sites/default/files/downloads/mechanical_shock_and_vibration_testing.pdf
http://www.dmp.com.tw/tech/vortex86dx/#overview
Samotn vyrobca, v novsich modeloch s Atomom dava Mint
http://octagonsystems.com/application/files/6215/0644/4320/TRAX_10_datasheet.pdf
aj ked je pravda, ze v tej novsej verzii je 64-bitovy Atom
https://ark.intel.com/products/78475/Intel-Atom-Processor-E3845-2M-Cache-1_91-GHz
Pro zajímavost, co už lítalo nebo lítá v kosmu:
http://cpushack.com/space-craft-cpu.html
Je tam mockrát zmíněn 386, ten má ještě rozumně nízkou integraci (a navíc ty projekty jsou někdy hodně staré).
Ale fakt to moc nesouvisí s desktopovými a serverovými distry :-)
...Pokud pomineme starý hardware, pak uživatelé buď používají starou architekturu ze zarputilosti nebo spíš omylem. Jsou zvyklí při stahování instalačního obrazu klikat na číslo 32, tak to dělají. Bez ohledu na to, že tak dávno činí zbytečně.....
ach jo, ja uz se do tohohle sveta fakt nehodim.
V našej firme sme od zákazníka dostali v lete ich starý server, aby sme im nainštalovali demo lekárskeho systému. SCSI 320 som ešte rozchodil, ale keď som zistil, že mám len 32bit procesor...
Posledná inštalácia na serveri v 32bitoch bola u nás v roku 2011. Je otázne, či by nám všetko fungovalo rovnako, keď máme niektoré boolean premenné uchované vo veľkých číslach... Budú sa unsigned long správať rovnako na 32 aj 64bit? Máme niekde v databáze už vyšiu hodnotu? hmmm
1. Pokud mate boolean uchovavane ve velkych cislech tak jste cunata!!! To neni minimalisticky system aby jste ospravedlnili pouzivani tehle hacku.
2. Pokud mas databazi kde neni abstrakce od specificke architektury tak jste cunata!!! Vetsina mainstreamovych DB to ma pravde z duvodu kompatibility zkrz ruzne platformy. Ptam se. Proc?
3. unsigned long mohou byt dokonce jinak implementovany zkrz ruzne operacni systemy na stejne architekture -viz 2
A vubec nechapu proc u dema lekarskeho systemu musite resit takove low level veci.
U specialnich embedded lekarskych systemu pokud se treba dodava tomograf nebo sono, tak se vzdy pouziva pecko od dodavatele a dodava se jako all in one kompletni reseni i s podporou. Nelze jinak.
U malych reseni jako zubni rentgen se musi soft dodrzet specifikace. Neexistuje pripad "dostali jsme od zakaznika server..." Uz takovy pristup k implementaci zakazek vzbuzuje jiste pochybnosti...
Nevim jak je to lekarstvi, ale v jinych oborech si IT oddeleni dokaze navymyslet spoustu zajimavosti.
Predpokladam, ze to nebude system na vysetreni, ale neco na zpusob - od 95. do toho softu piseme karty a chceme vyzkouset novy system.
Add promenne - setkal jsem se se situaci kdy zakaznik v navrhu pozadoval sloupce s nazvy Sloupec1 - Sloupec10. Ze jeste nevi na co je pouzije, ale ze tam chce mit misto. Presvedcit ho, ze to jde udelat jinak neprichazelo v uvahu, protoze takhle te tabulce rozumi i on a jeho zakladni SQL mu staci.
Dalsi zakaznik zase pozadoval, aby se hodnoty ciselniku nebyly pres tabulku, ale aby se tam rozkopirovaly, protoze on neumi JOIN a cisla mu nic nerikaji. Na pripominku, ze db muze byt zbytecne velka a pri zmene nazvu bude problem argumentoval, ze nazvy se menit nikdy nebudou, maximalne se nejaky prida. A vlastne mel pravdu. Jeho db, jeho pozadavky, co chces delat. Takze jestli kdysi usoudili, ze nejaky boolean muze v budoucnu byt uint64, tak proste smula....
ohledne te velikosti, jak kdy:
https://www.ghacks.net/2016/01/03/32-bit-vs-64-bit-browsers-which-version-has-the-edge/
Co pamatuju, tak 64bit Linux system mi zabiral cca 30-40% vic RAM (tehdy nejaky Slackware 14.0).
Jenze vo tom to neni, kazda 64bit appka (i jen jeji binarka) je uz po kompilaci sama o sobe vyrazne vetsi nez ve 32bit variante. Mozna bys byl schopnej nastavovanim kompilatoru docilit stejny velikosti, jenze tim bys prozmenu docilil toho, ze ta appka v 64bitech pojede o pulku pomalejs nez ve 32.
Schvalne ju ... ted sem na widlich tak trebas totalcommander ... na disku 4 456 568 vs 8 832 648. V RAMeti 5 272k vs 8 388k.
jenze to je problem ani ne tak, kolik si to vezme na disku, nebo jak se to tlaci z disku do pameti, ale s vyuzitim cache. Dokonce existovaly nejaky benchmarky s mikro VM, ktera se i s programem vlezla do cache a byla ve vysledku rychlejsi, nez JITovanej kod (musim dohledat).
A proč vlastně končí podpora 32bit arch, když je to celé pouze o parametru kompilátoru. Většina kódu je napsaná v C, nebo C++ (nezávisle na architektuře). Asi mají problém spustit kompilaci gcc --march=i386.
Při dnešních výkonech firemních datacenter je to zanedbatelný čas i náklady na kompilaci.
Takže všem gratuluji k tomuto rozhodnutí a také gratuluji k odůvodnění tohoto rozhodnutí.
To mas easy, vyvojari sou patlalove (na root takovych chodi taky hromada) nemaj ani paru co jak kde funguje a pak to podle toho vypada - prekompilovat to casto jde jen na jejich vlastnim HW a nikde jinde, natoz spustit.
Natoz aby tusili (ci meli aspon paru) ze krome x86 existujou spousty dalsich architektur, klidne 8bitovych. A zcela bezne a ve velkym se pouzivaji.
Autor clanku se mezi ne muze smele zaradit hned svym prvnim argumentem ... 32bit tux umi samozrejme i na x86 adresovat mnohem vic nez 4GB RAM (a umej to i 32bit widle, a to i XP).
BTW: Pocet tech patlalu si muzes spocitat podle minusu u tohodle postu
Pod to se mohu podepsat. Uz jen takovy hloupy vyvojar "it works on my computer" dokaze zpusobit paseku. Takhle mimochodem fungoval vyvoj Sybase. Vzdycky to nekdo na svem compu zkompiloval a pak chudak zakos resil cesty ke knihovnam, nedejboze unresolved symbols a spinave hacky typu LD_LIBRARY_PATH. O problemech na sparcu a powerpc radeji ani nemluvim.
Teorie o prekompilovani je pekna, pokud nenarazite na libku ktera ma hromadu hacku pro 32bitovou architekturu a linker je tak neskutecne volodroidsky nedodelany, ze neumoznuje natahovat libky podle subarchitektur( jako napr na intel MMX,SSE,SSE2 etc.) tak smula priteli. Uz jen na 32bitech jsi skoncil. Do 64bitu uz musi nekdo ten kod co dela treba dekompresi videa dostatecne abstraktne prepsat.
Dalsi veci je ze mate kus softu ktery by sice sel na 32bitu po premlouvani kompilovat, ale pouziva binarni blob pod NDA jez je 64bit only. Pripadne je k tomu i zdrojak, ale ten kod je od roku 1996 or prvni 64bitove implementace a to otestovany na uplne jine architekture.
Nooo x86. Pokud vezmeme PAE. Mne celkem necelych 4GB na proces (u linuxu je to snad nejak 3,5 tusim, ten to natahuju z pasek, musel bych se podivat:))) prijde docela malo. U nekterych aplikaci to uz nemusi stacit. Je sice fajn adresovat vic pameti, ale to omezeni na proces (ze zcela jasnych duvodu) je limitujici.
Na 8bitovych architekturach se nepouziva linux ale obycejne se zvazi jestli ma cenu dat tam vubec nejaky operacni system.
Pro nás majitele starožitných počítačů (které fungují zatím skvěle) by byla zajímavější informace, jak se k odchodu od 32 bitů staví Debian. Gentoo předpokládám nemá s podporou 32 bitů moc problémů. A ve světě BSD bych předpokládal, že podpora zůstane u FreeBSD. Tuším, že OpenBSD a NetBSD se jen tak 32 bitů nevzdají (kdo má toustovač?).
Na Gentoo existuje multilib projekt, ktery se o toto stara:
https://wiki.gentoo.org/wiki/AMD64/FAQ#What_is_multilib_and_how_can_I_use_it.3F
Mám mini-ITX desku s Atomem N270. Deska se napájí z externích 12V, spotřeba pár wattů, bez nutnosti shánět mini-ITX zdroj, v případě potřeby se to dá provozovat i v autě nebo na baterky. S gigabitovou kartou a velkým HDD je to ideální domácí server na data a přehrávání hudby/filmů, nevím čím novějším bych to nahradil.
Z pohledu Debianisty postradam:
- informaci o tom, ze aktualni bezici i386 system nemusi byt lamerina admina, ale historicka zalezitost; proste se to nainstalovalo pred mnoha lety a od te doby se to postupne upgraduje bez reinstalace
- informaci o multiarch instalacich
- a s tim volne souvisejici moznost migrace i386 -> amd64 byt podle neoficialniho postupu (http://www.ewan.cc/?q=node/90) - tady bych ocenil, kdyby bylo nejake distribucni reseni, tak trosku doufam, ze na tom nekdo pracuje
Taky to Ubuntu mohlo ještě počkat a 18.04 LTS a pak teprve opustit, bylo by dalších pět let k dobru.
Ubuntu v 17.10 32bit normalne podporuje vsemi zpusoby, pouze jedinej prestane a to vydavat pripravene "Desktop 32bit ISO" vice viz: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-konci-s-32bitovymi-instalacnimi-obrazy-pro-desktop/nazory/939581/
Pekny clanok a v podstate suhlasim. Najskor som mal namietky, ale ked som si ho precital este viac, doslo mi, ze hovori o beznych uzivateloch desktopov / serverov v IT prostredi.
Kde je miesto na 32-bitove verzie su napr. rozne embedded systemy, automatizacia.
Robime SCADA/MES systemy pre priemysel plus nejake male veci (embedded Win7). Odhliadnuc od tych embedded, vsetky nase aplikacie dnes bezia na 64-bitovom OS (Win, HPUX, dokonca OpenVMS, mame aj port pre Linux :)
Ale pokial nemam velku aplikaciu, snazim sa tam dat 32-bitove binarky (teraz hovorime o Win, pre ostatne platformy mame iba 64-bitove binarky)
vyhody:
- 10-15% rychlejsi kod
- lepsie vyuzitie pamate (inak povedane mensi narok na pamat pri tej istej uzivatelskej konfiguracii)
- ak sa nejaky proces zblazni (memory leak alebo chyba v aplikacii) tak padne po vyzrati 3GB RAM a je restartovany. Ak sa zblazni nieco 64-bitove, tak ide do kolien cely Windows
Binarky naseho systemu medzi sebou dokazu komunikovat cez TCP prip. zdielanu pamat (na tom istom stroji), pricom si rozumeju Win32/Win64/HPUX64/OpenVMS67/Linux64 (dokonca aj ked HPUX je big endian), takze v pripade potreby mozem mat vsetky serverovske binarky na 32-bitoch s vynimkou 1-2 ktore potrebuju viac ako 3GB pamate.
Su aj pripady ked server binarky su 64-bitove ale klienti su stale na 32-bitovych.
Pekny den.
ps:
Nase systemy maju bezne uptime stovky dni az roky (v redundantnych aplikaciach sa jednotlive nody mozu restartovat napr. kvoli OS aktualizaciam, ale cely system bezi dlho .. najdlhsie beziaca aplikacia na OpenVMS mala pred par dnami 2165 dnovy uptime, to je cosi menej ako 6 rokov :) Preto riesime otazky stability mozno viac ako ini..
Jsem rad ze nekdo dela systemy, ktere oznazuji jako dobre navrzene. Ty widle embedded jsou v podstate jiny system a tezko snesou srovnani s pc bimbous.
Jeste k tem 32bitum vs 64bit. V zasade souhlasim, akorat s tou vyhradou ze pokud je to maly system na 64bitech, tak k 32bitove aplikaci se jeste musi navic dotahnout ty same libky ktere uz v systemu jsou nicmene tentokrate 32bitove verze. Pokud masina nema moc pameti tak to resis.
ps: je vysadou linuxaku ze sve zavazne problemy a zmeny konfiguraci(napr.disku, vymenu karty nebo pameti) resi resetem. My co jsme vychovani na "lepsich systemech", tak restart je vniman jako neco jen v nejhorsim pripdade a profesne take neco jako velmi ponizujiciho. Asi znas ten pripad kdy se o restartu diskutuje i mesic a mezitim se poti lidi jak to udelat bez nej:)
Drobná oprava: věta "Uživatelé systému se zeleným chameleonem v logu tedy už vůbec nemají možnost starou architekturu používat." není tak úplně pravdivá, protože na rozdíl do Leapu Tumbleweed paradoxně stále nabízí i 32-bitovou verzi. Ale je veřejným tajemstvím, že je to spíš proto, že to funguje tak nějak setrvačností, a že jakmile se objeví nějaký závažnější problém, který se nikomu nebude chtít vyřešit, skončí také (jednou už k tomu nebylo tak úplně daleko).
Architektúra využívajúca 64 bitov je stavaná viac na spracovanie grafiky, videa, hudby a v oblasti serverov. Bežný človek 64-ku nevyužije naplno pre neho to bude zbytočný luxus. Z uvedených informácií vyplýva iba jediné - majú plán skonštruovať prvý 128 bitový počítač ideálne na lámanie hesiel.