Pekny prispevok, SM sa mi zacina pacit stale viac a moja chut to vyskusat stale rastie (a to som doteraz pouzival LFS).
Stojim vsak pred dilemou, ci sa pozriet na SM alebo na Lunar linux ktory vychadza z rovnakeho zakladu. Je niekto schopny porovnat tieto dve distribucie a povedat presnejsie, v com sa lisia?
Ahoj. Nepoznam sice velmi Source Mage ani Lunar (prvy som skusal ale vzdal som to, druhy zatial vobec), ale pred par mesiacmi som vyskusal na moj notebook nainstalovat Gentoo linux, ktory je zalozeny na systeme "portov" podobne ako BSD, a nemozem si ho vynachvalit ;-))
Takze ak niekto premysla nad source-based distribuciou, mozem Gentoo len odporucit ;)
Nestudoval jsem literaturu, ale vím, že 'Raven' je skutečně 'Krkavec'. Někdo slavný, kdo překládla jako první onu báseň E.A.P. to ovšem přeložil jako 'Havran' a většina ostatních překladatelů to po něm převzala. Říkám-li většina, myslím tím oněch 14(!) překladů básně 'Raven', které jsou mi známy.
Jeden z mála (ne-li vůbec jediný) překladatelů, který se nenechal zvyklat je jistý doktor Macek (kdysi známý politik zastupující jednu pravicovou politickou stranu mající shodou okolností také ve znaku ptáka), který jako první použil slovo 'Krkavec' (a dostal za ten překlad dokonce nějakou cenu... nesleduju to).
Takže tolik k těm překladům. Ale o tom ten článek není ;)
Jáchym
Patch je prilozeny jako jeden ze souboru spellu (BUILD, DEPENDS, patch), takze vam staci aktualizovat grimoire (v nem jsou vsechny spelly; 'scribe update') a znova program "vykouzlit". SM si progam (ma ho v cache => nemusi stahovat) opatchuje a znovu prelozi. Vse by se melo samo udelat pri 'sorcery system-update'.
Stačí spustit 'sorcery system-update'.
Verze nainstalovaných spellů jsou porovnány s verzemi v grimoire (položka VERSION) a datumy instalace spellů jsou porovnány s datumy aktualizace spellů (položkou UPDATED).
V případě jiné verze spellu nebo aktualizace spellu jsou požadované balíčky, případně patche automaticky stáhnuty a přeloženy.
'sorcery system-update' lze spouštět také pomocí crona.
I v Source Mage lze pracovat s binárními soubory. Instalace spellu končí uložením binární verze do adresáře /var/cache/sorcery. Stačí například zkopírovat mozilla-1.4a-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2 na jiný počítač do daného adresáře a spustit 'cast mozilla'. Nainstaluje se binární verze.
o SM distribucii som uz pocul a rozhodujem sa
ci ju neskusim. Chcel by som sa len spytat ako je porovnatelny vykon tejto distribucie s ostanymi.
Znami Tvrdia ze o 10 az 20% stupne vykon systemu
a aplikacii z dovodu optimalizacie na konkretny procesor pri komplilacii.
Mozete mi pripadne odporucit nejaky link ktory sa takemuto porovnaniu venuje, alebo nejakym sposobom skritizovat moj nazor?
Sax.
Ano taky poslední dobou čtu nadšené články o tom, jak po výměně distra za Gentoo nebo SMG dramaticky narostl výkon a počítač viditelně ožil.
Používám slackware, redhat a mdk a chtěl bych vidět link, který na základě rozumných benchmarků dokazuje rapidní zlepšení či zvýšení rychlosti.
Jinak mi přijde, že to je typ distra pro nadšence, co mají fůru času na "hraní si" se systémem, tlustokabel k internetu a dostatečně výkonný stroj na kompilaci celého systému.
SM neznám, používám Gentoo. Osobně si nemyslím, že by kompilace balíčků měla nějaký výrazný vliv na výkon počítače. Řekl bych, že přínos je někde jinde. Například v Mandrake 9.1 binární balíček Midnight Commander závisí mj. na libX11, libGPM, libSM a libICE (zdroj http://rpms.mandrakeclub.com/rpms/mandrake/9.1/i586/Mandrake/RPMS/mc-4.6.0-1mdk.i586.html). Takže pokud chci MC, musím si naistalovat i půlku X. U ostatních binárních distribucí to myslím bude podobné. Buď to danou funkčnost (samba, ldab, mysql, x, gpm) podporuje a bez ní to nejde spustit, nebo jí to nevyžaduje a nepodporuje. Varianta "Mám zájem o využívání LDAP databáze, ať ji používají všechny aplikace, které to mohou podporovat" chybí.
Source based distribuce mi umožňuje během kompilace určit jestli X chci používat a tedy jestli aplikace má zmíněné knihovny vyžadovat. Gentoo na toto používá systém flagů. Jak SM nevím.
Autor je lehce demagog ;-)
Viz. kapitola "Správa softwarových produktů":
1. (binary) Produkty instalované ze zdrojových kódů nelze jednoduchým způsobem aktualizovat ani odinstalovat. Doporučeným způsobem nelze zjistit ani seznam souborů patřících produktu, ani verzi nainstalovaného produktu.
2. (source) Nevýhody instalace ze zdrojových kódů zmíněné v předešlém odstavci ale v této distribuci neplatí.
3. (source) Ani v této distribuci nelze cokoli kamkoli ručně nainstalovat a očekávat, že správa softwarových produktů to dokáže spravovat.
Takze pokud dokazu vytvorit popis source balicku, muzu totez udelat pro balicky binarni, takze se nejak argumentace v bode dve vytraci do zmatena, protoze pro source distribuci plati stejna pravidla jako pro distribuci binarni s tim rozdilem, ze kompilaci vseho promrhate daleko vice strojoveho casu.
Nejsem proti prekompilovani kritickych casti systemu, ale delat to pro vsechny balicky?
O.
Nedavno jsem presel na Sorcerer Linux (puvod Source Mage) a pochybuji, ze se nekdy vratim k binarni distribuci. Predevsim ocenuji jak snadno lze vytvaret spelly - u jednodussich programu jde v podstate o pouziti a prepsani existujiciho vzoru. A potom taky, ze pokud nejaky spell nefunguje/neinstaluje podle mych ocekavani, velmi snadno si vyrobim vlastni, upravenou verzi.
Pokud jde o rychlostni srovnani, tak nemuzu tvrdit, ze vse slape rychleji (CFLAGS=-O2 -march=muj-processor). Hlavne protoze jsem Sorcerer nainstaloval na laptop, kde je brzdou spis pristup na disk a neprilis pameti (128MB). To me privadi k dalsi poznamce: pro zdrojovou distribuci doporucuji velky disk pro pohodlny zivot, tj. archivaci starsich instalaci, cach na objekty, zdrojove kody, atd. Autor distribuce tvrdi, ze lze spotrebovat az 5GB na disku pro zminene ucely, ale existuji options pro nastaveni limitu. Na svem laptopu mam 7 GB disk,
kde drzim cca 1 GB volneho mista, 1-1.5 GB pouzivam
momentalne na /home, cca 1 GB mam archiv a cache a zbytek nainstalovany software. Cituji autora distribuce Kyle Sallee: Sorcerer neni disk-friendly distribuce, ale zato je Internet-friendly.
Sorcerer totiz stahne pouze patch pokud to jde, tj. pokud jsou zdrojaky k dispozici v archivu.
Pokud jde o security updates apod., bezne staci pouzit serii prikazu (treba v crontabu)
augur synch; augur newer; augur update
a potom se podivat do logu ("augur activity cast" pro uspesne instalace, pripadne "augur activity failed" pro neuspesne).
Na zaver chci upozornit na mozne problemy vyplyvajici z neuplne/zastarale dokumentace na webu, ktere lze ovsem vyresit podivanim do scriptu, ci si precist messages po synchronizaci na posledni verzi, navic autor Kyle Sallee promptne odpovi na dotazy a resi pripadne problemy. Dalsi potencialni problem muze predstavot, ze po instalaci systemu si musite system nastavit podle vlastnich pozadavku - ne ze by nefungoval, ale zakladni nastaveni je takove aby vyhovalo ruznym platformam a mnozstvi nainstaloaneho software. Rozhodne neocekavejte, ze najdete po instalace spousty scriptu na vse mozne jako napr. u RedHatu. Mato ovsem i sve svetle stranky: 1. pokud nemate zkusenosti, tak je ziskate; 2. nainstalujete a nastavite jenom to, co skutecne potrebujete (obcas je zrychleni docela znat).
Ackoliv jsem to zatim jeste nezkousel v praxi, muzete kompilovat software na jednom pocitaci a potom vzit zarchivovanou instalaci (deje se automaticky) a zkopirovat na dalsi pocitace v siti, cimz jednak usetrite cas a za druhe si muzete nejdriv vyzkouset, ze vse funguje jak ma.
Omlouvam se za ponekud neusporadany komentar, rad odpovim na pripadne dotazy emailem.
Jan
Predchazejici odpoved je spatne, omlouvam se za mystifikaci. Psal jsem to drive nez jsem se podival poradne na licenci :-(
Skutecnost je takova, ze Sorcerer je mozne kopirovat a distribuovat nemodifikovany se vsemi licencnimi podminkami apod. Lze provadet modifikace a distribuovat je, ale zvlast, napr. ve forme patchu.
Modifikace nesmi zmenit nebo odstranit copyright. Na zverejnene modifikace ma "non-exclusive royalty-free"
pravo puvodni vyvojar, tedy Kyle, aby je distribuoval
v budoucich verzich Sorcereru.