Už se hrnu v soutěži ze znalosti IPv6 vyhrát IPv6 školení :-) Případně knížku o IPv6, kterou už stejně všichni, kdo chtějí, znají nazpaměť.
Je to podobné, jako sleva na zakoupení oné knížky u CZ.NICu při připojení přes IPv6. Ikdyž tam to chápu, tam je to na všecko, ale přeci jen u téhle jediné knížky by to možná stálo za to otočit :-)
Ta poslední otázka je podle mně položená tak, že nelze jednoznačně vybrat odpověď. Routry v ipv6 nefragmentují a fragmentace je zjednodušená. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/IPv6_packet#Fragmentation
Protoze, fragmentace v IPv6 stale existuje. Jenom se deje primarne jinde nez na routeru. Viz treba krasny clanek http://ddos.arbornetworks.com/2011/07/ipv6-fragmentation/
Protoze, fragmentace v IPv6 stale existuje. Jenom se deje primarne jinde nez na routeru. Viz treba krasny clanek http://ddos.arbornetworks.com/2011/07/ipv6-fragmentation/
(jsem nebyl prihlaseny)
Trosicku mi to tu pripomina televizni ankety typu "co je to orangutan? a) oranzovy plyn, b) zvire; odpovedi volejte na cislo 906-12345". Proc anketa nejak nezvyhodnuje poctive lidi, kteri IPv6 nasadili a pouzivaji uz davno, pripadne nevyzaduje aspon neco pro zarazeni do souteze udelat (jako treba certifikace na he.net)? Tohle si vygoogli i male dite a ze souteze je razem pocitadlo navstevnosti...
Neco udelat -- treba nekde verejne zprovoznit nejaky program se sikovne specifikovanym zadanim znazornujicim vsechny vyhody naseho skveleho protokolu! ;-)
root.cz je server jen pro par vyvolenych lidi, coz dokazuji minimalne casy nekterych diskusnich prispevku ;-)
Krome toho na napsani/zprovozneni neceho komunikujiciho pres IPv6 nepotrebujes byt vyvoleny (na rozdil od pochopeni logiky za nekterymi rfc).
Zdejsi ctenari by podle me meli o IPv6 vedet vic, nez je v te soutezi. Kdyby to byla soutez v technicke sekci nejakych novin pro sirokou verejnost, nereknu pul slova.
Jinak souhlas, nejdulezitejsi na tom je, aby se aspon nekdo dozvedel neco, co eventuelne ve sve praxi bude potrebovat. Potom je ale otazka, proc je hlavni cenou skoleni na tema souteze...
Mam spikleneckou teorii. Školení o IPv6 mají nízkou účast, protože většina lidí, co má o IPv6 zájem, si ho raději vyzkouší sami, než by šli na nějaký kurz. Jinak by mi přišlo lepší, dát jako cenu libovolný kurz z nabídky akademie root. Ale jak říkám, je to jen spiklenecká teorie...
„Školení o IPv6 mají nízkou účast, protože většina lidí, co má o IPv6 zájem, si ho raději vyzkouší sami, než by šli na nějaký kurz.“
To můžu jenom potvrdit :). Většina lidí raději zkouší samostatně nebo si přijede popovídat na konference.
Školení děláme pro ty, kteří nemají tolik času a chuti a chtějí si jeden den vyhradit právě na IPv6 a využít toho, že pro ně už někdo připravil virtuální síť. Další věc je, že si nelámou hodiny hlavu nad chybami,
které se na školení vyřeší během několika minut. Protože někdo už nad tím ty hodiny strávil.
S tím (vyjímečně :) ) nemůžu než souhlasit, každému jeho preferovaný způsob. Já osobně si myslím, že v tomto případě je ale víc lidí, kteří si to radši vyzkouší po svém, protože přeci jen to má několik výhod: člověk zkouší ve svém známém prostředí; samostatným vyřešením problému si ho člověk imho lépe prozkoumá a pochopí; člověku zůstane to, co vytvořil k dalšímu používání; dalším používáním člověk získá další zkušenosti a třeba nakonec i dostane tričko :-) Navíc v tomto případě bych si i troufnul tvrdit, že vyhledávání na Internetu předči lecktérého lektora.
A právě proto jsem narážel na to, že tahle cena vypadá spíš na snahu zaplácnout pár míst na školení, a že by vypadalo lépe, kdyby cena byla jakékoliv školení dle vlastního výběru...
„Já osobně si myslím, že v tomto případě je ale víc lidí, kteří si to radši vyzkouší po svém, protože přeci jen to má několik výhod: člověk zkouší ve svém známém prostředí; samostatným vyřešením problému si ho člověk imho lépe prozkoumá a pochopí; člověku zůstane to, co vytvořil k dalšímu používání; dalším používáním člověk získá další zkušenosti a třeba nakonec i dostane tričko :-)“
Já osobně jsem na to šel přesně touto cestou, a to u všech témat, které jsem
se někdy později rozhodl školit. Takže nemám důvod jakkoli oponovat. Sám jsem byl jen na několika školeních a to spíše ze zvědavosti.
„Navíc v tomto případě bych si i troufnul tvrdit, že vyhledávání na Internetu předči lecktérého lektora.“
Vyhledávání na internetu je dobrý začátek, ale všespásné to není.
„A právě proto jsem narážel na to, že tahle cena vypadá spíš na snahu zaplácnout pár míst na školení, a že by vypadalo lépe, kdyby cena byla jakékoliv školení dle vlastního výběru...“
Do motivace kolegů nevidím. To školení probíhá už několik let a pokaždé v trochu jiném počtu. A nevšiml jsem si, že by účastníkům nějak vadilo, když se nás nesejde celá učebna.
Tak samozřejmě jsem netvrdil, že vyhledávání na netu je všespásné. Ale to určitě není ani lektor. Já jen tvrdím, že v tomto případě (myšleno v této problematice) je vyhledávání na netu (kvůli rozšířenosti problematiky) předčí leckterého lektora...
A asi se shodneme, že by účastníkům nebo lektorům vadilo, že učebna nebude plná. Ale zdá se být logické, že to bude vadit organizátorovi nebo že organizátor soutěže v tomto vidí "hlavní cenu for free"...
Nechápu, proč nabízíte knihu těm, kteří už IPv6 stejně znají. Postrádá to logiku. Knihu by naopak měli dostat nejhůře odpovědivší účastníci.
P.S.: V pravidlech diskuze uvádíte, že skrýváte část IP adresy, aby nebylo možno identifikovat konkrétní počítač. Není to ovšem úplná pravda: Při použití IPv6 přes 6to4 je CELÁ IPv4 adresa zakódovaná v prvních 48 bitech, které zobrazujete. Navrhuji tedy adresy začínající 2002: ořezávat ne na 48, ale na 40 bitů, aby byla zachována shodná anonymita s IPv4.
Navrhuji tedy adresy začínající 2002: ořezávat ne na 48, ale na 40 bitů, aby byla zachována shodná anonymita s IPv4.
Vždyť se to tu takhle už leta provádí. Například u tohoto náhodně vybraného názoru.
Zveřejnění veřejné IPv4 adresy považuji za spravedlivý trest pro ty, kteří používají nespolehlivý 6to4 tunel.
Z prvních 48 bitech 6to4 adresy není IPv4 adresa konkrétního počítače, ale IPv4 adresa 6to4 směrovače, za kterou může být poměrně rozsáhlá síť. V případě domácností to obvykle bývá veřejná IPv4 adresa domácího routeru. Pokud je počítač sám sobě i 6to4 směrovačem, lze z této části zjistit konkrétní počítač.
Mohl byste upřesnit, jak zveřejnění IP adresy uživatele na Rootu trestá rigidní poskytovatele internetu?
Nepředpokládám, že byste chtěl trestat uživatele za to, že si dovolil mít internet někde v "monopolní" oblasti.
Osobně považuji použití tunelů jako první vlaštovku a klíčovou šanci k rozšíření nového protokolu. Pokud budeme zarytí puristé, IPv6 může dopadnout jako některý opensource. Čistý, ale zapomenutý.
„Nechápu, proč nabízíte knihu těm, kteří už IPv6 stejně znají.“
Knihu od kolegy Satrapy jsem četl a rozhodně mi nepřipadá, že by byla zajímavá
jen pro lidi, kteří nedokážou zodpovědět tyto otázky. A chtěl bych vidět člověka, který o sobě říká, že IPv6 už stejně zná :). Lidí, kteří se z Pavlovy knihy nemají co dozvědět, v téhle zemi moc není.
„Při použití IPv6 přes 6to4 je CELÁ IPv4 adresa zakódovaná v prvních 48 bitech, které zobrazujete. Navrhuji tedy adresy začínající 2002: ořezávat ne na 48, ale na 40 bitů, aby byla zachována shodná anonymita s IPv4.“
Já bych to v tuto chvíli už neřešil. 6to4 je dávno zavržené (deprecated), nehledě na to, že prozrazuje pouze adresu routeru, což lze brát jako ekvivalent /48.
Ty máš někde v dosahu 3G IPv6? Kde prosím, to mě zajímá!
Jinak 3G modem s RJ45 může být například tento v kombinaci s libovolným USB donglem. Podpora IPv6 bude bezproblémová, případné automatické restartování taky půjde zařídit, tedy za předpokladu, že ten USB dongle nebude potřebovat fyzicky odpojit a připojit.
To že nemám 3G IPv6, neznamená, že nemusím chcieť taký modem. Plánujem ho používať dlhšie (nie len dnes:)) a u nás T-Mobile IPv6 testuje a plánuje ju spustiť zákazníkom.
Čo som hľadal, tak som našiel len zariadenia do 7.2 Mbps s tým že podpora IPv6 je otázna (napr. http://www.3gmodem.com.hk/Huawei/B970b.html) alebo http://www.alza.sk/option-globesurfer-iii-14-4-3g-d253925.htm, ktoré je však tiež pomalé, len 14.2 Mpbs (sieť u nás je 42 Mbps) a IPv6 tiež vo hviezdach. Reálnu rýchlosť očakávam tak tretinovú.
To, čo si poslal síce nemá zabudovaný 3G modem, ale vyzerá zaujímavo. Za tú cenu ho asi vyskúšam a kúpim do toho USB 3G modem, ktorý sa zháňa ľahšie. Vďaka.
Podle mě je to vcelku jasné, viz:
http://tools.ietf.org/html/rfc4291#section-2.5.4
Mozna je to malinko off topic, ale vyjadrim se k hlavni cene. Na sklonku lonskeho roku nase firma toto skoleni pro ctyri lidi objednala, zucastnil jsem se take.
Vsichni ctyri jsme se shodli, ze to bylo nejhorsi skoleni, jake pamatujeme.
Oficialni interni hodnoceni, ktere jsme poslali nasemu manazerovi (omlouvam se za AJ):
Just for evidence, we are evaluating the training called “IPv6 na Linuxu” provided by Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 116/109, 160 41 Praha 6, trainer Pavel Šimerda, on December 15, 2011.
My comments are:
1. Insufficient lab environment, suffering from many issues
2. Insufficient preparation of trainer, no theory, no training materials, many examples did not work
3. Trainer did not follow the advertized course program and did not cover all the topics of the program, even though reminded about the program two times.
4. No evaluation at the end
Overall evaluation: Poor (20%), we do not recommend the training to others. Generally, we do not recommend the trainer at all.