Doom Emacs stojí jistě za vyzkoušení. Rychlý a optimalizovaný, slušeně integrovaný Evil mode a Org mode. Je to teda spíš one-man show, ale komunita roste.
Já jsem jej tedy po nějaké době opustil, ale jenom proto, že jsem si vytvořil svou úplně vlastní konfiguraci. Nicméně ale některé komponenty s Doom Emacs používám i tak.
Emacs je na dobré cestě a po nějaké době se i LSP mode ukazuje jako pokročilejší díky podpoře LSP stejným způsobem jako velmi oblíbené VS Code
Toto mozem potvrdit. Ak s niekto snazi prejst z niecoho ako VS Code s Vim pluginom na Emacs, Doom Emacs je naozaj dobra alternativa. Je o malicko jednoduchsi pre zaciatocnikov s Emacsom, ktori zrejme v ramci tej uvodnej kustomizacie nevedia presne co si maju vybrat. Doom proste je nejako nastaveny by default, na nic sa nepyta a pouzivatela proste necha zmenit to co sa mu nepaci neskor v pomerne prehladnej konfiguracii.
Ponuka pomerne moderne uzivatelske prostredie out of the box a naviac to cele startuje relativne rychlo. (na mojom priemerne vykonnom laptope - par generacii stare i7 - je to tak cca 1 sekunda)
Co tak sledujem, tak vela ludi napokon prejde na nieco vlastne hlavne koli tomu ze toho nepotrebuju az tak vela ale ta uvodna skusenost s Doomom cloveku pomoze pochopit, aka je ta jeho idealna konfiguracia.
Pokud by někdo začínal s Emacs, toto je skvělý kanál
https://www.youtube.com/channel/UCAiiOTio8Yu69c3XnR7nQBQ
Jeden playlist je tam celkem povedená rubrika "Emacs from Scratch" a je to cílené právě na nováčky. Deset dílů a co jsem viděl, tak uživatel získá celkem slušné povědomí o základní konfiguraci všeho od Ivy+Counsel, přes Org a Evil až po LSP, skončí s hotovým základním nastavení a stejně si jej může konfrontovat s git.
Myslím, že pokud by chtěl někdo skočit poprvé do Emacs, nebo tomu dát druhou šanci, tak toto je celkem ideální série - takový 10 hod. workshop
11. 2. 2021, 16:45 editováno autorem komentáře