Taktéž díky autorovi, články na toto téma zatím na českém internetu chyběly. Pro anglicky mluvící by mohl být zajímavý blog na adrese http://jcornuz.wordpress.com zaměřený na zpracování fotek v linuxu se vším, co k tomu patří (color management, software, rozhovory s vývojáři atd.).
Problem Photoprintu je, ze pouziva gutenprint – s kterym se mi nikdy nepodarilo udelat slusny podani barev (Epson R2400 + Premium papiry) – bavime se o vernych barvach a printech na A3+.
http://www.turboprint.info/ dava slusny vysledky a ma i profily na profesionalni papiry, coz je podstatna vec – profily z gutenprintu me pridou ehmm … toz tak
No, abychom byli féroví – kvalita tisku není dána pouze vytvořením profilu, ale také samotným tiskovým ovladačem (RIPem), který řeší za uživatele (alespoň v případě tisku RGB dat) spoustu věcí, třeba jaké barvy inkoustu mixuje pro dosažení daného odstínu, jaký má dithering, atd.
To ve výsledku ovlivňuje např. metamerismus – ve starých časech jsem zkoušel trial verzi PowerRIP 2000 a metamerismus se starými Ultrachrome inkousty na Epson v podstatě nebyl problém. Což se s Epson, ale ani CUPS ovladačem říci nedá. Poslední generace inkoustů, to už je jiný příběh.
Tím samozřejmě neříkám, že CUPS+profily je horší než TurboPrint+profily či naopak, neb nemám vlastní zkušenosti.
Ještě bych rád upozornil na prakticky neznámou, ale velice šikovnou metodu kalibrace tisku. Pokud používáte stále stejné „kvalitní“ (ve smyslu, že mají stále stejné vlastnosti) inkousty a fotopapíry, tak si můžete nechat tiskový profil jednoduše vyrobit na zakázku. Obnáší to výtisk testovacího obrazce a jeho zaslání na konkrétní službu, kde vám ho sondou změří a profil pošlou zpět. Není to laciná záležitost, ale v porovnání s cenou za sondu je to pakatel. A získáte přesný profil. Viz např. http://www.nativedigital.co.uk/…nter-profile, ale viděl jsem tuto službu i někde v ČR.
Jinak „kvalitní“ papíry se poznají i tak, že jejich výrobci dávají k dispozici tiskové profily pro konkrétní inkousty (tiskárny). Pro ukázku viz http://www.hahnemuehle.com/…rofiles.html.
Souhlasím, pro poučeného uživatele je to dostupná možnost jak profily získat. Bohužel se může stát, že někdo méně zkušený nevypne nejakou automatiku v tiskovém ovladači, případně neco špatně nastaví a profil pak není použitelný.
Bohužel je správa barev pro hodně lidí ještě pořád oblastí, která zavání černou magií.. I když z uživatelského hlediska to vlastně není nic složitého…
Přesně tak, stačí se podívat na komentáře k předchozímu článku http://www.root.cz/…ce-monitoru/, tolik mylných názorů už jsem dlouho neviděl :(. Problém je asi v tom, že najít nějaké pěkné laické vysvětlení celé problematiky je prakticky nemožné, a to nejen na internetu, ale i ve specializované literatuře.
Bohužel výrobci papírů nabízejí ICC profily obvykle pouze pro tiskové ovladače příslušného výrobce (EPSON/CANON/HP/…), tj. pro Windows či MAC OS.
Bylo by pěkné, kdyby začali nabízet profily i pro CUPS – od verze 5 je slibováno, že základní vlastnosti ohledně zpracování barev (RGB->inkousty) se nebudou měnit, profily by tedy měly být platné i pro vyšší verze.
Ohledně vytváření profilů – totéž dělal a snad ještě nabízí Alastair Robinson (http://www.blackfiveservices.co.uk/) – výhodou může být, že používá argyllcms, takže kromě profilu dodá i „meziprodukty“ (načtené hodnoty, jak je popsáno v článku) a profil si můžete vytvořit sami se změněnými parametry. Mimochodem, je to autor PhotoPrintu.
Neznám přesně problematiku ICC profilů z implementační stránky, ale mám pocit, že by měly být univerzální. Tj. soubor s ICC profilem od výrobce papíru popisuje gamut, který je daný tiskový proces (papír + inkoust/tiskárna) schopen reprodukovat. A to nemá vůbec nic společného s konkrétním operačním systémem či tiskovým ovladačem.
Jinak v ČR dělají profily na zakázku např. zde http://www.digitalmaster.cz/ICC-RGB.php.
Pravdu dite, ale jen castecne. ICC profily obvykle odpovidaji prislusnemu standardu a jsou proto kompatibilni napric operacnimi systemy.
Problem je v pochopeni, co vlastne popisuji. Obecne plati, ze dany profil je platny jen pro stejny postup, kterym byl vytvoren.
Podivejte se na to prakticky: pokud v guteprintu sahnete na tahla ohledne hustoty, gama, nabehu svetlych inkoustu misto tmavych, dithering, pak vytisk bude vzdy vypadat jinak. A to presto, ze kombinace papir-tiskarna-inkoust je stale tataz.
Kdyby byl tiskovy ovladac soucasti fw tiskarny a po kabelu se posilala rgb data, to by byla jina…
Kromě hrátek v příkazové řádce existují i grafické nadstavby:
Univerzální, webová (napíše i příkaz s parametry pro řádku): http://x3.ntf.uni-lj.si/…rgyll%20CMS/
Pouze pro monitory: http://hoech.net/dispcalGUI/
Univerzální: http://www.digifab.com/ArgyllCMSGUI/
Osobně používám příkazovou řádku, neb už mám hotové skripty, ale někoho to může zaujmout více.