Ještě bych rád upozornil na prakticky neznámou, ale velice šikovnou metodu kalibrace tisku. Pokud používáte stále stejné „kvalitní“ (ve smyslu, že mají stále stejné vlastnosti) inkousty a fotopapíry, tak si můžete nechat tiskový profil jednoduše vyrobit na zakázku. Obnáší to výtisk testovacího obrazce a jeho zaslání na konkrétní službu, kde vám ho sondou změří a profil pošlou zpět. Není to laciná záležitost, ale v porovnání s cenou za sondu je to pakatel. A získáte přesný profil. Viz např. http://www.nativedigital.co.uk/…nter-profile, ale viděl jsem tuto službu i někde v ČR.
Jinak „kvalitní“ papíry se poznají i tak, že jejich výrobci dávají k dispozici tiskové profily pro konkrétní inkousty (tiskárny). Pro ukázku viz http://www.hahnemuehle.com/…rofiles.html.
Souhlasím, pro poučeného uživatele je to dostupná možnost jak profily získat. Bohužel se může stát, že někdo méně zkušený nevypne nejakou automatiku v tiskovém ovladači, případně neco špatně nastaví a profil pak není použitelný.
Bohužel je správa barev pro hodně lidí ještě pořád oblastí, která zavání černou magií.. I když z uživatelského hlediska to vlastně není nic složitého…
Přesně tak, stačí se podívat na komentáře k předchozímu článku http://www.root.cz/…ce-monitoru/, tolik mylných názorů už jsem dlouho neviděl :(. Problém je asi v tom, že najít nějaké pěkné laické vysvětlení celé problematiky je prakticky nemožné, a to nejen na internetu, ale i ve specializované literatuře.
Bohužel výrobci papírů nabízejí ICC profily obvykle pouze pro tiskové ovladače příslušného výrobce (EPSON/CANON/HP/…), tj. pro Windows či MAC OS.
Bylo by pěkné, kdyby začali nabízet profily i pro CUPS – od verze 5 je slibováno, že základní vlastnosti ohledně zpracování barev (RGB->inkousty) se nebudou měnit, profily by tedy měly být platné i pro vyšší verze.
Ohledně vytváření profilů – totéž dělal a snad ještě nabízí Alastair Robinson (http://www.blackfiveservices.co.uk/) – výhodou může být, že používá argyllcms, takže kromě profilu dodá i „meziprodukty“ (načtené hodnoty, jak je popsáno v článku) a profil si můžete vytvořit sami se změněnými parametry. Mimochodem, je to autor PhotoPrintu.
Neznám přesně problematiku ICC profilů z implementační stránky, ale mám pocit, že by měly být univerzální. Tj. soubor s ICC profilem od výrobce papíru popisuje gamut, který je daný tiskový proces (papír + inkoust/tiskárna) schopen reprodukovat. A to nemá vůbec nic společného s konkrétním operačním systémem či tiskovým ovladačem.
Jinak v ČR dělají profily na zakázku např. zde http://www.digitalmaster.cz/ICC-RGB.php.
Pravdu dite, ale jen castecne. ICC profily obvykle odpovidaji prislusnemu standardu a jsou proto kompatibilni napric operacnimi systemy.
Problem je v pochopeni, co vlastne popisuji. Obecne plati, ze dany profil je platny jen pro stejny postup, kterym byl vytvoren.
Podivejte se na to prakticky: pokud v guteprintu sahnete na tahla ohledne hustoty, gama, nabehu svetlych inkoustu misto tmavych, dithering, pak vytisk bude vzdy vypadat jinak. A to presto, ze kombinace papir-tiskarna-inkoust je stale tataz.
Kdyby byl tiskovy ovladac soucasti fw tiskarny a po kabelu se posilala rgb data, to by byla jina…