Vlákno názorů k článku Správa ručně kompilovaného software na Unixu od JR - Pokud je kompilační/konfigurační prostředí aplikace v source tarballu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 6. 2006 14:00

    JR (neregistrovaný)
    Pokud je kompilační/konfigurační prostředí aplikace v source tarballu založeno na auto* nástrojích (automake, autoconf, aclocal) - naprostá většina současných větších projektů - pak pro odinstalaci zpravidla stačí, za předpokladu, že se adresář se zdrojáky a již jednou "jetým" ./configure stále nachází na disku, do něj vlézt a zadat 'Make uninstall', a je vymalováno. Pravda, některé staré projekty neměly 'uninstall' target v Makefile dostatečně ošetřený, takže se stávalo, že za sebou zanechával "podsušky", ale sám jsem na něco takového již delší dobu nenarazil.

    Protože používám Slackware podobně jako autor tohoto příspěvku, musím říci, že metoda, která se mi jednoznačně osvědčila (a mí kolegové, kteří používají distribuce řešící závislosti, jako Suse nebo Debian, to řeší defacto stejně), je prostě vytvořit si vlastní instalační skript, a instalovat software do /opt nebo /usr/local (v závislosti na tom, kterou verzi z FSH standardů vyznáváte :). Nic víc, nic míň. Uznávám, že v případě obřích projektů s mnoha závislostmi, jako je třeba VideoLan, je vytvoření SlackBuild skriptu (.spec souboru pro RPMisty) otravná dřina, ale v dlouhodobém horizontu se jednoznačně vyplatí (stačí již pak dělat v něm jenom změny), a management je jednotný. Mimo to, po světě existuje řada webů, kde lidé již nabízejí buildskripty pro programy, které v distribuci nejsou. Zkrátka takové "ports" pro Slackware. :)

    Správa třetiny vybavení systému jedním nástrojem, další třetiny jiným, a další třetiny vůbec, za problémy s "ukočírováním" mnoha instalací, z nichž každá má instalovaných několik set balíků, za to prostě nestojí.
  • 2. 6. 2006 14:03

    JR (neregistrovaný)
    "instalační skript" má být "buildskript pro balíkovací systém použité distribuce, vytvořit na základě něj balík"