No, já mám s SSD trochu rozpačitou zkušenost. Po dlouholetých dobrých zkušenostech s firmou WD v segmentu HDD, jsem v roce 2020 zakoupil dceři do noťasu jako upgrade WD Blue 1TB. Po dvou letech za mnou holka přišla, že ten notebook je fakt už plečka, tak jsem ho začal zkoumat, jestli nepotřebuje reinstalovat wokna, přepastovat chladič na CPU apod. K mému údivu jsem zjistil, že to SSD je extrémně pomalé. Přehodil jsem tam původní rotační HDD 1T, se kterým ten notebook jel znatelně rychleji!!! Dal jsem kopírovat data a ty data se z toho SSD kopírovala skoro 2 dny!!! (ddrescue). Jako ve finále se zkopírovalo všechno, ale místama byla rychlost čtení v jednotkách MB/s. Ve SMARTu bylo vidět, že má pár sektorů přemapovaných, ale jinak měl ten disk najeto hrozně málo - něco mezi 2 a 3 přepisy. Ptal jsem se v Mironetu jak se k tomu případně budou stavět při reklamaci, ale celkem logicky odpověděli, že to posílají dodavateli a uznání je na něm. Řekl jsem si, že ho zkusím tedy celý znovu zapsat - šoupnout data na něj znovu zpět. Myslel jsem, jestli ho tím nedorazím. Bohužel se to nestalo a on se značně zrychlil skoro na původní rychlost, takže o záruce už nebylo možné uvažovat. Minulý týden (zhruba po 9 měsících) jsem ho zkusil znovu projet celý přes pv </dev/sda >/dev/null
a průměr byl cca 340MiB/s. Někde to klesalo třeba na 50MiB/s, někde se to blížilo očekávaným skoro 500MiB/s. Prostě to WDčko s 3D NAND čipy, nebo čím se to chlubili zapomíná, no. Bohužel jsem mezitím koupil ještě dvě WDčka. Už nikdy více. Tohle mi SSD Samsung nedělá po skoro 10 letech jede plnou rychlostí. Prostě na těch čipech záleží... Můžete si v extrémním případě koupit SSD tak na blbé, že se rotační disk bude chovat skoro lépe...
V dnešnej dobe hnijú viac či menej všetky SSD a NVMe. Stačí si prejsť toto vlákno https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=295770 a človek vidí že už ani samsung nie je to čo býval.
Nejmin na hnilobu trpi ssd urcene pro datacentra, obcas se daj najit ruzne po bazarech za dobrou cenu. Problem u jich je, ze pouzivaji 22110 format, takze se nevejdou vsude a kvuli optimalizaci na vykon u nich vyrobce neresi spotrebu. V posledni rade nedostanete novejsi firmware, protoze se distribuuje jen oem kanaly a vyrobce to na web neda.
Ja zatim kupuju podle zaruky. Pokud vyrobce da 5let a nadstandard prepisu, je vetsi pravdepodobnost, ze to bude mit lepsi NAND.
Díky za odkaz, protože jsem už myslel, že jsem paranoidní zpátečník, když mám občas špatné zkušenosti s SSD a ty jsou čím dál častější. Je vidět, že pokles ceny SSD (cena za GB) je z větší části jen podvod na lidi. Než riskovat takový hnůj, tak to raději 120 GB SLC za cenu 512 GB shnilotiny. Bohužel neseženu. S lowendovými SSD ale definitivně končím i pro nenáročné použití, protože čas a otravné potíže jsou drahé. Ještě jednou díky.
Ne. Četl jsem celý disk měřil pomocí pv
. Navíc zkopírovaný obsah zpět byl ta samá struktura oddílů a filesystému. Jako mě překvapuje, že když řadič vidí, že buňky zapomínají, tak že ty bloky nerefreshne. Dcera má notebook puštěný pořád, takže časový prostor na to ten disk má. Ale je pravdou, že i čtením se záznam na SSD asi opotřebovává, tak to asi pravidelně nedělá. Nicméně nechat to takhle dál, tak se už o data přišlo. Tím rewritem dat zpět se to zase na chvilku jakoby opravilo, ale je vidět, že to zapomíná dál. Úrovně nábojů buněk se mu ztrácejí v šumu při komparaci s referencemi. Tohle by si měl ale řadič SSD řešit sám. Ale moje důvěra je poněkud nahlodána.
Jinak flashek a SDkaret mi už odešlo mraky. U toho WDéčka jsem jaksi očekával více, protože 5 letá záruka. Ještě chvíli v záruce je, ale jak tohle reklamovat, když to nějak jede no...
Bit rot myslím nikdo nerozporuje. Za svůj život jsem měl hromady HDD, od 270MB WDC, až po současný 4TB WDC (mezitím i HGST, Seagate, Samsung, ...). U všech se po chvíli začaly objevovat u některých SMART atributů hlášky o "old age" či "pre fail", speciálně i u tohoto 4TB WDC to bylo snad týden od spuštění. Podobné věci indikují nástroje i pro všechna SSD, co mám. Třeba 128GB MLC Kingston, co má nalítáno už 12 let, je v pre-fail fázi většiny SMART atributů už dobrých 7 let. A pořád jede, pořád bez chyb - oukej, třeba si jen myslím bez chyb, přijde zanedlouho poslední kapka a SSD spektakulárně zhebne. Jenže to nic nezmění na tom, že nalítalo 12 let.
Je úplně jedno, jak moc enterprajzový SSD člověk koupí. Pokud to SSD je jediné místo, na kterém má ta data, je to poukázka na průšvih. Mě v zásadě zajímají hlavně fotky, protože ty jsou nenahraditlené. A nepočítám, že mi současně zhebne SSD, 1.HDD, 2.HDD, dva až tři různé historické backupy na DVD-R a DVD+R discích a také všechna alba s vytištěnými fotkami. Takhle diversifikuji riziko já.
Zajímavé. Komentář jsem psal odpoledne a pomotal v něm dvě věci jako kdyby byly 4 hodiny ráno a já se právě vrátil z hospody po 15 pivech. Fakt zajímavé, nechápu jak jsem si tohle mohl propojit. Anyway, myslel jsem samozřejmě ty číselné hodnoty, co buď klesají k nule (a je to prů....) nebo naopak stoupají z nuly (a je to taky prů....). Achjo, no, mazat tu mazaninu už nebudu, pointa toho, co jsem napsal, je platná nezávisle na tom :-). Možná abych to upřesnil, kupříkladu všechny disky Seagate, co jsem kdy měl, trpěly na podivně lítající hodnoty seek-error rate a po chvíli se přidávaly i spin-up time a pending sector. Naopak poslední můj disk od HGST, co si tak matně vybavuji, udržel 100% dat (zabírajících asi 95% jeho kapacity) i 10 dnů, než mi dorazil jeho nástupce a já měl kam přelít data. A to i když každý z těch dnů přibývaly další a další realokované sektory.
Backblaze statistiky jednoznacne ukazuji, ze dlouhodobe nejspolehlivejsi jsou HDD HGST.
Vetsina Seagate modelu HDD ma po 5letech rapidne stoupajici poruchovost az k 10% a dal uz ty disky nemerili. Poruchovost se vyresila az u heliovych disku ironwolf.
Na data bych lidem doporucil jakykoli heliem plneny disk bez SMR.
Zloději (online i offline) nekradou papírové fotky.
Stejně tak je neohrozí Carrington či jiné EMP.
Přepětí odpálí zdroj. Ty nekvalitní zdroje co sebou vzali disky už jsou minulostí. (Jedná z mála věcí co se EU vydařila je zákaz levných zdrojů) A i když odejde elektronika HDD, tak data se dají zachránit. Na rozdíl od SSD.