Vlákno názorů k článku Stanislav Hoferek: Ubuntu je příliš konzervativní od Jirka - Prostě Ubuntu je nedodělek, který se hodí do...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2008 15:07

    Jirka (neregistrovaný)
    Prostě Ubuntu je nedodělek, který se hodí do jakéhosi ISO. Nazve se to stable a mají to testovat uživatelé. Nejlépe chudáci na svých datech... Kdyby majitel Ubuntu nesl odpovědnost, tak letí na pracák místo do vesmíru. Zeleného Ubuntu neznám, ale asi bude krýt nedostatky jako nedoinstalované věci. Jak tu už bylo psáno. Zilion dister, GPL, binární a GPL nesmí být, anti-EULA extrémismus apod. mory. Nešlo by udělat něco 100%POSIX, 100%.NET, jednotné ovládání (třeba virtuální mašina) a NON-FANATIC SW? Takhle se nedivím, že to má 0,3%.
  • 17. 9. 2008 15:52

    anonymní
    Kdyz porovname s redmondem tak jsou na tom jeste dobre, tam se vydava stylem pre-alfa->rc1->stable :-p.

    0,3% beres z nejakeho alternativniho vesmiru?
  • 17. 9. 2008 19:03

    Jirka (neregistrovaný)
    Microsoft má použitelné všechno, co vydá. Drobné chybky opravuje ještě pravidelně v updatech. Ty 0,3% sem viděl v grafu velmi významného českého Linuxáka Petra Tomeše. Tomu by zde měli všichni z vás poděkovat. Možná se mýlím, ale Linux má podle statistik méně než 1%. Důvod? Windows je špičkový, zavedený, dělá pro něj víc firem, protože není překážka GPL. Systém dodávají víceméně holý, ale už se nemusí nic přepatchovávat a reinstalovat. Takže s představou Debianu - Nic než GPL vzniká spousta derivátů a každý jiný.
    Konstruktivně: Zajímalo by mě, jak fungují ty one-click installery, sjednocené konfigurátory (které interně dělají nějaký sed na textový soubor) a podobné sjednocující věci. Zdá se, že by to byl dobrý kšeft $$ :-).
  • 17. 9. 2008 19:08

    Inkvizitor (neregistrovaný)
    Slabá propaganda. Měli by Tě poslat na další školení, aby to znělo uvěřitelně. Nebo se nech aspoň koučovat LO.

    Konstruktivně: Microsoft dělá slušný hardware. :-D
  • 17. 9. 2008 19:38

    Stanislav Hoferek
    preco potom pouziva windows coraz menej ludi? nehovorim ze je to nekvalitny softver... no mne totalne nevyhovuje a rozhodne nie som sam...

    btw one-click instalator nie je nic mimoriadne. v linuxe je CNR, alebo napriklad apturl tabulky... v greenie su greenporty, v kazdom buntu a debianovitych veciach apt, v gentoo emerge... vsetko to dokaze urobit velke veci - a hned. windows na to nema...
  • 18. 9. 2008 17:08

    Jirka (neregistrovaný)
    A v čem nevyhovuje? Že musím kliknout na souhlasím s licencí -> Ano? Ve Windows je 2-click instalátor .exe, na Linuxu mám různé deb, rpm balíky apod. roztříštěné. Nevím co umí Váš Greenport navíc oproti Windows, ale myslím, že chce zjednodušit problematickou instalaci na Linuxu.
    To že stable verze Ubuntu neumí dobře pracovat s IPv4, IPv6, nedetekuje automaticky HP tiskárnu, nečte diskety přes GUI, nesesynchronizuje telefon neznalého překvapí. Že tam nejde jednoduše dodat Javu, Flash, WMV, WMA je tristní. Raději mít všechny kodeky a technologie než volitelné hračky jako Gimp, TuxRacera apod. z předpřipraveného balíku.
    Linux by neměl obsahovat jediné all-in-one řešení software balíků. Ale musí být ve "slovenčině" či češtině komplet a všechny potřebné technologie. Kdo chce dneska týden hledat ovladače a návody na různých stránkách. Sem se takhle jednou dostal na stránku psanou Farsí - Íránská Perština a hodně sem si početl.
  • 19. 9. 2008 16:28

    cleb (neregistrovaný)
    Ne, nejde o souhlasení s licencí. Jde o to, že musíte: najít exe na internetu, spustit ho, odklikat nějaké kraviny a teprv pak se to nainstaluje. V ubuntu (a v ostatních distrech asi taky, ale s těmi jsem nepracoval) spustíte instalátor (adept nebo synaptic), napíšete název programu a instalujete. Když vám to přijde zdlouhavé, stačí dokonce jen napsat do terminálu sudo apt-get install název_programu. Hotovo. Deb a RPM balíky by se neměly jen tak stahovat, to je zlozvyk z windows (maximálně je to potřeba u skype). Nevím jak HP, ale tiskárnu brother detekoval Xubuntu sám od sebe a nemusel jsem ani hledat žádnou pitomou disketu s ovladačem. Flash se daá dodat pomocí asi tří kliknutí ve firefoxu, tedy stejně složitě jako ve windows. To samé video kodeky.
    Při své poslední instalaci xubuntu jsem nemusel hledat ani jeden ovladač, všechno fungovalo hned.
  • 17. 9. 2008 21:21

    Petr Tomeš
    "Ty 0,3% sem viděl v grafu velmi významného českého Linuxáka Petra Tomeše." Windows vs Linux Mimochodem, Mozilla/Firefox také musela překonat několik procent, aby se dostala do širšího povědomí a producenti webů ji začali brát vážně. Tak jak se zlepšuje kompatibilita, virtualizační možnosti jakožto i kvalita a množství SW pro Linux na jistou všeobecně dostatečnou (kritickou) úroveň, tak se Linux blíží mílovými kroky tam kde byla před lety Mozilla. Windows dlouhodobě svou pozici ztrácejí a tak jako ji ztratil IE před několika lety, kdy z více než 95 % klesl po 90, pak pod 80 a nyní k 70 %, k tomu samému směřuje nyní v oblasti operačních systémů. Nebude to ze dne na den, ale pamatuji si lidi, kteří se tak jako vy smáli před více než pěti lety Mozille a nyní blednout před tím, jak moc se pletli. :) Dejte si tuto diskusi do záložek a vraťte se sem za pár let. Schválně.