Vaše práce je důležitá z toho důvodu, že přechod z microsofťáckého Windows (a pokud jsem se mohl osobně přesvědčit jiný operační systém se na školách a v různých kurzech neučí) je obtížný ne pro složitost Linuxu, ale pro nedomyšlenost postupů pramenících z toho, že každý si zde hraje na vlastním písečku a preferuje jenom to svoje. Typickým příkladem je stahování pomoci balíčků. Myšlenka je to sice dobrá, ale špatně praktikovaná. Nepočítá s úplnými začátečníky. Například jsem potřeboval stáhnout do kancelářského balíku OpenOffice.org češtinu a slovenčinu, ale balíček mi místo toho jako důležitou bezpečnostní aplikaci stále vnucoval afrikánštinu. Velikou naději jsem vkládal do příručky Ubuntu vydanou CPRESSem, ale ani zde jsem nenašel to nejpodstatnější co potřebuje začátečník při přechodu na nový operační systém. Například:
- v Technet iDnes vyšel pochvalný článek o Wubi. Tak jsem si jej stáhl a nainstaloval. To nejpodstatnější v celém článku ale chybělo. Totiž , že se to musí vložit a nainstalovat pomoci složky Windows. Ja jsem to nainstaloval na druhý disk a tak to samozřejmě nechodilo.
- Když jsem to konečně dal dohromady a spustil úvodní obrazovku tak místo toho, aby se tam objevil nápis Ubuntu vybaflo na mně několik řádků kernelů a počet těchto kernelů se dalšími balíčky zvyšoval až do té míry, že úplně vytlačil operační systém Windows z obrazovky. Jak se toho zbavit zase nikde nevysvětleno.
- Po tomto nezdaru jsem raději požádal o nainstalování firmu. Když jsem to doma připojil na monitor tak obrazovka neměla rozlíšení 1024x768 jako ve Windows ale jenom 800x600 a zase má činnost podle „Ubuntu - Praktické příručky uživatele Linuxu“ nevedla k žádnému výsledku. Podobně je to z oživením disketové jednotky, tiskárny a skenera.
- V uvedené knize doporučované obrácení se na diskuzní skupiny taky nic moc. Když se prokoušete tou záplavou žádostí o vyřešení některého problému a máte štěstí, že místo rady z vás nějaký chytrák neudělá blbečka, narazíte (z pohledu začátečníka) na příliš složité vysvětlování s použitím terminálu.
Z uvedených důvodů považuji Vaše počínaní paně Hoferku za velice důležité a držím Vám palce, aby se práce zdařila.
Plne suhlasim. S linuxom som na urovni uzivatela a musim priznat, ze mi dost robi problem, ze kazda distribucia je uplne inak organizovana a preto navody ako nieco rozchodit nemozete pouzit z UBUNTU na FEDORU. Inak zasadna zmena medzi win a linuxom je ze kupou/vymenou noveho hw mi neskolabuje OS. V pripade havarie prelozim HD do noveho stroja neskolabuje OS. (Preto som niekedy mal server s NOVELL-om) Ak musim instalovat legalny win naraz zistim, ze bud kupim novy lebo win98 winXP sa uz nepodporuje (napriek tomu ze ja ho legalne mam zakupeny a mam legalne pravo ho nanovo nainstalovat aj po 5 rokoch lebo som menil disk za novy a nemam OEM win) Novy win mi na starom stroji nechodi a tak kupit novy stroj. A preco? Na pc len pisem listy, ratam cenove ponuky, uctovnicka naviac vedie ucto. Mam vo firme 8 PC a fakt neviem preco nakupovat kazde 2-4 roky nove stroje ked nic nove mi neprinesu. Ako by ste sa tvarili keby ste doma po troch rokoch museli kupovat novy kotol lebo vyrobca potrebuje predat ? Preto mi tato distribucia dava to co potrebujem,je to jednoduche, rychle, nemusim poznat prikazy ktore su v distrach rozdielne a vo firme ani nevedia ze nemaju win pokial im niekto postou neposle "dolezitu vyzvu na zbierku " vo forme prezentacie zabalenej v samorozbal baliku.