Rejp: není to parabola, ale placaté aktivně skenované fázové pole na plošňáku. Kdyby to byla parabola, tak by musela mít něco na příjem a vysílání rádiových vln (buď přímo vysílač/přijímač, nebo anténku a koax/vlnovod který vlny odvede) v ohnisku, které by vzhledem k mělkosti té věci bylo tak půl metru až metr před čelní stěnou. Současně by nestačilo to triviální naklápění šikmo/kolmo, ale musela by se skutečně natáčet přímo za satelitem.
Zrovna předevčírem jsem to zprovozňoval, s originálním routerem tedy (nenapadlo mě vůbec že to jde takhle snadno vyměnit, myslel jsem že jejich router dělá nějakou magii). Nejhorší bylo, že nejde změnit subnet - má to natvrdo 192.168.1.1, což samozřejmě kolidovalo se sítí co už tam byla. Tak jsem tu existující síť poněkud rizikově na dálku přečísloval. Musím ty defaulty při instalaci vždycky opravdu důsledně měnit, na 192.168.něco_vysokého (nebo ty další RFC1918 rozsahy).
Zklamala mě rychlost uploadu, kolem 10 Mb/s.
Že už umí IPv6 potěší.
Môžem sa opýtať aký dôvod máte pre pripojenie od Starlinku? Keď sa na to pozerám, tak vidím len veľmi vysoké náklady, jednak pri zriadení a aj pri využívaní služby. A spotreba antény uvedená na ich webe sa mi tiež zdá príliš veľká (50-75 W/h priemerne!). Prečo nevyužiť DSL, optiku, wifi alebo hoci LTE?
Sice se rika za neexistuje hloupa otazka.... Jeste nez odpovi autor protoze jsem v te same situaci.
Myslite ze kdyby autor mel jine moznosti ze je nevyuzije? Jaka myslite ze je spotreba jinych satelitnich setu? Kolik myslite ze se da na LTE dat v miste kde nic neni a v okoli mistni sit vsichni vytezuji?
Kdyz koukam na spotrebu jednoho nahodne vybraneho maleho PtP spoje vyrobce uvadi 50W. Porizovaci naklady neco pres 120 000kc(bez instalace). 50W to neni ani spotreba druheho monitoru.
Jinak pro vasi informaci protoze zrejme netusite nakladove kde se pohybujeme. Fixni pripojeni na chate by mne nyni vyslo na 5 000 000Kc. V pomerne huste obydlene oblasti na Praze-Zapad to bylo pred covidem nekde mezi 500 000 a 700 000Kc. Obavam se ze ted bychom se blizili k milionu.
Muzete si stezovat 4 vlady nazpet.
Spotreba tedy nestoji za rec. Nehlede na to ze jste nezohlednil dobu kdy jede nebo nejede pritapeni. Pritapeni se da treba uplne vypnout v appce.
Vzhledem k tomu ze vetsinou se jedna o odlehle oblasti spotreba vas brzo nebude muset trapit, nebot zde narozdil od bytovych domu neni az takovy problem instalace "obcasnych" zdroju energie.
Mam dost malo panelu a presto mi spotrebu homeworkingu a technickych zarizeni domu vykryje i zimni vyroba a celou noc temer vykryji akumulatory.
16. 3. 2023, 11:10 editováno autorem komentáře
>> Myslite ze kdyby autor mel jine moznosti ze je nevyuzije? Jaka myslite ze je spotreba jinych satelitnich setu? Kolik myslite ze se da na LTE dat v miste kde nic neni a v okoli mistni sit vsichni vytezuji?
Fakt neviem. Minule niekto v diskusii k článku o prevádzke starého PC riešil, že prečo tu nie je článok o kúpe najnovšieho železa. Jednoducho existujú ľudia, ktorí si kupujú veci, len preto, že ide o novinku, módu a podobne.
Čo sa týka zvyšnej časti vašej odpovede, ako obyvateľ dediny na východnom Slovensku, kde podľa vyjadrenia bývalého premiéra nič nie je, som naozaj nevedel, že v ČR je s pripojením k internetu problém. V mestách na Slovensku problémy zvyčajne nie sú. V dedine, kde bývam máme natiahnutú optiku, môžem si za 29 € zobrať rýchlosť 1000/200 Mb/s. Osobne to nepotrebujem, tak som si zobral "len" 50/20 Mb/s. Okrem toho máme lokálneho providera, ktorý ide cez 5Ghz WiFi s TDMA, tam je rýchlosť len 16/2 Mb/s. Ak mi z nejakého dôvodu vypadne optika, tak môžem využiť LTE, kde mi teraz speedtest.net ukazuje rýchlosť 36 Mb/s. Je to dedina 30 km od Košíc. Ak sa pozriem ďalej na východ, kde sú malé dediny (300 obyvateľov), tak v mnohých už je možnosť len LTE, WiFi alebo vDSL (garantovaná rýchlosť 70/3 Mb/s). Problém je len vo fakt malých dedinách (pod 100 obyvateľov), kde sú tie možnosti fakt zlé. Ale na druhej strane, žijú tam ľudia, pre ktorých je Starlink príliš drahý.
Každopádne som z odpovedí na moju hlúpu otázku zistil, že v ČR to funguje fakt inak ako u nás.
Ono to v ČR zdaleka tak špatně nefunguje. Že má Trident blbé připojení, protože bydlí v satelitu u letiště, kde jsou dost velká omezení všeho možného se tu řešilo už u podobných článků dřív. Ale v ČR zas tak moc nové satelitní výstavby v ochranné zóně letišť není...
Kolega bydlí v dohledové vzdálenosti od hranice brněnského letiště v malé vesnici a má tam místního celkem spolehlivého wifináře a pro jistotu i lte a funguje na tom bez problémů celá jejich 5členná rodina, včetně manželky systemačky, která musí být stabilně online v případě problémů. VDSL bylo taky k dispozici, ale museli by kopat kabel, protože mají nový rodinný domek bez telefonní linky.
A i v malých vesnicích je dnes obvykle moderní dslam se solidními rychlostmi. Paradoxně větší problém je stará zástavba v centrech velkých měst (na ta není dotace).
Ono to omezeni je i mimo letiste. Napr nelze prosekat stromy v jednom smeru kde by bylo skvele pokryti MW spojem KLFree. Jedno je vetrolam a druhe je pietni misto.
Jinak se nejedna o satelit ale o rozsireni/prezonovani ze stare zastavby. Na miste meho domu stalo hospodarske staveni.
Satelitu bez fixnich siti vyrusta docela dost v okolnich obcích. Co je mi znamo tak optika se resila akorat ve vzdalenych Tuchomericich.
Mam moznost srovnani i dalsich mych uzivanych nemovitosti. A je to spis jeste horsi nez u toho letiste. S letistem / rlp by se i dalo dohodnout kdyby byl investor. Jsou tu ale dalsi prekazky - stredocesky kraj, nevhodny teren atd.
Jinak bez optiky jsou i vedlejsi prumyslove zony. Vse se resi preskoky mw spojem.
priznam sa ze tiez tomu nerozumiem. Co sa tak flakam po SK, tak v kazdej riti trcia kable na optiku, DSLko je uplne vsade, 4G takmer tiez, popripade nejaky local provider.
Europa sa mi zda okrajovy trh, chapem ze USA, Australia maju potencial.
a tie pribehy o internete na chalupe v hlbokych horach ... to su len vymyslene use cases.
Dvacet kilometrů za Prahou je docela velká vesnice. A v té vesnici DSL samozřejmě dostupné je -- funguje (a to i podle poskytovatelů) rychlostí cca 2 Mbps, optika tam není vůbec, 4G je chronicky přetížené a místní wi-fi poskytovatelé jsou stabilní asi jako vajíčko postavené na špičku. A teď si představte, co se stane, když odjedete někam dál na venkov...
A IMHO to platí i pro Slovensko. On si toho člověk většinou všimne až když tam chce žít.
16. 3. 2023, 14:51 editováno autorem komentáře
To ja jsem prakticky za plotem prazskeho letiste. DSL metalicka sit zcela chybi celeho pul kilometru podel novych domu ktere maji ostatni site. Bohuzel stini budova rizeni letoveho provozu a samozrejme pres letiste vam nikdo nic neprestreli.
Vetsina lidi v ulici jede na LTE(slabsi signal) ktera jede az do momentu nez kamionaci z ciziny na prestavce zacnou koukat na porno nebo videocally manzelkam.Zadna optika tu nebude a mw spoje maji blokaci vyhledu z vice stran. Nez se kompletne zablokoval vyhled budovami a stromy fungoval jsem slusne na KLFree a PtP spoji.
Tohle jsou takovy pohadky z roku 2015. Moje chapula je v nejhnusnejsi a nejnecivilizovanejsi vesnici v celych cechach, jmenuje se Redhost. Ma asi deset stalych obyvatel, proste zkrachovala JZD osada. A ted se podrz, je tam VDSL po cely vesnici 250Mbps realne. Navic vsichni tri operatori LTE, konkretne O2 namerim bezne 50 Mbit. Takze tak k tem pohadkam o 4Mbps DSL v prvni vesnici za Prahou.
O vikendu jsem byl v Petříkovicích kousek za Trutnovem. Obec je v udoli u hranic s Polskem. A ejhle mobilni signal T-Mobile i O2 = 0 - Zadne voleni, zadne SMS natoz Data. Jediny kdo tam operuje je Vodafone.
https://en.mapy.cz/s/kopohuzono
Mel jsem Starlink v kufru tak jsem ho otestoval a ficel pekne :-) LTE nefunkcni a mistni rikal DSL na to zapomen! Takze zadne pohadky. Takova mista proste jsou.
Dalsim mistem je napr. Debrne.
https://en.mapy.cz/s/kerudobane
Kamarad tam bydli stejny scenar, jde jim jen Vodafone, ale ten je o vikendech datovne skoro nepouzitelny :-( ...
A ještě mě napadá: uprostřed Prahy je čtvrť jménem Josefov. Telefonní rozvody na last mile pamatují císaře pána nebo alespoň Klementa Gottwalda (s odpovídající kvalitou signálu), optika sice možná ve vedlejším bloku je, ale to je vám na dvě věci, LTE je možná superrychlé, ale dlouhodobě stabilní asi vajíčko postené na špičku a místní wi-fi provider někde nějaké antény má, ale to by na ně muselo být v tom zarušeném chaosu vidět.
Ve finále jsem rád za to pomalé (~ 30 Mbit) VDSL. Kdybych tu chtěl trvale bydlet, asi bych se někam přes střechu pokusil připojovat přes 60 GHz, někdo ho tu snad nabízí. Ale když to tak vezmete, dokonce ani v centru Prahy Starlink vlastně není úplně nesmyslná varianta. A to je co říct!
1.Slovensko ma nasobne vetsi penetraci FTTH - mrknete sem na pre-covid statistiky obrazek 2 nebo si omrknete zdroj
https://www.intechopen.com/chapters/64939
Pred par lety jsem koukal na podobne statistiky z jineho zdroje a nelisilo se to o moc. Uz ho ale nemohu najit :-/
Na slovensku je dalsi vyhoda v nevyhode - vsude jsou nejake kopce a hory. Celkem hodne se rozmahaly v 90tkach i male kabelovky po vesnicich na slovensku. FTTH hodne zde pomohla i nabidka TV pro spatne pokryta mista.
2.DSL je v cesku dlouhodobejsi problem protoze zejmena po ukonceni budovani metalicke site a nasledne nadvlade O2 investice byly nula. Spoluprace s developery komplikovana. Nove ctvrti se proto stavely zcela bez metaliky (a to i ta moje kde to budovala obec a neco prihodilo letiste praha). Neexistuje zde zadna povinnost dotahnout kabel aspon do ulice jako v UK.
Takze u novych staveb si bud cele vybudovani site az
3. To ze je pokryti 4G neznamena ze neni pretizene. I fixni wttx LTE ma problem. Chybi zahusteni site, chybi stredni mile a sluzba se x krat preprodala s tim ze casem je nahradi fixni site. No nestalo se tak. Nekdo precenil penetraci. Ze slibenych 30ti Mbit vam to muze padat na 10 ve spicce. A neudelate nic. Poskytovatel vam nabidne maximalne odstoupeni. V nekterych obcich je dokonce rychlejsi LTE nez DSL kvuli nevyhovujici infrastrukture.
4. Treba ve stredoceskem kraji bylo silene vypalne za vecna bremena / sluzebnosti. Prakticky kolem 500kc za metr je za tu moznost ze jste mohl nekam polozit kabel na sve naklady jako ISP kde drive nic nebylo ani chlivek.
5. V soucasnem mapovani moznych pripojek viz mapainternetu.cz jsou hrube nepresne udaje a zkresluji realnou dosazitelnost rychlosti ci vubec realizaci pripojky samotne. Takze je otazkou jestli se dotace dostanou tam kde maji. A to i v budoucnosti.
6. Budovani liniovych siti velmi komplikuji stavebni zakon, regulativy a nekdy az prilisne lpeni na normach - v Praze nebo vice zasitovanych historickych casti mest jste bez sance dodrzet odstupove vzdalenosti.
Dale je prakticky nemozne zbudovat nadzemni vedeni tam kde by davalo ekonomicky smysl z duvodu vyse zminenych regulativu. Napr. opticky kabel je tenci nez drat k obecnimu rozhlasu.
7. V CR se porad se vybaveni fixni telekomunikacni siti nezarazuje mezi zakladni vybavenost inzenyrskymi sitemi. Takze neni vubec samozrejme ze budete mit pobliz novych pozemku fixni sit kde se muzete napojit. Neresi ji ani na urovni trhu realitni makleri.
Aj na Slovensku existujú obce, kde je pripojenie problém. Skúste nájsť dobré pripojenie napr. v dedine Šmigovec. Nikto tam nič nedáva, lebo oficiálne tam býva pod 80 ľudí, reálne tak polovica, ostatní tam majú len trvalý pobyt ;)
Ale teda som vďaka tejto diskusii zistil, že SR a ČR sú čo sa týka pripojenia k internetu úplne iné svety. A to som si vždy myslel, že SR je pozadu minimálne 10 rokov ;)
Tak ono je to taky dané i tím, že mnoho místních wifinářů sice je stabilních jako vajíčko postvené na špičku (moje zkušenost z jedné vesnice popsaná výše), ale zase v jiné vesnici, kse se pohybuji a musím to řešit jsou dva, jeden je sice stejný případ, ale druhý nabízí na 60 GHz technologii za nízkých pár stokorun rychlosti ve stovkách megabit a funguje kvalitně. A někdo takový je dnes na kdejaké vsi, penetrace bezdrátového připojení je v ČR obrovská a využívá toho kdekdo.
To zase nevím, jestli na Slovensku máte.
Cast mesta na Ostravsku.
Rodinny dum bez metaliky/optiky. Nejblizsi Cetin cca 200metru o rychlosti 20MB/s.
Takze mate na vyber poddimenzovane LTE nebo mistniho wifinare, ktery se specializuje na ESZ a kamerove systemy a internet ma jako pridruzenou vyrobu. Tedy za devatero NATy, spolehlivost jako vajicko na spicce, IPv6 je sproste slovo - to cele za 600 mesicne a muzete byt rada paninko, ze se na vas dostalo.
Beskydy, chalupa. EDGE nebo LTE anterna na stozaru a nasledne 7/1Mbps.
Kecy o rozumne dostupnosti internetu vsude fakt miluju.
No super, není "neuvěřitelně drahý" je to "neuvěřitelně drahý mínus 2 tisíce" :-D.
Strašně rád bych znal nějaký reálný příklad využití vysokorychlostního internetu na chalupě. Upřímně řečeno to moc nechápu ani v běžné domácnosti. Jasně, že je fajn, když se aktualizace stáhnou "co nejrychleji", když videohovor má rozumné rozlišení, atd. Ale spíš si myslím, že drtivá většina populace si vystačí s řádově jednotkami až desítkami megabitu. Donedávna jsem měl v mobilu 50 MB FUP a bez problému jsem si s tím vystačil. Akorát v létě jsem si občas dokoupil nějaký ten 1 GB, když jsem byl celý měsíc někde "v terénu".
Teď mám na mobilu 700 MB na měsíc a ať dělám co dělám, nejsem schopný to vyčerpat. Myslím, že ta akutní potřeba vysokorychlostního internetu se dá velmi snadno potlačit vhodnými návyky, jako třeba netrávit každý večer na film ve 4K, mít vlastní filmový archiv, vlastní cloud apod. Celkově je potřeba takového připojení spíš ukázkou další nebezpečné technologické závislosti...
A napadlo vás, že mnoho lidí to připojení k internetu používá například pro práci? A to i "na chalupě"? My jsme například naše nemovitosti na Vysočině nekupovali kvůli rekreaci, ale než se tam nastěhujeme, jezdíme tam v podstatě rekreačně a díky tomu, že tam mohu pracovat tam nemusíme být víkend, ale třeba dva týdny.
Máte málo fantazie, to je tím.
Pokud to neni RV instalace ale bezna fixni instalace tak antenu nelze pouzit na jinem miste (nebude fungovat) a je mozne ji zcela bloknout podle id. Je mozne i dohledat polohu ale vite jak funguje nase policie...
Lide maji u baraku mnohem drazsi veci. Napriklad z aut se kradou kola nebo katalyzatory a to je vetsi castka.
Lze to i pojistit jako technicke zarizeni budovy. Na redditu pisou ze posila starlink nahradni ale v CZ s tim nemam zkusenosti.
Chapu ze to muze byt lakavy objekt pro zvlaste hloupe a zoufale zlodeje (vetsinou nejaka fetka, nepracujici poflakovac nebo tinfoilhat soused) , ale objekt jako takovy je po kradezi bezcenny.
Podle vkusu kazdeho soudruha:
a) jedu na chatu, mam EDGE, relaxuju a pro (nejen) rychly internet si zajdu do hospody
b) jedu na chatu, obcas potrebuju rychlejsi pripojeni tak mam stozar s LTE a predplacenou kartu o2, kterou vyuzivam 5 mesicu a 300Kc
c) Starlink full install, rychly internet celorocne + dohled + kamery a 1400CZK je pod mou rozlisovaci schopnost :)
Chapej, ze kazdy to ma nastavene v zivote jinak. Hlavni je mit moznost volby.
Důvody pro použití Starlinku napsali už jiní, mám to v jedné lokalitě stejně a Starlink zvažuju (už jsem měl objednaný kit, ale pak jsem to skrečnul a nenechal si ho poslat). V jedné pr…i na konci světa není lautr nic - po kabelu ani houby, malý provider žádný, jen LTE ze vzdálených vysílačů a lokalita je v signálovém stínu, takže hrůza (kousek vedle na louce asi 100 metrů odtud udělám mobilem 60 Mbit, v dané lokalitě jsem rád za koktavý 5Mbit, fakt pech místo), dokonce technici od O2, když se na ně člověk po dlouhých peripetiích dostane, říkají, že nechápou, jak tam vůbec mohl obchodník prodat od nich internet, že to tam prostě nemůže jít - taky mám na střeše LTE antény, jinak by to nešlo ani komínem).
A tak mě zajímá zejména od autora článku, protože Starlink je pořád ve hře, jak je to se stabilitou a potenciálními výpadky. Protože když to bude špatné, tak za to ty prachy dávat nebudeme, to můžem zůstat na tom LTE (interní info je takové, že když obec zadotuje providera, přitáhne tam dráty, nebo spíš asi vlákna, jinak se na to ale provider ani nevykašle - a obec na to samozřejmě hází bobana, protože ji to nezajímá, obec internet má a že jedna osada je mimo dosah čehokoliv, ji netrápí).
Díky.
No, tak jsme se odhodlali a na tu lokalitu, kde není nic a stín LTE, jsme taky objednali Starlink (jeden čas to mělo nějakou cenu, pak byla ta cena vyšší, co si vzpomínám, teď je to 11k hardware + necelých 6 stovek doprava a 1400 měsíčně paušál, 30 dní na vyzkoušení (možnost vrácení) (měsíční paušál v téhle výši rozhodl, že už to jde). Tak uvidíme, co to vyvede, výhled na oblohu je tam relativně hezkej, půjde to rovnou na střechu.
Starlink dorazil a s ním první zklamání. Ten krám vysílá jen WiFi (to fakt schválně nemá ethernet?!?) a koncovka na samotném kabelu, co vede do routeru, je nějaká nestandardní blbost, co vypadá jak přerostlej microUSB konektor (ano, na týhle verzi už není RJ-45, asi aby to nebylo moc jednoduchý). Protikus k tomu sehnat bude asi čelendž, i když hádám, že v tom asi povede normálně ethernet + power, ale abych to potvrdil, musel bych to rozebrat, což se mi nechce, protože mám už teď sto chutí to vrátit.
Konečný výsledek:
Přes počáteční zklamání jsem to nakonec překousl a nainstaloval na tyč na střechu (výrazně pomohla gafa, s jejíž pomocí se to povedlo "zapíchnout" do tyče ve střeše, kudy pak prošel i kabel, který se dá od tyče v talíři odpojit a ten už se protahovat celkem dá, v tyči to nakonec drží dobře).
Kabel jsem provizorně protáhl skrz výlezák ve stropě do střechy (takové ty schody na poklopu), protože WiFina musí být prostě níž (nemůže zůstat nad stropem v půdním prostoru, to už je signál slabý, zejména do dalšího patra dolů).
Taky jsem zjistil, že k tomu prodávají adaptér na Ethernet, takže z toho lze Ethernet vyvést, bohužel je to zase vymyšlené tak blbě (se inspirovali u Applu nebo co), že talíř musí tím dlouhým kabelem vést do ethernet adaptéru a z něj pak do toho jejich routeru (všechno tyhle atypické "16pinové zvětšené microUSB nesmysly" - mám takové podezření, že v tom 16pinu jsou fyzicky dva ethernety, aby z toho ten ethernet šlo vyvést, tzn. jeden jde z routeru vč. PoE do talíře a druhý do toho ethernet adaptéru). Ten adaptér naštěstí není moc drahý, 11 stovek vč. dopravy (no, není moc drahý - zase to svou předražeností připomíná Apple, ale o kabelu za skoro 2,5 litru už bych řekl, že je i u tohohle fakt dost drahý). Adaptér se každopádně dokoupí, jen pořád nemám moc tušení, jak to vyřešit drátově, aby to bylo fyzicky dobře (jak to zapojit, je jasné, ale plánoval jsem v půdním prostoru rack se switchem a do toho že by vedl Starlink, jenže abych využil tu jeho WiFinu, musím ji mít o patro níž pod půdou a z půdního prostoru do patra pod půdou nemám žádný jiný průchod, než těmi schody s poklopem a to se mi esteticky vůbec nelíbí). Kdyby tam ti mantáci nechali normální ethernet, tak to propojím, protože všechny kabely se setkávají nahoře v půdním prostoru, ale oni tam museli dát ten atypický nesmysl :/).
Jinak výsledek je docela uspokojivý, pár minut po zapojení se to chytlo, samo se to zaktualizovalo a dávalo to (ještě před plným prozkoumáním celé oblasti) něco přes 200/20 (bohužel to platí od routeru do internetu, jenže do routeru (zatím) vede jen ta WiFina, která to při větší vzdálenosti od routeru začne citelně brzdit). Na druhou stranu: na to, že tam doteď byl přes téměř nefunkční LTE 5Mbit download a o to bídnější upload se stabilitou houpacího koně na šňůře na prádlo, je tohle upgrade docela solidní, takže to tam zůstane.
Dyt to s tim jejich spesl konektorem prodavaji uz pres rok. Popis viz treba (5 s na googlu):
https://olegkutkov.me/2022/03/07/reverse-engineering-of-the-starlink-ethernet-adapter/
Mozna by to priste chtelo, nez se koupi neco za par tisic, nejprv precist nejake recenze, aby clovek vedel ze potrebuje ten adapter na ethernet kdyz nechce wifi. Nebo by to taky melo umet PoE.
Tech recenzi na starlink se vsude kolem fakt vali hromady, a je i par tech co nahrazi router vlastnim.
Budete se divit, ale ještě před několika lety jsem i v Brně musel být na ADSL s rychlostí 6/1 Mbps. Na jedné telefonní lince byla připojená celá ulice. Zasíťování UPC skončilo na nedomluvě majitelů pozemku (na jednom úseku bylo 17 spolumajitelů) a bylo to za kopcem a LTE tam mělo hluché místo. V domě byl člověk rád, že si zavolal, a na 30 metrů dál od domu už byla rychlost mobilního Internetu 150 Mbps. Prostě se to někdy tak sejde, že neexistuje žádná rozumná alternativa, u rodinných domů to není tak výjimečné.
ADSL s rychlostí 6/1 Mbps. Na jedné telefonní lince byla připojená celá ulice.
No to je zajímavé. A já se učil, že ADSL/VDSL je technologie na vyšších frekvencích normální telefonní linky, která pokud by byla sdílená více koncovými body, tak z podstaty nebude fungovat více bodům zároveň.
A taky mě překvapuje, že na jedné telefonní lince byla celá ulice, když já (také v Brně) po zavedení ADSL od T-Mobile měl problém, že net nejel, protože technik Cetinu/O2, který zapojoval linku, netušil, že to má píchnout na linku s ADSL v ústředně/dslamu. A nikdo jiný v ulici si nestěžoval, že mu (moje) linka nejede ;-)
Zdravim ucastniky debaty. Muj duvod porizeni Starlinku byl nemoznost vyuzit lokalnich pozemnich zdroju. LTE router byl pomaly az nepouzitelny. lokalni WiFinari daleko a DSL co tam ma sousedka je tez zoufaly. Porto jsem zvolil Starlink. Ano porizovaci cena a puvodni datovy taryf byl velka raketa. Ale bylo to zlevneno a to uz je prijatelnejsi. Konektivita je bezne pouzitelna pro praci. VPN se mi nerozpada. Online pracovni hovory Teams, Zoom naprosto v pohode. Deti hrali Fortnite a tez si nestezovali.
Na Slovensku toho nie je veľa, takže pokiaľ dáš anténe dostatočný výhľad na oblohu, funguje to krásne. Na discorde Starlinku ale vídavam aj nízke rýchlosti ale ťažko povedať prečo, lebo ľudia nezdielajú detaily, len pindajú. Často si myslia, že 90% "čistota" výhľadu musí stačiť. Nestačí.
Služby na meranie rýchlosti ako speedtest.com alebo fast.net ukazujú zvyčajne od 150 Mbit do 230 Mbit download a od 5 do 25 Mbit upload.
Sťahovanie z ulozto.cz ide zvyčajne reálne okolo 70 Mbit, skôr výnimočne 130 Mbit alebo krátkodobo 200 Mbit. Rýchlosti zvyknú dosť kolísať, satelit má dobu preletu cca 4 minúty. Latencia málinko pod 50 ms. Mám ešte tú prvú okrúhlu generáciu antény. Výpadky nebývajú, resp. za ten cca rok boli 2-3 väčšie, ktoré trvali rádovo desiatky minút.
Na online hranie to asi nebude. Inak som veľmi spokojný. Dokonca znížili cenu z 99 eur na 60 eur mesačne a začali počítať mesačný prenos dát. Zatiaľ ma nikdy neobmedzili, mesačne máme (dom, viacero domácností) 1 - 1.5 TB download.
https://starlinktrack.com/speedtests/
Občas tam niekto hodí aj test z SK/CZ.
IPv6 s Mikrotik routerom funguje tiež dobre.
Super info, práve tie testy som nejak nevedel dohľadať, maximálne nejaké všeobecné čísla... O tom znížení ceny na 60€ viem, popravde až od tohoto momentu považujem starlink v našich končinách za použiteľný. Ono 60€ na domácnosť je stále veľa ale ak by sa o jednu parabolu delili 2 alebo 3 domácnosti, tak by to mohlo byť prijateľné.
Mam od zari novou obdelnikovou antenu a rychlosti jsou podobne - podle speedtestu to kolisa cca 150-200Mbit down a cca 10-40Mbit up. Ale spis mam podezreni ze vzdycky driv narazim na limit toho speedtestu. Realne rychlosti overim az na jare, pres zimu tam dlouhodobe nebyvam, ale co se uploadu tyce, jsem bez problemu schopny sledovat live stream z kameroveho systemu bez sekani a bufferovani (Unifi Protect). Jedine co jsem jeste nedokazal rozjet je IPv6, proste ten SL router zadny advertise neposila...
Co se dostupnosti technologii tyce, tak v miste kde mam SL je horko tezko dostupne 800MHz LTE, ktere je v dobe, kdy tam ten internet potrebuju (pres leto) pretizene tak, ze realne rychlosti byvaly <1Mbit. Takze na cokoliv jinyho jak IRC naprosto nepouzitelne. A protoze se jedna o udoli, ze tri stran uzavrene lesem a ze ctvrte strany vodni plochou, ktera ale taktez nema primy vyhled nikam "ven", neni realna moznost jak tam dostat cokoliv jineho kvalitnejsiho.
Loni se nekdo pokusil vybudovat tam wifi spoje pres asi 5 hopu na ruznych chatach kolem vody, ale spolehlivost takoveho pripojeni si asi dokazete predstavit sami.
Pro takovouhle lokaci je Starlink doslova darem z nebes a jedinym zpusobem, jak tam fungovat v 21. stoleti.
Tak určitě to je možné. Ale tohle není filozofické cvičení na téma co všechno je možné, ale praktické konstatování o stavu trhu. Teoreticky s přesahem do budoucna. Protože není moc ukazatelů , že by se to mělo nějakým způsobem pozitivně změnit.
Podobné argumenty to nenormalizují a rozhodně stále to bude záležitost socioekonomické minority. Která nemusí tvořit ani 10% z voličské základny? Tedy proč se pokaždé v komentářích , nebo přímo v článku také objevuje podíly chování se nad tím že stát ani soukromý sektor se při řešení takovéhoto nedostatku nepřetrhne?
Osobne tomu celkom nerozumiem. Keď sa pripravuje nová výstavba, tak developer tam tak či tak ťahá inžinierske siete. Myslím, že pridať do výkopu jednu chráničku s optikou nie sú veľké náklady navyše a teoreticky by mohol získať kupcov jednoduchšie. Aspoň tak to teraz robí developer v našej obci. Ale ak to ľudia pri kúpe pozemku nezohľadňujú, tak je jasné, že nebude zvyšovať investičné náklady. V tom prípade začínam rozumieť prečo v ČR vznikol projekt ťahania optiky cez kanalizačné rozvody :-/
a) Ta chránička někde musí končit, tj. developer by se musel domluvit s tím kdo do té chráničky něco zafoukne. Chránička končící někde uprostřed silnice u kanálu je k ničemu.
b) Kupující to ve většině neřeší. Ono nejen kupující nových bytů/domů. Ono se to často neřeší ani při rekonstrukcích stávajících bytů/domů a pak po nastěhování do hotového nastává velké divení že internet chce i nějaké kabely. Nicméně zlepšuje se to, počet lidí kteří řeší internet v průběhu rekonstrukce narůstá.
a) pro zacatek by stacilo aspon ji tam hodit a pak resit jen protahovani/prekopy. Nevim co chcete resit u uzavrenych obytnych celku za topologii.Tu muzete resit az mimo ne. Tady jde pri zacatek o to aby se nerozkopaval mezi domy znovu chodnik az nekam na zahrady a delaly zasahy pres zed domu.
Propojeni dal bych resil uz jako dalsi proces.
b)Oddelil bych vnitrni kabelaz od te venkovni. To jsou dve ruzne veci. Ale chapu. Projektant casto namaluje jednu caru do obyvaku a tim je hotovo
Developer resi minimum. Situaci si ulehci tim ze zakazniky odkaze na bezdrat aniz by vedel celou situaci. Neni zadny realne funkcni regulativ ktery by narizoval developerovi tam neco prihodit.
Pribuzny z moravy ktery stavi opoticke site po malych obcich prinasi zabavne historky jak funguje komunikace s developery. Vcetne zadosti vypalneho za to ze si tam neco hodi.
Jak uz jsem sdelil vyse. Nikde neni taxativni pozadavek aspon na pripravu pro fixni site. Vzhledem k trhu nemovitosti vam dnes lide utrhnou ruce za jakkykoliv dum.
Hodila by se aspon pripravena chranicka a mozna kabelove komory u vetsich projektu. U rady domu zadnou uzasnou topologii stejne nevymyslite. Tu muzete rozporovat az od pristupovych cest do obydlene oblasti a tam uz vetsinou do jednotlivych baraku vykop nedelate.
To je spis ekonomicke cviceni. Zbudovani jakkekoliv pripojky z ulice vas aspon na tech 20kkc v prumeru vyjde. A tim myslim elektro, kanalizace,plyn polozka samostatne. Mate-li barak, 50kkc neni pro vas az tak vysoky naklad. Pokud na tom zavisi obziva, tak to prejdete. Muzete si to taky prihodit do hypoteky nebo si pujcit.
Stejne jako zednik potrebuje dodavku a ta je mnohem drazsi.
Svody az k baraku z hranice pozemku mohou byt dalsi naklad. V jedne vedlejsi obci treba starosta chtel za kazdy novy barak na pripojku kanalizace 100kkc.
Site nikdy nebyly zadarmo. Ani za 1. republiky ani za komancu.
Tady se resi proc neni kabel v obydlene a zasitovane casti uz v ulici a proc misto tech nekolika desetisicovek to stoji statisice ci miliony.
Pokud mate bytovku/panelak tak ty naklady jsou marginalni. V pripade samostatneho domu to uz pocitite. To je nevyhoda samostatneho bydleni.
U telco site to jeste muze spadat pod rezijni vydaj kdy to hradi vlastnik site za nejakych podminek(odber sluzby) nebo se to resi odprodejem.
Treba v mem pripade si vlastnik site spoj zpetne odkoupil kdyz zacal byt blokovan LOS.
Ale jo i ekonomické. Tak tedy kolik pak voličů je ochotno a může dávat víc než 500,- s DPH jen za pouhé pevné připojení. Tedy žádné balíčky internet, mobil , volání, tv atd.... stále nevidím si přiznání , že nejste jako zákazník moc zajímavou ekonomickou skupinou.
Kromě toho, že na Lupě a Rootu se na tohle téma mlátí sláma už nějaké desetiletí, tak také brečite na špatném hrobě. Jsou v tom víc emoce a kognitivní zkreslení než objektivní argumenty proč by někdo Vaší situaci měl řešit.
ČR opravdu nemá problém s OSVČ který nemají pořádné připojení. Ale s celými vesnicemi i ve středních Čechách, které nemají pořádnou občanskou obslužnost, večerku , školku I bez internetu.
Nepovedlo se nekomu takhle nakonfigurovat i Mikrotik? Testnul jsem, ale nepovedlo se mi. Takze to normalne nechavam natovat, VPN tunel na druhou lokalitu, kde mam verenou IP a vsechno co potrebuju mam routovany odtamtud.
A do diskuze vyse - cedule "Hlavni mesto Praha" je pul kilometru daleko. Na zemi nemam ani blby GSM. V osmi metrech nad zemi je LTE signal, 4/1, s tim diru do sveta neudelate.
Zdroj?
Už zase nefunguje Google?
Jinak mrknete na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288585-archiv-ct24/223411058210009/
To je jen takové PR, aby se zdálo, že s tím něco dělají. Realita je bohužel taková, že první verze ztmavení sice trochu pomohla (i když zdaleka ne dost), ale zároveň jim zhoršila komunikaci mezi družicemi, takže od toho nenápadně (a bez oznámení) zase upustili. A teď se navíc plánují nové verze satelitů s násobně větší plochou, a tedy i jasností.
Doplnění: tedy "plánují" není úplně přesné, protože první "v2 mini" už jsou vypuštěné. Přičemž "mini" v názvu v praxi znamená, že místo původních 23/26m² mají 104/116m² (plnotučná v2 má mít 257/274m²). :-(
21. 3. 2023, 13:38 editováno autorem komentáře
Ne nefunguje. Google nic podrobnejsiho nenasel.
Zdroj? - "...a tedy i jasnější."
Zdroj? - kde je ze u noveho designu bude vetsi jasnost? Je nekde srovnani jasu nova a stara druzice pripadne ta budouci?
Ale dejme tomu ze to beru. Jak chcete tedy napravit stavajici situaci? Uz je pozde. Silnejsi pes...
Krom toho urcity podil na uspechu maji vsechny vlady ktere se linknave stavi k zavadeni pripojeni pozemnich zdroju. K tomu pridejme strategicke manevry.
Opravdu potřebujete zdroj na to, že desetkrát větší plocha antény odrazí desetkrát víc světla?
Desetkrát víc světla je 2.5m rozdílu. Už pár měsíců jsou nahoře první satelity BlueWalker (od jiné firmy), které mají plochu antén 64m² a měření ukazují, že běžně dosahují 2m (pro představu: to je asi jako Polárka) a při troše smůly i 1m (Spica nebo Antares). Pro představu: na obloze je všeho všudy 16 hvězd jasnějších než 1m a 5 z nich od nás není nikdy vidět (a dalších pár jen málokdy). Od těch Starlinků se dá reálně očekávat 0.7m ve verzi mini (11 jasnějších hvězd, 7 aspoň někdy viditelných od nás) a 0.4m v plnohodnotné (8 jasnějšcíh hvězd, 6 viditelných od nás).
Navíc se ukazuje, že Muskův posměšný komentář, že se holt bude muset přejít na orbitální dalekohledy, se také úplně nezakládá na pravdě, protože tyhle satelitní konstelace už znehodnocují např. i nezanedbatelné procento snímků z HST. Tohle je prostě jedna velká katastrofa a je potřeba pozvednout všeobecné povědomí o ní, aby byla aspoň nějaká šance to umravnit do příčetných mezí, dokud to ještě jde.
Chybi zdroj ze nove druzice budou mit stejny typ povrchu a nikde nevidim doklad mereni u novych druzic. Vse jsou jen dohady zalozene na predchozich/starych datech a informace jedna pani povidala. Nevime jestli to bude horsi nebo lepsi. Vime jen ze bude vetsi plocha ale nevime jaky bude material a jeho odrazivost. Jiz dokument ktery jsem nalinkoval neni pro nove druzice aktualni.
Jak jsem uz psal vyse. Pozde neco resit. Stavajici stav se muze tak maximalne zakonzervovat. A to si jeste naivne myslim ze se bude reagovat promptne behem jednoho / dvou let. Protoze tohle vyzaduje mezinarodni koordinaci.
S temi orbitalnimi observatoremi tu poznamku chapu. Je to voda na jeho mlyn a do jeho businessu.
BTW: Nove dalekohledy mohou byt narozdil od HST v lagreangeovych bodech.
Chybi zdroj ze nove druzice budou mit stejny typ povrchu
Zatím mají (nebo aspoň ne tak jiný, aby to něco zásadního měnilo) a nejsou žádné známky, že by ze strany Starlinku (nebo ostatních, kdo se na zasekání toho prostoru třesou) byla ochota něco podstatného změnit. Takže je naprosto oprávněné v predikcích počítat s pokračováním současného trendu, dokud nebude nějaká známka, že se situace podstatným způsobem změnila.
nikde nevidim doklad mereni u novych druzic
První "v2 mini" jsou nahoře asi 2-3 týdny. Ty bez "mini" tam AFAIK nejsou žádné. Tenhle postoj "nestrašte, ještě se to nestalo, pak přijďte" mne vážně irituje. O potenciálních dopadech klimatických změn také nesmíme mluvit, dokud nenastanou v praxi a nebudeme mít ex post měření ukazující, že k nim opravdu došlo? To mi trochu připomíná Don't look up.
BTW: Nove dalekohledy mohou byt narozdil od HST v lagreangeovych bodech.
Máte aspoň trochu představu, jaký rozdíl (technologicky i ekonomicky) je mezi vypuštěním teleskopu na nízkou oběžnou dráhu (HST a další) a do Lagrangeova bodu (JWST)? A co ten rozdíl znamená z hlediska dlouhodobé údržby a případných oprav?