1.Slovensko ma nasobne vetsi penetraci FTTH - mrknete sem na pre-covid statistiky obrazek 2 nebo si omrknete zdroj
https://www.intechopen.com/chapters/64939
Pred par lety jsem koukal na podobne statistiky z jineho zdroje a nelisilo se to o moc. Uz ho ale nemohu najit :-/
Na slovensku je dalsi vyhoda v nevyhode - vsude jsou nejake kopce a hory. Celkem hodne se rozmahaly v 90tkach i male kabelovky po vesnicich na slovensku. FTTH hodne zde pomohla i nabidka TV pro spatne pokryta mista.
2.DSL je v cesku dlouhodobejsi problem protoze zejmena po ukonceni budovani metalicke site a nasledne nadvlade O2 investice byly nula. Spoluprace s developery komplikovana. Nove ctvrti se proto stavely zcela bez metaliky (a to i ta moje kde to budovala obec a neco prihodilo letiste praha). Neexistuje zde zadna povinnost dotahnout kabel aspon do ulice jako v UK.
Takze u novych staveb si bud cele vybudovani site az
3. To ze je pokryti 4G neznamena ze neni pretizene. I fixni wttx LTE ma problem. Chybi zahusteni site, chybi stredni mile a sluzba se x krat preprodala s tim ze casem je nahradi fixni site. No nestalo se tak. Nekdo precenil penetraci. Ze slibenych 30ti Mbit vam to muze padat na 10 ve spicce. A neudelate nic. Poskytovatel vam nabidne maximalne odstoupeni. V nekterych obcich je dokonce rychlejsi LTE nez DSL kvuli nevyhovujici infrastrukture.
4. Treba ve stredoceskem kraji bylo silene vypalne za vecna bremena / sluzebnosti. Prakticky kolem 500kc za metr je za tu moznost ze jste mohl nekam polozit kabel na sve naklady jako ISP kde drive nic nebylo ani chlivek.
5. V soucasnem mapovani moznych pripojek viz mapainternetu.cz jsou hrube nepresne udaje a zkresluji realnou dosazitelnost rychlosti ci vubec realizaci pripojky samotne. Takze je otazkou jestli se dotace dostanou tam kde maji. A to i v budoucnosti.
6. Budovani liniovych siti velmi komplikuji stavebni zakon, regulativy a nekdy az prilisne lpeni na normach - v Praze nebo vice zasitovanych historickych casti mest jste bez sance dodrzet odstupove vzdalenosti.
Dale je prakticky nemozne zbudovat nadzemni vedeni tam kde by davalo ekonomicky smysl z duvodu vyse zminenych regulativu. Napr. opticky kabel je tenci nez drat k obecnimu rozhlasu.
7. V CR se porad se vybaveni fixni telekomunikacni siti nezarazuje mezi zakladni vybavenost inzenyrskymi sitemi. Takze neni vubec samozrejme ze budete mit pobliz novych pozemku fixni sit kde se muzete napojit. Neresi ji ani na urovni trhu realitni makleri.