Diskové pole se ani nemusí převážet, aby toto nastalo. Někdy je ložisko disku po dlouhém běhu už na hraně životnosti, takže po novém zapnutí pole se disk už nerozeběhne. Toto žádný self test předem neodhalí, disk je po datové i elektrické stránce zcela OK. Jinak disk po zaparkování snese dost hrubé zacházení, takže převoz by mu ublížit neměl.
Co resis? Neres to. Je to normalni score. Proste se financne nevyplati balit extra kazdy server. Proste se s tim lehce j.... do vozu a zbytek se zaplati z pojistky nebo z fondu. Ony jsou to obycejne x86 a v celkovych nakladech se to ztrati. Chlapci ja nevim, ale prijde mi ze se klepete nad kazdym milonem jak ucetni-absolvent ve stavebni firme.
Mohu rici ze i pri dodavce novych technologii se pocita s urcitim procentem DOA a tez ze se neco vysmahne pri montazi. Kazda schopna firma je na to pojistena a nikdo z toho nedela kovbojku. O tom je neco cemu se rika profesionalni pristup.Coz neni o tom se v praci zdrchat a nest zodpovednost za miliony, ale byt na to pripraven a mit k dispozici pojistku a pravni pomoc. To je to co se taky uctuje v dodavkach. Co si vezmete na absolventovi kdyz vam za mrzky seznamacky plat svihne s hromadou serveru?
Uz je daleko zkusenost kdy dodavatel posilal porad tu samou serii disku nebo porad tu samou serii vadnych procesoru AMD.
Hneď ako som si precital názov tak mi to znelo japonsky https://en.wikipedia.org/wiki/Kokura To by ma zaujímalo kde sa pri navrhovaní názvu inšpirovali.
Když byl pokládán základní kámen, tak už tam to jméno bylo vyryto. Vybíralo se předem. Počasí při pokládání pak náhodou bylo stylové :)
Mrkněte na starší článek na lupě s fotogalerií. Mj. jsou tam na fotkách i dieslagregáty, chlazení, s pár informacemi v popiscích, které se asi nikde v článku neobjevily.
Ten hw to je blby, ale tak jsou tu dva pristupy. Bud se novy nepridava a nechava se dojet na existujicim hw a nebo se vyrabeji do stareho kernelu backporty aby to vubec jelo na novem hw
Co se tyce ostatniho porad netusim v cem je problem? Uvedom si ze enterprise distra nemaji hned kazde nove blbitko. Je treba to proverit,otestovat,integrovat.
Tohle je u linuxaku dost problem ze nechapou pojem stabilita systemu. Mne treba na Centosu/RH stvaly ty upgrady. Garantovany upgrade bez CD nemozny. Rollback procedure - nemozny. Prakticky jsme to resili dalsim diskem a kdyz se neco podelalo tak se prehodil zpatky. A to jak na urovni lokalnich tak SANkovych. Coz je komunikace pres 2-3 dalsi tymy a je to opruz.
A tohle je uz x let a porad nic.
Pokud nebudu hovorit o slunicku tak se mrkni jak to ma resene FreeBSD.
> Bud se novy nepridava a nechava se dojet na existujicim hw
Na jaře 2014 jsem si koupil nový HW. Tehdy aktuální CentOS ho nepodporoval (nejspíš by pomohlo nainstalovat neoficiální kernel 3.x). Šlo konkrétně o 3G modem a nějakou noname USB wifi, které jsme chtěli použít pro SMS alerty a nouzovou konektivitu při výpadku hlavní linky do vzdálené lokality. Na tenhle typ HW navíc nikdo backporty dělat nebude.
> Co se tyce ostatniho porad netusim v cem je problem?
No že tam nemám praktické funkce které už jsou v ostatních distribucích několik let :). Já chápu proč to tak je a jaké to má výhody, ale říkám, že pro mě jsou ty problémy blocker a tak holt používám Debian, který má o trochu kratší cyklus.
Jinak píšeš tu, že se ti líbí jak to má dlouhou podporu - a funguje ti do teď CentOS5? Já třeba narazil na to, že tam je strašně staré openssl, které neumí šifry používané v moderních prohlížečích.
Většina běží skutečně na Debianu, část obsluhuje Solaris. Víc o tom povídal Martin Doleček na loňských LinuxDays (článek).
Resp. opensolaris. Na Oralisu bezi storage backend a vocasove na tom maj btw mejlboxy. Protoze ZFS. Protoze lunix dlouho jeste tak uzasny fs mit nebude. Dost mozna ho spis adoptuje.
Seznam zas neni tak uberenterprisegrade rozhazovacny, aby implementoval vlastni fs nebo kupoval veritas.
ZFS na Linuxu bez problémů funguje, běží na něm celé vpsFree.cz – mluvilo se o tom i na LinuxDays (článek). I Seznam na to postupně přechází – viz „Solaris je postupně nahrazován Linuxem.“ v článku.
Ano, ale neni to linuxovy fs jako treba ext,reiser nebo btrfs. Jde spise o ideologicko-zdrojakovou cast veci nikoliv o technickou.
Take provozuji debiana+zfs on linux. Na druhou stranu cela vec si rada kleka na kolena pri velke zatezi a pustene deduplikaci. Neni to tak stabilni jako na oralisu. Ale jako exemployee musim byt stranny:)
Uz jim funguje trim na ssd? Tedy u konfigurace kde se ssd nepouzivaji jako cache.
Protoze uz jim to trva mozna pul roku. Pred mesicem co jsem updatoval nas lab to jeste neslo.
Ano mají tam přípojku: http://www.root.cz/galerie/kokura-nove-datove-centrum-seznam-cz/#41
Pokud nenabehly tak narozdil od x86 keplu slo velmi dobre zanalyzovat v cem je problem. Analyza a erudovanost techniku vcetne podrobnych servisnich prirucek byla vzdy silnou strankou slunickovych lidi.
Vyssi sparcy mely/maji primo vyvedeny jtag z procaku/boardu takze je mozno si si vsechno nizkourovnove osmatat. Delaji i testy za behu systemu a s urcitou pravdepodobnosti jde predpovedet selhani komponenty.
Ukaz mi srovnatelnou podrobnou diagnostiku(DIAG rezim) na x86 keplech a mozna zmenim nazor.
Zminuje se pouze na konci prispevku v threadu a neni to vylozene pouze a tedy nikoliv jen, vylucne a pouze o discich. Precti si to lepe nez smsku od pritelky/manzelk a neber si z toho jen to co chces.
Diskuse pouze o discich je o x levelu vyse.
Pokud by jsi ale chtel diskutovat jen o discich tak vez ze pokud ty disky byly lokalni tak treba takovy command format dokaze vypsat oblasti s vyrobnimi vadami disku. Vem si ze to same musis tahat na hlinuxu sgutils a pomalu vedet o jaky scsi command se jedna.
Vubec resetnout bus nebo vyvolat loopback interconnect inicializaci je dost vocasarma v linuxu v porovnani s oralisem. minus minus minus presmerovatko nakej device kdesi v haji. Tyve tohle by nevymyslel ani lennart. A doted chybi fiber channelovej stack aby clovek nemusel nemusel kazdej HBA ovladat jinak. A vubec co se tyce storage je linux generaci zpatky.
... a to všechno za cenu, za kterou by šlo koupit běžné komoditní x86 servery dva, a jeden z nich mít jako cold-standy zálohu.
No a na tohle Sun dojel. Dneska se problém spolehlivosti HW řeší na úrovni aplikací, které snesou výpadek jednoho-dvou serverů z velkého klastru, nikoliv tak, že se aplikace postaví na jednom velikém drahém železe, které prostě _musí_ běžet.
-Yenya
Jo taky jsem si pan Sunfire odnesl dom;)Samozrejmne ne kepl s AMD ale Sparcy. Ale moje elektrarna je neuzivi a navic jeste nemam hotove datacentrum. Mimochodem sunacky zelezo melo detekci vniknuti vody. Mozna by stalo za to udelat obchodni nabidku na dedicated servery do casablancy.
1) když pročítám jejich fórum a poslouchám nářky lam okolo, tak se zdá, že jejich email jede pořád stejně blbě jako předtím. Tak na co to stavěli, když ani mejl na tom pořádně nejede?
2) "protože vyhořela 22kV pojistka. "Běželi jsme šest hodin na agregáty." No já nevím, je jiná doba, ale 22kV pojistku jsem vyměnil za 20 minut. Z toho 5 minut mi trvalo při mé váze, než se mi podařilo se pořádně rozhoupat na páce odpojovače kobky a odpojit ji :-D Že se mám rád, tak 10 minut se drbat zbaběle se šroubováním zkratovací sady izolovanou tyčkou, 2 minuty zjišťovat, která to je a 3 minuty než sem někoho sehnal, kdo přepral péro v odpojovači a zapnul kobku.
Když přepětí poničilo "elektrárnu", tak jsme jeli 6 hodin na agregát a za tu dobu se z kobek všechno vyházelo, nazohýbaly pásoviny, vymetly saze, zapilovalo se všechno poskákané výbojem, vyměnily izolátory, namontovaly měniče.....tak čemu vlastně říkají 22kV pojistka? Primáru trafačky???
Myslis ze beznej ajtak ti bude vymenovat pojistku na VN casti? Normalne se ceka na firmu/energetiky podle toho ci to je kde je treba zasah.
Proste datacenter opak zavola a ceka. A kdyz se nesplni SLA nebo nedorazi vubec tak se to nauctuje vcetne paliva. Kein stress. Proc to resis? Neres to. Usmazenych hrdinu jsou plne trafostanice.
No vidis. A ja i kdyz vim ze z principu mam danou vec opravenou za 5 minut a byt by mne to treba bavilo, tak klidne pockam 2 hodiny na servis a necham je to treba i zkazit. Tomu se rika zivotni zkusenost.
1. Oni jsou odpovedni. Ja ne. Kdyby se mi neco stalo nemam to ve smlouve. Nesouviselo s pracovni cinnosti.
2. Oni maji k tomu pojisteni, maji sepsane SLA. Oni maji vic zivotu. Ja ne
3. Prescas bude zaplaceny kdyz zavolam sefovi nebo si vezmu volno. On moc dobre vi ze si nemuze dovolit mi to nezaplatit.
4. Je to cinnost kterou nemam extra zaplacenou. Ma kvalifikace zni pouze na jednu cinnost a ne na uplne odlisnou cinnost na ni ani nemam smlouvu. Delal bych praci kterou jsme si ani nesjednali a firma by z toho mela penize a ja bych nemel z toho nic.
Toto jsem se naucil v nemecku. Cesi stale pracuji neprofesionalne jako founove z vychodu.
Ne na IT papiry na VVN,hromosvody ani stavby fakt nepotrebujes. Lidem z energetickeho useku fakt nerikam typicky ajtaci.
Stejne jako ja nepotrebuju pilotak ani tu zminenou 50ku, ale je to takovy uzitecny bonus k zamestnani kdy clovek vi o co jde z sirsiho pohledu veci. Samozrejmne ze bych privod neopravoval,pojistky,jistice nemenil ani za zkusebniho pilota ero nestartoval. Nemam zaplaceno, nebudu delat. Jednoduche. Za cesky plat ani dvere od letadla neotevru i kdyz v aeroklubu natiram i zabradli. Jde o podstatu veci.
No vidíš, a mě zase baví, když dělám pokaždé něco jiného. Monotónní práce by mě zabila. A jsme na tom dohodnutí, chlebodárce tak nějak tuší co zhruba umím a když je něco potřeba, tak to udělám. I když to třeba vůbec nesouvisí s administrací Linuxu.
Placení se řeší tak že si prostě počítám hodiny.
Také jsem takového jednoho znal. Způsobil škodu za 50 milionů a pak si hodil mašli. V instalaci byla chyba a on o ní nevěděl. A přestože k tomu neměl od provozovatele oprávnění, tak provedl "banální servisní zásah". Také to byl bývalý technik z dolu. Poté, co vyhořelo několik skříní, to dodavatel svedl na něj. Soudil se a prohrál, protože tam opravdu ten den takový zásah udělat nesměl. A dodavatel prokázal, že o závadě věděl a měl pokyny pro své techniky, jak podobný zásah udělat bezpečně. Všichni věděli, že chybu udělal dodavatel, že nic jako "jo máme to špatně, ale když nespustíte najednou A i B, tak to není problém" není přípustné. Ale bohužel zákon mluví jasně, vinen je ten, kdo "zmáčkne tlačítko", obzvláště když k tomu není oprávněn. Dostal těch 50 milionů k náhradě a to neunesl.
Takže vám držím palce a přeji hodně štěstí.
Rozumne datacentrum ma resene beh agregatu alespon minimalne 24h. Mrknete na tierove specky. Ja uz to dlouho neresil. Taky pochopitelne nemaji jeden dieselagregat. Na to doplatilo nejen datacentrum, ale i kriticke prumyslove provozy a nemocnice. Je lepe mit nekolik inteligentne napojenych jednotek od stupne dulezitosti a pak mezi nimi propojovat nez jednu velkou.
Na megareseni kde se verilo redundanci a pak to chciplo cely doplatila tenkrat hnojarna se se vym megaciscem nebo i nase firma.
Stejne se delaji dnes i lokomotivy kde mate x gensetu namisto jednoho agregatu. Takze kdyz vam to nekde unije pokracujete dal snizenou rychlosti. A ve fabrice vam vymeni tri standardizovane kusy gensetu na lokomotivu. Nizke vyrobni naklady
Stejne tak na pouhy jeden diesel doplatila jedna nejmenovana nemocnice ktera jeste navic neresila servis a pak se divila ze se jim system predehrivani neprepnul na chlazeni. Smula. Nebyl servis a nebyly pravidelne provozni testy. Stejne tak frantici v datacentru kde se ciste nahodou hostovaly WoW servery pro evropy. Mesie problem! A pritom stacilo zvednout linej odborarskej socialistickej zadek a naplanovat DR testy.
Vylozene vocasaren je plny obor IT. A kakademiku jeste vice. Po nocich mam mokre sny aby ten nas obor IT fungoval stejne zodpovedne jako letecky prumysl. Aspon trosku.
To se pravidelně náhradní zdroje neprotáčí naprázdno aspoň půl hodiny a jednou za měsíc se nevypne elektrika, aby se vyzkoušelo náhradní napájení?
Tady nejde o to kolik hodin agregát vydrží běžet, ale jestli při výpadku naběhne, než lehnou baterky. Jediný kritický bod při výpadku, na kterém to zůstane viset.
Ne e, tak to úplně není.
Samozřejmě je nutné, aby ten agregát správně naběhl, ale stejně tak je nutné, aby vydržel nějakou dobu běžet (se zátěží). Že je to navržené, aby to běželo 24hodin ještě neznamená, že to těch 24hodin bežet bude. No, prostě, musí se to zkusit a mám už empirickou zkušenost, že třeba ty měsíční půlhodinové zkoušky byly sice vždycky v pohodě, ale když byl opravdu problém, 50 čárek v záznamech vůbec nepomohlo.
Vzhledem k faktu že dělám datacentru DHL, čekal jsem od článku víc (asi profesionální deformace). Například jak je dimenzováno zálohování napájení (v DHL máme v Chodovském datacentru čtyři diesel generátory, každý s výkonem 4 MW a k nim naftu na cca. pět dní provozu). Co to je za datacentrum s pouze jedním externím přívodem el. energie??? Co nějaká informace o požárním zabezpečení, fyzické bezpečnosti, obslužných technologiích, chlazení atd. Jako úvod možná dobré, ale takhle to vypadá, že si Seznam nepostavil datacentrum, ale pouhou serverovnu. A poslední otázka: Má, není bude mít tohle "datacentrum" nějakou certifikaci?
Uz jste si zabezpecili aby vam ucetni stav nafty sedel se skutecnym stavem? Nebo je jeste u vas otevrena cerpaci stanice - vycucni co muzes? :))))
V DHL mne pobavila profesionalita frantiku: "Your application don't walk good:)))" a mne bude HR vypravet cosi o intermmediate english...:)))
Datacenter s jednim privodem je porad hodne. Ono opravdu neni vsude fyzicky mozne zajistit vice privodu a ani za komancu ste to nedelalo na nemocnice,ustredny a vysilace. Vysadu mela v tomto smeru armada. Muzes si teoreticky udelat privod ze dvou stran, ale porad to je treba na jedne rozvodne takze je ti to vis na co.
Dale je jedno co ma za datacentrum certifikaci. Mas-li papiry ale datacentrum spatne rizene, tak ti nepomuze ani dvacet dieselagregatu a obrovska nadrz na naftu.
Nejhorsi je ze moderni staveci datacenterse casto nezamysli nad umisteni dieselu(viz fukushima) a nebo nad dostupnosti paliva v pripade precpani mesta. Je strasne malo datacenter s plynovymi generatory i treba s plynovym bufferem v kombinaci se zaloznim dieselem. A pritom plyn je u nas v republice resen docela dobre redundatne vice smery i v takove praze. V pripade havarii se obvykle neodpjuje cely hlavni rozvod ale jen skrti koncove pripojky. Zalozni dodavky zemniho plynu z tlakoveho vozu lze take prinejhorsim zajistit.
Jediny kdo uvazuje hlavou namisto patternovych reseni je google. Vodni chlazeni, palivove clanky (lze pouzit i zmineny metan), levne moduly atd.
O1O, kde jsi vzal tu zbloudilou představu, že by ti měl autor magazínového článku vyjmenovat technické specifikace a know-how? Co si to dovoluješ?
Nadsázka: Místo abyses zastyděl, že vaše superprofesionální firma veřejnosti nepředstavila podobný článek, ze kterého bychom si sedli na zadek, tak tady remcáš něco o nedostatečnosti.
Ty seš tady něčí klient, že požaduješ? Srovnej si to v hlavě!
Seznam představil svoje řešení, kdokoli z nás si o detailech může myslet co chce, ale v každým případě si zaslouží ocenění za to, že to udělali a vystavili se trapákům jako seš ty.
Kvůli takovýmhle tydýtům ti, kteří něco dokázali a mohli by inspirovat ostatní, radši drží ústa.
Děkuju všem diskutérům, kteří bez arogance obohatili článek o zajímavosti z praxe. Jsem sice programátor a o DC mám nepřesnou představu, ale technika je to zajímavá.
Ty jsi legrační případ člověka.
1) Know how není v parametrech. Je například v tom umět datacentrum postavit tak, aby dva nezávislé přívody elektřiny mělo.
2) "Náše superprofesionální" firma nemá potřebu veřejnosti nic představovat, protože veřejnost (koncoví uživatelé) není klientem DHL IT services.
3) Tvrzení, že by moje "volání po detailech" bylo překážkou pro někoho aby si postavil datacentrum, to už je na Chocholouška! :D
Těm co pochopili, že můj předchozí příspěvek nebyl motivován pomlouváním ale poukazováním na nedostatky, jejichž odstranění by vhodně doplnilo článek děkuji za věcnost. Kašpárkům co nemajíí představu o tom, co vlastně datacentrum je a co obnáší jeho návrh a provoz (jako například Vláďa Macek) přeji možnost se do nějakého takového někdy dostat. Alepoň by pak pochopili souvislosti.
PS: Do IT centra DHL se na exkurzi dá dostat jen ve velmi omezené míře. Jedním z důvodů je i fyzická bezpečnost provozu. Dokonce ani zaměstnanci DHL nemají možnost se k dieselům dostat, pokud to přímo výkon jejich zaměstnání nevyžaduje.
Můžou jet systém horké aktivní zálohy. Mají dvě přípojky ze dvou rozvoden. Ale jakmile jedna selže, tak okamžitě startuje část generátorů do aktivní zálohy preventivně, ať mají pořád aktivní dva zdroje napájení.
Ohledně toho, že tu není moc využíváno zálohy na plyn, tak je. Je nasazeno řada kogeneračních jednotek do 4 MW, co normálně jedou kogeneraci z plynu a zároveň jedou i ostrovní režim při výpadku naájení.
Kogeneracni jednotka neni standby generator ktery vetsinu casu nejede. Kogenerace se taky ne vsude vyplati pokud potrebujes jen rychly energeticky zaskok.
Alternativni paliva jsou vubec velmi nepopularni mezi firmami dodavajici generatory a dost clovek vidi paternove mysleni.
Typicky priklad vocasismu:
Ok my vam pro to letiste ten diesel generatory dodame. Jak k nam dojede cisterna kdyz bude mesto zasekane a bude nekde katastrofa( v tom miste zemetreseni,zacpa,prevrzeny nakladak?).
Nikoho z tech hauptengineeru nenapadlo zamyslet se nad tim ze by se hodil upraveny generator na JET-A kteryho maji na letisti plne zasobniky.
O instalacích, které beru v potaz, tak se tam kogeneračka dávala v roli toho záložního agregátu na plyn, kde je prvotní funkce záloha a sekudnárně se to využívá pro výrobu elektriky na prodej/tepla. Vyšlo jim to tak ekonomicky asi výhodněji. Jenom ne všechny modely umí korektně ten ostrovní provoz.
Kupodivu je několik takových kogeneraček i na letištích. Ale co používají jako palivo bych se musel pídit (mou starostí bylo jen zajistit VPN spojení pro centrální monitoring výrobcem).
Přijde mi, že velké množství českých firem vráží neuvěřitelně mnoho času a prostředků do toho, jak ušetřit. Jistě, seznam stavbou datového centra ušetří, ale ten čas firemních lidí, čas managementu, čas ajťáků, čas HR, to nikdo moc nepočítá a hlavně se nepočítají ušlé příležitosti.
Problém je, že místo toho, aby Seznam vrážel svůj čas do zlepšování svých služeb (IMHO to není o datacentru), tak se piplá v technických blbostech.
Upřímně řečeno, kdyby seznam zrušil své děsivé služby (vyhledávání,email, mapy), tak podle mě žádné datové centrum nepotřebuje.
Seznam (nevím jestli jim to dochází) dlouhodobě nemůže konkurovat službám Google. Seznam je dnes silný jako mediální dům (novinky, sreality, sauto) atd... Podle mě by Seznam udělal lépe, kdyby svůj čas investoval do těchto věcí, do portálu co jim nefachá (jako je sprace, lide.cz, atd...) než se snažil konkurovat Google.
Že Seznam rozeznaně konkuruje Googlu je naše štěstí, protože díky tomu máme nejen zajímavou domácí firmu, která roste, ale i exluzivní péči od samotného Googlu. Chtělo by to trochu nadhledu.
A že Mapy.cz jsou děsivé? To těžce nesouhlasím, je to jedna z nejlepších služeb co znám a je úžasné, že ji mám k dispozici zadarmo a offline na cestách v tabletu se stařičkým Androidem v. 3!
Seznamí e-mail může mít chyby, ale jsem rozhodně rád třeba za to, že miliony Čechů, mají svoje maily v Česku. IMO přijde doba, kdy to bude důležité. Možná už je tady a my to nevíme.
Kolega Trident má pravdu, že profesionalita a oborovost je potřeba, je to hodnota. Ale my Češi jsem vždy vynikali šikovností (jistě, má to svá negativa, ale nejsme stádo!) a já jsem rozhodně rád, že v Česku je unikátní firma, kde si dělají i věci po svém. Stojí je to prachy navíc (jsou to jejich prachy!!!) a něco je možná neprofesionální, ale jdou svou cestou a získávají časem něco, co jinde, kde vládne Google, nenajdete.
Pro vysvětlení, nejsem se Seznamem nijak propojen. Jen se snažím vidět obě strany témat, o kterých uvažuju.
Děkuji za pozornost.
Nezamenoval bych sikovnost s manazerskou a ekonomickou hlouposti. Trochu bych to rozvedl aby bylo jasno.
1. Jsem hrdy na to ze jsem cech ktery umi vyrobit bagr ze sirky a improvizovat. Nejsem tak svazany jako japonci, dokazu de odprostit od procesu narozdil od nemcu a stale mam urcitou schopnost kreativity nebot neziji v USA kde je tato schopnost utlacovana snadnou dostupnosti vseho,hromadou konzumniho odpadu hrnouciho se ze vsech stran, preplkanosti o nicem,prilisnou extrovertnosti a povrchnosti cele tamejsi "money/result oriented" spolecnosti.
Myslim si ze vlastni reseni se urcite vyplati v momente pokud si spocitate ze konkurencni reseni treba prakticky neexistuje. Zrovna treba ve storage technologiich jsou si schopny rici specializovane firmy rici nechutne castky prakticky za nic a na kazdou ficurku si clovek musi koupit licenci.
To ze mne to zivi/bavi/jsem tomu zaprodan ted pomijim.
2. Cesi jsou naprosto katastrofalni manazeri a ekonomove. Dotkl se toho i predrecnik. Zminovalo se treba v konkretne v pripade seznamu zbytecne zamestnali vlastni lidi a plytvali jejich casem treba na stehovani, misto toho aby najaly specializovane stehovaci firmy ktere jsou na stehovani technologii vybaveny a jsou take pojisteny na nechutne castky. Cinnosti adminu a stehovaku mohly jet paralelne. V tomto pripade opravdu nechapu jaky je benefit vyvijeni vlastniho reseni.
3. Dalsi vec je neracionalni skrblictvi a neschopnost hodnotit (minimalne financne ale nikoli jen) rizika. Mesice se premysli nad tim jak usetrit, ale kolik stalo to premysleni? Kolik by stalo kdyby nad tim premyslel nekdo jiny nebo vzalo hotove reseni a nalamalo na nase potreby?
ad 2) nejen ze by to vyslo nasobne draz, ale nejspis by vznikly i mnohem vetsi skody - kdyz to neni "moje", a sem pojisten, tak se stim neseru. V tomhle smeru pak muze byt z provoznich duvodu daleko zajimavesi varianta ze HW prezije, nez se se koupi novy.
ad 3) mam nekolik osobnich zazitku na tema ze se mesic schuzuje o vydaji za par tisicovek - tedy kvuli kravine, kterou bych ani soukrome neresil, sel a koupil.
To je mi ale snůška blábolů (příspěvek na který reaguji i anonymova odpověď hlouběji ve vlákně).
Byl jsem před pár týdny na Madeiře, a světe div se, mapy Seznamu jsou tam díky datům Openstreetmap daleko použitelnější než mapy Google. Google by ani nenašel cestu z jednoho konce ostrova na druhý, protože mu tam chybí některé stěžejní tunely.
No a domněnky ohledně ekonomické výhodnosti nebo nevýhodnosti realizace stěhování vlastními silami prosím nechte na těch, kteří za to utrácejí své peníze. Ono udržet si/osvěžit si ve firmě povědomí o tom, jaká mají konkrétní servery specifika, jak přesně mají být zapojené, na co dát pozor, atd., to všechno se taky počítá.
Pojištění stěhovací firmy? Řekněme, že typická úmrtnost dlouhodobě zapnutého HW při stěhování je těch 5 %. Myslíte, že pojišťovna tohle neví? Nebo neumí počítat? Já bych řekl, že pojištění té stěhovací firmy musí tuhle úmrtnost pokrýt včetně zisku pojišťovny. A čím víc serverů stěhujete, tím víc se budete blížit průměru (zákon velkých čísel), a tím menší smysl bude mít platit si na tohle pojištění.
Jinak teda díky za článek, jen kdyby v diskusi nebyli takoví rádobyznalci jako tenhle anonym.
-Yenya
> Byl jsem před pár týdny na Madeiře, a světe div se, mapy Seznamu jsou tam díky datům Openstreetmap daleko použitelnější než mapy Google.
+1. Sezname, prosím, vyrenderuj z dat OSM i ČR/SR, ten renderer na mapy.cz je mnohem lepší než renderery dostupné pro OSM. Ale minimálně ve velkých městech jsou mapová data ze kterých se to vyrábí horší než OSM.
z uvedenych cisel o spotrebe se da spocitat ze kazdych cca 12 hod spotrebuji 1 velky vzrostly smrk ktery v lese rostl 80 let (700 000 hodin) a ze to v case udela 1 hektar lesa rocne....
btw seznam zdaleka neni jediny kdo ma takove nenazrane datove centrum, rostou nam tu jako houby po desti...
treba kauza geodis,... pametnici vzpomenou ze v davnych dobach byly na leteckych snimcich nejaka pismenka geodis.... ten geodis, tak nejak prestal chtit davat vsechno se slevou a zadarmo tak ho, nejspis i s pomoci nekalych obchodnich praktik, "odstranili"...zbyva uz nejspis vyresit jen par drobnosti ohledne autorskych prav....
kdyz chceme tvorit, musime nejprve nicit...
proc jsem se nedocetl o tom ze seznam vyuziva 3M novec chlazeni s recyklaci tepla, vlastni vetrne nebo solarni zdroje,... vlastne proc stavi katedralu kdyz lide ziji spise v trzistich a jsme v Cesku ?
je to proste dalsi intel fujtajbl vyprodej 20 let tamu nazad
takze mili podnikatele, kavarnici, hotelieri, platte dal seznamu za pismenka at maji prachy a za ne muzou postavit dalsi takovou .... sorry mne to za ten hektar lesa prijde fakt malo...
Jak už jsem psal výše, tak se jedná o důsledek paternoveho myšlení. Na druhou stranu aby člověk myslel nepaternove tak se mu to musí nějak vyplatit. Dostanou něco zaměstnanci za to ze usporili přírodu a firmě peníze? Proč není střecha pokryta solárními panely? Proč nejsou kancly vytápěný teplem ze serveru? Proč nepostavili vedle hustou zahradu? Na co používají dešťovou vodu? Na splachování WC asi ne. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Vcetne vodního chlazení a dochlazovaci do nějaké nádrže nebo do země. Proč nemaj aspoň nějaký plynový generator.To je datacentrum z minulého stoleti.