Když už je tady řeč o QNAPu, musím souhlasit, že tohle je hodně zajímavá značka, která hodně rozšiřuje možnosti jejich NASek, v tomto případě konkrétně "IoT" segmentu, viz. informace:`
https://www.qnap.com/solution/qiot-suite/cs-cz/
A zahlédl jsem i jejich novinku "QNAP IoT server" s názvem Qboat (doufám, že to u nás vydají co nejdříve, chcu to otestovat): http://files.qnap.com/news/pressresource/datasheet/qiot-suite-lite-qboat-en-20171023.pdf
Na komerčním řešení není dražší ten hardware, alébrž záruka, servis, a technická podpora. Pokud tyto 3 věci nepotřebuješ (typicky pro interní nasazení) a máš aspoň přibližnou představu co děláš, není moc důvodů za to platit. Ale pokud to chceš prodat dál, je to většinou nesmyslné riziko a stojí za to si připlatit za delegaci odpovědnosti za selhání hardwaru (nebo nedejbože fatální chybu SW) na někoho, kdo má servisní síť a zvládnutou logistickou podporu.
Ono se ještě dnes vyplatí dělat NAS na PC platformě? No nevím, přidám pár srovnání:
Cena hardware bez disků - PC cca od 4000-5000 Kč, Synology od 2500 Kč
Spotřeba - PC okolo 40W, Synology cca 15W v zapnutém stavu
Rychlost - PC s FreeNAS jede oproti i nejlevnějšímu Synology hrozně pomalu, zkoušeno v reálu
Synology od 2500 Kč
Tak určitě. Jednodisková krabice není NAS, ale dočasné úložiště porna.
Rychlost - PC s FreeNAS jede oproti i nejlevnějšímu Synology hrozně pomalu, zkoušeno v reálu
Tak rozhodně. Jednojádrová ARM sračka typu Marvell Armada 370 je oproti tvé 386 výkonnostní dělo, o tom nepochybuju.
Cca rok dozadu som len tak vo volnej chvili postavil vlastny NAS. Vyslo to cca €120 a dokaze to realne saturovat Gigabit. (plus to ma "sloty" na 4 disky)
Parametre to ma zrejme lepsie ako to Synology, ale nechcem sa tu s nikym hadat o tom, co je a co nie je prakticke. Pre mna to proste bolo hlavne o tej zabave to postavit.
Tu je prvy diel stvordielnej serie ak ma niekto zaujem to skusit: https://kmh.prasil.info/posts/nascrate-budget-nas/
Na zaver su na stiahnutie subory. Je tam par dielov vytlacenych na 3D tlaciarni, ak mate niekoho v okoli kto tlaciaren ma, je to par centov materialu a jedno popoludnie tlacoveho casu.
Microserver bude niekde na urovni €200+ cize zhruba 2x tolko. (ak sa bavime o novom HW, nie bazar)
Inak Microserver mam, je to velmi slusny NAS, mne islo skor o to to proste skusit postavit - clovek vidi tie kickstartery kde je nejaky ubohy ARM CPU, co ani tych 100MB neda, tak mi to nedalo a skusil som za porovnatelnu cenu dat dokopy nieco podobne.. Taka vyzva proste.
Inak co sa tyka odolnosti voci ohnu, tak da sa kupit taky nater, ktory by mal to drevo ochranit pre pripad, ze niektora z komponent vnutri "vyhori", ale nechcelo sa mi to riesit.
Požární odolnost je to poslední, co by mě třeba u správně ošetřeného tvrdého dřeva trápilo. Zajímavější by byla otázka, shrnutelná do dvou slov: "elektromagnetická kompatibilita". Tohle provedení bude především zatraceně "svítit". Do rodinného domku do dobře udělané technické místnosti to problém nebude, ale nechtěl bych potkat revizáka, který to uvidí v kancelářské budově, pokud daná místnost nebude označena a vybavena jako vývojová laboratoř :-)
Řešil jsem podobný problém. Zkoušel jsem NAS postavený na PC platformě, 3hdd, jeden bez zálohy na filmy, dva na softwarový RAID1. Měl jsem problém se spotřebou (100W) problém s hlasitostí (aktivní chlazení) a v zásadě také problém s vlastním chlazením (malý byt). FreeNAS jako takový intuitivní, nebojím se napsat výborný. Bohužel, velká, hlučná a hodně topící krabice.
Nakonec jsem si pořídil trochu jiné řešení:
1x Mini počítač BANANA Pi
1x Paměťová karta Kingston SDHC 32GB Class 10 UHS-I U3
3x Pevný disk Seagate BarraCuda Laptop 1TB
1x Adapter Card SATA 1 to 5 Port Converter (SATA Port Multiplier) Riser card Hub
5x 4 Pin IDE Molex to 2 of 15 Pin Serial ATA SATA HDD Power Adapter Cable
5x SATA serial hard drive DATA cable
1x Napájecí zdroj 240V na 4-pin Molex 12V / 2A (zatím napájí 3 disky, uvidíme kolik utáhne)
1x USB zdroj 5V 2A pro multiplier
1x miniUSB zdroj pro BananaPi
Celé mi to běží v zavřené skříni. Provoz je zcela neslyšný, nejdou ani slyšet disky, není tam zjevně teplo, pouze pasivní chlazení. Z hlediska spolehlivosti zatím žádný problém. Výkonově na takové to domácí síťování stačí, mám zatím 100Mbit síť, nepociťují žádné problémy s rychlostí. Běží na tom Debian linux, takže update a další software beru z repositáře. Ze služeb tam běží Samba, geografické zálohování rsync a ssh. Z hlediska spotřeby jsem na 20W včetně routeru.
Neprehanas trochu
Ten NAS so 100W spotrebou si kedy staval? V dobe P4?
Ked zoberiem klasicke PC komponenty(aj niekolko rokov stare napr. IvyBridge Celeron), tak spotreba musi byt hlboko pod 100W, aj pod 50W. S nejakym Atomom este menej.
To tvoje risenie s banana Pi je naozaj terno. Ked si spokojny OK ale toto davat za priklad? X redukci, napajacich zdrojov a kablov.
Preco by som mal k tomu pripocitavat 20W ucinnosti zdroja? Spotrebu meram na 230V este pred zdrojom.
Meral si uz spotrebu kancelarskeho PC? Idle spotreba s klasickym ATX zdrojom(350W atx 80Plus bronze) sa pohybuje okolo 30W.
Pozri si spotreby vykonnych PC
https://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/49147-core-i7-8700k-s-taktem-4-7-ghz-coffee-lake-v-testu?start=10
80W taky PC nedosiahne ani v plnej zatazi. Kde zijes?
Z klasickych komponentov sa da v pohode postavit NAS s velmi dobrou spotrebou.
Osobne som nad tym spekuloval ale skoncilo pri HP microserveri. Pri vychyteni dobrej akcie to bolo bezkonkurencne riesenie.
100W ... to jiste ... 160W ma 4jadro, s 4ma RAMetma, dvema GPU kartama (obe s 2x externim napajenim) a 6ti diskama. Samo "iddle", ale to je presne ten provoz, jakej ma NAS.
Pripojit 3 disky na jednu (??nativni???) satu ... no potes ...
A jen ty tri zdroje ti na ztratach vygenerujou nejmin 20W.
Ono hodně záleží na tom, co po tom chceš.
Pokud to je JENOM holý souborový server a disky máš v "hloupém" (ve smyslu výpočetně triviálním) RAIDu 1 a vůbec nic dalšího to nedělá, a navíc k tomu přistupuje jen jeden uživatel, tak ti tam ten klidně jednojádrový ARMík s jedním gigem paměti udělá dobrou službu a na strop nenarazíš.
Ale stačí abys na to pustil dva uživatele, a už se ti to začne hodně potit.
Přihoď pár (v mém případě 10) disků, filesystém zašifruj, dej to do RAID6, spřáhni do týmu 2 nebo taky 4 gigové síťovky, jako bonus přidej deduplikaci, a s 32ti GB a čtyřjádrovým Xeonem to bude mít plné ruce pazourů.
Když na to navíc přihodíš DNSku a doménu pro desítky až stovky uživatelů, webovou proxynu, pošťáka, a čtyři expanzní šuplata po 10ti (nebo taky 24ti) discích, a začneš si hrát s Dockerem, najednou zjistíš že si účetní skočila do muzea pro psací stroj a mlátí tě s ním po hlavě :-)
Zajímavé je, že naše republika je velká jako jedno město v Americe nebo v Číně, přesto tu máme tři nekompatibilní celoplošné sítě
Tak v zemi, kde elektrické vedení ve vlakových koridorech má 4 normy, se vůbec nedivím... Občas mi přijde, že každej kdo má do zadele díru si vymyslí něco. Bohužel se to netýká jen ČR a IoT, vlaků, atp.
Vycházím z Wiki (nutno podotknout, že jsem tomu nevěřil když jsem to někde četl, tak jsem to ještě ověřoval)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Železničn%C3%AD_napájec%C3%AD_soustava
SS:
3 kV (sever Česka, sever Slovenska, Španělsko, Itálie, Belgie, Polsko, Lotyšsko, Estonsko, většinou Rusko, Slovinsko)
1,5 kV (jih Francie, Nizozemsko, v Česku pouze trať Tábor – Bechyně
ST:
25 kV, 50 Hz (jih Česka, jih Slovenska, Portugalsko, většina tratí na půdě Velké Británie, sever Francie, Dánsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, nástupnické země Jugoslávie vyjma Slovinska, Řecko, Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Litva, Finsko…), některé vysokorychlostní tratě i v oblasti s jinou běžnou napájecí soustavou
15 kV, 16,7 Hz, dříve 16 2/3 Hz (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, v Česku trať Znojmo – Šatov – státní hranice s Rakouskem)
Ano, a to přesně odpovídá tomu, co psal hefo.
Dva běžně používané systémy (střídavý a stejnosměrný), jedna lokálka z doby Křižíka - první elektrifikovaná trať (https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%A1_dr%C3%A1ha_T%C3%A1bor%E2%80%93Bechyn%C4%9B) a jedno protažení z Rakouska (Znojmo-Šatov).
Coz je uplne jedno, protoze ti nikdo neschvali pro provoz lokomotivu, ktera neumi aspon 3 systemy. Ono se totiz tak nejak predpoklada, ze ta lokomotiva bude zajizdet i pres hranice.
Jinak tuhle http://product.itoworld.com/map/68?lon=15.17943&lat=49.84603&zoom=7 vychazi z dat OSM.
Není nic jednoduššího než oslovit přímo Jiřího Foltu, určitě bude ochotný podělit se o detaily. Na webu OpenAltu budou také postupně zveřejněny všechny prezentace a ta hardwarová specifikace tam byla.
Ahoj, slajdy z worshopu nahral, je tam taky HW, na kterem NAS provozuju, video bude myslim take k dispozici.
https://www.slideshare.net/JiriFolta/freenas-worshop-openalt-2017
Jak uz tu nekdo psal, nejvetsi investice u NASu tvori disky, takze pokud bych priste stavel NAS, urcite bych zvolil vetsi nez 2TB kapacitu..
Na webu freenasu je zdokumentovany doporuceny HW:
http://www.freenas.org/hardware-requirements/
Zalezi jake mas od NASu ocekavani a kolik penez do ho chces dat.
@PR
"sem zrovna ve stádiu stavby NASu. Bohužel u zmíněného řešení není seznam použitého HW"
onehda jsme tady resili do bezvedomi domaci FreeNAS vcetne HW:
https://forum.root.cz/index.php?topic=12850.45
Jinak kdyz se podivas na FreeNAS forum https://forums.freenas.org/index.php tak spousta tech lidi co tam odpovida na dotazy ma v pate svyho profilu svou vlastni HW kombinaci kterou pouzivaji (a je tim padem odzkousena), takze i tam se muzes inspirovat ohledne treba starsiho HW....
To co tady nekdo popisuje jako NAS kdy na Banana Pi navesi par disku je diametralne neco odlisnyho od plnohodnotnyho NASu na kterym jsou data v ZFS/RaidZ2/RaidZ3 a bezi na nem VMs, torrenty, Emby video server, PBX, Syncthing a ja nevim co vsechno jeste.....
Ovsem kazda konstelace zalezi na vkusu a hlavne prahu bolestivosti kazdeho soudruha, takze pokud nekdo povazuje 2 zrcadleny disky za NAS a je z toho happy, tak proti vkusu zadny disputat..... :o)
Doporučil bych Vám se dívat po nějaké solidní skříni a zdroji s hodně SATA napajecími konektory. Mě se osvědčila skříň Fractal Design Define R5 a např. Enermax Revolution Xt II ve 450 W verzi (80+ Gold) pokud ještě seženete, nebo Enermax Triathlor ECO 450W. Oba by měli mít 8x SATA, což je přesně počet HDD šuplíků v doporučené skříni a taky prakticky maximum, co dnes na základní desky osazují. Je dobré mrknout na nějaké testy, Anandtech, Toms Hardware apod. myslím, že český ExtraHardware měl dříve taky dobré analýzy.
Obecně bych se vyslovil pro desky Supermicro, ale Asus/ MSI/ Gigabyte/ AsRock mají taky slušné kousky, jen se to chce důkladněji dívat. Osobně se dívám, jakou síťovku firma na desku osadila. Když Vám sejde třeba na tom, že to bude síťovka Intel, tak je právě Supermicro dobrá volba. U Intelu bych koukal po nějakém Xeon E3 u AMD asi po Ryzen a ověřil si, že můžu do desky osadit ECC paměti a půjde to. Obecně bych si sehnal nějaké zkušenosti s deskou, kterou chci koupit. Někdy je dobré se podívat, co používají výrobci jako Thomas Krenn nebo iXSystems za komponenty, obyčejně totiž bývají nějakým způsobem výhodné/ prověřené.
To není jenom HW na IoT, to jsou všechny možné DevKity co máme v MacGyverovi (mg.sh.cvut.cz) na Strahově. Je tam vidět i FPGA demoboard nebo STMkové Nucleo.
A Spektráč tam je jako další ukázka, i když netuším jestli zrovna funguje, posledně ho kluci měli rozebranej a napíchnutej na logickej analyzátor (Philips PM3551A).
"..protože je super" není argument technika (=osoby s min. 95% mozku), ale markaťáka (= max. 5% mozku).
Na technické konferenci bych čekal arguemnty jako "... protože je stabilnější než konkurence", "... protože je rychlejší než konkurence", "... protože má menší spotřebu paměti než konkurence", "... protože máme unikátní ekosystém rozšíření, který u konkurence nenajdete." A podobně. Cokoliv, co zaujme uživatele.
Jenomže nic takovýho už nemají, tak musí produkt zabalit do marketingové mlhy suprovosti. To je tak, když se někdo vzdá unikátnosti, ořeže co má navíc proti konkurenci, experimentuje s kravinama který nikdo nechce a nakonec je zahodí. Nakonec zjistí, že nemá na prezentaci reálný argumenty a sám sobě lže, aby si ospravedlnil, že maří svůj omezený čas na nesmyslným projektu.
V to nedoufej, hlavním kritériem je míra osobní averze. A jestli sis někdy dovolil napsat cokoli, co mohlo vůči Widnows vyznít byť jen neutrálně (nedejbože dokonce něco pochválit, to je tady rovno svatokrádeži), máš to jasný a očekávej ve tři ráno pod okny dav s pochodněmi v rukou.