Jestli sháníte počítač na hraní a za rozumnou cenu, musí tam být grafická karta ? Nebylo by lepší investovat do výkonnějšího Ryzenu a více RAM, než kupovat dedikovanou kartu ? U GK je úzké hrdlo u her typicky hlavně množství paměti, což pokud máte APU s alespoň 32 GB RAM, není problém.
Mimochodem, u toho vyhořelého notebooku jste používali chladicí podložku ? Ono hrát hry (nebo vůbec dělat cokoliv náročnějšího) dlouhodobě na dnešních tenkých noteboocích je celkem spolehlivě usmaží (většinou jako první odchází SSD/NVMe disky).
Bez grafiky jsme to vyzkoušeli, to byl ten příběh s notebookem. A opravdu to funguje. Odešel jen větráček (už je vyměněný). Bohužel jsme tehdy nepoužívali chladící podložku, ty se k nám dostaly hned poté.
Nicméně pro tu virtuální realitu tam byla podmínka tuším 9000 bodů v benchmarku a třeba ta v tom NTB má (teď koukám a nechápu) jen 2030 bodů. Navíc k ní nejsou vůbec žádné informace a my jsme to stavěli trochu do budoucna.
Prostě grafická karta v herním počítači nějaká být musí.
Nehrajete, že ?
RTX 4060, with its 128-bit wide memory bus, offers a memory bandwidth of just 272 GB/s
VS
Ryzen řady 7000 ... theoretical peak bandwidth of ~66.67 GB
Limitující opravdu není velikost paměti, pokud nemáte grafiku 10+ let starou.
Počet jednotek co spravovávají obraz je u APU taky jinde, takže ve výsledku mají APU o cca jeden řád menší výkon než separátní grafiky stejné generace. Ty stovky wattů se těch grafikách nepálí jen tak bezúčelně.
"Nehrajete, že ?"
Z novějších her sem tam vyzkouším nějakou strategii, naposledy Dune Spice Wars a Victoria 3 (obojí vyšlo někdy minulý rok).
"Limitující opravdu není velikost paměti"
Doma mám Zen 2 s 16GB RAM, bez GK. Pokud mi stačí RAM, tak všechno jede krásně (např. Dune Spice Wars). Pokud ne, tak mám slideshow (např. Victoria 3 mimo strategickou mapu) - což bych měl i kdyby moje APU mělo 10x víc shader procesorů a 10x vyšší propustnost paměti - nic z toho vám nedostatek paměti nenahradí.
"Ty stovky wattů se těch grafikách nepálí jen tak bezúčelně"
Samozřejmě, pokud někdo hraje akční hry, kde potřebuje co nejnižší latence, 16x AA, ray-tracing a já nevím co ještě, tak si holt musí pořídit výkonnou GK s minimálně 8 GB VRAM.
Dune Spice Wars - Ok na hru která vypadá jako StarCraft II z roku 2010 dnes opravdu separátní grafiku nepotřebujete. Navíc u strategie kde i 25 FPS bude ok. Ale to asi není co si automaticky představíte pod pojmem aktuální hry.
To můžu argumentovat třeba tím, že OpenTTD je super hra a taky dnes poběží na čemkoliv a taky budu mít z jistého úhlu pohledu pravdu.
25FPS s 200 jednotkama určitě není dobré. Zvlášť pokud chcete být konkurence schopný se soupeřem s vyšším APM.
https://www.youtube.com/watch?v=se6vGhOt58g
Notas ma na rovnem povrchu za pokojove teploty vydrzet bez podlozky. Pokud se prehriva tak je tam jeste throtling. Pokud to nevydrzi reklamace.
Resite neadekvatne spatny hw.
25. 9. 2024, 12:01 editováno autorem komentáře
Pokud dlouhodobě (mnoho dní, týdny, ... - ne nutně nepřetržitě, ale třeba alespoň 7h denně) provozujete počítač na teplotní hranici, tak si koledujete. Teplotní zátěžové testy se typicky provádí tak aby to ve výrobě zvládla daná směna (8 nebo 12 hodin) - to vám nepoví nic o tom, jak vám dlouhodobě vysoké teploty dokáží snížit životnost. Stačí i mírná degradace materiálu vlivem teploty, a daná součástka už to pak prostě nedá.
Mám s tím zkušenost - konvertování videí několikátý den, jeden den jsem si zapomněl zapnout chladicí podložka a po pár hodinách byl NVMe disk/paměť v hajzlu. Autorovi článku zase takhle odešel větrák.
Zkrátka a dobře, na dlouhodobější zátěž (hry, konvertování videa, apod.) u dnešních tenkých noťasů jedině s chladicí podložkou. Nebo si pořídit pořádně silný noťas, co vypadá jako velká cihla (což byl standard ještě nějakých 15 let naz5), namísto dnešních tenkostí s kulatými rohy.
S namahanim 8h/denne v probehu zivotnosti se pocita. Ten zatezovy test je tam jen jako kontrola. Pokud se vam usmazil SSD tak ma notas spatny thermal design. En totiz resi dostatecne chlazeni soucastek i pri spickovem vykonu pripadne jeho snizeni Nebo jste pouzil soucastku se kterou design nepocital.
Nektere notasy maji treba vyslovne zakazan provoz na vysoky vykon se zavrenym displayed nebot potrebuji horni vydechy.
Nekvalitni HW reklamovat. Je snad podlozka predepsane prislusenstvi od vyrobce nutne k zakladni funkci?
Nesmazte se pristupovat na falesnou hru vyrobce.
Tak jiste, piskvorky se daji hrat na ledascem, i nekde fous vedle popisovana ega/cga/... na to bude stacit. Teda pokud to nekdo nenapise treba v rustu.
A ano, spousta lidi hraje na kancelarskych strojich s integrovanou grafarnou a nepotrebuji na to ani 32, ani 16 GB ram, casto sti vystaci s 8 ale i mene. Viz steam stats.
Jenze se je zahodno podivat take na to, co hraji. Pripadne pak na to, jak dnes vypada takova bezna herni produkce ....
Priklady? Hmm ... co takhle cyberpunk, to neslo v den vydani ani spustit, a dodnes je to vykonostni a funkcni tragedie. Nebo treba ... chmm jedi survival? Hele to crashuje na malo vram i na 4090, vazne nevim co by si jako tvurce predstavoval ze si tak hrac poridi. Dtto Diablo 4.
Ano, jsou to extremy, ale aby sis realne zahral (bez nutnosti nejakyho hackovani) tak potrebujes GPu na urovni stredni tridy. A to zadna integrovana neni.
Mimochodem, to ze vubec netusis ktera bije naprosto jasne indikuje tvoje predstava, ze hry potrebuji RAM. Tak mozna jedna ze 100 000 realne umi pouzit vic nez 8GB. Staci se podivat kolik ze to zere kdy zbezi ze?
"Jenze se je zahodno podivat take na to, co hraji. Pripadne pak na to, jak dnes vypada takova bezna herni produkce ...."
Zkusím si tipnout:
Většina her které dneska vycházejí jsou nedodělané, plné chyb, nekompletní, v podstatě beta verze u kterých se obsah postupně doplňuje separátně prodávanými módy a add-ony.
Proto pokud si chcete kvalitně zahrát, tak je lepší si počkat několik let, a koupit si hru, kterou akorát někdo přestal vyvíjet - tj. v kompletní podobě se všemi módy a addony, zapatchovanou (tj. běžící stabilně bez pádů) a za poloviční (nebo menší) cenu než nové hry + navíc s jistotou, že danou hru budete mít na čem hrát, protože nebude vyžadovat nejnovější železo za 30+ hadrů a vyhnete se tak fiaskům typu Cyberpunk 2077.
Tak co - dal jsem to ? Je to tak ? Jsem v obraze ?? Vím co to znamená hrát nejnovější hry a proč by to člověk neměl dělat ?!?
"Mimochodem, to ze vubec netusis ktera bije naprosto jasne indikuje tvoje predstava, ze hry potrebuji RAM"
Naopak, pokud píšu o tom, že si zahraju i s 16 GB RAM a APU, tak vím přesně, kolik RAMky hry vyžadují.
Dnešní typická hra si vezme méně než 16GB + k tomu dalších 3-8 GB VRAM Proto jsem psal specificky o 32 GB RAM, což je množství, které by na dnešní hry hrané na APU v pohodě stačilo (8 GB pro APU + 16 GB pro hru samotnou + 8 GB pro OS samotný a jako rezerva).
To, že hráči nestačí VRAM u grafické karty (která by jinak výkonnostně stačila) je naopak docela častý problém, který APU odbourává (pokud máte dostatek RAM) - proto ten důraz na velikost RAM.
"Staci se podivat kolik ze to zere kdy zbezi ze"
Ano, kupříkladu Victoria 3 mi při spuštění sežrala asi 15 GB, přesně tolik, kolik má můj stroj k dispozici (pár GB si to vzalo ze swapu).
Kdybych měl dost RAM, tak bych si býval zahrál - bez ohledu na shadery a propustnost pamětí.
Hmm ... co takhle cyberpunk, to neslo v den vydani ani spustit, a dodnes je to vykonostni a funkcni tragedie.
Cyberpunk 2077 běžel úplně bez problémů v den vydání na tehdy 4 roky starém HW. Vím to, protože jsem jej dohrál na prvním Ryzenu (2017) a na RX480 (2016). A nebyl to rozhodně HW za 30+ tisíc. Tehdy CPU+GPU+RAM se vešla do 15 tis. Přibližně 4.5tis za každou komponentu: CPU, GPU + 32GB RAM.
Fakt není dobrý ventilovat tyhle nesmysly, protože tohle poškodilo (už několikrát) herní scénu. Pro indie nováčky je těžší se tam dostat a stálé firmy si netroufnou na něco extra nového. Cyberpunk byl nový žánr. Jasně, byl tady System Shock a z něj inspirovaný Bioshock. Ale Cyberpunk to posunul ještě dál.
26. 9. 2024, 12:34 editováno autorem komentáře
Bioshock neni inspirovany System Shockem. Ani omylem. Obe hry jsou na zcela jine tema i z pohledu pribehu a rekneme i presahu pribehu. Bioshock ma vice hlubsi filozoficky presah. System shock je vic povrchni soustredeny na prospech postavy.
Ale hlave porovnava se steampunk pod vodou na zemi ci nad zemi (pripadne neco tomu hodne blizkeho) s cyberpunkem ve vesmiru.
Souhlasim ze spusteni fungovalo na PC. I na mem obstaroznim vraku mimo minimalni konfiguraci. Problem ale ktery jsem zahy zaznamenal byly vadne ulozene pozice (neprazak a vrah cestiny jako ja by rekl "sejvy").
Kvuli vyznamnym chybam byl stazen i z PS platformy na nejaky cas do te doby nez byly chyby opraveny. Ale i tam se podarilo hru spustit a hrat.
Takze spousteni slo.
Dobrý den,
Nechci vás nějak urážet, ale prosím neraďte ve věcech, kterým vůbec nerozumíte.
K moderním hrám je nejdůležitější grafická karta a její výkon (dá se kontrolovat třeba na passmarku), ve výsledku moc nejde ani o paměť grafické karty, úzké hrdlo bývá v jejím výkonu... Poté je až procesor. (Který je důležitý k chodu celého systému například, případně ke starším hrám, či špatně optimalizovaným hrám tak leda.)
Dál je zbytečné se vyjadřovat, jen prosím nepište ptákoviny. Lidé jsou pak dezinformocaní a diví se, že jim něco nejde... Lepší neradit vůbec, než špatně...
Děkuji..
"K moderním hrám je nejdůležitější grafická karta a její výkon"
Ano, proto jsem se ptal (a nikoliv radil jak píšete - proto v původním příspěvku byly otazníky - zkontrolujte si to), zda by nebylo lepší GK teď nekupovat, když sám autor píše, že na hraní mu stačil výkon notebookového APU.
Odpověď jsem dostal - možná stačilo, ale určitě ne pro VR. Nevím co vám a Jimmymu tak vadí.
"úzké hrdlo bývá v jejím [GK] výkonu."
1) Pokud vám nebude stačit paměť na dedikované GK, tak máte ze hry slideshow bez ohledu na výkon její výpočetní části. Čili u zhodnocení toho, zda GK bude na danou hru stačit nebo ne je jako první (primární) parametr dostatek VRAM.
2) V případě nedostatku výkonu si vždycky můžete zkusit stáhnout grafické efekty a často to při hraní ani nepoznáte/nevnímáte. V případě nedostatku VRAM si sice můžete zkusit stáhnout kvalitu textur, ale hra pak bude obvykle už na první pohled vypadat dost hnusně.
Takže ano, primárním úzkým hrdlem a parametrem při nákupu dedikované GK pro hry je množství paměti. Ta ostatně i podstatně ovlivňuje její cenu.
"Poté je až procesor. (Který je důležitý k chodu celého systému například...,"
Skutečně ? To jako, že bez procesoru mi nenajede systém ? WOW, to jsem nevěděl. Díky za informaci.
Nechci Vás nějak urážet, ale dál je k Vašemu "příspěvku" zbytečné se vyjadřovat. Pokud nechápete rozdíl mezi dotazem (který navíc tázaný kompletně zodpověděl) a radou, tak je zbytečné abyste se vyjadřoval a psal ptákoviny.
Děkuji..
No možná tu dochází k nedorozumnění, co to "málo VRAM" znamená. Já jsem si prošel (a u dětí pořád procházím) vším od 1GB na nějaké prastaré M610 přes 1030 až po současnou RTX4060Ti s 16GB VRAM, a není to lineární. Skok mezi 1-2-4-6GB je sakra znát, ale někde od 8GB nahoru to pro naprostou většinu her je spíše nice to have.
(Naproti tomu podobná hierarchie začíná někde na 4GB pro hrátky s neuronkami, těch 16GB už je takové "s pár omezeními se s tím už něco málo dělat dá")
Dnes bych uz asi sel po vice nez 8, vetsine her sice jeste 8 staci, ale je to uz obcas na hrane. Zase to ale neni potreba hrotit u nejakych malo vykonnych modelu, kdyz treba vezmu 8GB RTX 3060Ti, kterou jsem do nedavna pouzival, tak te ve hrach vetsinou uz stejne dochazel dech v pripadech, kdy dochazela pamet, takze clovek o mnoho neprisel.
Pokud cloveka napadne, ze si bude hrat treba s generovanim obrazku, tak to dnes urcite chce 16+ idealne 24, pokud je na to rozpocet a samozrejme by slo jit i vys, ale to uz jsme ve sferach mimo herni grafiky, coz nemusi byt idealni na hry a cenove se dostavame zase o kus vys a na hrani (at uz ve smyslu hrani her nebo hrani si s AI modely) asi malokdo bude chtit za domaci grafiku vydat 100K+ (nebo klidne o rad vice). Navic se naskyta otazka, jak intenzivne si s tim clovek chce hrat a zda by se mnohem levneji nedala pronajmout grafika v cloudu.
OK, zkusím na tohle téma i s Vámi a tentokrát na příkladu - snad se do toho moc nezamotám:
Když jsem poprvé zkusil spustit hru přes Wine na APU, tak se trhala až tak, že pomalu nereagovala na klávesy (už to vypadalo na restart). To byl problém Wine, který si při spuštění zjistí automaticky velikost VRAM (což v případě APU byla aktuálně vyhrazená RAM) a s tím pracuje jako s konečnou dostupnou hodnotou.
Takže moje APU si na desktopu zabralo řekněme 512 MB, Wine toto detekoval a danou hru spustil s limitem 512 MB paměti pro grafické operace (hra udávala jako minimum myslím 2GB grafické paměti pro běh). OS (ovladač AMDGPU v jádře) v tomto případě neměl důvod přiřadit více RAM pro grafické operace, protože spuštěnou aplikaci (což je v tomto případě samotný Wine) ani nenapadlo, že by mohla mít k dispozici více paměti pro grafické operace.
(Pokud by tenhle problém s APU u Wine někoho překvapil a chtěl to řešit, tak stačí v registrech vytvořit klíč HKEY_CURRENT_USER - Software - Wine - Direct3D - VideoMemorySize a požadovanou hodnotu maximální možné grafické paměti v MB)
Onen extrémní pokles framerate (namísto počtu snímků za vteřinu jsem měl snímek za několik vteřin) je to, co nastane, pokud si spustíte aplikaci a nemáte pro ni dostatek grafické paměti - jedno zda se bavíme o vyhrazené RAM u APU nebo o VRAM u dedikované GK (alias "málo VRAM").
Takže ještě jednou pro zonglika a Jimmyho, kteří si stále tvrdohlavě melou svojí: základním prvotním předpokladem pro běh hry (a tudíž i principiálním úzkým hrdlem) je dostatek paměti (RAM u APU/IG, VRAM u dedikované GK). Protože pokud nemá kam ukládat, tak už je celkem jedno, jak rychle bude počítat.
Ahoj.
Ten první odstavec o Tux Racer a Quake server je naprosto mimo. Chápu že to má vykreslit dobu "herního temna" v linuxu , ale pokud nemluvíš o roce cca 2000 +/- tak taková doba vlastně ani nebyla. V dobách kdy jsem ještě něco hrál tak Quake, ET a x klonů ID enginu běhalo spousta her. To je dejme tomu rok 2000-2005. I Quake Wars vyšlo cca 2006. Takže to prostě časově rozhodně nesedí... tedy pokud není dnes dětem 27let :D.
No... nevím... Tuto popisovanou dobu také pamatuji, bylo to kolem roku 2000. Přesto mám děti zhruba ve věku Vašíka (předpokládám).
Myslím, že tu nebyla ani snaha o přesné určení času, ale autor chtěl přiblížit období, které možná někdo pamatuje, ale ostatní už nezažili. Pak je jedno, jestli ta bída Linuxového hraní byla v roce 1999 nebo třeba 2002. Je to prostě IT dávnověk.
25. 9. 2024, 11:34 editováno autorem komentáře
Nativne slo na Linuxu hrat v letech 200x opravdu jen ten Quake a odvozeniny a tento smer pokud jde o kvalitu a dotazenost "vyvrcholil" opravdu ET a QW tusim 2007. Takze pokud si nebyl na multiplayer strilecky, tak sis moc nezaparil. Jeste si teda z te doby vybavuju Wesnoth.
Tak pokud tohle vsechno Vasik psychicky ustal, tak klobouk dolu, to uz asi nikdy psychologa potrebovat nebude :-)
Trochu bych se ale bal, ze jak vytahne paty z baraku, prvni co si koupi, bude PC s Windoze, protoze odrikanyho chleba ...
Sam mam v praci linux, doma ale windows, abych zbytecne neterorizoval rodinu, kdyz o to nestoji.
Spis totiz preziju ja cygwin na windoze, nez oni native linux, navic vetsinu casu si vystacim s firemni VPN , ssh a emulatorem terminalu. Snad jedina vec, ktera mela uspech, bylo raspberry s TV tunerem, kodi a emulatorem 8-bit games.
A proč by si měl jako první kupovat wokna? Jestli už teď takhle rozumí linuxu, tak k tomu nebude mít důvod - dokud ho k tomu nebude tlačit nějakej hnusnej korporát.
Taky jedu domácnost jenom na Linuxu, ale jsme teprve ve třetí třídě, takuvidíme, jak to půjde časem
Ono clovek si vychova toho teroristu v hlave sam. A to kdyz se nauci metodu A, zpohodlni a nechce se ucit metodu B. Prace toho teroristy je vymyslet dumyslne konstrukty proc neco nejde, proc to delat nebude a kdyz uz vsechny argumenty selzou tak rict metoda A je stejne nejlepsi.
A take on nechce nic obetovat ve prospech metody B.
Malo konkretni.
Tak nejak vidim hodnotovy rozdil mezi "nechce se mi ucit metodu A", a pojmem "terorista". Konstrukt proc metodu A namisto B muze byt klidne validni. Predpokladam ze ten hypoteticky terorista pouziva nejake nevalidni konstrukce, a ty bych prave chtel slyset.
Proto Wokna to mění a lidé na to jdou dobrovolně povinně naštvaný?
Když tomu člověku dáš možnost B, která jde přizpůsobit jeho potřebám tak veme B...
Upřímně by mě zajímalo, jestli autora vůbec napadlo že k tomu zavirování došlo nabeton v přímém důsledku toho, že to mladej musel rozběhat na linu a kvůli tomu stáhnout nějakej pokoutní rovnák na vohejbák, přičemž se stal obětí toho sebevražedného mýtu,že nějaká konkrétní platforma jako lino je inherentně imunní.
Nedělal bych takovéhle rychlé soudy o tom, co je příčina
Na woknech by se dříve nebo později dostal k warezu a taky by něco dotáhnul. Jenom v linuxu to zůstalo v rámci wine_prefixu / jednoho adresáře. Na woknech by to byla asi vážnější nákaza
Jinak ale souhlasím, že mýtus o linuxové imunitě je dávno překonaný
Tak pokud to, že wokna jsou pro útoky nejpopulárnější platforma, něja významně vadí, není problém je doma vyšťouchnout do vlastní VLAN a z ní je pustit jenom ven, a pak je to úplně jedno. Po instalaci se udělá záloha, data se hází na NAS a zálohují, a když se tam něco dostane, tak se to ze zálohy za 20 minut přelízne do známého bezpečného stavu.
Problem solved, next please.
Krasne naivni nazor. Ta zaloha na NAS se bude delat jednou nebo pravidelne? A jak? Takze ty windows (klidne s ransomware) budou mit pristup i k NAS? A kdyz budete prenaset data z jineho pocitace tak pres flesku? Spousta lidi ma doma v rodine vicero pocitacu.
Vypůjčím si invektivu: krásně naivní názor, že to na NASu nejde ošetřit. Doporučuji nastudovat, jak se zálohování dat a jejich ochrana proti ransomwarovému útoku správně dělá. Není to úplně triviální, ale není to žádný velký problém. Jediným problémem je si všimnout, že došlo k zašifrování, dřív než se spotřebují existující snapshoty.
Ako cvicenie je to mozno dobre, ale ma to prakticky zmysel? Druhotnu licenciu na Windows kupite do 20€ ako spustac hier je to neprekonatelne. Pouzival len OS X a Linux ale prave jeden pocitac s Windows mam pre syna cisto na hry a moje uctovnictvo (ktore zalohujem na Linux). Virus nie je problem a vlastne s nim tak nejako pocitam preto som urobil cisto po instalacii bitovu kopiu OS a z neho sa da obnovit pocitac za chvilku, potom len trva tahanie nestatnych updatov...
I cesta může být cíl
Jaký má smysl dual boot? Když už bude dual boot, tak tam budou školní M$ Office. Když budou školní M$ Office, tak nebude používat Libre/Only Office a nebude si sám hledat cesty, jak něco rozchodit
Tohle už naštěstí vyřešily Google Workspace a školní Office 365. Bylo by na samostatný článek, jak jsem se dohadoval s podporou o ne/funkčnosti školou předepsaných Office 365 na Linuxu během Covidu...
Ale to už je také dávná minulost. Kancelář dnes není problém.
U nás mají kluci na notebooku dualboot Ubuntu + Windows. Většinu času tráví v Ubuntu (hrají přes Steam).
Dokud měl starší syn na prvním stupni pana učitele, nebyl s tím ve škole žádný problém - co se naučil doma na Ubuntu + LibreOffice, snadno přenesl ve škole na Windows + MS Office. S přechodem na II. stupeň (a změnou učitele) sice škola zkusila zatlačit, že mají mít všichni Windows (alespoň 10) a Office 365, ale zatím se mi podařilo to odkopnout dle zásady: Dokud je jim jedno, jaký máš systém a Office, tak je mi jedno, jaký používáš, ale až tě budou tlačit na čistě MS produkty, bud trvat na tom, aby ses naučil i (hlavně) ty alternativní
.
Protože důležité je pochopit principy a dosáhnout výsledku, nikoliv tupě memorovat rozložení ikon MS Wordu a nejnovějších minoritních funkcí PowerPointu.
Naštěstí má tahle základka rozumný přístup - narozdíl od jiné, kde si rodiče museli na třídní schůzce vydupat, že děti smějí používat ve Windows i prohlížeč Chrome, nejenom Edge. (Tam by kluci s Firefoxem asi neuspěli.)
Po mě starší zdědil vyřazenýho služebního booka s i7-6700HQ a 10kama Pro, 2x SSD.
Než se něco málo naučil, zůstaly tam 10ky, s linem si hrál v HyperVčku (což bych pro začínající asi doporučil, protože asi jen díky tomu mu zůstala aspoň jedna funkční instalace na školní věci), a jak se v tom začal trochu orientovat, dal na železo aktuální Debian a ostatní si hází do multibootu podle potřeby.
V průběhu pár týdnů zdědí po švárovi pracovní stanici s 2x Xeonem E5-2690 a asi 8TB v SSDčkách, takže to mu výkonově vydrží přibližně nadosmrti :-)
BTW ač dlouholetej windowsák (a asi 3letou pauzou na QNX), už před pár roky jsem došel k závěru, že oblíbenou platformu už v podstatě nemám. Všechny mi něčím pijou krev, jen každá něčím jiným, tak se aspoň snažím pro danej úkol zvolit tu nejmíň blbou. Historicky jsem měl asi nejradši Apple System VII, ale to bylo ještě v době, kdy jsem primárně dělal kancelařinu a layout tiskovin.. A zajímavý je, že s výjimkou těch asi 2 her, co ještě občas hraju (Unturned a System Shock), mě v poslední době čímdáltím víc oslovuje ChromeOS. Je to v podstatě nerozbitný, co nesmí přijít do styku s Googlem je na něčem jiným k čemu se připojuju RDPčkem, a když mi mašina vypadne z letadla, za pár škeblí koupím jinou, přihlásím se, a do 1/4 hodiny jsem přesně tam, kde jsem předtím skončil.
25. 9. 2024, 15:14 editováno autorem komentáře
2Vyšklebená tlama:
Ano, ano takto to u schopných funguje. OS je jenom prostředek a nikoliv cíl, stejně jako auto, vrtačka, pistole, IDEčko, apod.. Trochu to zavání moudrem z 90tek "Není důležité co máš za mašinu ale co s ní dokážeš" . Jenže vysvětluj to neschopných jednoduchým zaslepeným fanatikům zde na rootu která je shodou okolnosti je jejich líhní a baštou.
Zajimava je volba Linux + NVIDIA i kdy na ciste herni pocitac by to snad melo stacit. Osobne hraju jak na Linux tak na Windows a casto narazim na to ze Linuxove verze na Steamu maji omezeni nebo bugy, naposledy napr. ANNO 1800.
Vetsinou zacinam hrat na Linuxu a posleze se presunu na Windows diky synchronizaci v cloudu - ta vetsinou funguje. Naposledy jsem narazil na nekompatibilni save u Civ 5.
Musel jsem se zaregistrovat, abych napsal, jak mě ohromila zase jednou síla pokrytectví.
Nevím, co máte za problémy s Windows, ale přesně vím, co máte za problém v hlavě.
Možná jste tady pro mnohé hrdina, pro mě jste člověk, který znemožňuje svému dítěti přirozenou cestou získávat nové poznatky, čerpat zkušenosti a vyčleňujete ho z kolektivu. Časem poznáte proč a k čemu jsou ty vaše falešné ideály.
Jestli jde o nějaké ideály, Ubuntu bude trpět vždy svou největší výhodou a nevýhodou zároveň a to je, že je zdarma. Osobně jsem ho používal rok na notebooku. Je to fajn, ale zároveň hodně omezující, chce-li člověk udělat něco více.
Počkejte, až dítko přijde s tím, že chce Macbook. Zlý kapitalismus se najednou obrátí na hodného strýčka, že?
PS.: používám Windows, linux a ios...
Pokrytče.
Nejsem si jistý, že správně chápete význam slova pokrytectví. To je jednání v rozporu s vlastním přesvědčením. Já bych řekl, že autor je přesným opakem pokrytce. Jedná přesně v souladu se svým přesvědčením, že Windows pro něj nejsou to nejlepší a nechce je ani spravovat svému dítěti, protože už se přesvědčil o tom, jaké problémy mu to způsobuje.
"To je jednání v rozporu s vlastním přesvědčením"
Vazne? A to od kdy?
Pokytec je odjakziva nekdo, kdo jinym kaze vodu, ale sam pije vino, ale to rozhodne nema nic spolecnyho s jeho presvedcenim.
Windowsy maji jednu vyhodu. Windows jsou takove tamagochi, furt se musi opecovavat. Takze jak si jednou clovek koupi Windows, tak uz ani nepotrebuje ty pocitacove hry, protoze hraje to Windowsi tamagochi :)
Tady nejaka otravna hlaska, tam nejaka aktualizace, tady vir, tam dira v outlooku, tady si hrat s nastavenim smirovani pomoci AI, tady drbani v registrech aby konecne prestal vsechno strkat do cloudu, tady se drbat proc ta tiskarna po aktualizaci prestala fungovat...
(To ja jen reaguju na tu vetu "Nevím, co máte za problémy s Windows" :) )
Buďme upřímní, Linux má updaty průběžně a bohužel se stává, že update jedné komponenty rozhodí něco jiného (např. naposledy update jádra v ubuntu lts 22.04 rozbil virtualbox). Tohle bohužel není specialita woken a nemá smysl si něco nalhávat
Budme uprimni, neni linux jako linux. A neni windows jako windows. A ubuntu neni jediny linux.
Budme uprimni, muj prispevek se nesl v humornem tonu.
No a abych byl ja uprimny, Sirikuv prispevek je podle me tak mimo, ze nema smysl tady vest vaznou debatu Windows vs Linux. Sirikovi prijde omezujici Linux, me prijde omezujici Windows.
Cely problem je vlastne v tom, ze dnes uz neplati hrani=windows. Kecy o "znemoznovani ziskavani poznatku", "cerpat zkusenosti", "vyclenovani z kolektivu" a "falesnych idealech" jsou uplne mimo a jen svedci o Sirikove omezenem pohledu. Kecy o vyclenovani z kolektivu bych chapal na urovni mit/nemit pocitac, mit/nemit mobil (driv to bylo mit/nemit televizi). Ale vyclenovat z kolektivu jen tim ze nemaji doma windows? To jako vazne?
Tak s tuxem na tom nebudes o moc lip, tam zas resis, proc ti prestalo fungovat dns kdyz v resolv.conf to nastavene mas, proc posledni zaznam v logu je rok starej ... atd atd.
Opravdu to musim zopakovat? Tak jo. Ja to zopakuju. Mas co jsi chtel:
"Budme uprimni, muj prispevek se nesl v humornem tonu."
25. 9. 2024, 20:25 editováno autorem komentáře
Edit:
Ano, určitě instalováním linuxové distribuce na své zařízení bojujete proti dravému kapitalismu. Ale debetní karty máte všichni, že? VISA a Mastercard jsou daleko dravějšími institucemi, než je Microsoft, Apple a přesto je máte.
Logiku neměl už jeho první příspěvek, tak panu Krčmářovi neodpověděl a zkusil druhou, ale stejnou slabotu. Tak hlavně, že se kvůli tomu zaregistroval. :)
Moje deti taky chteji hrat hry. Zacalo to minecraftem, ten jel v linuxu snad vzdy, TLauncher nebylo treba.
Casem kluci prisli s Robloxem, pricemz firma se aktivne snazi aby to v linuxu nejelo. Tak jsem klukum rekl at si koupi windowsy. Tehda si nasli na alze windows 10 za 2000 Kc (nebo tak nejak) a vypadlo z nich ze uz Roblox nechteji.
Ano, mohl jsem jim rict ze by se dala koupit verze windows z druhe ruky, ale nemam s tim zkusenost, a proc taky. Hraji hromady jinych her, ktere na linuxu jedou bez problemu. I kdyby windowsy staly 300 Kc, porad to je cena jedne hry na Steamu, takze by se hodne rozmysleli zda opravdu chteji investovat 300 za winy a k tomu jeste 300 za hru, kdyz muzou mit jinou hru co funguje rovnou.
Deti maji nepodmineny prijem, a z neho si kupuji co chteji. Pocitacove hry pod stromecek nedostavaji, musi si na ne nasporit a koupit si je sami. Pocitacove hry jsou samy o sobe prilis velke lakadlo, takze nevidim duvod to podporovat jeste vice.
Ve skole maji vsude windows, takze se nebojim ze by v nich neumeli pracovat.
Dráž než za 100 jsem windowsi licenci nikdy nekupoval. Funguje to roky v pohodě. MS nemá zájem to řešit.
A proč taky? Co nejširší instalovaná báze je v jejich zájmu, přivede budoucí zákazníky. Přesně kvůli tomu 10ky blokujou bez aktivace jen kosmetiku.
Kdo na licenci nemá, je lepší když na platformě zůstane, protože tím spíš si licenci koupí, až na ni jednou mít bude.
MS nema co resit, ty licence jsou cela legalni.
A to ruzni lide z vedeni MS opakovane prohlasili, ze jsou v naprosty pohode s jakkoli ziskanejma widlema - protoze pro ne je porad vyhodnejsi kdyz ty widle pouzivas, nez kdyz budes pouzivat neco jineho. Protoze to co lidi maji doma, chteji i v praci.
Ja uz jsem taky presel s hranim na linux. Krome Steam-u tam mam https://heroicgameslauncher.com/ ktery pridava Epic, Amazon Prime nebo GOG store. Umi dat i startovaci zastupce do nabidky her v steam klientu a vyuzit jeho knihovny ikdyz to neni nutne a Proton nebo Wine knihovny si muze stahnout samostatne.
Libila se mi posledni veta v clanku.
[reakce na více příspěvků]
Milí windowsáci, tento článek není o tom, jestli jsou Windows lepší než Linux nebo Linux lepší než Windows. Samozřejmě, vše v článku popisované by šlo i na Windows. Něco by bylo nepochybně snazší, něco by bylo zase těžší. Ale o tom ten článek není. Tento článek je o tom, že Windows pro hraní již nejsou potřeba. A mám pocit, že to je věc, která vám asi nejvíce trhá žíly, protože ukazuje, že i ta poslední bašta proč mít běžně doma*) Windows vlastně padla.
*) aby bylo jasno, myslím na běžnou domácí činnost. Samozřejmě, může se ozvat spousta vlastníků speciálního SW, kteří ho doma používají, ale to nepatří do kategorie běžná domácí činnost na pc (konzumování obsahu, kancelářský balík, jednodušší práce s multimédii a samozřejmě hry).
Rekl bych ze era Windows vs. Linux je uz davno pryc, v dobe kdy mraky lidi pouzivaji jen mobil a PC k nicemu nepotrebuji.
Jojo, deti hraji tak 50/50 desktop vs mobil. Ale porad hraji povetsinou jen takove jednodussi hry. U minecraftu pochopili ze klavesnice+mys vitezi nad dotykovym displejem. No zase je spousta jinych her optimalizovanych na smatlafoun. Jsem zvedavy jak se to bude vyvijet, jestli treba nejaky zkusi cojavim treba nejake komplexnejsi strategie nebo plnohodnotna RPGcka.
Ona nějaká loajalita k platofrmě byla pitomost a projev infantility vždycky, stejně jako u fotbalu nebo hokeje.
Podstatný je, jestli na tom udělám co potřebuju, a když ne, měl bych ve vlastním zájmu jít jinam.
Gaming na Linuxu?... jde to, ale dre to! Kdo nechce hackovat, jen parit, poridi proste Widle. Trend stale udavaji AAA tituly ktere si zadne studio nedovoli vydat tak aby na Widlich nejely. Moc se za 20+ let co to "ne/sleduju" nezmenilo.
Jde to a už to fakt ani nedře. V linuxu se snažím hrát už zhruba 20 let a posledních pár let to je naprosto bezproblémové. Teda minimálně v mém případě, kdy tak 2× do roka koupím hru okamžitě po vydání a už několik let jsem nezažil, že by nejela nebo bych musel někde něco ručně instalovat nebo konfigurovat. Naopak jsem měl problémy zprovoznit hned po vydání Diablo 2 resurrected ve windows, protože zapoměli přidat Radeon VII do podporovaných GPU a hra mě při spuštění poslala do háje. V linuxu jsem s trochou googlení ve wine podstrčil jiné ID a jelo mi to. To byl den kdy jsem naposledy zkoušel nějakou hru ve windows a po upgradu PC už jsem je zrušil definitivně.
Co není ve steamu mi řeší Lutris (všechny hry od Blizzardu a Ubisoftí launcher kvůli Frontiers of Pandora, které jsem dostal v bundlu k CPU). Upřímně už je to hodně dlouho, co jsem řešil problémy s hrou v linuxu.
Neříkám, že jsem statisticky reprezentativní vzorek, když se kouknu třeba na Lutris fórum, tak vidím, že lidi nějaké problémy řeší, ale to samé je vidět i na fórech různých her, kdy lidi mají problémy i s windows.
Zahraješ, viz Protondb - odkaz na ní je i v článku, hodně her, které nemají garantovanou podporu jde hrát, protože nefunguje třeba nějaký volant nebo něco extra.
Pokiaľ viem, tak Battlefieldy sa musia hrať na Windowse, lebo tam je nejaká ochrana proti cheaterom a aj keď sa to podarí nejako rozbehať, tak o pár týždňov to znova nefunguje na Linuxe.
"ktere si zadne studio nedovoli vydat tak aby na Widlich nejely"
jo, to jiste ... cyberpunk ... ten nejel nejen na widlich, ten nejel ani na konzolich. A prave specielne u tzv AAA je naprosto typicky, ze to jeste mesic po vydani nefunguje bud vubec, nebo strasne, a velmi typicky se to neopravi nikdy.
Na herní počítač se steamem je mnohem lepší místo klasické distribuce s doinstalovaným steam klientem použít Chimera OS (https://chimeraos.org/). Jedná se o komunitní odnož opuštěného Steam OS, která je od začátku optimalizovaná pro Steam a běh her a v podstatě se tváří jako herní konzole. Člověk díky tomu pak má i out of the box funkční HDR a podobné vychytávky. Osobně to používám jako dual boot pro hry místo windows, když si chci užít HDR. ;)
Taky mám osobně pro hry lepší zkušenosti s AMD GPU, které mají hodně kvalitní open source ovladače. Rozdíly nejsou tak velké aby stálo za to předčasně měnit GPU, ale při upgradu to stojí za zvážení.
Přiznám se, že nevím, jestli jde z běžného Linuxu dostat HDR. Na hraní máme jen HD monitor a ani Steam Deck na 4K TV si nevzpomínám, že by to uměl.
Tady je možná slabší místo, na které většina lidí asi nenarazí. Fakt je, že třeba Android nemá problém s Dolby Atmos nebo DTS-HD Master Audio, ani s HDR 10, zatímco z Linuxu jsem nikdy nic z toho neviděl.
Obávám se, že to se nezmění, dokud významný podíl hráčů nepřejde na Linux.
Ahoj,
článek je pro mě poměrně inspirativní. Doma i v práci funguji na Windows, co svět stojí a W10 doma celkem bez problémů ale s W11 (v práci) jsem se dodnes nesžil a když vidím kam to MS tlačí, nejsem si zdaleka jist, zda mi přeskočení W11 na W12 doma pomůže.
Počítač doma je herně/pracovní - většinu SW pracovního jsem si oťukal, že má instalačky pro Linux a nedávno jsem narazil na pár zmínek, že díky Steamu se dá už celkem v pohodě hrát na Linuxu bez větších problémů.
Otázka zní - jakou distribuci (Ubuntu? totálně se v nich ztrácím) a potom kudy dál?
Otázka je OT, tak za mě stručná odpověď: distribuci zkus jakoukoliv. Když ti bude něco vadit, zkus se podívat, jestli v tom onom není jiná distribuce pro tebe vhodnější a vyzkoušej tu jinou. Začít s výchozím Ubuntu, myslím si, je pro průměrného počítačového uživatele dobrý nápad.
Osobně používám pro mix práce a her Debian a Steam funguje bez problémů. Pro nováčka bych doporučil spíš to Ubuntu. Je uživatelsky přívětivější, je to aktuálně jedna z nejrozšířenějších distribucí a jak klient tak hry tam jsou díky tomu nejvíc otestované – ať už přímo Valve (klient), vývojářem hry (někteří linux podporují) nebo komunitou.
25. 9. 2024, 15:42 editováno autorem komentáře
Je to cca 14 dnu co jsem na Aliku koupil Thunderball rozsireni pro externi GPU. Pripojis USB-C kabelem k notasu, on se pres to nabiji, do toho vrazis externi GPU do stolniho komplu. Ano sirka sbernice je mensi takze prijdes cca o 1/4 vykonu ty karty ale na to moje hrani to staci, stalo to asi 3000 a kdyz prestanes parit mas porad notas na praci a tohle strcis do skrine aby to nezavazelo. Ve widlich to jelo hned po pripojeni, linux v jadru 6.8 nahlasil jen nepodporovany prikaz a tim to zhaslo. Nemel sem cas to jeste resit, ale zaparit si opet Zaklinace - k nezaplaceni!
Můžu se zeptat na podrobnosti? Nic jsem nevygooglil. Dnes jsou dokiny přes USB-C, ale to jsou zavřené krabičky. Boxy, kam jde strčit desktopová GPU jsem našel jen historické (kolem 2018) a že už nejsou v prodeji.
Pěkně se diskuze zvrhla na Linux vs Windows.
Hry na Linuxu hraji spoustu let a teď i moje děti. Není žádný problém. Naopak, když jsem kupoval nové herní PC v době covidu, dal jsem do něho Windows. A zjistil jsem, že spousta starých dobrých her v něm nelze hrát. A některé nové hry padají, protože ovladače. Šel tam Linux a bez problémů.
Na valnou většinu her používám Bottles, protože jsou hry izolované od OS. V jednotkách počtu her používám klasické wine a winetricks, protože v Bottles se trhají.
Benchmark ve wine byl vždy rychlejší v porovnání s předchozími windows.
Používám Sunlight server nebo-li Nvidia Live lokální a Moonlight klienty na laptopu, smart tv, tabletech a mobilech. Takže hrát třeba FarCry 6 s raytracingem na tv nebo mobilu přes 5G a VPN není problém.
A jen upozorňuji, že steam sice mám, ale nemám ho rád, protože cloud = počítač, co není můj. Hry vyzkouším, pokud je fajn, raději gog nebo torrent. Ale to není v žádném případě návod.
Nevím, jak bych to dělal na Windows. Ty se odebraly do věčných lovišť v době XP.
A mám klid.
Doporučujeme celá rodina.
+1 za zmínění Bottles, ale Windows XP ještě nevyhazujte. Hodí se docela dobře do VirtualBoxu na zprovoznění programů z dob Windows 9x (compatibility mode) - i když nemáte vlastní sbírku starých her nebo SW, tak nikdy nevíte, jestli po vás někdy někdo nebude chtít zprovoznit nějaké retro.
Gaming na Linuxu, narazite pokud chcete hrat MP hry.
Vsechny Anticheaty dnes uz podporuji jenom Windows.
Viz. soucasna afera ze GTA Online zacina implementovat BattleEye a vsichni hraci na Linuxu ostrouhaji.
Takze Rockstar ted dostava masivni DDOS na auth servery.
Tohle je prvni rozumny argument pro windows v cele tehle diskuzi.
Nojo, bohuzel, tohle jde blbym smerem. Treba se to casem zlepsi.
Ukázalo se, že TUXEDO Sirius 16 je vskutku celkem výkonný, tak jsem letos zkusil nahodit Steam. Klasický RPM balíček z openSUSE repozitáře, vše hladce. Hry bez oficiální Windows podpory tam běží (alespoň co si chci zahrát), tak není co řešit. :-)
Jako uživatel rolling distra jedu zásadně na nejnovějším kernelu. Proto jsem nechtěl mít v notebooku NVIDII, ale jen AMD. Za mě to má výkon dostatečný. Bez problémů. Jinak, z hlediska (herního) výkonu, co si myslíte o nových Intelech s "performance" a "efficient" jádry? A co o nových integrovaných grafikách AMD a Intelu? Prý už jsou celkem dobré.
Pokud si "nevymýšlíte", tak to funguje hezky (6.9.9 vanilkový kernel), a to jak s HT tak i bez.
Ale nápad zkusit zaparkovat všechna p-jádra a zkusit jet jen na e se nesetkal s pochopením Protonu, nějak jsem to moc nezkoumal, ale vypadalo to, že to nerozdejchá nastavení affinity na jádro 0.
Naproti tomu sundat max freq pro starší hry za účelem snížení spotřeby fungoval dobře (taky není důvod aby ne).
25. 9. 2024, 19:37 editováno autorem komentáře
Již předlouhé roky nemá Nvidia s novými kernely problém. Pokud není předkompilovaný modul v repu, tak se dokompiluje díky DKMS.
Chyby nejsou častější než když má Intel, AMD problém s novou Mesa.
O Intelu jsem četl, že jeho ext. GPUčka jsou neefektivně žravé.
To bude před Vánoci a tak to vypadá, že načasování článku den po prezentaci nové Playstation a den před ukončením slev na Steam Deck prostě nemohlo být lepší.
Díky všem za příspěvky, hlavní myšlenku zachytil autor beze jména, který napsal: Tento článek je o tom, že Windows pro hraní již nejsou potřeba.
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Dobrou noc.
Ještě mě napadla jedna věc. Dají se ve Steamu v linuxové verzi použít zálohy z verze pro windows? A dá se kombinovat distribuce aktualizací po místní sítí mezi platformami?
Zvycajne nie, kedze obsahuje platformovo specificke binarky.
Steam klient taha balicky z depotu len pre platformu, na ktorej bezi a do zalohy ide len to, co si stiahol.
V niektorych pripadoch mozu byt gamedata a dlc spolocne pre vsetky, ale nemusia. Zavisi od developera, ako to nabalickuje.
Pre konkretnu hru sa to da pozriet v steamdb.info, cast depots.
Byl to jeden z důvodů. Zatím to nevyužívám, ale chci se na to podívat. Šlo mi o to, mít tu možnost.
V tabulce sice nevyšla jako nejlepší na poměr cena výkon, ale výkon nabízela výrazně vyšší než vítěz za cenu v absolutních číslech snesitelně vyšší.
Navíc asi týden po nákupu oznámili práce na plně Open Source ovladačích.
Ale K8s je úplně jiná historka a že pod tím vším běží je jen třešnička na dortu.
Aha.
Nvidia nikdy nebude plně opensource. Stejně jako ostatní. Není to z právnického hlediska možné. Open source je jen modul. Bohužel v angličtině se často používá pro slovo modul slovo driver.
A nikdy to nedosáhne úrovně AMD nebo Intelu.
Příklad:
Nvidia Open-Sourced their Linux GPU Kernel Driver!
vs
NVIDIA Fully Adopts Open Source GPU Kernel Modules!
Ale možná to je to, co Vás právě nadchlo. Tak potom to píši zbytečně.
Ve skutečnosti mi to nevadí, Ubuntu teď používám mimo jiné proto, že nemá problém s uzavřeným SW, pokud funguje dobře. A mně to usnadňuje život. Kdyby byl někde uvnitř systému nějaký 200kB binární soubor a já díky tomu získám funkční DTS MA, Dolby Atmos, HDR nebo 8k HDMI, zvládnu to.
Hry jsou typickou ukázkou komerčního SW a jsou to celé gigabajty uzavřeného kódu. Pokud vím, Steam potřebuje při instalaci eskalaci práv a nám pak nezbývá, než věřit, že práva hrám nastavuje podle nejlepší praxe.
Zdravím, nedá mi to přidat svůj názor a zkušenost. Používám dual boot windows 11 / Debian. Nicméně, pro ilustraci:
1.instalace windows nebo debianu
2. Instalace driveru od nvidia
3. Instalace steamu
4. Instalace hry
Až po sem je to stejné, s minimem dodatečných nastavení. Ve hře si zvolím analogicky parametry, a ve windows mi hezky hra jede, v Linuxu se seká.
A to není otázka jedné hry.
Argumenty
1. musíš si to správně nastavit - proč bych měl? V případě windows to jede
2. Vyber si jiné distro- takže jsme distro specific?
3. Nvidia není vhodná kvuli ovladačům- no comments
4. Kompatibilita v multiplayeru
Pro info, uznávám, že na mnoho věcí je Linux lepší, proto ho také používám. Ale to neznamená, že ho musím dogmaticky používat na vše.
Už i autorův komentář na VR - pokud to nedáš s Linuxem, vracíme. Proboha proč vymýšlet řešení "jak zatlouct šroubek kladivem, když existuje šroubovák?"
Osobne bych asi trochu toho casu zprovozneni obetoval, dualboot mi prijde krajne otravny. Navic to, ze to neni otazka jedne hry, jak pisete, bude nejspis nejaka vec kolem driveru, kterou vyresite pro hodne her zaroven. Samozrejme je to bohapusta teorie, protoze pouzivam na desktopu Windows a hry tedy v drtive vetsine pripadu obnasi next->next->next->play.
Vlezu na stránku, kde je databáze Proton her. Zkopíruji parametr. Mám hotovo na roky.
Bonusem může být, že to jede líp jak na Windows.
Upřímně, nemyslím si, že pojede lépe. V lepším případě pojede podobně dobře. Ale už i to, že pro každou hru musím tato optimální nastaveni hledat, zatímco windows je mají defaultně, je otravné.
Jen pro info, bavíme se o hrách 0-5 let starých.
Nevím co se to tu rozjelo za flame linux vs win, ale osobně jsem windows smazal z domácího PC před pěti lety a díky Steamu hraju naprosto bez problémů až na opravdové rarity vše co mám koupeného.
Epic store je kupodivu taky bez problémů jen se spouští přes Lutris, nebo poslední dobou zkouším Heroic games Launcher abych se vyhnul přímo Epicu. Na steamu stačí u her, které jsou jen pro windows zapnout compatibility na proton (nejdřív zkusím experimental a když nejede tak https://github.com/GloriousEggroll/proton-ge-custom/releases ). Zde je screenshot mého steamu z pracovního ntb na fedoře https://ibb.co/XFvyFbt a vše co je v knihovně vidět tak mám doma nainstalováno a buď to hraju já, nebo můj synátor. Všechno běží na Manjaru v 2560x1440 naprosto plynule většinou v nastavení na High, nebo lepší. Jako třešničku bych jen dodal, že takhle jedou i hry přímo od M$ včetně Flight simulatoru. K Pc mám připojený volant od logitechu a jeden gamepad taktéž logi a no problem. Windows provozuju jen na pracovním ntb pouze ve virtualu kvůli nastavování AV hw, kterým se živím a pro který jsou windows utility bohužel nutností.
BTW kolega se před rokem nechal přesvědčit k otestování Steamu na linuxu a už také nestojí o windows.
A Vašíkovi držím palce ať mu to vydrží.
Zdravím, nechci popichovat, ale co je účelem diskuze? utvrzování se v tom, že to takto je, nebo výměna názorů , ideálně z obou stran barikády?
já si třeba osobně myslím, že alfa-omega tohoto problému je:
1. je to nastavení uživatelsky přívětivé?
2. Zvládne to každý?
3. Kompatibilita s ostatními
v kontextu Vašíka : měl by měl zaznít i argument - neměl by člověk být vystaven oběma vlivům (v tomto případě win vs lin), aby mohl sám zhodnotit, co je pro něj lepší, a to bez popichování a glorifikování pouze jedné platformy?
Mě hlavně překvapilo kolik tu je zastánců dual bootu, osobně si myslím že virtualizace je dneska lepší a funkční řešení.
Podle konce článku to vyznělo tak, že si Vašík zvolil linux sám když řekl tátovi ať windows smaže....
co se týče bodu 1 a 2 tak bych řekl že to je uživatelsky ještě víc přívětivé než na win, kde člověk musí odklepnout EULA a x krát next a ano zvládne to každý kdo dokáže otevřít software obchod...
Bod 3 jsem nepochopil.
Jinak souhlasím s argumentem, že znalost windows je na místě. Nicméně před měsícem jsem byl na školení Intune v Gopasu a lektor si hodně stěžoval jak M$ mění názvy, umístění udělátek atd, takže to co učil před měsícem už vůbec nemusí z části platit... Ano bez znalosti alespoň elementárních základů windows světa, to bude trochu složitější.
BTW moji dva starší synové v době covidu taky dostali ntb s linuxem (Elementary) a v pohodě to zvládli. Škola funguje na google workspace, takže no problem s nasazením a používáním.
Můj desktop doma
OS: Manjaro Linux x86_64
Kernel: 5.13.19-2-MANJARO
CPU: AMD Ryzen 7 5800X (16) @ 3.800GHz
GPU: AMD ATI Radeon RX 6700/6700 XT/6750 XT / 68
Memory: 28458MiB / 64222MiB
Podle mých zkušeností s virtualizací není problém s výpočetními uzly, kde rozděluji zdroje a ty něco dělají. s virtualizací, že bych hrál ve virtu nějakou gamesku zkusenost de facto nemám. takže ano, mohl bych dělat Windows + Linux ve virtualboxu.
no, konec článku byl happy end jako z pohádky. ale je otázkou, kolik chybělo do scénaře, kdy Vašík si našetřil peníze a tešil se na VR, ale prostě to pod Linuxem nedal, a táta mu řekl "tak fajn, nejde to, tak to pěkně vrátíme, protože Windows pod mojí střechou nebudou.."
s tím nesouhlasím, odklepnout "EULA" a "next" zvládne každý, najít informaci, která je někde zašitá a třeba i distro nebo pc specifická už není otázka "klik, klik, klik, done"..
bod 3 je multiplayerové hraní. zmiňuje to tu více lidí.
já bych zase vypíchl následující věc: je rozdíl mezi "zvládl" a "užil si" Hovoříme o hrách, pro info. nikdo nezpochybňuje, že pro práci na pc ve smyslu web, videa, poslech hudby (z youtube apod), a nějaké jednoduché psaní dokumentů je úplně fuk, co používám za systém, a vše toto lze zvládnout i na telefonu..
@Mylord
Vlivum Windows je jiste vystavovan ve skole, ktera se jiste tvari ze Windows jsou jedina moznost = proc nemas problem s timto?