Názor k článku Stavíme kvadrokoptéru #2: Arduino a řízení otáček motoru od petík - Přestaňte už s vydáváním dalších dílů! Nutí mě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 3. 2013 11:39

    petík (neregistrovaný)

    Přestaňte už s vydáváním dalších dílů! Nutí mě aspoň 4x denně sledovat, zda nejsou nějaké nové příspěvky v diskusi :-)))

    Bezpečnost - když bude autor postupovat opatrně, tak snad nebude na konci seriálu nikdo zmrzačen.
    Základní testování (točí/netočí/zrychlu­je/zpomaluje) by snad mohlo jít i bez vrtulí jen s lepící páskou.
    Možnost nouzového vypnutí - kdybych to dělal já, tak bych chtěl mít vždy po ruce bezpečný vypínač, tj. nechci sahat mezi vrtule a odpojovat baterii, ale chci zatáhnout za šňůrku a vytáhnout propojku, která všechny motory vypne (tj. dá pokyn regulátorům nebo prostě odpojí napájení arduina). Obdobně by se dalo použít i gyro - tj. při náklonu > 20 stupňů všechno odpojit - aspoň pro testování, pokud bude stroj upoután.

    Nerealizovatelnost - pokud bude možné ovládat motory a SW bude vědět, jaké musí provést nastavení pro jaké otáčky motoru (měřením přerušování světla listem vrtule), tak snad společně se vstupem z gyra a tlakoměru bude možné dosáhnout autonomního visení. Potom by bylo dobré spočítat, jaké mají účinky změny otáček motoru a jaký moment to generuje a jak to působí na celek. Potom by mělo být možné přesně dávkovat energii do motorů. Pokud budeme jen reagovat odhadem - tj. jsem v náklonu - přidám tím správným motorem a uberu tím protilehlým tak to nakonec bude stabilní jen přibližně - tj. bude se kývat kolem stabilní polohy.

    Ovládání - přes wifi a mobil - snad jen na nějakou krátkou vzdálenost v neobydlené oblasti by to mohlo spolehlivě chodit (ve městech je wifi značne zahlceno). Mobil jako ovladač lze použít pouze pro velmi pomalý a automaticky stabilizovaný let.

    Rozhodně by měla být připravena nějaká nouzová reakce na výpadek spojení - jako pomalé stabilizované klesání (podle barometru - např. 0.2m/s a po zastavení klesání vypnout motory). Stejně to není zárukou, že to neklesne třeba do rybníka nebo na do nepřístupné oblasti.

    Uvažoval jsem i o nějakém padáku - pokud bude výpadek jednoho motoru nebo baterií, ale ty rotující vrtule a padák moc nejdou dohromady. Navíc pokud se jedna vrtule zastaví, tak se to okamžitě roztočí a půjde to k zemi a otevírat padák, když se stroj točí, je nesmysl. Takže jediná šance je okamžitě detekovat výpadek a snížit otáčky protilehlého motoru + pokud dochází k rotaci, tak nasadit zpětný chod a pokusit se stroj stabilizovat.

    Koupit hotové řešení? Tam jde o cíle celé akce. Pokud si chceme zalétat a nic neřešit, tak ano. Pokud nám uspokojení přinese jen vlastní návrh (včetně SW), který bude 10s viset na zahradě nad zemí a potom bezpečně přistane, tak je tohle ta správná cesta.

    Nutné letové zkušenosti - pokud si stanovím limity, že poletím maximálně 1m/s a nebudu je překračovat (SW by automaticky zastavil a přistál), tak se lze postupně rozlétat a naučit - a přejít na normální vysílačku s pákovými ovladači :-)