Názor k článku Stavíme kvadrokoptéru s Raspberry Pi a Arduino Nano od vladaburian - No moc konstruktivní váš příspěvek neni... Zkusim to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2013 18:03

    vladaburian

    No moc konstruktivní váš příspěvek neni... Zkusim to rozebrat ještě jednou:

    Add. dosah 50 m: Kolik myslíte, že bude dosah tady, když se použije k ovládání taky telefon nebo tablet, stejně jako u Ar drone? (Ale všechno lze řešit viz. http://youtu.be/H5P_LmEpxxQ)

    Takže tohle není žádný argument, naopak máte na Ar drone navíc dvě kamery a ultrazvuk (příp. wifi, která v článku tuším není započítána) a přitom už jste na stejné ceně. Ale vaše vlastní řešení ješte není hotové, takže výdaje mohou narůstat, a nevíte ani jaká bude třeba letová doba (možná větší, možná ne).

    Add. možnost upgradu: Zkuste mrknout např. sem: http://blog.perquin.com/. Možnost upgradu je. Máte možnost si napsat kompletně vlastní firmware, z desky je vyvedeno na rozšiřující konektor USB, RS232 a napájení 5V a 11.7V, I2C není vyvedeno, ale to každý zvládne sám, a navíc dostanete SDK pro "master" zařízení - modil, PC atd. Já bych řekl, že je tam prostoru pro zábavu a customizaci celkem dost. Hůř se budou třeba vyměňovat motory a ani na to např. nezavěsíte pořádný fotoaparát, ale je to otázka priorit a financí.

    Nechci tady obhajovat jedno řešení, Ar drone je jen příklad. Od začátku chci pouze přimět případné nadšence, než se pustí do stavby něčeho podobného, aby si to pořádně rozmysleli, zvážili všechny možnosti a uvědomili si, co od toho vlastně očekávají. (A aby ihned kategoricky a iracionálně neodsuzovali ostatní řešení jako autor předchozího komentáře.)

    Pokud se někdo chce přiblíži autonomnímu řízení, stabilizaci apod. a "hrát" si tímhle směrem, a přitom začínat úplně od nuly, je to běh na hodně dlouhou trať. Zažil jsem např. i lidi co se o to pokoušeli (ale oni měli i komplet vlastní elektroniku, pokud vím, a řídili letadlo), byli úspěšní, ale na ty zajímavější experimenty už nezbylo tolik času a to je velká škoda.

    Čili pokud si někdo chce vyzkoušet ty zajímavější věci, přijde mi rozumnější koupit hotovou platformu, protože jinak riskuje že do toho nacpe daloko víc peněz, ztratí hromadu času zbytečným laděním a možná se k těm zajímavějším problémům nikdy nedostane.

    Např. přibastlit k Ar drone GPS (tuším že se k tomu už i prodávají hotové moduly) a upravit firmware tak, aby kvadkoptéra letěla po zadané trajektorii, to by mohla být pěkná úloha, když někdo hledá zábavu tohoto typu :) A přitom by nemusel podstopit to martýrium celého vývoje.

    Ale znovu opakuju, když si chce někdo postavit kvadkoptéru od začátku sám, ať si ji postaví, úplně to chápu. Jen nabádám k zamyšlení, jestli to dotyčný opravdu chce a jestli by nebylo možná lepší zvolit jinou cestu, nic víc.