Vlákno názorů k článku Stavíme kvadrokoptéru s Raspberry Pi a Arduino Nano od Vladimír - Taky jsem si chtěl postavit kvadkoptéru "from scratch",...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2013 8:13

    Vladimír (neregistrovaný)

    Taky jsem si chtěl postavit kvadkoptéru "from scratch", ale nemám čas ani začít s novým projektem a rovněž nesdílím autorův optimismus, že to není složité ani moc drahé.

    Ještě mi v článku v seznamu chybí wifi modul. Wifi by byla pěkná, ale tady mám trochu obavy o dosah, na žádné velké outdoor létání bych to neviděl, což by byla velká škoda. Ale třeba se pletu, má s tím někdo zkušenosti?

    Potom by na řadu přišla klasická modelářská kombinace vysílač, přijímač (což je mně osobně bližší) a rádiové pojítko pro přenost obrazu. Ještě ale obraz nemáme, chybí kamera. Buď použijeme kameru k raspberry pi (což je předpokládám autorův záměr), nebo, pokud chceme kvalitnější obraz, nás nejspíš nemine nákup něčeho dražšího. Pak zobrazovací zařízení, atd. A cena ještě citelně poroste.

    Rozhodně bych netvrdil, že za pár tisíc korun budeme mít funkčnost podobnou, jakou nabízejí mnohem dražší komerční alternativy. To asi není správná motivace. Je ale pravda, že se při tom člověk hodně naučí a zažije dost zábavy, to je správný postoj. Jen aby ale té zábavy nebo až příliš :)

    Např. pod 8K se dá koupit Ar Drone 2.0, máte to hned, máte jistotu, že to poletí, a máte HD kameru a ještě jednu menší vespod (kromě toho i ultrazvukový dálkoměr a možná další senzory). Sice s tím nezažijete zábavu při stavbě, ale pořád si můžete napsat vlastní firmware (pokud vím), máte k dispozici SDK, můžete ihned dělat i složitější experimenty, např. aplikace počítačového vidění, a je okolo toho slušná OSS komunita, takže nuda to určitě taky nebude.

    Osobně se mi sice Ar drone jako konečný výrobek moc nelíbí a sám s ním nemám osobní zkušenosti, ale pokud se na něj omezíme jenom jako na HW platformu, težko lze něco s alespoň stejnými vlastnostmi postavit na koleně a za stejné peníze, nehledě na čas. Natož kdybychom chtěli něco lepšího. Jiná je otázka HW customizace, tady asi bude horší.

    Berte to jen jako námět k zamyšlení, že zábava nemusí být jen všechno stavět od začátku, že to nemusí být nejlevnější a že je tady riziko dalšího nedodělaného bastlu v šuplíku - všichni určitě znají :)

    Jinak autorovi samozřejmě přeju hodně zdaru!

  • 15. 3. 2013 8:40

    Rhinox (neregistrovaný)

    Ar.Drone 2.0 se da koupit za ~7000kc (~280€), treba Amazon. Jinak souhlas se vsim co pises. Clovek sice prijde o tu radost, ze neco stvoril sam, jenze vyjde ho to mozna levneji...

  • 15. 3. 2013 14:09

    booom (neregistrovaný)

    Ar.Drone 2.0 dosah jenom 50m, bez možností upgrade, to se zase srovnávají jabka s hruškama

  • 15. 3. 2013 18:03

    vladaburian

    No moc konstruktivní váš příspěvek neni... Zkusim to rozebrat ještě jednou:

    Add. dosah 50 m: Kolik myslíte, že bude dosah tady, když se použije k ovládání taky telefon nebo tablet, stejně jako u Ar drone? (Ale všechno lze řešit viz. http://youtu.be/H5P_LmEpxxQ)

    Takže tohle není žádný argument, naopak máte na Ar drone navíc dvě kamery a ultrazvuk (příp. wifi, která v článku tuším není započítána) a přitom už jste na stejné ceně. Ale vaše vlastní řešení ješte není hotové, takže výdaje mohou narůstat, a nevíte ani jaká bude třeba letová doba (možná větší, možná ne).

    Add. možnost upgradu: Zkuste mrknout např. sem: http://blog.perquin.com/. Možnost upgradu je. Máte možnost si napsat kompletně vlastní firmware, z desky je vyvedeno na rozšiřující konektor USB, RS232 a napájení 5V a 11.7V, I2C není vyvedeno, ale to každý zvládne sám, a navíc dostanete SDK pro "master" zařízení - modil, PC atd. Já bych řekl, že je tam prostoru pro zábavu a customizaci celkem dost. Hůř se budou třeba vyměňovat motory a ani na to např. nezavěsíte pořádný fotoaparát, ale je to otázka priorit a financí.

    Nechci tady obhajovat jedno řešení, Ar drone je jen příklad. Od začátku chci pouze přimět případné nadšence, než se pustí do stavby něčeho podobného, aby si to pořádně rozmysleli, zvážili všechny možnosti a uvědomili si, co od toho vlastně očekávají. (A aby ihned kategoricky a iracionálně neodsuzovali ostatní řešení jako autor předchozího komentáře.)

    Pokud se někdo chce přiblíži autonomnímu řízení, stabilizaci apod. a "hrát" si tímhle směrem, a přitom začínat úplně od nuly, je to běh na hodně dlouhou trať. Zažil jsem např. i lidi co se o to pokoušeli (ale oni měli i komplet vlastní elektroniku, pokud vím, a řídili letadlo), byli úspěšní, ale na ty zajímavější experimenty už nezbylo tolik času a to je velká škoda.

    Čili pokud si někdo chce vyzkoušet ty zajímavější věci, přijde mi rozumnější koupit hotovou platformu, protože jinak riskuje že do toho nacpe daloko víc peněz, ztratí hromadu času zbytečným laděním a možná se k těm zajímavějším problémům nikdy nedostane.

    Např. přibastlit k Ar drone GPS (tuším že se k tomu už i prodávají hotové moduly) a upravit firmware tak, aby kvadkoptéra letěla po zadané trajektorii, to by mohla být pěkná úloha, když někdo hledá zábavu tohoto typu :) A přitom by nemusel podstopit to martýrium celého vývoje.

    Ale znovu opakuju, když si chce někdo postavit kvadkoptéru od začátku sám, ať si ji postaví, úplně to chápu. Jen nabádám k zamyšlení, jestli to dotyčný opravdu chce a jestli by nebylo možná lepší zvolit jinou cestu, nic víc.

  • 18. 3. 2013 9:31

    Petr (neregistrovaný)

    Srovnavas quadrocopteru s letajici hrackou.

    Pokud myslis, ze plastova cinska hracka za 8 tisic je vyhodnejsi nez stroj, ktery je sioce drazsi, ale je podstatne odolnejsi, ma podstatne lepsi elektroniku a dosah v kilometrech. I ta "HD kamera" co je tam v cene plne odpovida tomu, ze to cele stoji jen 8 tisic.

  • 18. 3. 2013 10:32

    vladaburian

    Nechci tuhle diskuzi zanášet balastem, ale přečetl sis ten článek a přečetl sis komentář, na který odpovídáš? Jestli jo, pak tvou odpověd fakt nechápu.

    Abych odpověděl: ne nemyslím a nikde to netvrdím. Samozřejmě, že podstatně dražší, odolnější stroj s lepší elektronikou a dosahem v kilometrech je výkonově lepší než "hračka", kterou, opakuju, uvádím jako příklad.

    Ale jestli tady někdo srovnává něco rozdílnýho, tak seš to bohužel ty, protože o takovým stroji tady není nikde řeč. V článku se popisuje stroj, kterej je na tom s cenou minimálně stejně, myslím že nebude odolnější, elektroniku má lepší, možná pokud z toho chceš postavit létající HTPC, a dosah v kilometrech nemá ani náhodou.

    V žádném případě nechci tenhle projekt odsuzovat, jen ho zasadit do kontextu. Aby si někdo naivně nemyslel, že za 7K postaví něco lepšího a levnějšího než komerčně dostupná řešení, jak je avizováno v úvodu. Samozřejmě lze postavit něco lepšího, ale taky to bude stát několikanásobně víc. A v téhle fázi tento projekt zatím není.

  • 4. 10. 2016 23:43

    fox (neregistrovaný)

    To je velmi korektní shrnutí. Něco naznačuje i fyzika: Uvedené motory s danou vrtulí a 3S aku budou mít statický tah někde okolo 400 až 500 g, vzhledem k režimu spíš méně (pro regulaci potřebuje koptéra přebytek tahu, aby ho mohla zvýšit, není to jako visení modelu letadla na vrtuli při plném výkonu). Jen motory s aku, vrtulemi a regulátory budou mít okolo 500 g, zbývá tedy okolo 1000 g tahu na vše ostatní. "Unese kilo" (tedy kilo navíc) je dost odvážné tvrzení. Stejně tak dosah - modelářské přijímače s plným dosahem mají udáváno 1,5 km, tablet a wi-fi modul na Arduinu se k tomu nejspíš nepřiblíží a 50m je reálných (ale i kdyby to bylo 200 m po úpravě nastavení či dokonce antény tabletu atd., je potřeba počítat s nespolehlivostí - tahle konfigurace prostě nemůže mít parametry pro spolehlivý let a nechat někomu spadnout kilo na hlavu... no...). Když se k tomu přidá Arduino místo třeba Adrupilota nebo jakékoli jiné open source platformy, vypadá to spíš na nekonečné laborování. Jistě, proč ne, jen je dobré to vnímat. Navíc nejde o autíčko, co někomu tak leda pošramotí kotník...