Suhlasim, zaujimali by ma aj informacie o inch programoch na dorucovanie posty, najma v suvislosti z budovanim listservera (na Linuxe Debian a nepredpoklada sa velke mnozstvo listov -- takze nieco na sposob Majordoma alebo Mailmanu). Kto viete nejake dobre info v slovencine a/alebo cestine, poteste ma linkou (alebo attachementom) na: cronin(ad)pobox.sk
Qmail je mozna nejrychlejsi MTA, ale pokud tomu tak je, tak jen nejakou nestastnou nahodou :-) Hlavni nevyhoda je, ze na kazde doruceni se spousti zvlast program qmail-remote (pres exec(), nejsou to kopie jednoho procesu vznikle pres fork()), nasledkem cehoz tyhle procesy zabiraji v pameti vic nez je nutne (pro urychleni lze qmail-remote slinkovat staticky). Dalsi nevyhoda je, ze qmail neumi v jednom TCP spojeni dorucovat vice zprav (nebo aspon jednu zpravu s vice adresaty), coz prinasi o neco malo zvysenou rezii site. Ale hlavne tohle dela problemy proti sendmailu, ktery nerad pracuje s nekolika (nebo nekolika desitkami) TCP spojeni ze stejneho serveru. Ale jinak je volba asi jednoznacna - pokud zrovna nepotrebujete neco, co Qmail neumi, zvolte Qmail.
Postfix je na Linuxu pomaly kvuli sporum jeho autora s vyvojari Linuxoveho jadra o to, jak ma vlastne fungovat fsync(2).
-Yenya
Je postavený na stejné koncepci jako Sendmail. tzn. jeden velký monolit běžící s nepřiměřenými právy, není příliš odolný vůči přetečení řetězců, ...
http://groups.google.com/groups?oi=djq&selm=an_432082346
V minulosti měl, narozdíl od qmailu nebo postfixu, závažné problémy s bezpečností
http://www.insecure.org/sploits/exim.forward.include.html
Zdravím,
myslím, že by v budoucích dílech seriálu mělo smysl pohovořit i o doplňku qmail-scanner. Ten umožňuje "zamontovat" antiviry různých výrobců do řetězce qmailových programů (místo qmail-queue). Pokud je správně nakonfigurován qmail zachytí zavirovaný mail a "zařve", přičemž uživatel se nedostane k osudnému spuštění přílohy :-).
RV
Zabýval jsem se s tím, ale byl to hnusný hack.
Qmail chodil na serveru, který se připojoval dialupem. Poštu uvnitř sítě posílal normálně a u pošty ven přepisoval odesílatele na adresu, co měla firma u providera.
Při každém připojení k internetu se nakopl a odeslal frontu zpráv ven. Dovnitř se stahovala pošta fetchmailem, prohnala se antivirovým filtrem a doručila sekretářce, která ji pak roztřídila jednotlivým lidem.
Nevím ale, zda by to vydalo na pořádný článek.
nevite nekdo, jak udelat tenhle typ forwardu?
To znamena, ze email neprojde pres stanici. Kdyz nekdo pres ni chce poslat mail, tak mu jenom sdeli spravnou adresu (viz RFC SMTP, sekce forwarding). Vim ze takhle funguji mnohe forwardovaci sluzby (nemusi omezovat velikosti mailu, je jim to jedno, pres ne nejdou).
Ale jak tohle udelat treba na sendmailu nebo qmailu?
Skript configure mi hlásí, že nemám k dispozici db a gdbm. V adresáři /usr/lib mám soubory libdb3...so.. nebo tak něco a taky libgdbm2.. so.. a na dotaz rpm -qa | grep db dostanu pár balíčků v jejichž infu se dozvím, že by měli obsahovat knihovny pro výše uvedené záležitosti. Potřeboval bych teda vědět jaké soubory mají kde být , aby to fungovalo (kontroloval jsem i přístupová práva k výše uvedeným souborům). Mám Mandrake 9.0. Nepomohlo ani použití flagů o kterých jsem se dozvěděl na FAQ.
Díky Lišák
Diky za typ. Uz jsem to vyresil instalaci devel balicku, ale pri kompilaci jsem skoncil s hlaskou:
Making install in maildir
make[2]: Entering directory `/tmp/courier-imap-1.6.2/maildir'
Compiling autoresponse.c
autoresponse.c:7:38: autoresponsequota.h: No such file or directory
autoresponse.c: In function `get_quota':
autoresponse.c:291: `AUTORESPONSEQUOTA' undeclared (first use in this function)
autoresponse.c:291: (Each undeclared identifier is reported only once
autoresponse.c:291: for each function it appears in.)
make[2]: *** [autoresponse.o] Error 1
make[2]: Leaving directory `/tmp/courier-imap-1.6.2/maildir'
make[1]: *** [install-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/tmp/courier-imap-1.6.2'
make: *** [install-strip] Error 2
a nevim kdo muze za to ze ty soubory tam nejsou. Ze by kamarad ./config ?
Zdravim...
mam mensi problem... podle tohoto navodu me to slapalo dobre... pak sem ale podle druheho dilu se snazil rozjet VPOPMAIL a tim skocilo to nadherne fungovani... kdyz se me ho nepovedlo nejak nakonfit tak sem ho odinstalovat... ale QMAIL si ho asi nejak zapamatoval... tak sem ho odinstalovat taky.. pak sem ho teda nainstalovat zpatky a udelal to zase podle tohoto navodu... bez Vpopmail... a vsak tedka me uz ani nenajede ten qmail-start... vyjede s "alert: cannot start: unable to switch to queue directory" a uz sem prohrabal pomerne dost konfiguraku a fakt sem nenasel co chce za adresar...
Dik moc za nejake rady....
Petr
Potřebujete úvěr? Byl jste hledali, kde získat úvěr? Už jste se snažil získat jakýkoliv druh úvěru? pak se nyní v? (rodrigoluliloanfirm@yahoo.com), pokud chcete získat cenově dostupné půjčky. Úvěr je nabízen zde na velmi nízkou úrokovou sazbou ve výši 3%. Kontaktujte nás, pokud máte zájem.
Snad to nekomu pomuze,
Na ubuntu 17.04 minimal selhal preklad s chybou :
/usr/bin/ld: errno: TLS definition in /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6 section .tbss mismatches non-TLS reference in substdio.a(substdo.o)
Musel sem zmenit v conf-cc
"cc -O2"
na "cc -O2 -include /usr/include/errno.h"
Maly preklep, zde :
# echo "mojedomena.cz" >> /var/qmail/controls/locals
# echo "mojedomena.cz" >> /var/qmail/controls/rcpthosts
spravne:
# echo "mojedomena.cz" >> /var/qmail/control/locals
# echo "mojedomena.cz" >> /var/qmail/control/rcpthosts