Vlákno názorů k článku Stavíme ochranu paralelního portu od mhi - Na spinani veci jako LED/rele/apod. se hodi mnohem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2009 11:21

    mhi (neregistrovaný)

    Na spinani veci jako LED/rele/apod. se hodi mnohem vice ULN2003. Za nej muzete dat i rele. Nechapu, proc vymyslet nove postupy. Shodou okolnosti mame ULN2003A v DILu plnou krabici (par tisic ks), omylem se objednalo spatne pouzdro. Kdyby bylo jak efektivne to rozdat, tak rad rozdam.

    V clanku mi chybi co s Ucc? A dale kdyz shori 74×xx, tak to v zadnem pripade nedava zaruku, ze neshori i LPT, jen to tu pravdepodobnost snizuje. Setkal jsem se uz nekolikrat se zrusenym hradlem a s nim i prislusne I/O piny MCU.

    Jine nepresnosti uz jsou v dalsich komentarich.

  • 18. 6. 2009 16:02

    Yokotashi (neregistrovaný)

    ULN2003 vypada zajimave … par bych si jich vzal. Odkud jste?

    Ten oddelovac byl minen k oddeleni jakehokoliv bastlu, ne vyhradne, jako budic LEDek – to bych tam nekreslil ty pull-upy. A taky to funguje, jako tvarovac k blbym portum.

    Ucc – jak jsem psal v uvodu – se vezme z napajeciho konektoru pocitace, nebo z USB. Odber je maly.

    Zarika, ze to ochrani port samozrejme neni, ale narozdil od optickeho oddeleni je to rychle. Me zatim port nikdy neshorel … ten oddelovac proste snizi pravdepodobnost. To jsem mel uvest explicitne.

  • 19. 6. 2009 1:13

    mhi (neregistrovaný)

    Jsem z Prahy, resp. kousek za Prahou. To ale opravdu budete mit (casove) levnejsi koupit v GMku, ten obvod muze stat tak 5 korun. Mne jen tak nesezenete,,, no ale pokud stoji vyznamne vice, tak se po te krabici podivam.

    Neberte to nijak zle, ale to tvrzeni ‚me zatim port neshorel‘ je opravdu desive. To je jako ruska ruleta… mne taky prezila spousta zapojeni, kdy obvod byl temer do ruda. Ale preci jenom takovou vec zakzanikovi nedam.

    Prectete si teorii obvodu I z CVUT FEL a datasheety k obvodum, ktere pouzivate. Potom vam bude jasne, proc a kde delate chyby. Skripta jsou za stovku, datasheety zdarma.

    A mimochodem, optocleny se delaji i VELMI rychle.

  • 19. 6. 2009 13:38

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Ja jsem ze severu Prahy. Myslel jsem to tak, ze kdybych mel nekdy cestu okolo, tak bych si jich treba stovku vzal.

    Tohle tvrzeni jsem taky nenapsal do clanku. To, ze me port za nejakych 14 let neshorel znamena jenom to, ze zacatecnik, ktery bude aspon trochu opatrny, si sve p100, ktere k tomuto ucelu koupil za dve piva, patrne nijak brzy neodpali. Nic vic. Davat zakaznikovi neco na paraleni port je vubec problem, protoze kazdy port je jinak zpraseny a co na jednom chodi, na druhem nechodi. RS232 vyrobci tolik neprasi (maximalne vystupni napeti a to je porad v mezich normy).

    Umyslnou likvidaci obvodu jsem nikdy nezkousel, ani nepocital. Kdyz tak nad tim uvazuju, tak obvod z rady 74 jsem snad nespalil nikdy a z rady 4000 tak 3–4. Vetsinou likviduju vykonove FETy, schottkyny, stabilizatory, operaky, procesory a tak …

  • 19. 6. 2009 14:52

    frr (neregistrovaný)

    Slušně tvrdý výstup mají budiče krokových motorů – namátkou SN754410, L293, L298. Typicky se jedná o čtyřnásobný plný „totem pole“, ne pouze OC darlington jako u ULN2003. Fakt je, že rychlost není až na úrovni LPT, ale na spoustu věcí to stačí.