Zajímavé, že důvodem pro výběr procesoru AMD je spotřeba. Já pomalu přemýšlím nad nákupem nového stolního počítače (příští rok bude mít oněch 10 let) a právě kvůli spotřebě se začínám přiklánět k Intelu. V nejnovější generaci má totiž podstatně, ale fakt podstatně nižší spotřebu ve standby a hádejte, v jakém režimu počítač většinu času běží...
Zmiňovaný AMD Ryzen 9 5950X má ve standby potřebu 36 W, zatímco Intel Core i9-12900K pouze 4W. Uvidíme, s čím teď přijde AMD. Jestli taky přinese návrh s různými jádry a podaří se mu srazit spotřebu i ve standby. Momentálně ale co se týče spotřeby, situace vyznívá lépe pro Intel. Ten je sice žravý pod velkou zátěží, ale v té se běžný desktopový počítač nachází max v jednotkách procent času, ve valné většině času běží je ve standby.
HP Elitedesk 800 G6 (Q470 vPro) si vystačí s 15 W, přičemž průměr činí 22 W při běžné kancelářské činnosti. Dalších 25 W připadá na monitor HP P27Q G4 (HDMI). Měření na zásuvce od 6. října 2021 na 14 identických sestavách - i5-10500, 2x16 GB RAM, 256 GB M.2 TLC SSD SED Opal 2 a samozřejmě čtečka pro přihlašování (heslo + Yubikey).
Průměrně běží 10 hodin denně a ročně to dělá 171.55 kW/h. Hříčkou osudu to vyšlo přesně na 47 W o které si říká Kyocera v pohotovostním režimu (705 W při tisku/skenování).
P.S.: Windows 10 Pro (Windows 2019 ADDS), Bitlocker, Kaspersky a Outlook běží neustále.
Nojo ale tyhle věci moc v recenzích nebývají, resp. nebývají vypíchnuté. Já už jsem ve věku, kdy nevedu donQuijotské boje tam, kde přesvědčit dotyčného k dle mého lepší variantě prostě nelze. Holt si každý musíme nabít hubu sami. Ale ano, nízká idle spotřeba je fajn věc, to jsem měl na Intelech rád už léta. Jestli šel Alder (asi díky E jádrům?) takhle daleko, tak super. Ale to AMD fans na diit či jinde stejně nepřesvědčí :-).
Netvrdím, že to platí obecně. Zrovna u mě je to celkem významný aspekt. V soukromém účtu mám nastavené automatické uspávání po 20 minutách, tam mi to nevadí, ale na pracovním účtu mám firemní VPN, která by se každým uspáním odpojovala. IRC, které stále používáme, náhlé odpojování taky nemá rádo. Během pracovního týdne zapínám počítač v osm ráno a běží mi prostě až do osmi večer, z toho podstatnou část běží v idle.
Víš co mě na GNOME šíleně, ale opravdu ŠÍLENĚ se...jří? A i na jiných desktopech. Že sice můžu nastavit dobu, po které se to uspí, ale nikoli nějaké zpřesnění typu "když se něco stahuje / když se něco enkóduje (zátěž CPU je nad XX %"), tak neuspávej". Protože je tomu zcela jedno, že mám v terminálu běžící 50hod dávku ffmpeg, prostě to uspí. Nebo někde příslušné nastavení přehlížím?