Názor k článku Stavíme vlastní e-mailový server: Apache, DANE, Bind a Postfix od TKL - Pro pár adres na jedné doméně... no, já...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 6. 2017 9:38

    TKL (neregistrovaný)

    Pro pár adres na jedné doméně... no, já se správou mailserverů zabývám řadu let. Jeden velmi podobný server, jako je popisován v seriálu, provozujeme ve firmě s 500+ uživateli a desítkami domén. Některé domény se zpracovávají přímo na něm, jiné se transportují dále. Pro všechny domény server slouží jako antivirová a antispamová brána. A není s tím sebemenší problém, naopak: v porovnání s komerčními řešeními (MS Exchange, Lotus Domino) je to nádherně transparentní a spolehlivé řešení s minimálními požadavky na výkon.

    Správce mailserveru hlavně potřebuje vědět, co a jak funguje a proč jsou jednotlivé součásti systému nakonfigurovány tak, jak jsou. Pak zjistí, že takové handmade řešní postavené na linuxu je ideální pro nasazení i ve větších firmách. A pro nasazení v korporacích s obrovským množstvím uživatelů se dá pohodlně přiohnout taky, viz např. Zimbra, která v podstatě není nic jiného, než to, co se popisuje v seriálu (+LDAP)

    Ano, chápu, že pro admina, který do toho zase tak nevidí/nemá na to čas/doplň_jiný_vlas­tní_důvod se může zdát být jednodušší nasadit Google nebo O365. Ovšem jen do prvního většího problému, kdy nezbude nic jiného, než se obrátit na support a čekat, až to vyřeší. A v tom já osobně vidím hlavní výhodu vlastního řešení, kdy přesně vím, kam sáhnout.

    Takže seriál hodnotím velmi kladně, téma je mi blízké a je dobře, že to někdo dal do přehledné formy, protože tak dobře strukturovaných návodů je velmi málo.

    Tip na závěr: v úvodu se psalo, že antispamová kontrola bude řešena pomocí Spamassassinu. NIc proti němu, ale dnes už na to sám nestačí. Je potřeba spojit síly s dalšími nástroji (např. Bogofilter), využívat DCC, Razor, Pyzor, reputační filtry... a pak je to téměř 100% řešení. Testováno na skutečných uživatelích :-)