No jo, pan Jirsák zase netuší, o čem se hádá. Takže pane Jirsáku, greylisting funguje tak, že se porovnává triplet (odesílatel, příjemce, IP adresa), případně dublet (odesílatel, příjemce). Zkuste za domácí úkol přijít na to, proč ne jen IP adresa.
Já to tuším. A vy? Řeč byla v tomto případě o blokaci na základě IP adresy – k tomu se používají blacklisty. Rozdíl mezi blacklistem a greylistem je v tom, že na základě blacklistu se e-mail rovnou odmítne s tvrdou chybou, zatímco na základě greylistu se odmítne s měkkou chybou a počítá se s tím, že legitimní odesílatel zkusí e-mail odeslat znovu a nám se podaří zjistit, že se jedná o to „znovu“ a e-mail propustíme. Greylist nemá e-maily blokovat, má je svým způsobem ověřit. Zkuste si za domácí úkol nastudovat rozdíl mezi greylistingem a blacklistingem.
Blokování podle IP adres Google používá
OK, já jsem 550 od Googlu nikdy nikde nezaznamenal. Ale nepoužívá pochybné veřejné blacklisty, na které se zařízení dostane jenom proto, že se někomu nelíbí jeho jméno.
A jestli jste si nevšiml, i Google má poměrně dost false positives.
Všiml jsem si, že jich má velice málo, řádově méně, než těch vašich 0,1 %. Ale hlavně i ty false positives skončí ve schránce uživatele, takže uživatel má možnost si spam probrat, pokud chce.