Vlákno názorů k článku Steam pro Linux definitivně nebude, hráčů je málo od Aidamos - A o tom to právě je. Proč nejsou velké komerční...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2010 8:12

    Aidamos

    A o tom to právě je. Proč nejsou velké komerční hry pro Linux? Protože je Linux málo rozšířený. A proč je Liux málo rozšířený? Protože pro něj nejsou velké komerční hry. A proč tedy pro něj nejsou velké komerční hry? No protože je málo rozšířený? A proč…

  • 26. 8. 2010 10:37

    M. Prýmek

    >> A proč je Liux málo rozšířený?
    Protože mu chybí marketing a protože běžnému uživateli nestojí za to experimentovat s něčím, co má nejasný výsledek.

  • 26. 8. 2010 13:05

    kola (neregistrovaný)

    Chybí marketing a funkčnost. Běžně se mi stává, že co v jedné verzi Ubuntu funguje v další zcela nesmyslně nefunguje (s příchodem 10.04 konkrétně gk nvidia g102m, u starého fujitsu siemense v době okolo 8.10 mi přestalo fungovat usb). Dá se to řešit, ale je s tím sraní. Lidi mají rádi funkční řešení a proto windows dominují.

  • 26. 8. 2010 13:18

    M. Prýmek

    Taky si myslím. Myslím že Linuxu chybí spíš stabilita* než přidávání fíčur. Jinými slovy, spíš to, co je, pořádně odladit, než do neodladěného přidávat okenní efekty**…
    Stačí si vzpomenout, kolik bylo za posledních pár let audio subsystémů, které se postupně vystřídaly… Kolik let který z nich vydržel?
    Možná kdyby byl opravdu rock-solid jednoduchý stabilní* desktopový OS bez okenních efektů, tak by zajímal mnohem víc lidí než neustále se překotně vyvíjející OS s okenními efekty. Koneckonců většina lidí chce hlavně procházet web, psát maily, koukat na video a psát texty.
    Nehledě na to, že stabilita by podstatně zjednodušila tvorbu komerčních aplikací, se kterými – ať se kdo chce na hlavu staví – byl Linuxový svět pro mnohé příjemnější.
    Další věc, která podle mého Linuxu strašně moc chybí, je nějaká opravdu promyšlená, jednoduchá a přísně dodržovaná celková koncepce – od kvalitně udělaného jednotného UI až po logicky umístěné konfigurační soubory. Vydavatelé různých distribucí se o to sice snaží, ale ruku na srdce – co se neudělá koncepčně v upstreamu, to už může distributor tak maximálně všelijak flíkovat. Jedna z věcí, které citelně chybí jsou různá jednotná API pro vyšší úroveň systému než jádro (např. přidávání uživatelů, centrální správa certifikátů, fontů, security, atd. atd.)
    * ve smyslu „neměnnost“, ne „nepadavost“
    ** tohle samozřejmě myslím jenom jako ilustraci

  • 26. 8. 2010 18:31

    AlYoSHA (neregistrovaný)

    +1
    v poslednom case konstatujem ze na linuxe sa da urobit a „rozchodit“ vsetko, ale chce to vela samanskych tancov a ciernej magie. Coz ma v poslednej dobe dost nasiera. Obzvast ked som rozhodnuty na tejto platforme zostat. Castou pricinou tychto problemov je nejednotnost distribucii (umiestnenie konfigurakov, ale aj rozdielnost v implementacii aplikacii) a casto krat rozdielne verzie softu (napr. xorg) cize v podstate nejednotnost API. Takze rozchodit napr. Take thinstation napriec roznymi verziami xorgu je pakaren. Ale da sa to :-)

  • 26. 8. 2010 19:14

    M. Prýmek

    Ona je otázka, z jakého důvodu chceš na Linuxu zůstávat a jestli třeba není alternativou MacOS, *BSD nebo Solaris…

  • 27. 8. 2010 16:46

    AlYoSHA (neregistrovaný)

    Zostat pri linuxe chcem hlavne koli velkej flexibilite. Obcas stojim pred poziadavkou dostat ho na na zariadenie ktore ma povedzme na 2M flash. To sa s Solarisom/Win/MAC asi dosahnut neda. Pri Open/Net/Free BSD si tym tak isty nie som – resp nikdy som sa nepokusal zistit ake su moznosti v portovani BSD na embended platformy (hlavne tie minimalisticke). Presnejsie: je to suhrn vlastnosti: flexibilita pri nasadeni od embended az po velke serverove platformy. Je to free. Je to OSS.

  • 27. 8. 2010 0:40

    bez přezdívky

    Souhlas. Víceméně.
    Jen si nemyslím, že by jednoduchý rock-solid systém výrazně pomohl. Módní vlna netbooků pomalu opadá, dost lidí přišlo na to, že se na tom hodně věcí dělat nedá.
    > většina lidí chce hlavně procházet web, psát maily, koukat na video a psát texty
    ..pak přijde v příloze emailu dokument z nových MS Office a nezobrazí se nebo jen s rozpadlým layoutem. Samozřejmě je to něco důležitého z práce a vy to musíte zpracovat.
    > desktopový OS bez okenních efektů
    Vám ten kompozitní desktop nějak leží v žaludku :) On je problém už se samotným Xorg. Stále váhám do jaké míry je to perspektivní systém a do jaké žije z podstaty jako slepenec nejrůznějších komponent, modulů, paměťových manažerů, zkomplikované vše-prostupující siťovou vrstvou. Však i jádro kompozitního systému je modul Composite, XOrg modul.
    > nejednotná a chybějící API
    Správně. Když jsme u těch her, tak zoufale chybí obdoba DirectX. OpenGL je jen část, navíc jeho vývoj nejde potřebám her moc na ruku (viz starší články tady na rootu). SDL? Chvíli to vypadalo nadějně, rozsahem se to DirectX blíží, blížilo se to někdy i kvalitou? a navíc se mi jeví jako na ústupu a celkově stagnující.
    Paradoxně se může stát, že nejkompletnější API v Linuxu bude WinAPI prostřednictvím wine :)

  • 27. 8. 2010 1:13

    M. Prýmek

    >> Jen si nemyslím, že by jednoduchý rock-solid systém výrazně pomohl. Módní vlna netbooků pomalu opadá, dost lidí přišlo na to, že se na tom hodně věcí dělat nedá.
    Vůbec jsem nemyslel na netbooky. Spíš na to, že naprosté většině lidí by myslím úplně stačily (co do fíčur) Windows 95, kdyby tak strašlivě nepadaly.
    Vidím to třeba u jednoho svého klienta: WinXP naprosto postačují, protože všichni jedou jenom mail, web, dvě speciální firemní aplikace a office (i ten pochopitelně s využitím tak 0.0001% fíčur :). Bohužel na vyšší Windows se přejít musí, ale nikomu to naprosto nic nepřinese, jen problémy a náklady.
    >> ..pak přijde v příloze emailu dokument z nových MS Office a nezobrazí se nebo jen s rozpadlým layoutem.
    Nojo, jenže to je problém jinde. Pokud by všichni chápali, že mailem se zásadně posílají formáty, které jsou rozšířené a rozumě čitelné (např. PDF), tak tenhle problém není.
    >> Vám ten kompozitní desktop nějak leží v žaludku :)
    Ale vůbec ne :) Ale je to myslím hezká ilustrace toho, kam se zaměřují síly, které se mohly vrhnout na odstraňování tisíců chyb, které se v bugzille téměř jakéhokoli OSS projektu poflakují (občas i dlouhé roky :)
    >> Když jsme u těch her, tak zoufale chybí obdoba DirectX.
    Jo tak do tohodle vůbec nevidím. Mě zajímá spíše to API na vyšší úroveň správy systému. Ale každopádně je zajímavý slyšet, že i jiný subsystémy trpí přesně tím samým…
    >> Paradoxně se může stát, že nejkompletnější API v Linuxu bude WinAPI prostřednictvím wine :)
    No tak teď mě polila horkost! :)))

  • 27. 8. 2010 13:43

    palo (neregistrovaný)

    plus desktop linux ma dost problem s uzivatelskou pritulnostou. je to velka skoda, pretoze inak ma kopu vynikajucich ficur. ako si pisal. nieje skratka dotiahnuty

  • 26. 8. 2010 18:30

    bez přezdívky

    Když mluvíš o svých zkušenostech z Ubuntu, tak je laskavě nevztahuj i na ostatní distra. Některá jiná distra totiž tyhle problémy nemají, protože stojí hlavně na vývojářích a ne na velkohubém marketingu jako Ubuntu.

  • 27. 8. 2010 14:48

    palo (neregistrovaný)

    ktore su bezproblemove?