Na IPv6-mostly měl koukám Ondra přednášku. Je to pomocí DHCP option, jak by asi člověk čekal.
Z přednášky vede králičí nora do RFC pro Happy Eyeballs 2.0.
> Při hledání problémů může také pomoci používat na konci IPv4 a IPv6 adres stejné hodnoty. "Je to přehlednější, než používat na rozhraní úplně jiné adresy."
Pozor, že tohle má dva způsoby: buď „lidsky a decimálně“ (např. 192.168.1.107 dostane adresu prefix::107) nebo „počítačově a hexa“ (prefix::6b). V předchozí práci mi řekli jenom něco jako že používají „stejný poslední bajt“ (tj. druhý způsob, ani nevím jestli použili to slovo „bajt“), mně to nedošlo, nastavil jsem první, a pak jsem se divil, že mi to nefunguje.
K odst. "Ľubor Jurena: Moderní konfigurace sítě pomocí systemd-networkd"
> Nástroj systemd-networkd ... interaguje s dalšími komponentami systemd
> jako je například systemd-networkd.
Prosím o upřesnění, interakce se sebou samým asi není podstatná.
Pomineme-li již vysloužílý ifconfig, znamená to, že tento nástroj aspiruje na náhradu utility ip a/nebo konfigurací v /etc/sysconfig/network* (resp.
v non-RH-like distribucích někde trochu jinde)? Podle názvu služby to dokonce
vypadá, jako by měl trvale běžet další daemon (jeho smysl nechápu).
No, on ten daemon běží trvale už teď - Používáš-li RH-based distro, tak Ti určitě běží Networkmanager.
Upřímně řečeno, chápu jeho význam na desktopu, který se stěhuje mezi sítěmi - to je pak super vědět, že se nemusím speciálně starat o nastavení sítě. Ale na statickém serveru? Tam ke změně nastavení sítě obvykle dochází dvakrát za životní cyklus stroje - při instalaci a v rámci dekomise...
Nechapu proc je stehovani DC za ziva takovy humbuk. Za ziva jsem stehovani DC delal uz 18 let zpatky a je to velka cast meho zivobyti.
Vzdy je nejdulezitejsi priprava. Stravite s tim treba rok ci dva ale vysledek stoji za to.
Obcas i pred stehovanim musite pronajmout docasne hw nebo rozbit monolit. No proste chutovky:-)
Cele to smrdi stejnou procesni pripravou jako start rakety s lidskou posadkou. I pri stehovani DC mohou zemrit lide ci dojit k velkym skodam. Potrebujete nejen plan B, ale i C a nekdy i D.
V tomhle procesu se typicky cesky bordel a procesy per huba nenosi, takze je lepsi se zaucit v zahranici.
A uz vubec to neni prace pro nagelovane startupove frikuliny.
Třeba právě proto, kolik je za tím práce? A ačkoliv Ty se tím třeba živíš, tak pro ostatní to není primární náplň práce - je to náročná a složitá výzva.
Procesy per huba a typický český bordel - prosím, negeneralizuj. Není to fér vůči těm Čechům, kteří dělají svoji práci pořádně a skrýváš v tom zahraniční lemply (a tvrdit, že v zahraničí by se to nestalo, je pokrytectví). Z vlastní zkušenosti z podobné akce vím, že v rámci příprav je prostě potřeba zrevidovat veškerou dokumentaci a procesy. Musel jsem projít i SVOJI dokumentaci a aktualizovat ji, ačkoliv jsem ji vždy držel na vysoké úrovni a maximálně aktuální.
Tady vubec nejde o to ze by cesi delali svou praci spatne ve smyslu remeslne, znalostni ci ve smyslu inzenyringu reseni ci architektury. Ale ve smyslu managementu a procesu. A tady si dovolim ponechat svou generalizaci. Jsme velmi sikovni po technicke strance, ale tragicti co se tyce rizeni a nastaveni procesu.
Je to bohuzel dan za vicegeneracni zaostavani v IT za zapadem kdy rekneme od 60tych let chybela radna vychova manazeru pro specificke prostredi. A potom take diky tomu jak IT trh je malinkaty.
Co mne donutilo k odvazne generalizaci jsou nejake zivotni zkusenosti v ceskych firmach. Dal jsem za svuj zivot sanci asi 6ti ceskym firmam na full time a nasobne subdodavkam na dohodu. Male i velke temer ceske megacorpy. Jeden vetsi bordel nez druhy a pruser driven development.
Vzdycky jsem nakonec sklouzl do pozice manazera ktery delal praci za lidi co to meli na starosti. Jinak se veci nedali udrzet pohromade. Drzet lidi pod krkem aby vubec psali dokumentaci (zakladni vec) nebo drzeli konzistenci. I kdyz treba vyvijite automatizati pro migraci musite drzet nejaky baseline. Musite vedet vsichni o sobe navzajem. Synchronizovat to s dodavkami. Naprosto elementrarni veci ktere by se mely resit na urovni leadera, projektaka pripadne manazera.
Samozrejme zodpovedni manazeri vam budto hazeli klacky pod nohy, nebyly zdroje nebo byl toxicky styl rizeni (kvuli tomu jsem odesel od jisteho operatora zhruba nekdy za nastupu vlady BM).
Zkuste mne presvedcit o opaku. Rad bych se mylil a veril ze se nase pracovni kultura a kultura rizeni posunula dal nez jsou nektere rozvojove zeme.
Mozna ze zrovna seznam uz je jinde nez si ho pamatuji a takova migrace by tomu nasvedcovala. Protoze bez zvladnutych procesu proste tyhle veci casovana bomba
Hele ale ten bordel je i v cizine, jenom se to maskuje za procesy a jejich zpapirovani. Pruser se pak typicky vyvrbi presne v okamzeni, kdy nekdo chce podle tech papiru i postupovat. Mam v tomhle smeru osobni zkusenosti s firmickama o 50+k zamestnancich.
To ze veci fungujou uplne jinak nez je zdokumentovano a zaroven jinak nez ruzni dodavatele tvrdi, je muj denni chleba.
Ale toto vyjádření/doplnění dává úplně jiné světlo na Tvůj první výrok...
Osobně nemám tyto zkušenosti co máš očividně Ty, takže nemůžu polemizovat (a ani nechci!). Jen jsem chtěl předejít takovému tomu oblíbenému nadávání na „čecháčkovství“ - „jedině češi jsou takoví burani, že...“ a tak.
Souhlasím s tím, že kvalitní dokumentace a zvládnuté procesy jsou základ a vedení umí podkopat i velmi dobře fungující tým.
Pokud je takova nouze ... co kdyz ano? Libilo by se vam neco o infinibandu? Nebo DC a ochrana proti zemetreseni japonsku?
No do NOGu to moc nezapada ja vim. Ale jsou to takova temata za ktere by mne snad nezavreli do vezeni.
Jediny problem je ten preklad do cestiny.
Je tu jeden pan z CZ.NIC ktery tu myslim bloguje hodne z praxe a jeho clanky jsou tak poutave ze mi vzdy vystydne kafe a dvakrat si ho ohrivam. To by zaslouzilo humbuk i s prednaskou.
Skvele, tak napiste programovemu vyboru a vsichni se pristi rok na vasi prednasku budou tesit! :-) CZNIC mel letos hned ctyri prednasky.