Názor k článku Stručné porovnání hudebních formátů od tom - lame je dobrej, notlame je jeho vylepseni. nevim...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 5. 2001 20:23

    tom (neregistrovaný)

    lame je dobrej, notlame je jeho vylepseni. nevim presne jaky ale
    pouzivam ho uz celkem dlouho. pro linux znam jeste bladeenc,
    ten ovsem dokaze i pri 160kbps zvuk poradne podelat - jakoby v nem zazvonilo po kazdym uderu do cinelu :)

    no jinak ty spotreby vykonu procesoru (na p3/733 !) se mi fakt nejak
    nezdaji. kdyz dam v linuxu top, tak ten xmms tam proste neni videt, nula procent, nic...mozna spatne merim, ale takhle to bylo uz na k6-500, a ted na celeronu 850 uz vubec...

    dal - ogg - ten format je asi dobrej, udajne se ma kvalita jeste postupne zlepsovat aniz by se menil format nebo dokonce nutnost instalovat novejsi prehravac (gut!). ale zase - hodnotit kvalitu (nekdo jste psal o kbps do 125?) NELZE pokud neslysite i puvodni CD original. dobre muze znit i 112kbps empetrojka, ale original zni zase uplne jinak. 192 staci, 256 je akorat, 320 pokud to chce nekdo palit zpatky na CD (to je ale vec nazoru). podle me se ogg nikdy poradne neuchyti, leda pro streaming nebo kdyby zacal podporovat ctyrkanalovy zvuk (chysta se nebo uz je na audio DVDckach) driv nez nejaka upravena forma mp3 nebo jinej format. nebo video (o tom se zminujou stranky ogg, jestli se dobre pamatuju)

    jeste nakonec k tem bezztratovym (lossless) programum - nedavno jsem jeden zkousel, myslim ze se jmenoval shorten. sice ten pomer je vetsinou jenom tak 1:2 nebo 1:3, ale je na to plugin do xmms se kterym se da i skakat uvnitr skladby. nevim jestli je to tak i u tech ostatnich (jestli vubec maji plugin do xmms, nebo winampa) ale jestli ne tak se hodi leda k archivaci pro audiofily nebo do studia na nejaky mastery nebo tak neco. ale poustet si z nich muziku pres nejaky trubky do /dev/dsp (nebo tak nak) bych teda fakt nechtel.