Doufam, ze tech slibenych 64 dilu opravdu vyjde ;-) A mozna by bylo lepsi zacit od zacatku, at si vsichni pekne do dna vychutname formalni teorii jazyku (nebo co to vlastne je).
Ne, vazne to neni spatny. Chvilku mi trvalo, nez sem se podival na hodinky jaky je dneska datum. Opravdu povedene - zvedam svuj hlas na podporu tohohle serialu. Takovehle clanky dodavaji Rootovi "to prave a nezamenitelne aroma". Pripada mi, ze Root sam je kvalitni zdroj informaci, ale predevsim Johanka (ale samozrejme i dalsi nadsenci v redakci) z nej delaji neco jako fenomen ceske open-source sceny. Nezbyva nez smeknout svuj cerveny klobouk (pripadne jiny atribut dle gusta). Opravdu dobry april a IMHO by se takovehle odlehcujici clanky daly zaradit i casteji (mluvim o clancich typu nedavny rozhovor z P. Machkem, pripadne ponekud starsi Johanciny postrehy z CZFree komunity, atd.)
libozvučná...
Příklad:
Velice mne kaká, když se ani za nejvyšší bytost na nebesích nemohu někam dovolat v síti Telecomu. Ty příslušnice nejstaršího řemesla na infolince ze mne dělají samce domácího tažného zvířete a tak jsou všechny jejich rady na výměšek z tlustého střeva mého trávicího traktu. Občas se tak rozčílím, že musím ty příslušnice nejstaršího řemesla poslat do análního otvoru domácího zvířete produkujícího mléko. Tím chci říct, že celá komunikace s Telecomem je na ženský pohlavní orgán a já si při ní připadám jako mužský pohlavní orgán.
Důrazně protestuji, proti zjednodušování našeho krásného jazyka jen proto, aby se to počítačům lépe četlo! Jsem natolik pobouřen, že vyzývám autora článku na souboj. Může si vybrat zbraň a to buď logaritmické pravítko nebo slovník spisovné češtiny. Očekávám, že autor mou hozenou rukavici přijme a jeho sekundant kontaktuje mého kterýžto bude nejspíše zrovna oprašovat mé zbraně, aby byly připraveny na pravém místě v pravý čas zasáhnout srdce toho neznabožského pisálka!
:)
Něco takového už řešili na FI.MUNI (mám tady diplomku z roku 1999 Návrh experimentálního stylistického korektoru pro češtinu), ale tohle vypadá mnohem ... šíleněji. Ale to je v pořádku, mně všechny aplikace teorie formálních jazyků směrem ke zpracování přirozené řeči připadají, mírně řečeno, podivné :)
Btw, kdy už někdo konečně vymyslí nějaký efektivní způsob syntaktické analýzy kontextových jazyků? :)
Pěkný článek, patří na root.cz a rozhodně si nemyslím, že se root.cz matfyzákuje. Možná to bude tím, že pokud vše půjde dobře, stanu se "recyklovaným".
Ps. ten příspěvek bez vulgarizmů byl téměř nesrozumitelný, je nutná adaptace kognitivního centra mozku, chyba na straně čtenáře. :)
A díky za upozornění, že je dnes Apríla, až do teď mi to nedošlo. Hned jdu napsat kámoši, že bohužel musíme skončit s projektem pro nedostatek zájmu na mé straně :).
sklamanie, nesklamanie... jedna sa skutocne o tazky problem (i ked nie je dokazatelne neriesitelny). prirodzena rec nie je obycajny reglularny jazyk (chomsky type 3 grammar). vsetky gramatiky typu 0-3 su totiz konecne (na konecnej mnozine "abecedy", teda slov, alebo keywordov etc.). no a ludia nie len ze pouzivaju obcas nejake to nove slovo.. ale cinania (nie len) obcas vymyslia aj nejake nove pismenko...
az tak sa tomu nevenujem, ale rozoznavat synonyma, ktore mozu mat v konkretnej vete prave ten najmenej pouzivany vyznam... co tak ustalene tvary, ktore su pouzivane v uplne inom zmysle ako samostatne slova z danej vety... asi tu vie kazdy doslovne prelozit "how do you do", ze...
btw, clanok je paradny :)
:-) Kdyby byl problem jenom v tom, ze "ludia nie len ze pouzivaju obcas nejake to nove slovo.. ale cinania (nie len) obcas vymyslia aj nejake nove pismenko", to bychom se meli... Btw vsechny morfologicke analyzatory pro cestinu, ktere znam (no, znam dva :-)), pouzivaji na analyzu konecny automat.
Fakt kvalitní článek. Akorát těch 64 pokračování jsem prve přečet jako 64 bitů. Chtělo by to buď 63 nebo 65 aby se to čtenáři lépe četlo. A jinak mi to připomíná mi to články Mikuláše Patočky. Žádná omáčka, taky de hned na věc ;-)
Jen nevím co je to ta Wasenaarova (bylo to jinak ale nechce se mi otvírat nový okno prohlížeče) pozice. To má každej lingvista ve větě svou pozici?