Jestli to chce někdo používat, nemám s tím problém a fandím mu. Ale já osobně bych hlavní smysl tohoto a dalších podobných projektů viděl ve vzdělávání a především sebevzdělávání. Už jenom to, že takový projekt šel napsat a lze vůbec nějak používat mi přijde velmi poučné, a to jsem ani nemusel otevřít kód. Pokud bych se chtěl někde učit, jak se takové věci píšou, tak dwm bude první na ráně. Mohl bych si v něm dělat drobné úpravy a ověřovat si tím funkce jednotlivých částí a přitom si pořád držet přehled o celém kódu.
Dwm používám denně asi měsíc a nemám potřebu vracet se ke svému jinak oblíbenému openbox. V ničem mě neomezuje (naopak mi možnosti jeho ovládání nádherně srostly s prsty) a navíc mám zase o něco větší přehled o tom, co se mi děje pod kapotou mého noťáska. Možná jsem jen méně náročný uživatel - taže sem s tím... oč jsem oproti uživatelů KDE/Gnome/Xfce/Fluxboxů... ošizen?
Používám DWM na ARMovském netbooku Efika Smartbook i na starém PowerBooku G3, na kterých cokoliv jiného není "lehký desktop" ale zbytečně prostředky žeroucí bloat. Nemusím asi zbytečně dlouze vysvětlovat, že jsem naprosto spokojen.
Chápu, že dneska už nikdo nevěří, že je možné věci na počítači dělat bez ikonek a klikání, ale začal jsem s počítači když se ještě neklikalo, neboť většinou nebylo čím a tak nějak se mě to pořád drží. Pár mých postřehů:
http://blog.i-logout.cz/dwm.php
http://blog.i-logout.cz/customizace-dwm-1.php
http://blog.i-logout.cz/customizace-dwm-2.php
Ja pouzivam Awesome WM asi rok a pul a jsem snim nad miru spokojen. Predtim jsem pouzival prevazne KDE. Jako filemanger pouzivam spacefm (http://a.fsdn.com/con/app/proj/spacefm/screenshots/spacefm-13-multitask.png) Jak jsem koukal na screenshoty z DWM vypada to velmi podobne, az na tu konfiguraci a rekompilaci. Ma nekdo zkusenosti s obojim? Srovnani, postrehy...? Kdyz jsem si vybiral WM tak mmj. podle tohoto https://wiki.archlinux.org/index.php/Comparison_of_Tiling_Window_Managers
Chvili jsem pouzival i3wm, ale neumi to floatovaci okna, kvuli Xmonadu se mi zase nechtelo zacinat s Haskelem. Dokazu si to predstavit na nejakem monitorovacim serveru nebo neco podobneho, k tomu si myslim, ze jsou tyto minimalisticti okenni spravci vhodni.
Pokud by si chtel nekdo ozkouset nejake alternativni WM tak doporucuju distribuci AntiX (http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page) zalozenou na Debianu, ve full.iso je v zakladu nekolik light wm,takove minimalisticke desktop distro se spoustou uzitecnych skriptu treba jen pro inspiraci nebo rozsireni znalosti.
Guruove nejezte me :)
Viz moje odkazy výše - rekompilace a konfigurace dwm ve zdrojáku je intuitivní a stačí umět anglicky. Prakticky nemá smysl instalovat to přímo z nějakého balíku, podle počítače na kterém to provozuju (poměr stran monitoru) si nastavím co je třeba a přeložím, vzhledem k velikosti zdrojáku je to otázka minut i na mých "plečkách" které mají CPU taktování "jen" řádově na stovkách MHz.
Je k tomu nějaká šikovná integrace třeba do gentoo? Ačkoli se v Gentoo typicky vše kompiluje a disponuje obrovskou build-time konfigurovatelností, nenapadá mě způsob úpravy zdrojáků ve stylu suckless, který by byl v Gentoo pohodlný. Snad jen nějaký flag pro interaktivní konfiguraci, který by způsobil automatické otevření editoru, jenže ani to samo o sobě nezpůsobí interaktivní portování patche na novou verzi software. Nejspíš by byl potřeba nějaký interaktivní merge.
Úzké místo tohoto přístupu je v chybách. Nefunguje na věci, které potřebujete k úpravě. Kupříkladu v případě dwm to pak znamená umět práci v konzoli - když nenaběhne, tak si v konzoli spustím joe nebo vim, upravím, znovu zkompiluji a zkusím znovu. Poměrně brzo se pak člověk naučí kompilovat testovací verzi, tu otestovat a teprve když funguje, tak s ní přepsat ostrou verzi.
Sice to vypadá přijatelně, ale vraťme se na začátek - bavíme se o drobném zásahu do konfigurace, který běžný SW zvládá za běhu, maximálně s restartem.
Ono je to těžké přijmout, zvláště v době kdy je gigahertzů a gigabajtů dostatek pro každého, ale konfigurace parsováním nějakých konfiguráků nebo klikáním na nějaká zaškrtávátka znamená další kód, který něco dělá a tudíž nějaké ty hertzy a bajty nevyhnutelně spotřebovává. Autor dwm si stejně jako např. já že to je zbytečné, když konfiguraci prostředí provádím jednou - při instalaci - a pak funguju několik let beze změny (na desktopu jsem měl stejně nakonfigurované a přeložené dwm tři roky, na netbooku zatím dva).
Myslím, že komu tento přístup vyhovuje, má dwm a všichni ostatní mají desítky jiných možností.
neviem kam mam dat moju reakciu, tak ju napisem pod vas, kedze je zrejme, ze sa v dwm vyznate :)
moj problem je v tom, ze ked by som si aj nainstaloval dwm, tak mi chyba napr. integracia nejakych notifikacii do toho jedineho panelu (napr. ze mi na jabber prisla sprava cez pidgin), dalej napr. ako sa z toho dwm "odhlasim" napr. do gdm ci slim? nevidim tam ziadne tlacitka ... ja viem ze to je "tiling" popripade oculus alebo floating ale posledna vec ci mi chyba je mat normalny pruh s oknom a tam tri tlacitka, minimalizovat, maximalizovat a zavriet ... to sa tam nejako neda doplnit?
jo a este otazka, ja napr. vyuzivam strasne casto ten network manager z gnome, v gnome3 to mam jednoduch cez ikonu v paneli, ako to dostanem tam?
ono to je vsetko cool a pekne ze je ten dwm taky nenarocny, ale pod tym musim mat aj tak nainstalovane skoro cely gnome3, aby som bol schopny pospustat tieto veci, myslim tym cele gtk a podobne, osobne by som nechcel ist cestou ze si nainstalujem len cisty system a potom doinstalovavam X, dwm a vsetko okolo, to je strasny opruz a nie som tak dobry konfigurator, aby som to dokazal. v gnome3 mam aspon vsetko pokope a je to jednoliaty celok, s dwm by som to mal ako (nedokonalu) skladacku.
dwm nemůže nikdy nahradit gnome3 někomu, kdo gnome3 opravdu používá, to ani není cílem projektu. Já třeba ani nevím co je v gnome3 network manager, protože jsem nikdy gnome3 puštěné neměl. Síť si na netbooku nastavuju z konzole.
To není argument proti gnome ani proti dwm, to je jen upřesnění, že pokud používáte většinu programů v GTK a jste zvyklý na gnome, nemá smysl se trápit v něčem tak jednoduchém jako dwm.
NetworkManager není nic v Gnome 3, je to systémová služba na konfiguraci sítě, se kterou Gnome 3 umí komunikovat. A popravdě řečeno je Gnome 3 network-indicator nebo jak se to jmenuje natolik sprasený, že mi přijde kolikrát lepší použít nm-applet, který používají všechny ostatní prostředí kromě Gnome a KDE. A nebo použít vývojovou verzi NM, která se dá do značné míry ovládat z konzole a dál se v tom zlepšuje.
A ani ten nm-applet nepotřebuje půlku gnome, ale v podstatě snad hlavně GTK.
Jen doplním odpověď pana Kukače... vše to co potřebujete s největší pravděpodobností nebude problém, ale je fakt, že to nebudete mít okamžitě po instalaci jako ve svém Gnome. Já jsem si třeba ten 'informační panýlek' v Dwm nastavil tak, že mi ukazuje stav Dropboxu, baterií, hlasitosti repráčků, datum a čas. Dwm o tom neví nic, prostě jen zobrazuje na správném místě to, co mu podsouvají jiné (konzolové) prográmky. Každý z těchto prográmků (včetně Dwm) dělá jen dokonale svůj prostinký úkol a vy to pomocí unix-like prostředí celé propojíte do tvaru, jaký si momentálně přejete. To, že se do přihlašovacího KDM dostanu po stisku shift+alt+q, nebo nastavení wifi přes Wicd... to je k dispozici samozřejmě i bez jakéhokoliv 'konfigurování' - vždyť jde jen o spuštění programu a vlastní ukončení ;-)
Panel nic takového neumí, je to jen pager + titulek root okna. Titulek root okna který se dá nastavit pomocí xsetroot, pokud umí konkrétní IM klient například při příchozí zprávě spustit příkaz, nabízí se právě toto řešení. Ono implementace nějaké univerzálně použitelné notifikační oblasti by byla delší než celý zdrojový kód dwm. Já sám jsem to neřešil, rychlý pohled do vyhledávače ukazuje že asi ani nikdo jiný. Můžu se na to ale podívat.
K odhlášení dwm - dwm se ukončuje pomocí Shift+Alt+q - v Debianu mi pak systém sám skočí do XDM, nic jsem nikde nenastavoval.
"Tak notifikační oblast pro standardní GUI aplikace by se docela hodila. Její absenci (třeba jako samostatný program) bych viděl jako dostatečný důvod dwm nepoužít."
Nač přesně tuto notifikační oblast používáte? Já osobně pro toto potřebuji jen zmíněný čas/baterky/hlasitost - což se mi v poho vejde do co nejmenšího řádku vedle dostupných tagů pro okna. Nerad bych, aby mi na ploše zabírala nastálo místo nějaká větší oblast - proto mi právě vyhovuje tiling manager, kterej je koncipovanej jako co nejefektivnější využití plochy pro otevřená okna. Pokud už potřebuji něco víc... tak si pod nějakej tag schovám spuštěné conky, případně si z něj tu 'notifikační oblast' vytvořím jediným stiskem tlačítka, které mi ho přenese pod tag oken, se kterými momentálně pracuji.
„Nač přesně tuto notifikační oblast používáte?“
Používám programy, které se prezentují nějakou (třeba měnící se) ikonkou v notifikační oblasti a přes tu stejnou ikonku zpřístupňují i další GUI. A je pro mě nepraktické stavět celý systém od začátku tak, abych takové aplikace nepotřeboval nebo ty aplikace měnit.
Nejsem jenom uživatel, ale jsem i vývojář, takže u některých z nich ani nemám zájem měnit jejich chování, protože bych pak viděl něco jiného, než uvidí uživatelé té dané aplikace, kteří třeba používají úplně jiné prostředí.
„tu 'notifikační oblast' vytvořím jediným stiskem tlačítka, které mi ho přenese pod tag oken, se kterými momentálně pracuji.“
Jenže mě nejde o „notifikační oblast“, ale o integraci aplikací, co se v notifikační oblasti nějak prezentují, popřípadě se z ní dá spustit další GUI (menu) dané aplikace. Ani suckless vývojáři nepoužívají jenom své programy, ale i další, které z nějakého důvodu potřebují.
Chápu. Vzhledem k tomu, že zrovna toto osobně nepotřebuji, tak nemůžu posloužit vlastní zkušeností, ale myslím, že by Vám mohlo pomoci:
http://dwm.suckless.org/patches/systray
https://aur.archlinux.org/packages/trayer-dwm/
http://danamlund.dk/dwm_setup.html
...
A ještě k dekoracím oken ve floating módu - dwm je nemá. Opět - autor to nepovažoval za nezbytné, tak to nenaimplementoval, celé dwm má 50kB resp kolem 30kB přeložené, autorům šlo o naprostý minimalismus a jelikož floating mód je jen nouzovka pro programy které jsou bez něj nepoužitelné (třeba GIMP), nebylo to třeba. On ani není praktický důvod tam některá tlačítka mít - okno např. není kam minimalizovat, dwm nemá žádný seznam běžících programů.
A v čem je tedy problém? Virtuální konzoli nebo SSH se naučí používat každý. Uskutečnění celé konfigurace v rámci zdrojových kódů by mělo v důsledku umožnit spouštět program přímo z build tree a tím je vyzkoušení testovací verze před instalací triviální. Nedá se očekávat, že takto minimalizované programy budou určené pro člověka, který si s tímto neporadí.
Chvili jsem pouzival i3wm, ale neumi to floatovaci okna, kvuli Xmonadu se mi zase nechtelo zacinat s Haskelem. Dokazu si to predstavit na nejakem monitorovacim serveru nebo neco podobneho, k tomu si myslim, ze jsou tyto minimalisticti okenni spravci vhodni.
Umi a uz hodne dlouho, prakticky od kvetna 2009.
Xmonad je taky skvely a vyzraly projekt. Kdo to aspon trochu mysli s programovanim vazne, nemel by se haskellu vyhybat. Zkusenost s ciste funkcionalnim jazykem posune uroven minimalne o pricku vys.
1] Baliky hodlam pripravit, aby byly jednoduse konfigurovatelne pomoci RPM maker a prebalitelne
2] package manager si je stale vedom, ze soubory jsou na disku, balik je z build servicy digitalne podepsany
3] ne vsechny baliky programy vyzaduji/umoznuji zmenu nastaveni
4] sirim popularitu :)
To je všechno zajímavé, ale zkus se podívat, co jsem psal zde:
http://www.root.cz/clanky/suckless-dynamicky-spravce-oken-dwm/nazory/485120/
Ony ty systémy si nejsou zase tak odlišné, jen je Gentoo více stavěné na kompilaci na straně uživatele než jiné systémy.