... svého času měla naše společnost aktivity na polském "internetu" - provozovali jsme relativně úspěšný magazín o autech. Nevím jak je to tam dnes ale tehdejší zkušenost byla strašná, dva velcí hráči a velké množství malých, kteří se vzájemně nepeerovali, neustálé stížnosti čtenářů na mizernou dostupnost služby. Nechtěl bych to zažít tady.
M.
Jestli je to povzdech na zaklade zkusenosti, tak se az tak nedivim. Jeste si pamatuju jejich slavny presun do TTC, kdy nam poslali e-mail, ze nam ten den vecer stehuji server do jine casti Prahy. O neco pozdeji bez vysvetleni poslali fakturu na jinou (vyssi) cenu, pricemz jsme v nasledujicich diskuzich zjistili, ze to prece je za lepsi sluzby.
Docela radi jsme odchazeli. Chapu, ze jsme byli mali zakaznici, ale slusne zachazeni (o respektovani smlouvy nemluve) jsme si snad zaslouzili.
Jak se zdá situace je mnohem horší než jsem myslel. A pak že konec internetu způsobí nedostatek IPv4...
Samotný NIX měl být napadnut článkem mnohem více. Protože oni jsou prakticky stejní darebáci.
Myslím, že zrovna poslední měsíc někteří uživatelé Internetu pociťují důsledky špatného směrování toku a propojování sítí.
No, pokud můžu říct za hráčskou komunitu, tak se to projevuje různými stavy, kdy fyzicky bližší server má větší lag, než vzdálenejší (Belgie vs. Anglie), kdy zničehonic dochází k lagům, které se nedají vysvětlit například agregací (pingy na seznam ok, pingy mimo ČR šílené), nebo lagy způsobené různou lokalitou a snahou připojit se na stejný server (kamarád z Mostu se nepřipojí, zatímco já nemám na Moravě problém, ale jinak pingy na lokální, zase ten seznam :-), ok).
Opravdu nepřeji ten pocit, kdy nejste schopni v reálném čase operovat a jakákoli snaha zjistit, kde se skrývá zakopaný pes, jde do prázdna. Vyloženě si říkám, jestli by nebylo snažší, kdyby si hráči sami zařídili vlastní síť a tu si udržovali. Ale jak na to?
Není to poprvé, co se objevují podobné články o SuperHostingu využívajícím své významné poskytovatele obsahu jako kladivo na konkurenci, tak mě napadá, jak to, že mu to tolerují. Přece i pro takovou Novu musí být problém, pokud kolísá dostupnost jejich služeb a byť neoficiální šeptandou se se říká, že je zatím podivná politika jejich hostingu. To jim dal tak neodolatelnou cenu?
Takove "podminky" nejsou nejen u nas, ale ani ve vetsine jinych podobnych propojovacich uzlech ve svete. Vysledkem podobych "nuceni" by bylo maximalne to, ze by si firmy natahly primy drat tam, kde jej skutecne potrebuji a na propojovaci uzel se vykaslali uplne...
Propojeni siti bylo, je a doufam ze i nadale vzdy bude vysledkem vzajemne dobrovolne dohody.
Dovolim si jednu spekulaci: zrova Nova je velka korporace s velkou setrvacnosti a dostupnost jim mohla v minulosti kolisat i vinou jejich vlastniho technickeho reseni, takze si vyssi manazeri ani nemuseli vsimnout a nizsi mohli vyznavat reseni pruseru az kdyz jim ho hodi nekdo na hlavu. Hlavne ze to vypada ze naklady jsou nizke.
Článek moc pěkný, komentář je spíš pro redakci:
Do části věty „ve struktuře sítě internet.“ v perexu rozhodně patří velké I. Argument že je to stejný fenomén jako pošta nebo telefon zde neobstojí, protože v těchto oblastech taky rozlišujeme:Zdeněk Cendra má vlastní internet, stejně tak má vlastní internet NFX a NIX. Jenže tyhle projekty se spojují do globální sítě Internet a ve struktuře téhle globální sítě probíhají v článku popsané souboje.
Shrnutí: Psát tvrdošíjně všude internet s malým i je stejně špatné, jako psát všude Intenet s velkým písmem.
Narážku na souvislost s Google cache s Kukaččím vejcem jsem moc nepochopil. Buď cache v síti nemám a veškerý svůj tok pro Google předávám někomu jinému, kdo s ním může dělat cokoli. Nebo cache v síti mám a mám aspoň jistotu, že veškerý provoz pro cache teče jen mou sítí a nikdo jiný kromě mě se k němu nedostane. Z toho pohledu jenom výhoda. Že by třeba sniffoval provoz, to je taky nepravděpodobné. A i kdyby, stejně bude v naprosté většině případů zapojen do samostatného segmentu, takže odsniffuje maximálně svůj vlastní provoz.
Jako velké riziko bych to naopak viděl pro Google, který má v cache i HTTPS, takže se klidně může stát, že mu na ní někdo udělá cold boot útok a vydumpuje certifikát vystavený na Google.com. Pokud to šikovně zamaskuje jako výpadek proudu v datacentru (a pohackuje IPMI, aby nenapráskalo otevření skříně), může trvat i celkem dlouho, než na to Google přijde. Pochybuji, že vyměňují certifikáty po každém bootu.
> takže se klidně může stát, že mu na ní někdo udělá cold boot útok a vydumpuje certifikát vystavený na Google.com
CertPatrol mi hlasi zmeny certifikatu skoro stale => pri vhodnej koordinacii by islo menit certifikaty tak, ze by bol ukradnutelny certifikat platny vzdy uz len par hodin. Castejsich vypadkov by si Google asi vsimol a certifikat na par hodin nie je idealna vyhliadka na odpocuvanie niekoho (aj ked lepsie ako nic).
K té možnosti ukradení certifikátu: co když na souborovém systému ten certifikát není? Stáhne se do paměti po bootu ze zdroje pod přímým dozorem google a stažení autorizuje klíčem, který je v TPM? Pak by musel lupič zmrazit paměti a zkopírovat jejich obsah tak rychle aby to stále ještě stihlo vypadat jako boot při výpadku napájení ;)
Google cache vám negarantuje ani zdaleka 100% odbavení dotazů na Google lokálně ve vaší síti. Naopak IIRC negarantuje vám zhola nic, jen to, že Google bude tu cache využívat, když to pro něj bude výhodné. Když už mu platíte housing a elektřinu. :-)
Neodpustím si malé popíchnutí na závěr: Když už jste tak vysazenej na správné použití správných zkratek, pak vězte, že je řeč o GGC (Google Global Cache) a ne GCC (GNU Compiler Collection) ;-)
Jeden NIX je stejna blbost jako dva NIXy ... peerovat by provideri meli vsude, kde se setkava jejich infrastruktura. Chce se mi brecet, kdyz v ramci jedinyho mesta, kde existuje N lokalni provideru, pakety behaj do praglu a zpet, pricemz vsichni maji zelezo v jediny mistnosti => stacilo by jim par metru kabelu a jeden radek konfigurace. Nikde prece neni rec o tom, ze se maji delit o konektivitu jinam... (to ostatne nedelaji ani v NIXu).
Mimochodem, neplati se krom tech portu v NIXu jeste neco jako "clensky prispevek"??? Jinak by me fakt zajimalo, co se hradi z ty desitky za 1G port ... kdyz ta desitka je tak jeho porizovaci cena ... nedelam si iluze, ze u vetsich by to bylo jinak.
No, z článku vyplývá, že máte s NFX velmi dobré vztahy, vzhledem k tomu, že citujete z jejich korespondence s S{H,N}. Hádám tedy, že by stačilo se zeptat Jardy Střeštíka, který je v představenstvu NIX.CZ, co ty čísla znamenají, ne? :)
Bylo by to trochu lepší než náznaky konspiračních teorií v závěru článku. Nemyslíte?
Každopádně odpověď na původní otázku lze dle mého názoru najít i na straně 23 v popisu technického řešení propojovacího centra.
Jelikoz celej gigovej switch stoji rekneme 150k ... tak mi vypravejne o naivni predstave o cene portu. Pri desitce mesicne si kazdej zaplati celej svuj switch kazdej rok. A jiste, je tam jeste nejaka bizuterie kolem + neco administrace, coz porad ani nahodou neda nejakych 120k/rok/port.
Kdyz budu chtit, budu ucetne kazdorocne 10M ve ztrate.
Jiste. Ale hodlate pro operatora pripojeneho gigabitem kupovat gigabitovy switch, pro operatora pripojeneho desetigigabitem desetigigabitovy a pro operatora, pripojeneho stogigabitem, stogigabitovy? Pak je taky musite propojit, vidte? A co kdyz mate jen dva desetigigove zakazniky, koupite dvouportovy desetigigovy switch, abyste za rok kupoval osmiportovy a ten dvouportovy zahodil a nasledne koupil 24portovy a zahodil ten osmiportovy? Nezlobte se, ale takhle to fakt delat nejde...
mozes kupit aj lacnejsi 1gbps switch (napr 24port), ktory ma vnutornu kapacitu 1-2gbps :) potom mozes zakaznikom garantovat tak 50-100mbit, pretoze viac ti ten switch neda. To je pristup ktory bezne funguje u ISP z vesnice, ale nie v peeringovom centre. Takyto epic hw stoji proste vela - mozes usetrit kupou juniperu miesto cisca, ale stale si uplne inde ako pri 120k
Jiste, muzes koupit lecos ... kdyz se podivas, co umi ten switch co sem odkazoval, tak zjistis, ze vpohode mas full gbit. A ten switch stoji novej cca 150k ... jetej ho koupis za 20k (samo, ne v CR ... to sou ta specifika). Sam mam doma krabku, co sice neni ani zdaleka tak vykona (zato je pasivni) a pri svejch 24 portech da 48G interne.
Ad 1) A viděl jste srovnatelné cenové nabídky od konkurence, které by byly vhodné pro IXy? Pokud ne, tak [citation needed].
Ad 2) o list price přece nikdo nemluvil...
Ad 3) tak schválně... zkuste nás ohromit svými znalostmi... pokud možno i s uvedením toho, proč jsou lepší, a proč by měl NIX.CZ kompletně zmigrovat na novou platformu.
1) pokud je mi znamo, v NIXu se neroutuje
2) http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/switches/ps5718/ps6021/product_data_sheet0900aecd8017a72e.html - tohle trebas BGP umi.
3) nehlede na to, ze i kdyby ten "switch" stal mega, tak to neni krabka pro jednoho zakaznika a i kdyby obslouzil "jen" 10 zakazniku, tak vydrzi prevazne dyl nez rok ...
NIX.CZ využívá jako přístupové přepínače Cisco Catalyst 6509E a Cisco Nexus 7010.
Páteřní propoje využívají pasivní technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), která nad existujícími páry vláken, umožňuje navýšení páteřních propojů na 160 Gb/s.
neni to pouze o "portu" switche.. zalozni zelezo, servisni smlouvy na pripady vypadku atd..
Neztrácej čas. Pokud se nepletu, tenhle expert tady chtěl posledně vyhazovat v NIXu switche, jak už někdo komentoval o kus níž.
jj, a tenhle expert je negramot, kterej si neumi precist jednu vetu, jako spousta jinych, ze ...
Pokud se bavim o tom vypadku, tak sem napsal, ze bezne se v profi reseni vymeni HW za nahradni, a pak se nekde velde resi, co se tomu deje. Ale to nekderi debilove samozrejme nedokazou pochopit. Navic tam nekdo nasledne potvrdil, ze presne tak postupovali.
To je jasny, ale v ty diskusi slo o neco uplne jinyho ... jen nekteri negramoti holt neumi cist. Nehelde na to, ze i SW problem sem osobne uz parkrat vyresil prohozenim HW ... (za stejnej se stejnym SW) ... pak se zjistilo, ze chyba se projevuje jen nekdy za specifickych okolnosti a da se (docasne) "vyresit" resetem do defaultu a obnovenim konfigurace.
ve vasi matematice je ale chyba. Rekneme ze mame 3 poskytovatele A, B, C.
Pokud maji byt propojeni 1:1, tak to vyzaduje u kazdeho z nich zridit 2 porty. Neda se predpokladat, ze tyto porty plne zatizi. Pokud pouziji nejaky spolecny propojovaci uzel (NIX / peering.cz / de-cix / ...) tak bude kazdy z nich nucen investovat pouze do jednoho portu. A ted si vezmete, ze tech poskytovatelu je v republice stovky, kdyz bude peerovat kazdy s kazdym, tak kazdy z nich musi pouzit stovky portu k peeringu k ostatnim. To uz je trosku nepomer ceny.
Pokud by ten "kazdy s kazdym" peeroval v jedny mistnosti, tak ta uvaha je zcela mimo, protoze je to dalsi NIX. A pokud by "kazdy s kazdym" peeroval tam, kde se potkava infrastruktura, tak ty naklady na port jsou zcela zanedbatelne - protoze nekupuji zadny extra port pro peerovani, ale proste pouziji jeden z mnoha portu, kterymi na danem miste disponuji. Nemluve o tom, ze za stavajici situace, kdy Gbit port defakto nestoji nakladove temer nic, a je to zaroven nejpomalejsi dostupny port + zaroven takovou kapacitu prevazne stejne netreba ...
No, nemam predstavu o rozpoctu NIX.CZ ani o smysluplnosti nakladu, ale jedna vec me zaujala - co jsme poptavali konektivitu v Pardubicichm, tak ve srovnani s rokem 2008 ceny velkoobchodni vyhrazene 100 Mbps konektivity klesly asi petkrat (~50 kKc/mesic v 2008 vs ~10 kKc/mesic v 2013). Oproti tomu treba cena 1 Gbps portu v NIXu je porad stejna (10 kKc/mesic).
Kdyz uz jste dokazal vyhrabat vyrocni zpravu NIXu, tak si projdete i vyrocni zpravy jinych uzlu, treba AMSIXu:
https://www.ams-ix.net/about/organisation/annual-reports
Uzel, ktery chce byt atraktivni pro zahranicni partnery (a to NIX chce) se musi chovat nejakym zpusobem, na ktery jsou ti zahranicni partneri zvykli. A mozna na to nejste zvykly, ale schopne lidi je potreba dobre zaplatit, jinak pujdou delat nekam jinam. A zrovna lide, co pracuji v NIXu, se snadno uzivi i v zahranici.
Ty ceny peeringu u NIX-u jsou opravdu silene! Proc proboha stavet mesicni cenu od konektivity? Vzdyt bylo receno ze si data vzajemne neuctujou! Mnohem vetsi smysl by mel byt "instalacni poplatek" odstupnovan dle rychlosti. Pro vyssi rychlost (1G, 10G, 100G) je skratka nutno koupit drazsi hardware. Jenze kdyz uz je infrastruktura vybudovana, nevidim duvod pro tak maxivni narast dle rychlosti portu.
Narast "mesicniho poplatku" pri prechodu z 10G na 100G je silenej (10x vyssi rychlost, 6x vyssi poplatek). Zdaleka nejhorsi pomer za celou historii NIX-u. Jenze kdyz chce par lenochu vydelavat na peeringu, pak at se nedivi ze klienti je skousi obejti a peerovat primo mezi sebou. A kdyz to nejde po dobrem, tak se k tomu casem donuti...
To vite, kdyz jeden diskutujici na Rootu tvrdi, ze by sdruzeni melo vyhodit switch, ktery ma softwarovy problem a koupit tam novy (s tim samym softwarovym problemem) a druhy se rozciluje nad tim, ze ceny jsou vysoke, pak si halt verejnost musi vybrat...
(Mimochodem, napadlo vas, ze ty mesicni ceny jsou zvoleny proto, ze prime placeni milionovych zrizovaku by bylo pro radu operatoru tak velkou zatezi pro jejich cashflow, ze by ho proste nebyli schopni jednorazove zaplatit?)
No a pokud se vam ty ceny nelibi, muzete si je klidne srovnat se zahranicim, treba zde:
http://www.de-cix.net/products-services/de-cix-frankfurt/globepeer/
vy ale mate predstavu, ze ten hardware se koupi pouze jednou. Jenze on ma taky nejakou moralni a fyzickou zivotnost a casem se musi vymenit. Proto jsou ceny dle typu/kapacity portu odstupnovany, protoze tim vlastne prispivate na budouci vymeneni dotycneho zarizeni za jine.
ceny NIXu jsou vysoke, peering.cz je ma nizsi. Je tedy logicke, ze velci hraci zacnou peerovat u konkurence, coz teoreticky zpusobi snizeni ceny u NIXu. Nepovazuji pristup SH za nijak spatny, je jejich volba, zda svoje data poslou pres tranzit nebo NIXem. I oni ten tranzit plati, takze je to oboustranne vyhodne peerovat lokalne. A pokud chteji a odejdou z NIXu, je to preci jejich volba a konzumenti obsahu musi byt schopni reagovat.
Je to podobne, jak kdyby jste nadavali AHOLDu, ze zrusil vas mistni Albert a ze je jejich povinnosti krmit sidliste kde bydlite, protoze tam jiny market neni. Neni to jejich povinnost a pokud chteji, treba ho muzou zavrit.
Mě logické nepřipadá, že by měli všichni najednou přejít ke konkurenci. Proč by to dělali? Právní forma NIXu je z.s.p.o., takže členství znamená účast na dění, přímý vliv na budoucí směřování. Myslím, že to je hodnota, kterou nižší ceny (které se navíc mohou kdykoli změnit) u komerčního propojovatele přebijí těžko. Navíc nepočítáte cenu za migraci. Ono to není jen přepojit kabel, ale znova nastavit routing, znova nahodit se všemi partnery peery... a nemít žádný vliv na kvalitu hw, na které to celé jede. Příměr se supermarketem kulhá na obě nohy. Nahodit peering s dalším operátorem není jako jít koupit housku.
Hmm ... a nebylo by nahodou logicke ... kdyby ta cena byla opacne? Bych tak nejak cekal, ze prave NIX proste principielne levnejsi byt musi, protoze nemusi generovat zisk.
Z cenove politiky NIXu (a nejen z ni) to totiz spis vypada, ze se utvorilo jakesi bratrstvo kocici pracky, ktere se misto o rozvoj site stara o to, aby se nikdo mensi nemohl zapojit (a potencielne jim konkurovat).
Přímý peering lokálních poskytovatelů připojení většinou nedává příliš smysl, tok mezi nimi by byl zanedbatelný (v podstatě jen P2P provoz). Logičtější by byl přímý peering mezi poskytovateli obsahu (resp. datových center) a poskytovateli připojení. Jejich propojení už je ale problém technický, tam nejde o pár metrů kabelu, nýbrž o mnoho kilometrů a to se obvykle naprosto nevyplatí.
To ze dva provideri maji aktivni prvky par metru od sebe jeste neimplikuje, ze maji skutecne infrastukturu na realizaci takoveho regionalniho propojeni. A i kdyby cirou nahodou meli - konfigurace BGP opravdu neni na jeden radek ;-) Zvlast pokud ma to regionalni propojeni plnit svuj ucel (tedy skutecne regionalni vymena toku)...
Kazdy clen nixu urcite podpisuje nejakou smlouvu ne ? A neni tam nejaka "moralni" hlaska o sitove neutralite ? Takze pokud nejaky clen dela takovy svinstvo ze "umele" prodluzuje "cestu" a vydira, tak bych ho odpojil do doby nez to opravi :-). To by byl hukot. Navic jak dlouho by to vydrzeli jeho zakaznici ?
NIX je pouze propojovaci platforma. To, ze nejaka sit je pripojena k NIXu neznamena, ze je automaticky propojena se vsemi sitemi, ktere jiz v NIXu pripojene jsou. To je velmi rozsireny omyl :-)
Pripojenim k IXu obecne se spori zejmena propojovaci poplatky (nejen ty naklady "na port") - za natazeni kabelu si ve vsech telehouse mezi stojany nechaji zaplatit... a ty penize taky nejsou zrovna male :-)
Ano, proto jsem ho tehdy nabidl redakci Lupy. Clanek ale po jakychsi internich recenzich nakonec nevysel a duvod mi nebyl sdelen. Spozdeni vzniklo z nekolika duvodu: 1. jeden z citovanych si pral odlozit vydani az po dokonceni jednani zucastnenych stran, 2. cekal jsem zda preci jen z Lupy neprijde vysvetleni, 3. o tematu jsem se az nedavno bavil s jednim z redaktoru root.cz a ten se nabidl, ze by o nej meli zajem oni, nejakou dobu zabrala reedice a samozrejme publikovani take neni hned.
Je dulezite podotknout, ze po te "nedavne" diskuzi s redaktorem root.cz prokazatelne nedoslo ke konzultaci obsahu clanku s organy NFX, z.s.p.o... kterezto je v nemale mire ve clanku zminovane. Autor clanku (Adam Covex Pribyl) zneuzil neverejnych informaci z internich konferenci - a to i v nesouvisejicich tematech (GGC)... o prekrucovani nemluve.
Mozna chapu jisty "hon za senzaci" - na druhou stranu clanek obsahuje ve fakticke rovine celou radu polopravd, ktere vychazi ciste z toho, ze autor sam nevi, jak principy propojovani siti v internetu funguji.
Na to, že článek považujete za blbost, trávíte v diskusi pod ním pozoruhodně mnoho času. Myslím, že každý, kdo tohle čte, si o vaší názorové konzistenci udělá obrázek sám.
Autor podle mého vyjádřil znepokojení nad stavem, o kterém mnoho lidí buď neví nebo drží ústa a krok, protože jim buď vyhovuje nebo aspoň nevadí. Nemám pochybnost o tom, že autor nesledoval jakýkoli zlý úmysl. Chce jen, aby věci fungovaly otevřeně a podle pravidel.
Jistě se tímto článkem dostane větší povědomí mezi lidi, jejichž pakety dotčené subjekty spravují. Žádný článek není dokonalý, těžko může být v dané situaci 100% objektivní, neboť informací je pomálu a samotným se jim ven nechce. Pro mainstream noviny je záležitost příliš technická a navíc... "on ten Internet přece funguje".
Pokud by zástupci zmiňovaných nebo naznačovaných organizací chtěli vydat jakousi odpověď, kde by svoje jednání a postoje vysvětlili, bez invektiv, věcně a transparentně, byl by to solidní přístup a jistě by to bylo komunitou oceněno.
Nadáváme na politiky, ale politikaření je asi mnohem rozšířenější, než se zdá.
Díky šéfredaktorovi, že ten článek vzal.
Autor mozna vyslovil jistou nespokojenost - ale reseni problemu neprinesl zhola nic.
O jakych pravidlech mluvite? Propojeni jakyhkoliv dvou siti je proste jen vysledek jejich vzajemne dohody. Bud se dohodnou a propoji se... a nebo nedohdou - a pak jejich data tecou jinudy. U podobne dohody je irelevantni, zda se realizuje primo natazenym kabelem nebo pres nejaky peering point. Pokud jsou obe site v nejakem peering pointu, pak asi nejake naklady uspori... ale ta podstata je porad v te vzajemne dohode. Je to ciste obchodni vztah, jakykoliv peering neni jen o technickych aspektech.
Problemy v clanku zminene se deji i na mezinarodnim poli, tu a tam i mezi velkymi operatory - a s mnohem vetsimi dopady, nez byly ty problemy mezi SH a NFX. Ty problemy jsem ja sam aktivne resil...
Ten stav clanek stejne nezmeni - maximalne vygeneruje dalsi problemy.
Opravdu nechapu, proc by se zastupci jmenovanych organizaci, jejich vztahy jsou ciste obchodni meli vyjadrovat ve verejnych periodicich. Sam autor naopak porusil zakon tim, ze vynesl informace de-jure spadajici do obchodniho tajemstvi a sam zneuzil pristupu, ktere k nim v ramci jedne ze jmenovane organizaci ma - aniz by mel patricny souhlas teto organizace.
Danny ve svém příspěvku do diskuze píše o „čistě obchodních vztazích“ mezi výše zmiňovanými účastníky, tedy o dohodě, která vznikla metodou vydírání a nátlaku. O dohodě píše taktéž autor původního článku, který tím taktně a velice kulantně toto sprosté vydírání a nátlak pana Cen*ry a jeho Superhostingu ozančuje. Domnívám se, že se autor snaží o vcelku nestranný popis současného stavu, který však Danny naprosto nepochopitelně shazuje a bagatelizuje. Ambicí článku, alespoň dle mého názoru, nebylo přinést nějaké převratné řešení vyhovující všem, ale pojmenovat problém, o kterém všichni vědí, avšak před kterým strkají hlavu do písku. Že by ze strachu? Nevím, zda je součástí tohoto jistě „férového obchodního vztahu“ i nějaké ustanovení o tom, že se o něm raději nebude nikde mluvit. Také poněkud nechápu Dannyho, který pravděpodobně zastupuje NFX a jehož „šéf“ pan Jaroslav Střeštík už v roce 2010 ve článku „Superhosting tlačí na členy NIXu provozem Novy i typosquattingem“ (http://www.lupa.cz/clanky/superhosting-tlaci-na-cleny-nixu/) ve svém příspěvku praktiky Superhostingu.cz a pan Cend*y kritizoval. Danny, za koho kopeš? Za NFX nebo jsi snad na výplatní pásce někoho jiného? Byl bych také poněkud opatrnější v tvrzení, že autor článku porušil zákon, to už je skoro na žalobu. Pokud Danny nemáš konkrétní a jasné důkazy o tomto domnělém skutku, pak bys měl poněkud volit slova. V článku sem nenašel žádné informace, které by měli povahu nějakého obchodního tajemství, nebo podobně.
Dále nechápu, proč zmiňovaný článek tolik pobuřuje? Je to snad tím, že jako jediný relevantně vysvětluje, proč asi tisícům domácností nefungoval přístup na nejexponovanější servery? Nejprve to byl problém s archivem TV NOVA, teď pro změnu Google a Youtube. Co přijde příště? Společným jmenovatelem těchto potíží je však stále stejná firma, stejná osoba, ať už si tato říká jakkoliv.
Ale jsem jen obyčejný laik a těmto věcem nerozumím, třeba to skutečně bylo tím, že nebyla uzavřena ta „správná“ obchodní dohoda. Nicméně je to první článek kde se dozvídám o co asi šlo …
Clanek vysel v dobe, kdy problem byl vyresen ke spokojenosti stran, ktere jsou ve clanku zminene. Ja NFX nikterak nezastupuji. A ty problemy zde zminovane jsem resil aktivne.
O domelem skutku mam jasno - tyto informace nejsou verejne dostupne a jejich zverejneni nebylo s organy NFX konzultovano.
A proc poburuje? Protoze NFX je timto clankem poskozeno. I kdyz si to autor nemysli...
Podivejte se sami, jaky kvalitni spojeni mam do Amsterdamu...pres Londyn. Pritom mezi Parizi a Amsterdamem je primy spojeni a cesta by byla podstatne kratsi, jenze to vlastni Svedska spolecnost Telia a to je konkurent Level3...
http://i40.tinypic.com/rcn8tf.jpg
"Internet" od O2.
Za tento clanek "LbcFree" z NFX malem vyloucili (rozdilem jednoho hlasu). To ze se nekomu nelibi chovani Cendry, neznamena ze ze sebe jinde necha delat dojnou kravu, "Pavle". Se SN se daji vztahy udrzet ciste na komercni bazi. Krom toho tzv. lbcfree neni zakaznikem SN, ale zalozilo druzstvo OFX, ktere dela to same, kvuli cemu LbcFree zakladal NFX, ale pokud mozno tak, aby jeho clenove nebyli zcela podrizeni (z)vuli jednoho vladce a poskytovatele vsehomira, ktery se timto clanek jako fakt nastval.
A i když se nám chování pana Cendry nelíbí, rádi jej finančně v jeho aktivitách podpoříme :-) Hlavně když už je to super-levně :-D A aby to nebylo na první pohled tak okaté, schováme se za nějaké družstvo.
LbcFree figuruje na seznamu přímo připojených sítí v Peering.cz - takže s tím družstvem to bude jen tak naoko, aby se neřeklo a šlo se eventuelně vymluvit na třetí stranu. Dost chabé výmluvy :-D
Ano, je na primo, zadna vymluva to neni ani se za nic neshovava. Dokonce skrz OFX mam primy peer i jinam. A je to vyhoda. Clenove se neptaji, kde konektivitu bere, ale chteji nizke prispevky, stejne jako lide kupuji nejlevnejsi zbozi v supermarketu. Zabomysi valky NIXu a Peeringu je nezajimaji. Nevim co je moralne horsi - zda platit nemoralnimu Peeringu, nebo se ohybat pod bicem otrokare a drzet jazyk za zuby.