"Konfigurace SuSE Linuxu pomocí YaSTu je podle mého názoru přehlednější a propracovanější než u jiných distribucí." Tak tohle je vec nazoru - ja se v tom obvykle docela ztracim - ve srovnani s Mandrake control centrem je to IMHO docela neprehledne.Ale to je opravdu vec nazoru a zvyku. "Startovani ala XP" Je to jeste Linux? :-))) Snaha SuSE udelat z Linuxu wokna je IMHO docela zcestna. Jedna vec je delat userfriendly system a druha vec je napodobovani woken. Nemyslim si, ze je to totez. Ted uz jen chybi naucit Linux padat a woknousari se v nem budou citit jako doma :-)))) Zkousel jsem LiveCD a docela jsem se zdesil, kdyz se po nabehnuti KDE objevila hlaska o nalezenem novem HW - tohle uz jsem nekde videl :-)))
Trefa...
MCC je skutecne dle meho nazoru nic moc. Apache ma svuj vlastni dostatecne rozsahly konfiguracni sw. A bylo by podle me pomerne zbytecne delat nejaky rozsahly modul asi by i docela trvalo nez by za neco opravdu stal. Apache neni pro klikace. Ja osobne z YaSTu nejvice asi pouzivam editor sysconfig, vytvareni useru a editor urovni behu v 75% v konzoli a v 8.1 funguje konzolovy rezim velice dobre.
YaST vseobecne povazuju za velmi zdarily a propracovany konfiguracni system velmi vhodny pro zpravu i rozsahlejsich siti s vetsim poctem uzivatelu.
Linux to bude dokud v tom bude jadro linuxu.
To woknizovani je o tom, ze jsou lide, kteri si chteji koupit produkt podle reklamy za hodne penez a chteji aby vypadal jako jejich wokna. Oni za to plati a SuSe CR je za minuly rok ziskova, takze to dela dobre. Pokud nekdo chce wokna a chce za ne platit, tak at to udela. Pro normalni vyuziti si myslim ze je tak sto jinych dister, ktere nam zbehlejsim budou pripadat lepsi.
Co se tyce YASTu, tak ten jsem po deseti minutach prohlasil za nepochopitelny a kdyz se mi graficka verze po dalsich deseti minutach tapani sekla, me setkavani se SuSe 8.x skoncilo nadobro. Predtim se mi seklo eval CD 8.0. Az budou mit neco noveho, tak ze uvidi. Co je prusvih ze Yast je i v unitedlinuxu, kde by se rozhodne hodil viz lizard od SCO nebo instaler od conectivy, oba jsou prehlednejsi, sviznejsi a slozi jen k instalaci softu, takze se drzi unixove filosofie: po malych dobre fungujicich kouscich velke a giganticke veci.
Takhle je to presne naopak a pro mne je ten system nenainstalovatelny tak, abych po instalaci nemusel do konfigurace sahat.
Bohužel tam nějaký problém opravdu je. Zatímco pod SuSE 8.1 mi antialiasing truetype fontů fungoval bez problémů v Mozille z distribuce i ve verzích stažených přímo z www.mozilla.org, v SuSE 8.2 mi nefunguje v 1.2.1 (z distribuce) ani v 1.3 a 1.4a. Vypadá to, že antialiasují všechny aplikace kromě Mozilly. Včera jsem se s tím trápil asi tři hodiny, pokračovat budu o víkendu.
Tak už nerozumím ničemu. Při přechodu ze SuSE 7.3 (XFree86 4.1) na SuSE 8.1 (XFree86 4.2) jsem musel v Mozille vypnout antialiasing, protože se písmo antialiasovalo dvakrát a výsledek vypadal rozmazaně. Teď v SuSE 8.2 (XFree86 4.3) jsem to musel zase zapnout. Včera jsem ale zapomněl na 'font.directory.truetype.1 = /usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype'. Teď už to funguje.
Tak tohle mne fakt dostalo. No fuj. Pomalu zacinam pocitovat nutkani prejit od SuSE (mam ted 8.1) k Debianu. Gnome je v 8.1 naprosto nepouzitelne, musel jsem si kvuli tomu zkompilovat Garnome, v 8.2 tomu asi nebude jinak. Proces bootovani s progress barem, automaticka detekce HW, SuSEConfig, no proste humus.
Sbohem SuSE!
Coby clovek opatrny jsem jako vzdy pri instalaci boot sektor zapisoval nejdrive jen na disketu (na pocitaci se mi taky vali woknous a ty jsou casto dost haklive). V 8.2 je jako implicitni bootloader grub. Rekl jsem si proc ne, pekne mi ho zapis na disketu. Nepovedlo se to s obskurni hlaskou, ze nedovede najit /dev/fd0 (disketa v mechanice byla, podotykam).
Veden neblahou predtuchou jsem restartoval pocitac a mel jsem pravdu - pri instalaci se prepsal mbr a jeste se to navic nepovedlo, bylo dokonce nakopnuta i partition table.
Takze varuju...
njn, ja pouzivam XOSL a pohodicka... a linux hazu jedine na oddil, akm se instali, takze pohoda! Jo jinak SuSe jsem zkousel, vypada to krasne na pohled... ale jinak je to na 2 veci... jsem si to nainstalil, stahnul update a nainstalil v grafice a uz mi grafika nenajela, to bylo u 8.1, no jenze jsem to mel jen stazene, takze druhy email od nich byl, at poslu cislo atd... no tak jsem si rikal, ze s tim mi asi neporadej... hnedka asi za dva dny uz byla novejsi verze a uz to jelo :o) Ale stejnak nebrat... mam ted MDK a jsem v celku spokojenej...
Zajimalo by me, jak je to presne s legalnosti suse - co kdyz nestojim o podrobne prirucky a 90ti denni technickou podporu a misto abych vyhodil 2500,- si nekde okopiruju tech 5 instalacnich cdcek a nainstaluji si to doma.
Co pak, muzu si rict, ze mam Linux, jako legalni operacni system, nebo v tomto pripade je SuSE linux nainstalovan nelegalne, stejne jako ukradene windowsy?
Toto pisi na sve strance:
3. Zákazník, přestože si zakoupil 1 balení SuSE Linuxu si jej může nainstalovat na více počítačů (na další firemní či soukromé, pro známé apod.) či okopírovat na další CD-ROMy...
Je to na teto adrese:
http://www.suse.cz/cz/company/suse_faq/licence/09licence.html
Nazdar
To me take zajimalo. Pred tydnem jsem kvuli tomu psal na Suse a tady je odpoved i s mym dotazem (ten je dole). Omlouvam se za dlouhy prispevek, ale ty jejich podminky mi prijdou prinejmensim divne... CD nelze kopirovat, YaST lze instalovat jedine z FTP - to by slo jakkoli obejit, nainstaluji si ho ze sveho FTP :-)
Vazeny pane Dvoraku,
licencni podminky produktu SuSE Linux jsou podobne licencnim podminkam
konkurencnich produktu. Vetsina programu je volne siritelna v ramci
licence GNU GPL, programy komercni maji vlastni licence, ktere
sireni/pouziti nejakym zpusobem omezuji.
V principu se programy obsazene na mediich produktu SuSE Linux deli do
tri kategorii:
1. Programy sirene pod licenci GNU GPL ci kompatibilni, kterych je
vetsina a lze je sirit zcela bez omezeni vcetne zdrojoveho kodu.
2. Detekcni a konfiguracni program YaST2, ktery lze sirit pouze
prostrednictvim FTP serveru ci s vyslovnym souhlasem SuSE Linux AG.
3. Komercni programy (StarOffice, Xv, Kylix, VMware, atd.), ktere lze
sirit pouze v souladu s licencnimi podminkami, coz obvykle znamena
uzavreni pisemne smlouvy s vlastnikem prav k programu.
Vzhledem k tomu, ze na vetsine medii SuSE Linuxu jsou obsazeny vsechny
vyse uvedene kategorie, _nelze_ nosice kopirovat a distribuovat, aniz
by doslo k poruseni autorskych prav.
Spolecnost SuSE Linux AG proto nabizi na FTP serveru ftp.suse.com
tzv. "FTP verzi" produktu SuSE Linux, ktera obsahuje vyhradne programy
s licencemi GNU GPL ci kompatibilnimi nebo programy, ktere SuSE Linux
AG vlastni (YaST2).
Vice informaci viz ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/current/.
Popis instalace vcetne preneseni adresaroveho stromu na harddisk je
popsan v souboru ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/current/README.FTP.
On Tue, Apr 29, 2003 at 02:09:49PM +0100, Petr Dvořák wrote:
> Dobrý den,
>
> mám několik zásadních nejasností okolo licenčních podmínek.
> SuSE Linux nabízíte v několika variantách s různou instalační podporou, atd.
> Do verze 7.0 jste uvolňovali i Evaluation verzi, která byla zcela zdarma.
> Vím, že nyní nabízíte také Eval., ale jedná se o LiveCD, které se pro
> skutečné použití nehodí.
>
> Zajímalo by mě, jaké jsou možnosti legálního bezplatného používání SuSE
> Linuxu (např. verze 8.2). Vím, že je možnoust zakoupit jednu instalační sadu,
> kterou bude používat neomezené množství lidí. Je ale možné zakoupená CD
> zkopírovat? Očekávám odpověď, že ne. Tady je ta nejasnost. SuSE Linux si můžu
> zdarma nainstalovat z FTP, ale CD přepálit ne. Proč? Pokud je SW volně ke
> stažení proč nelze CD přepálit?
>
> Richard Jelínek mi kdysi psal, že SW od SuSE je zdarma, kernel Linuxu a další
> linuxové balíky také. Mám zájem používat jen tento SW a žádné komerční
> balíky, které má k dispozici "oficiální" uživatel SuSE L.
>
> Mohli byste mi prosím podmínky užívání a vlastnění instalačních CD nějak
> vysvětlit.
Hmm, tak to potom jejich pravá ruka neví co dělá levá, protože na SuSE je doslova napsáno "... 3. Zákazník, přestože si zakoupil 1 balení SuSE
Linuxu si jej může nainstalovat na více počítačů (na další firemní či soukromé,
pro známé apod.) či okopírovat na další CD-ROMy, ale musí dodržet jednu
důležitou podmínku: další šíření SuSE Linuxu musí být bezplatné! Bezplatná 90-ti
denní instalační podpora se vztahuje pouze na 1 zakoupenou instalaci pro 1
počítač, nikoliv na instalace další. ..."
To znamená, že SuSE mohu šířit dál, ale pouze bezplatně.
je to tady
http://www.suse.cz/cz/company/suse_faq/licence/09licence.html
Hmm, tak to potom jejich pravá ruka neví co dělá levá, protože na SuSE je doslova napsáno "... 3. Zákazník, přestože si zakoupil 1 balení SuSE
Linuxu si jej může nainstalovat na více počítačů (na další firemní či soukromé,
pro známé apod.) či okopírovat na další CD-ROMy, ale musí dodržet jednu
důležitou podmínku: další šíření SuSE Linuxu musí být bezplatné! Bezplatná 90-ti
denní instalační podpora se vztahuje pouze na 1 zakoupenou instalaci pro 1
počítač, nikoliv na instalace další. ..."
To znamená, že SuSE mohu šířit dál, ale pouze bezplatně.
je to tady
http://www.suse.cz/cz/company/suse_faq/licence/09licence.html
Spíš to vypadá, že to původně bylo tak, jak píšete, a teprve později to změnili. Jenže zapomněli, kde všude mají napsanou tu původní verzi, a teď to teprve dodatečně opravují. Tomu by odpovídal i poněkud zmatený příspěvek, který tu napsal Petr Kania (2.5. 8:15).
Vzniká tím ale neméně zajímavá otázka, co mají dělat ti chudáci, kteří to podle toho, co si ještě ve čtvrtek mohli přečíst na webu SuSE, nainstalovali svým známým. Jestli je teď mají obíhat a začít jim odistalovávat systémy...
Ještě to tam pořád je, nic se na tom nezměnilo, teď jsem se na to díval a udělal jsem si screenshot. Takže lidi co si koupí SuSE 8.2 a podívají se na oficiální SuSE (cz) web jestli to můžou okopírovat známým na CDéčka, tak zatím se ještě pořád dozví, že můžou - no problem, ale musí to být zadarmo. A zařídí-li se podle toho, tak si za to mohou u SuSE sami.
Dobry den, sice dost zpozdene (casto sem nedorazim) ale prece bych rad zareagoval na tento thread.
Nejprve bych chtel poukazat na zjevnou nesmyslnost potreby delat licencni politiku; domnival jsem se vzdycky, ze podporovat a prispivat do GNU/Linux znamena rict NE closed source a proprietarnim systemum.
Normalne prece pro vysvetleni licencni politiky staci udelat odkaz na gnu.org/philosophy a tam si to kazdy precte a jednou s touto politikou seznamen, uz neni potreba se tim zabyvat pokazde kdyz instaluji novy GPL program, protoze to je za stejnych podminek, pripadne s s jinou 100% svobodnou licenci.
Konstatuji take, ze SuSE.cz je velice prosperujici spolecnost a jelikoz ma obrovske zastoupeni v Nemecku a v Ceske Republice, toto podle meho nazoru vypovida o jiste neinformovanosti spolecnosti. To ze GNU/Linux pouziva spousta lidi je fajn, ale zase je prece jenom potreba sirit i tu filozofickou stranku veci. Podle me nestaci rict GNU/Linux je dobry, je svobodny, ja ti ho nainstaluju a ty ho potom muzes (?) nainstalovat a sirit dal, chce to napred vysvetlit alespon zakladni myslenky hnuti GNU a Open Source, pripravit tu osobu na hlavni duvod existence toho celku.
Dalsi vec je ciste dusledek teto neinformovanosti a to i mezi uzivately "linuxu", kazdy se hrne za programy zadarmo ale jestli jsou svobodne, to uz mu je ukradene a kdyz radi nekomu dalsimu, tak mu tento detail neprijde na mysl.
Jako dalsi pohorsujici fakt mi pripada, ze postavit nesvobodny system na svobodnem GNU/Linuxu je naprosty vysmech tem tisicum dobrovolnych vyvojaru, kteri se snazi jak umeji aby jejich milovany system byl porad tak prijemny a dostupny. Timto nemyslim pouze na SuSE, existuji i jine spolecnosti ktere se zaviraji do sveho kodu(!)
Rad bych zaverem pripomenul, ze operacni system Linux se souborem pomucek GNU a dalsimi svobodnymi programy je svobodny system a tak neni dobre nesmyslne podporovat nesvobodny software, protoze ten si nedela tezkou hlavu s vyssimi principy.
Dekuji za pozornost
Matej
Z root.cz se stava lamer.cz...
SuSE uspela v mnoha oblastech kde se Linux do te doby nepuzival (no flames please, toto jsou cira fakta). A to napr. v Clusterech, mainframe masinach apod.
To, ze nekomu hrozne vadi, ze SuSE se chce prizpusobovat velkemu rozsahu uzivatelu, no prosim, ale prepnete se vy lameri do textoveho rezimu apak machrujte :-), SuSE toho umi hodne, jen u ni musi byt stejne schopna obsluha.
ad Bootovani: Kolik beznych uzivatelu zajima start log? Odbornici si to s klidem prepnou a vsadim se, ze nekde pujde nastavit boot se start logem.
ad naivni studentici tady: Je mi pomerne jasne, ze mnoha z vas je vice let nez me, ale narozdil od vas mam jakesi zkusenosti s Linuxem i v prumyslovwem nasazeni tam pokud budu mluvit ciste o Linuxech SuSE nema konkurenci.
Á náš pan šestnáctiletý analytik zase promluvil...
Máš pravdu jsem starší,jsem ještě studentem...ale při tom také dělám abych si školu a koleje apod zaplatil.Co se týče průmyslu: znáš asi jen svůj malý píseček. Možná v ČR ma SuSe převahu,sám bych chtěl vidět přesnější čísla ale to nidko nemá (Jedině Suse může cosi doložit kolik prodalo ale např. takové komerční nasazení debianu nedohledáš apod.)
U strojů řady zSeries od IBM máš pravdu,ale tam by Suse nic bez podpory IBM nedokázalo (úpravy kernelu pro tyto stroje dělali samotní vývojáři IBM apod).
Ale popravdě,kolik je mainframů u nás v republice a na oklika jede Suse? Co vím,tak nikde...
No nic,nemá to s tebou cenu...nechci tu další zbytečnou flamewar.
Ještě dodatek k zSeries: IBM má na svých stránkách volně ke stažení produkty a úpravy pro linux na platformu S/390 a zSeries volně. A na jejich volně přístupném testovacím mainframu si můžeš vybrat,zda to má být RedHat,SuSe nebo Turbolinux....není to jen výsada SuSe. Více na http://etpgw02.dfw.ibm.com/linux/testdnew.html
To rozhodne neni, ale jak SuSE, tak IBM prohlasuji na svych strankach ze SuSE UnitedLinux je vedoucim partnerem IBM, pokud vim IBM mohutne podporuje UnitedLinux. Vim, ze IBM podporuje Linux jako celek je to chvalyhodne, ale stejne je nakonec na kovcovem zakaznikovi co si vybere, je to vec jeho nazoru a zkusenosti, ktere se mohou vyvijet.
P.S: Jsem rad ze predkladas do diskuze fakta a sve nazory a neflamujes:-)
IBM vs UnitedLinux... nevim jak to dopadlo s tou zalobou SCO proti IBM, ale faktem je ze jedna z firem v unitedlinuxu (prispela temer vyhradne distribucnimi kanaly, nikoli technologicky) IBM zazalovala a od te doby ticho po pesine. Spis si myslim, ze horentni podpora jedne distribuce ze strany IBM byla v urcitou chvili postavena na tom, ze nikdo jiny nechtrel s nezvykle architektonicky resenymi masinami od IBM (RS/6000 pocinaje) nic mit dokud nezjistili, ze se tam da vydelat. Jeste pred dvema lety byl SuSe jediny kdo delal pro IBM, ale neslo prepnou ani zpet do grafiky, kdyz uz se jednou spadlo dokonzole, ted je uz situace doufam lepsi.
Nicmene co se IBM tyce, tak ta od zacatku prohlasovala: linux ano, na distribuci nezalezi.
Zobrazení startovacích hlášek samozřejmě zapnout lze, a to přímo ve startovacím menu - na výběr je "silent", "native" a "verbose". Default se dá nastavit v parametrech v lilo.conf, po instalaci je tam bohužel nastaveno "silent". Nicméně jsem toho názoru, že kdo se podívá do lilo.conf, tomu to dojde, koho ani nenapadne se tam podívat, tomu by IMHO stejně startovací hlášky nic neřekly.
Apropos, proč nevadí tradicionalistům, že už poměrně dlouho se ve většině distribucí (SuSE, Redhat, ...) startovací hlášky jednotlivých spouštěných programů na obrazovku nevypisují a místo toho tam máte jen jméno skriptu a "OK" nebo "failed"?
Ne že by mi na SuSE některé věci nehýbaly žlučí (jsou to asi tak dva dny, co jsem na ně nadával několik hodin v kuse), ale zrovna tohle mi připadá jako umělé hledání hnid za každou cenu.
No řeknu vám že tenhle systém je supr, nějaký bootování jako wokna tak to neni. Nesmíme zapomenout že wokna sou šity a tak už to bude na furt (měl sem je přes rok a těžce mi z nich začalo mrdat). Všechno je tu pěkně jednoduché a myslim si že ten kdo přejde z woken na linux nebude tak zmatenej s hledáním konfiguračních nástrojů a nemusí furt do blba instalovat programy na to a ono, klikne a má v SuSE Menu vše!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!