Prihlasovani bez hesla v singleuser potesi
asi predevsim byvale Woknare. Nevim, jaky
by mi to prineslo uzitek..
Ale jinak s tou tistenou dokumentaci je to u
SuSE (SUSE) opravdu bezva, mam 8.1Pro a je tam
fakt super udelana dokumentace, takze uz se
tesim na tuhle verzi :-P Ta Samba me ale mrzi..
No a? Tak v boot menu nastartuji do runlevel 3 nebo počkám, až systém nabootuje a přepnu se pomocí Ctrl-Alt-F1. Pokud by ten monitor měl být v servisu déle, změním default runlevel v /etc/inittab. Je snad jasné, že defaultní nastavení z distribuce nemůže vyhovovat všem; ale od toho je to přeci Linux, aby si to každý doladil podle svého, ne?
Jasne, souhlasim. Uz me nebavi reci nekterych 'linuxaku' - jako treba tady o nesikovnosti autoamtickeho prihlasovani a problemu v pripade poruchy monitoru. Mysli si, ze kdyz se prihlasuji v textovem rezimu, ze jsou to nejvetsi linuxovi machri. A jak je videt ani neznaji zaklady.
Tak SuSE 9.0 jsem mel v tlapkach asi pred mesicem.
Podpora notasu je fakt super. Je to jediny distro, ktery si hned pri instalaci osahalo moji grafarnu SIS650M a s XFree ovladacem "sis" bezela dobre. ACPI taky o.k.
Trosku me ale zamrzel ten mplayer, na ktery jsem hodne zvykly. Kaffeine mi nejak moc dobre nesel a asi lenost zpusobila, ze jsem uz nedotahl k funkcnosti titulky, dalsi kodeky apod.
Dalsi vec co me zamrzela bylo Gnome. Na tenhle desktop jsem zvykly a verze 2.2.2 je uz dost "trapna" ... novinky z 2.4 se mi desne libi.
Bohuzel se mi ale na SuSEcku nepodarilo zkompilovat mplayer z cvs-ka.... ale tusim, ze to bylo spatnou pameti - no zkousel jsem to asi 20x a nic.
Ale jinak je to vazne dost promakany distro.
Vcera zrovna jsem nainstaloval kodeky pro xine z http://cambuca.ldhs.cetuc.puc-rio.br/xine/ (w32codec-0.52-1.i386.rpm a RealPlayer9-9.0.7.151-4.i386.rpm) a Kaffeine mi bez problemu prehrava vse co mam - neni toho mnoho, takze nevylucuji, ze neco nepujde. Titulky se mi zprovoznit nepodařilo.
Udelal jsem, co pisete. Bohuzel pri instalaci Realplayeru mi hlasi, ze mu chybi libXm.so.2. Jakto, kdyz mame stejne instalace (na DVD jsem limXm.so.2 nenasel)? Link
"http://stream.msn.co.il/gglz" tak treba s mplayerem funguje a kaffeine mi hlasi chybu. Tim kaffeine neni schopny prehrat ani audio (mpeg, treba Radiozurnal, umi). Muzete mi poradit?
S Realplayerem 9 nam stejny problem, zkousel jsem i Realplayer 8 a ten se sice nainstaluje, ale nespusti :-(
jinak ten link se mi podarilo v Kaffeinu prehrat, ackoli jsem to nezkousel s verzi 0,3,2 z distribuce, ale s verzi 0.4 z http://packman.links2linux.org/?action=325
Včera to byl opravdu dost velký problém, jelikož web http://www.mplayerhq.hu nebyl dostupný. Dnes dostupný byl. Našel jsem na něm odkaz na http://packman.links2linux.de/?action=128 kde jsou RPM balíčky pro SUSE. Před instalací MPlayeru však bylo nutné nainstalovat lame-3.93.1-1.i586.rpm a faad2-2.0rc1-1.i586.rpm, pak ještě scházelo libxvidcore.so.2, které jsem našel na http://packman.links2linux.de/index.php4?action=172&vn=2.
Poté jsem zkusil něco v MPlayru pustit. Dostal jsem chybové hlášení na dvě stránky... Nainstaloval jsem tedy a52dec-0.7.4-3.pm.0.i586.rpm a posléze w32codec-0.90-3.pm.0.i386.rpm. Jak se dalo očekávat, tak žádné zlepšení nenastalo.
Chyba byla v adresáři (v němž se nacházel AVI soubor), který obsahoval znak &. Znak jsem odstranil a MPlayer začal fungovat. Běží včetně titulků, které však nezvládají diakritiku.
Subjektivně mi připadá, že Kaffeine má kvalitnější obraz. Na důvod proč mi v něm nefungují titulky jsem nepřišel. Nainstaloval jsem si i verzi 0.4: http://packman.links2linux.de/index.php4?action=325&vn=2 ale bez úspěchu.
no neviem o com tocite ludia, ale ja pouzivam Mplayer hodne dlho a obraz mam kvalitny, titulky z diakritikou skratka uplna parada. Mplayer mam zkompilovany zo zdrojakov. (ale nebezim Suse) nic proti suse je to pekna a vymakana distribucia, ale ja uprednostujem LFS. Suse je super pre zaciatocnikov a pohodlnych ktorym nevadi vela gigabytov blbosti na disku :-)
ja osobne som skoncil so suse pri 7.2 Pro a to z jednoducheho dovodu - v instalatore som si zvolil base system, Xfree a development - ocakaval som nainstalovany zakladny system, kompilator nejake tie autotools a X-ka. a co som dostal ? - full instalaciu vratane celeho kde a gnome - vyse 1.5 giga na disku... ako sorry :-) ale inac je suse super. dobra praca.
hm... a podarilo sa ti rozchodit aj 3D akceleraciu na tej fsivavej grafarni? lebo ja ju mam na booku a ani za boha sa mi to nedari... SUSE som sice este neskusil, ale skusal som uz RH od 7.2 az po Fedoru, Debian a tusim aj Slack s kernelom od 2.4.18 az po 2.6.0 :o( a nic...
humac...
(sorry za offtopic kecy)
Nevím, co znamená exkluzivně znějící věta o "fakt super podpoře noťasů". Před svátky jsem měl na testování IBM TP T40 s Mandrakem 9.2 a jediné, co se MDK nelíbilo bylo rolovací tlačítko, jinak zcela (tj. bez výhrad) funkční včetně sítě, portů a připojených periferií. Prostě - dobré distro umí jakékoli nezbastlené PC...
SuSE 9.0 CZ Prof. jsem se pokousel instalovat v sobotu. Dosud jsem mel (vedle widli XP Prof) RedHata 9.0. Instalace z DVD probehla naprosto v poradku behem 15 minut. Jakmile ale system nahodil Xserver, vypnul se mi monitor (C+A+Bck ani C+A+(+/-)nefungoval) Proste "no signal" a konec - nutny tvrdy reset. V radkovem rezimu vse bezi OK.
Pokud se v nem ale pokusim nastavit grafiku pomoci 'sax2', monitor se opet vypne vyse zminovane klavesy opet nefunguji. Prikaz 'yast2' spusti alespon radkove YaST centrum, ale kdyz se presunu do sekce 'Graf. karta a monitor' a pokusim se zmenit soucasne nastaveni, hadejte co se asi stane... :/.
Myslim si, ze se jedna pouze o nespravne nastaveni /etc/X11/XF86Config, bohuzel nemam takove znalosti, abych jej sam editoval rucne.
"Instalacni podpora" je k smichu, psal jsem jim hned v sobotu email (samozrejme po radnem zaregistrovani produktu) a pak opet vcera, detailne jsem jim popsal vse mozne a dal k dispozici 1,5 MB soubor s hardwarovou konfiguraci meho PC (z Aidy) a poprosil tamni "experty" aby mi laskave poslali ten Config, dosud vsak zadna odpoved.
Mam graf. kartu ATI Radeon 9200 (chip RV280), monitor 17'' LCD Acer AL1721.
Nevite o necem, co by me pomohlo?
dik
mozno uz maju dovolenku.. skus sa mrknut do /var/log/XFree86*log, mozno tam nieco zaujimave najdes. keby Ti v SUSE nechceli v dohladnej dobe pomoct, mozes skusit nabootovat knoppix a ked Ti to pojde ulozit si na disketu /etc/X11/XF86Config-4, ktory potom skopirujes na hdd do rovnakeho suboru (stary najprv zalohuj).
pekne sviatky,
-- jose
Hm a todle je podle me problem Win like distro. Clovek se tomu proste nekouka "pod kapotu". Jasne, ne vsichni na to maji cas, ale kdyz si ten cas najdou, tak zjisti, ale hele, ten prikaz man XF86config neni tak spatnej a oni tam nepisou uplny blbosti a poeditovas si konfiguracni soubor Xek je dost jednoduchy, vsechno pekne popsany...
(at zije Slack:) a pekny svatky
No ja si skor myslim ze mas LCD pripojene cez DVI vstup - tiez mam podobnu konfiguraciu (Radeon 9600Pro + 17" LCD ACER pripojene cez DVI vstup) a tiez sa mi Xka spravne nenastartuju. Monitor zostane cierny - to je momentalne jedine co ma brzdi v instalacii LINUXu na moj pocitac :) Ono je dost blbe ked ani za nic nemozete nastavit plne rozlisenie monitora 1280x1024. Podobne problemy som mal aj na 15" EIZO + Matrox G550 tiez spojene DVI... Proste XFree 4.3 nevie spravne fungovat na DVI...Dufam ze sa to v 4.4 konecne zmeni.
Ja mam nvidii FX5200 a 17" LCD Acer spojeny pres DVI a pri instalaci Red Hat a Mandrake jsem po bootu skoncil prozmenu s modrou obrazovkou. Pomohlo tomu az instalace original ovladacu od nvidie. Jenze to jsem zjistil az kdyz jsem presel na Slackware :o). Takze tipuju, ze instalace originalnich ovladacu od ATI by tomu mohla taky pomoct. VESA framebuffer by mel taky fungovat pres DVI bez problemu.
Mam Fedoru (ale rovnako sa spraval aj RH 9) a radeona 7500. Spravalo sa to rovnako. Po starte X-ov vytuhol Xserver (sudiac podla toho, ze ani klavesnica nezaberala) a po par sekundach sa vypol monitor. Karta ma aj TV-out.
2 hodiny som googlil a vyhrabal som option do X86Config do sekcie Device:
Option "CrtScreen"
Teraz sa pri starte zase vypne monitor, ale po asi 10-15 sekundach zase nabehne potom ide normalne. Pravdepodobne nejak blbne prepinanie vystupov na karte.
KArtu mam iba docasne, takze ma to nejak belmi netrapi.
Prostřednictvím SL9 se mi pravděpodobně podařilo na pátý pokus přejít na Linux. Dost věcí mě velmi příjemně překvapilo (snadná instalace, vypalovací soft, rychlý start, jednoduchá konfigurovatelnost,...), ale jsou zde i věci, které moc nechápu. Jednou z nich je Mozilla. Nevím proč v SL9 není verze 1.5 (Na Winech mám již verzi 1.6b). Instalace nové verze Mozilly byla (na rozdíl od většiny ostatních programů) celkem tvrdým oříškem. Nakonec to dopadlo tak, že e-mailového klienta mám ve verzi 1.4 a ostatní součásti Mozilly ve verzi 1.6b. Dále jsem moc nepochopil, proč v SL9 není kompletní Mozilla, ale jenom její část.
Mozilla je pro mě velmi důležitá, jelikož v rámci své "strategie" přechodu na Linux jsem nejprve přešel na Mozillu a OpenOffice.org, což mi nyní umožnilo relativně snadno přenést dokumenty, soubory s e-maily, kontakty, hesly, konfiguracemi,... do Linuxu a pokračovat v práci prakticky stejně jako před tím ve Winech. To je také důvod proč jsem chtěl mít pokud možno nejnovější verzi Mozilly, jelikož jsem si nebyl jist, jak by se verze 1.4 vyrovnala se soubory z verze 1.6b.
Trochu jsem doufal, že online update mi bude automaticky přinášet aktuální stabilní verze těch programů, které mám nainstalovány. Zatím to tak není, a když potřebuji novou verzi některého programu, tak si ji musím najít a nainstalovat sám. (Ale uznávám, že má příliš velké nároky.)
Dále mě zarazilo, že když v Konqueroru kliknu na některý soubor ve formátu OpenOffice.org, tak se mi otevře jako archiv a to i poté, co jsem k typu těchto souborů manuálně asocioval OOo coby primární aplikaci. To však asi bude spíše problém KDE stejně jako to, že někdy se mi stane, že se mi některá okna (např. když vyhledávám něco v Konqueroru) nevejdou na obrazovku a myší nejdou zmenšit nebo to, že když ve spodní liště vyberu některé okno programu, které je schované někde pod ostatními okny, tak místo toho, aby se přeneslo do popředí, tak se "schová do lišty" (Jsem zvyklý pracovat s velkým množstvím otevřených oken, takže mi tohle občas celkem vadí:).
Když jsem se chtěl zaregistrovat na portálu SUSE, tak jsem byl opakovaně neúspěšný. Z instalační podpory mi napsali, že registrace nefunguje a že by měla být znovu v chodu po Vánocích. Zjistil jsem však, že mnohem účinnější než hledat v instalační podpoře na suse.cz nebo se jí ptát, je prohledat ABCLinuxu, Root,..., a případně se optat v některém diskusním fóru. Takže instalační podporu jsem již pak nepotřeboval. (Takto mi bylo pomoženo např. s instalací WiFi karty a zprovozněním připojení do CZ Free.Net - kdy "oldfrog" dokonce udělal pro tyto účely krátký manuálek [nyní je však czfree.net nedostupné, takže nejsem schopen přiložit odkaz]).
Mimochodem, za pročtení stojí srovnání Fedory a SUSE: http://www.newsforge.com/os/03/12/18/137237.shtml
Ad Mozilla: Pokud vim, tak ceska verze SUSE Linuxu 9.0 vychazi z anglicke a pro tu Mozilla 1.5 nebyla v dobe vydani k dispozici. Mozillu 1.5 pro SUSE lze stahnout z
ftp://ftp.suse.com/pub/projects/mozilla, s instalaci problemy nejsou.
Ad online update: SUSE poskytuje pouze bezpecnostni zaplaty. Posledni verze je nutne hledat jinde.
Ad instalacni podpora: Obvykle funguje, ale response time ma pomerne dlouhy (radove tyden).
Ad srovnani Fedory a SUSE: To neni dobry clanek. IT decision-makers nebudou nasazovat recenzovanou free verzi SUSE, ale uz kvuli technicke podpore nasadi komercni verzi. Rozdil mezi obema verzemi neni zanedbatelny.
Pravda. FreeBSD mi bezi na 486 DX-2 50 Mhz (Cyrix) 20 MB Ram, 1.2 GB HDD. Naprosto skvela vec. Jinak doma mam Slackware, kterej jako nejvice "unix like linux" ma hodne veci z BSD. Vrele doporucuji vsem, kterym se zda ze je jejich Desktop Linux tuze pomaly prejit na Slackware Linux, Debian Linux a pro ty nejodvaznejsi na FreeBSD.
Tištěné manuály jsou jako tradičně po obsahové stránce vynikající, ale stejně tradičně obsahují neuvěřitelné množství překlepů. Ve verzi 9.0 už frekvence překlepů dosahuje takové míry, že znesnadňuje čtení. Zejména mne zaujal appendix D Příručky správce systému, kde je každý výskyt řetězce "or" důsledně nahrazen řetězcem "nebo". Dokud se to projevuje jen povídáním o "soubneboových systémech", je to úsměvné, ale v příkladech příkazů ("data=nebodered") jde humor stranou.
Pouzivam Suse od verze 7.1 a musim rict, ze podle meho se v podstate verzi od verze zhorsuje. Absolutne nejlepsi byla verze 8.0 v kombinaci s tistenou dokumentaci od verze 7.2 (podle meho nazoru byla prirucka administratora pro Suse 7.2 absolutne nejlepsi, kam se na ni vsechny ostatni hrabou - v kazde dalsi verzi mi prijde odflaknutejsi nez v predchozi, je v ni vice balastu a hroznych stylistickych a gramatickych chyb, mene podstatnych veci). Technicka podpora (telefon, e-mail) byla v dobe 7.1 naprosto dokonala: nejen ze byla 90 dni, ale velice prijemna slecna (pani) na druhem konci dratu me - uplnemu linuxovemu blbci a naprostemu zacatecnikovi - dokazala poradit, jak zaridit bootovani ze SCSI disku a souziti Suse 7.1 s Win NT4.0. V dobe Suse 8.2 se technicka podpora uracila s tydennim zpozdenim odpovedet na 2 z mych 5 e-mailu... :-(
Dopadlo to tak, ze po vice nez dvou letech stravenych u Suse jsem se na nej hrozne nastval (zacalo se chovat jak windows - nechtelo me nechat udelat, co ja jsem chtel) a presel jsem na Slackware. Slackware je SKVELA distribuce a skoro me az vzrusoval ten prechod ze Suse na neco tak skvele ovladatelnecho (jedn.oduche konfiguraky, nic si to samo nevymejsli, ...). Navic ty lidi ze Suse uz mi (na dalku) neprijdou takovy prima jako driv, ted je to samej management, business solution, public relation, development, features, a samy podobny kravoviny...
Jenze ejhle - poridil jsem si notebook a stravil jsem 3 cele dny konfigurovanim Slackwaru na nem. Hrozne me to bavilo, ale porad se neco nedarilo, nebylo to proste, jak jsem chtel... Jenze ja nutne na tom pocitaci potrebuju PRACOVAT! Tak jsem se vratil k Suse...
Za 30 minut instalace Suse 9.0 bylo hotovo... Zas to same windowsoidni vtirani, neprehledne spletence konfiguraku a vselijakeho harampadi slouziciho Yastu, hnusne nastavene vychozi prostredi KDE... Jenze pri instalaci NAPROSTO AUTOMATICKY detekovana graficka karta (vcetne 3D podpory) a WINMODEM!!! (zprovoznit ten winmodem v Slackwaru byl proste jezci porod...). No a to rozhodlo: vracim se k Suse... :-) (nicmene chtel bych hrozne moc pozdravit Slackware a poprat mu hodne stesti :-).
Ja presel ze SuSE na Mandraka a z Mandraka na Slackware a ted mam Slacka 9.1 i na notebooku ASUS L3400C (P4m 1.7, 512MB DDRAM, ATI Radeon 7500m 32MB, 30 GB HDD) a slape jak hodinky. Pripojenej na web jsem momentalne prave z nej pres GPRS od TM (telefon SonyEricsson T610) a jede jak blesk. Ja osobne ze Slackwarem na notebooku nemam nizadny problem (a ani na stanici v praci)
Slackware jde uplne jinou cestou nez SUSE, a proto nema valny vyznam diskutovat, ktera distribuce je lepsi nebo horsi.
SUSE se na rozdil od Slackware zameruje i na nezkusene uzivatele, proto se napr. pri bootu startuje hwscan, ktery upozornuje na novy hardware a pripadne spousti graficky YaST pro jeho konfiguraci. U soucasnych verzi SUSE Linuxu lze vetsinu systemove administrace (zrizovani uzivatelu, aktivaci "firewallu", konfiguraci NTP klienta, ...) delat v grafickem rezimu. Obcas me prekvapi, kdyz do konference suse-linux-e posilaji dotazy lide, kteri neumi pouzivat prikazovou radku (tipuji to na starsi deti). Pochybuji, ze by zvladli administraci Slackware.
Na druhou stranu ale intenzivni zdokonalovani uzivatelske privetivosti SUSE Linuxu vede k castym zmenam v konfiguracnich souborech. Obcas se clovek divi, co vsechno YaST meni ...
Ja proti SuSE nic nemam, pouzivame ho na stanicich (presneji receno nekde SuSE a nekde Mandrake) a posledni verzi 9.0 jsem zkousel taky a libi se mi, ja ve svem prispevku reagoval pouze na pouzitelnost Slackwaru na notebooku - moje zkusenost je ze mi slape na mem notebooku bezvadne. SuSE by tam ale fungovalo samozrejme take.
Podle me SUSE je diky spouste dokumentace, perfektnimu pocesteni a mnozstvi softwaru vhodnou volbou, pro lidi co s Linuxem zacinaji, a nebo ho pouzivaji na uzivatelske urovni. Neberte me prosim za slovo, SUSE je samozrejme dobre i pro administratory a na servery, ale prave diky tomu co vsechno najde uzivatel v krabici a diky nizke cene + vsem grafickym nastavovatkum (YAST, SAX, vynikajici instalator atd...) je pro zacinajici uzivatele dobrou volbou - tedy aspon podle mne.
Tak tohle byl naprosto presny clanek. Ja obcas (doma) pouzivam SUSE od verze 6.4. Posledni verzi vsak nemam a dost vaham. Zejmena proto, ze moje zkusenost je naprosto shodna. Nejlepsi dokumentace byla u 7.1 a od te doby to jde "zu grunt". 8.0 jsem nemel, ale 8.1 se mi zda po softwarove strance nejlepsi. Celkove vsak souhlasim s nazorem, ze SUSE se stava spolecnosti 'BIG MANAGERS' a la Redmont a zacina zapominat na ty tam dole. Kvalita ceske distribuce je rok od roku horsi a ja se tez, jako dosud verny uzivatel SUSE, zacinam poohlizet po jine distribuci. Je mi to moc lito, ale za ty penize chci proste urcitou kvalitu.
Verze 8.2 má určité hodně podstatné výhody, především řádově rychlejší YOU (u 8.1 to bylo dost zlé) a hodně vylepšený AutoYaST (to ale asi většinu uživatelů nezajímá). A samozřejmě novější verze některých programů. Celkově mi zatím připadá, že mezi 8.1 a 8.2 je větší rozdíl než mezi 8.2 a 9.0. Takže mi poněkud uchází, proč je nová verze označena jako 9.0, logičtější by bylo označení 8.3 a 9.0 až pro příští verzi s jádrem 2.6. Že by se u SuSE se zpožděním přidali k závodům v číslování verzí?
Co se chybějícího software týká, moc to nechápu. Firebird byl naposledy v 7.3 (MySQL i PostgreSQL jsou samozřejmě pořád). Nad absencí MPlayeru (vyhlášeného nejoblíbenější linuxovou multimediální aplikací) v 9.0 (která se v materiálech pyšní vylepšenou podporou multimédií) zůstává rozum stát.
me to pripadne jako by SUSE na nektery software zanevreli, napriklad BlueFish je v SUSE 9.0 porad jeste ve verzi 0.7, coz je tam uz od verze asi tak SuSE 7.3, ja mam ve Slackovi BlueFish 0.12 a to je rozdil nekolika generaci. A v dobe pripravy SUSE 9.0 byla aktualni verze BlueFishe 0.11 (hooodne dlouho)
Fasinuje me, ze porad do kazde dalsi nove verze cpou treba KCommander3 - naprosto nepouzitelnej program.... :-) A treba takovej Krusader, mam pocit, v 9.0 chybi. Jinak mplayer nebo xine je stejne od Suse na nic - z politickejch duvodu je oskubanej, takze stejne clovek musi stahnout normalni verzi. Jinak k tomu slackwaru - me se hrozne libi, ale fakt proste nemam cas ho konfigurovat, nejsem zadnej linuxovej guru, takze spouste konfiguraku nerozumim a proste mi to trva dlouho, nez se prohrabu vselijakou dokumentaci... Taky nechapu, proc k te 9.0 dali blahosklonne kernel 2.6test5 - to nedava smysl - kdo by zkousel test5 v dobe, kdy je treba test10, navic kdyz to Suse 9.0 stejne s kernelem 2.6 funguje dost na prd...
Těžko očekávat, že do distribuce dají poslední verzi jádra, kterou si stáhnou z webu večer před tím, než dají lisovat CD/DVD... :-) Zkuste si třeba udělat diff mezi vanilla 2.4.21 a tím, které je v SuSE 9.0, rozdíly jsou poměrně značné. Příprava distribuce nějakou dobu trvá, proto tam nemohou být aktuální verze software. Na druhou stranu, extrémní případy jako bluefish jsou skutečně ostudou.
Prosim o radu, niekolko krat som sa neuspesne pokusal instalovat SUSE 9 z ftp. Vzdy sa dostanem len po graficku obrazovku s vyberom typu instalacie, klavesnice, mysi, rozdelenie disku atd. Nie je mozne vybrat ziadny software aj ked dam detailny vyber vsetko je prazdne, nie su ziadmne rpm-ka na vyber. Pod samotnym nadpisom software je cervenym nespecifikovana chyba. Rovnaky vysledok som dostal pri instalacii z ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/9.0 ako aj z mirrorov.
V poslední době jsem se rozhodl, ze kvůli problematice Windows prejdu na LINUX a vyzkouším ho.
Stáhl jsem si free verzi SuSE 9 z ftp, která zabíra cca 2 GB.
Nemůže mi někdo poradit, jak ji nainstalovat?
Stačí tyto data libovolně vypálit na 2 CD a nabootovat to při startu PC z CD-ROMu?
Děkuji.
Pokud máš staženou instalaci , bude potřeba vypálit na cd soubor image z adresáře /boot/boot.iso. Tím získáš istalační program .
Ostatní soubory můžeš buď vypálit na DVD-ROM nebo data překopíruj např. na druhý disk .
Pro instalaci stačí nabootovat z CD a držet se pokynů na obrazovce .
Při instalaci je třeba zadat cestu na soubory .
Já osobně používám možnost CD a dále instalovat z FTP. Archiv v CS sunsite.mff.cuni.cz
adresář /mirrors/ftp.suse.com/pub/suse/i386/9.0
ja jedu snad od 6.4ky(nebo 6.3?uz nevim),ale 7ka byla hrozna co se tyce mista,8ka uz docela setrila,ale yast prisernej,9ka ma yast uz lepci,mistem taky setri,je pekna,ale ted nevim,cim se mi to stalo,ze to docela hnilo,dokud sem si nezkomplikoval svuj kernel(ze by fb na grafice?),mam notase dell cpx p3@500/512ram,a wino slouzilo pekne pomalu,ale stacil muj kernel,a svika nekdy i rychlejs nez wokna,no a co se tyce beznyho spravcovani,tak v praci jedu redhata fedoru,a vono to vyjde skoro nastejno...ale co taky potrebuju k administraci,ze:)..ssh...a uz me nic nenapada:)
cau vsichni,
mam problem s cestinou v latexu v linuxu, myslim vecny problem ceskych distribuci linuxu. pdflatex vyhazuje chyby, kdykoliv chci psat cesky (babel samozrejme) existuje nejaka moznost tuto chybu opravit?
p.s. pod winxp takovy problem nemam - hned nainstaluju a pracuji. jak jednoduche a funkcni.
libor
Uz me pred asy rokem nastvalo ze porad kradu windows.Vsichi na nej nadavaji ale vsichni ho puzivaji a jeste navic ho ukradnou.Tak jsem se nastval a vyhodil jsem windows skrze window.
Stravil jsem asy dva mesice po tom vyhledavanim ruznej operacnich sytemu.Mam a+ a network + certificase ale hlavne vlasti znalosti a potreby podle kterejch jsem se ridil.Redhad,turbo linux,gentoo,arch linux,RH fedora,libranex,slackware.Stahnul jsem je vsecky a vypalil na cdcka a zacal testovat.
Suse 9.0 byl vitez.Tka jsem no nainstaloval rovnou z webu ponevadz to je jedina moznost jak ho nainstalovat bez utraceni penez.
Pozdeji jsem si poridil kopii z E-bay za par dolaru.
Mam pocitac dula cpu celeron 366 pretocenej na 450mhz a taky jak jsi urcite vsimnul je to dualni configurace a to predchazelo upravenim tech celeronu.Info najdete na me webstarnce.
c 366a/450mhz
256 mb
32mb nvidia
allinwonder ve
cdrw
cd
40gb hd
30gb hd
10/100 network
sound blaster audio
floppy
Uz to mam docela vychitano.
interent : vyhledavani a surfovani,vytvareni stranek,chatovani,
Multimedia:vypalovani,fotky,video,televize,multytrackove nahravani,
a ostani omacka.
Suse 9.0 me umoznuje delat cokoly.Jazykova podpora je velmi dobra.Ja ho valim v angline.
Grafickej interface je pro me jedina moznast jak s tim komunikovat el par prikazu uz jsem se naucil.
GUI me ale bohate staci.
Naformatovani uz jsem si vytribil podle mejch potreb tak s tim mam taky par skusenosti ale hlavni je mit pro Home directory vlasti partition ponevadz to ti umoznuje kompletni preinstalaci sytemu bez poskozeni tvejch persaonalnich nastaveni a linek.
To znamena ze kdyz preinstalujes svoje suse 9.0 z nejakejch duvodu a zadas stejne udaje pro home directory jako jmeno uzivatele a heslo tak po instalaci je vsecko kompletne nastaveno jak jsi to mel pred tim .Adressy,desktop,favority a podobne.
Suse me bavi a je tam tolik programu ze jsem je nainstaloval uplne secky a pomalu je proztudovavam.
Je to pohoda.