Prostřednictvím SL9 se mi pravděpodobně podařilo na pátý pokus přejít na Linux. Dost věcí mě velmi příjemně překvapilo (snadná instalace, vypalovací soft, rychlý start, jednoduchá konfigurovatelnost,...), ale jsou zde i věci, které moc nechápu. Jednou z nich je Mozilla. Nevím proč v SL9 není verze 1.5 (Na Winech mám již verzi 1.6b). Instalace nové verze Mozilly byla (na rozdíl od většiny ostatních programů) celkem tvrdým oříškem. Nakonec to dopadlo tak, že e-mailového klienta mám ve verzi 1.4 a ostatní součásti Mozilly ve verzi 1.6b. Dále jsem moc nepochopil, proč v SL9 není kompletní Mozilla, ale jenom její část.
Mozilla je pro mě velmi důležitá, jelikož v rámci své "strategie" přechodu na Linux jsem nejprve přešel na Mozillu a OpenOffice.org, což mi nyní umožnilo relativně snadno přenést dokumenty, soubory s e-maily, kontakty, hesly, konfiguracemi,... do Linuxu a pokračovat v práci prakticky stejně jako před tím ve Winech. To je také důvod proč jsem chtěl mít pokud možno nejnovější verzi Mozilly, jelikož jsem si nebyl jist, jak by se verze 1.4 vyrovnala se soubory z verze 1.6b.
Trochu jsem doufal, že online update mi bude automaticky přinášet aktuální stabilní verze těch programů, které mám nainstalovány. Zatím to tak není, a když potřebuji novou verzi některého programu, tak si ji musím najít a nainstalovat sám. (Ale uznávám, že má příliš velké nároky.)
Dále mě zarazilo, že když v Konqueroru kliknu na některý soubor ve formátu OpenOffice.org, tak se mi otevře jako archiv a to i poté, co jsem k typu těchto souborů manuálně asocioval OOo coby primární aplikaci. To však asi bude spíše problém KDE stejně jako to, že někdy se mi stane, že se mi některá okna (např. když vyhledávám něco v Konqueroru) nevejdou na obrazovku a myší nejdou zmenšit nebo to, že když ve spodní liště vyberu některé okno programu, které je schované někde pod ostatními okny, tak místo toho, aby se přeneslo do popředí, tak se "schová do lišty" (Jsem zvyklý pracovat s velkým množstvím otevřených oken, takže mi tohle občas celkem vadí:).
Když jsem se chtěl zaregistrovat na portálu SUSE, tak jsem byl opakovaně neúspěšný. Z instalační podpory mi napsali, že registrace nefunguje a že by měla být znovu v chodu po Vánocích. Zjistil jsem však, že mnohem účinnější než hledat v instalační podpoře na suse.cz nebo se jí ptát, je prohledat ABCLinuxu, Root,..., a případně se optat v některém diskusním fóru. Takže instalační podporu jsem již pak nepotřeboval. (Takto mi bylo pomoženo např. s instalací WiFi karty a zprovozněním připojení do CZ Free.Net - kdy "oldfrog" dokonce udělal pro tyto účely krátký manuálek [nyní je však czfree.net nedostupné, takže nejsem schopen přiložit odkaz]).
Mimochodem, za pročtení stojí srovnání Fedory a SUSE: http://www.newsforge.com/os/03/12/18/137237.shtml
Ad Mozilla: Pokud vim, tak ceska verze SUSE Linuxu 9.0 vychazi z anglicke a pro tu Mozilla 1.5 nebyla v dobe vydani k dispozici. Mozillu 1.5 pro SUSE lze stahnout z
ftp://ftp.suse.com/pub/projects/mozilla, s instalaci problemy nejsou.
Ad online update: SUSE poskytuje pouze bezpecnostni zaplaty. Posledni verze je nutne hledat jinde.
Ad instalacni podpora: Obvykle funguje, ale response time ma pomerne dlouhy (radove tyden).
Ad srovnani Fedory a SUSE: To neni dobry clanek. IT decision-makers nebudou nasazovat recenzovanou free verzi SUSE, ale uz kvuli technicke podpore nasadi komercni verzi. Rozdil mezi obema verzemi neni zanedbatelny.