> Mozilla je instalována pouze volitelně
No, pokud se podivam na verzi SuSE 8.2, tak ta mi mozillu taktez nenainstaluje sama...
BTW: Kdyz jsem si po koupi a instalaci SuSE 8.1 stezoval na chybejici funkcionalitu z verze 7.x tak mi byla (coby domacimu uzivateli) doporucena koupe SLESu, kdy namisto update za cca 1,5 kKc bych zaplatil skoro 20x vice a to jeste s nejistym vysledkem, ci prechod na jinou distribuci - konkretne gentoo.
Nechci tu začínat nějaký flamewar o RH, ale nesrovnávejte délku podpory SLSE s RHL. SLSE je třeba srovnávat s RH AS, protože to jsou ekvivalentní produkty.
Nicméně jsem hlavně nepochopil ty service packy -- znamená to, že budu na bezpečnostní záplaty čekat dva měsíce, než se jich nastřádá dost, aby mohli vydat souhrnný service pack? A pokud ne a opravy vydávají okamžitě (v což doufám), tak většinu času nebudu mít žádný certifikovaný systém (budou tam nějaké opravy), a celá myšlenka SP jde do kytek. Takže jak to je?
Predali sme par linuxovych rieseni (aj RH AS) ale SUSE je pre mna nedostupna komercna distribucia ako hociktory komercny Unix. Skusanie orezanej verzie nie je dobre vyuzitie casu. RedHat zatial pozname preto robime ten.
Je moznost ze marketing firmy vyhodi v dasej verzii nejaku cast systemu ako to zistil pan Vasicek takze kupit beznu verziu SUSE je riziko. Vyhodenie C jazyka zo systemu je klasicky tah komercnych Unixov - zatial je len schovany.
Komercne Linuxy nastupuju na cestu ktora zaviedla klasicke Unixy do pekla - orezat dodany system na minimum a za kazdu malickost si dat poriadne zaplatit. Suse uz je pevne na tejto ceste a RedHat uz tiez zacina :-(
Instalujem Unixy od Interactive Unixu a vzdy ked zacal marketing firmy spominat casto slovo enterprise do par rokov padol alebo sa firma predala<br>
Som vyrazny pesimista, ale mam take skusenosti.
Nejde se žádnou ořezanou verzi - ale o verzi, určenou speciálně pro profesionální firemní server! A pro ten je prvořadá především bezpečnost. Instalovat defaultně překladač na server by mě ani nenapadlo. Od toho mám snad desktop! Na server patří jen to, co potřebuje ke svému běhu - nic jiného!
Navíc se jedná o rozšíření nabídky, nikoliv o náhradu za nekomerční SuSE Linux. Ten v nabídce zůstává a jistě zůstane i nadále, soudě podle stále vylepšovaného desktopového prostředí i návaznosti na sítě Microsoftu, usnadňující přechod.
Na rozdíl od Vás tento krok oceňuji. Alespoň je možno čelit námitkám managerů, zblblých čtením rádobyodborných reklamních tiskovin, že Linux je amatérský systém bez jakékoliv firemní podpory, za který nikdo nenese odpovědnost. Źe za to musí zaplatit, je snad samozřejmé. Oni také nedají nikomu nic zadarmo. Pro mě je důležité, že volně dostupný server mám i nadále - i když bez podpory.
<flame>Tady narazit na experta to by musel clovek mit hodne velke stesti.</flame>
SuSE je velice dobre navrzeny os a to i ze stranky bezpecnosti, coz dokazuje i defaultni neinstalace kompilatoru.
SuSE dodava ve svych enterprise produktech veci urcene skutecne pro enterprise nasazeni a ne hracicky z beznych distribuci. Autor i pres sve citelne zaujeti pro RH zduraznil, ze se jedna o enterprise distribuci, coz ocenuji.
Nexapu lidi kteri rikaji veci jako "enterprise" to povede k padu SuSE a podobne blbosti.
Nez neco takoveho kecnete zkuste chvili premyslet a popr. se na nejake veci i podivat (treba clanky :-) ). SuSE za posledni obdobi zvedla svuj zisk oproti minulemu cca. o 100%. Tiskova sprava zverejnena na www.suse.cz .