Predali sme par linuxovych rieseni (aj RH AS) ale SUSE je pre mna nedostupna komercna distribucia ako hociktory komercny Unix. Skusanie orezanej verzie nie je dobre vyuzitie casu. RedHat zatial pozname preto robime ten.
Je moznost ze marketing firmy vyhodi v dasej verzii nejaku cast systemu ako to zistil pan Vasicek takze kupit beznu verziu SUSE je riziko. Vyhodenie C jazyka zo systemu je klasicky tah komercnych Unixov - zatial je len schovany.
Komercne Linuxy nastupuju na cestu ktora zaviedla klasicke Unixy do pekla - orezat dodany system na minimum a za kazdu malickost si dat poriadne zaplatit. Suse uz je pevne na tejto ceste a RedHat uz tiez zacina :-(
Instalujem Unixy od Interactive Unixu a vzdy ked zacal marketing firmy spominat casto slovo enterprise do par rokov padol alebo sa firma predala<br>
Som vyrazny pesimista, ale mam take skusenosti.
Nejde se žádnou ořezanou verzi - ale o verzi, určenou speciálně pro profesionální firemní server! A pro ten je prvořadá především bezpečnost. Instalovat defaultně překladač na server by mě ani nenapadlo. Od toho mám snad desktop! Na server patří jen to, co potřebuje ke svému běhu - nic jiného!
Navíc se jedná o rozšíření nabídky, nikoliv o náhradu za nekomerční SuSE Linux. Ten v nabídce zůstává a jistě zůstane i nadále, soudě podle stále vylepšovaného desktopového prostředí i návaznosti na sítě Microsoftu, usnadňující přechod.
Na rozdíl od Vás tento krok oceňuji. Alespoň je možno čelit námitkám managerů, zblblých čtením rádobyodborných reklamních tiskovin, že Linux je amatérský systém bez jakékoliv firemní podpory, za který nikdo nenese odpovědnost. Źe za to musí zaplatit, je snad samozřejmé. Oni také nedají nikomu nic zadarmo. Pro mě je důležité, že volně dostupný server mám i nadále - i když bez podpory.