GPL má přinášet svobodu. Celá tato kauza je o tom, komu tu svobodu přinášet má. Pokud dokážu správně zatápat pamětí, tak zaostření licence bylo na uživatele softwaru. Tedy, aby uživatel nebyl v pasti firmy, která mu dodá řešení. Aby mohl dnes, ale i do budoucna navázat na to, co si zaplatil (protože GPL vznikala v době, kdy si za to skutečně zákazník zaplatil).
GPL dále dává autorům jistotu, že jejich práce bude k dispozici všem těm, kterým ji dali. Většina autorů dává svoji práci k dispozici veřejně, takže mají jistotu, že zůstane veřejná dál. Ale to už není podmínka GPL. GPL napoak píše o tom, že se tato práva týkají autora a jeho "zákazníka". GPL nevyžaduje, aby tím zákazníkem byla veřejnost.
A v širokém slova smyslu dává GPL jistotu, že v případě pádu firem, ať už na straně dodavatele, tak na straně zákazníka, nemusí jít kód do stoupy jen kvůli autorským právům.
O tom, že by GPL měla být licencí vyžadující zveřejňování a poskytování celého know how každému, kdo si o něj řekne, tam není ani slovo. Ani náznak není o tom, že GPL vylučuje prodej, služby nebo upsale.
Z hlediska cílů GPL se domnívám, že je postup Red Hatu dostatečný. Kdyby Red Hat zkrachoval, jejich zákazníci nezůstanou na holičkách. Stejně jako to, že jejich zákazníci mohou dodaný systém upravovat a rozšiřovat.
Snaha klonů je z mého pohledu až právo dovozené druhým stupňem úvah. Tedy: pokud má zákazník Red Hatu právo kód získat, a pokud má zákazník Red Hatu právo kód šířit i zveřejnit, pak to de facto znamená, že kód může být i klonovaný.
Pro mě je to souboj práva primárního - přímo psaného v GPL, a práva dovozeného - vyplývajícího z více dílčích ustanovené GPL. Zatímco primární práva a povinnosti GPL jsou neoddiskutovatelné, odvozená práva už jsou určitě více předmětem výkladu.
Platí, že pravidla se vykládají široce, výjimky úzce.
Pokud odvozená práva jsou předmětem výkladu, pak je na povážení, co z výkladů více splňuje cíle. Podle mě, to, co požadují klony RHEL de facto mění GPL na povinnost zveřejňovat zdrojový kód. Zastávám názor, že pokud by toto GPL chtěla, byla by tato povinnost uvedena přímo. Nemyslím si, že odvozená povinnost má mít stejnou sílu, jako přímá.
Proto se domnívám, že výkladově je obhajitelnější přístup Red Hatu. Tedy, že plní svoje povinnosti k zákazníkovi, ale nemá povinnost podporovat jednoduché klonování a že povinnost poskytovat zdrojový kód se nerozšiřuje až na povinnost zveřejňovat a spolu s ním veškeré know how svých služeb.
Z hlediska morálního, Red Hat tu skutečně zafinancoval a vybudoval velký ekosystém, který využívá práci jiných. Ale samotné fungování RHEL jako celku, jeho hodnota je prací Red Hatu. Dává mi smysl, aby byl výklad GPL spravedlivý a přisvědčoval chránit své dílo v rámi požadavků, které jsem vypsal na počátku. Tedy: focus na svého zákazníka a jistota, že kód nebude pohřben s exitem autora.
Vnímám, že se tento souboj opírá jisté levicové postoje, aby vše patřilo všem, aby schopní dávali líným a odůvodňuje se to všeobecným blahem. Paradoxní je, že tento souboj leadují krutě komerční subjekty a ta jakási levicovost je jen krmivem pro veřejné mínění.
Osobně tedy spíše přisvědčuji výkladu Red Hatu, který zajišťuje vše, co má svému zákazníku. Kdyby Red Hat skončil, nebo přestal do vývoje investovat, tak i z CentOS Streamu svět naváže na to, co bylo doposud vykonáno. Jestli navaáže s trochou více úsilí, že se bude muset zorientovat mezi desítkami úprav, které byly či nebyly součástí enterprise distribuce, už nic nemění na tom, že dílo přežije.
Byl bych rád, kdyby Red Hat přežil a komerčně se mu dařilo. Jen málo firem vrátily do linuxu tolik úsilí, jako zrovna oni. Abychom se nedostali do tradiční "nirvány" socialismu: že sice všechno všem patří, ale nikdo na tom nemá chuť pracovat. To riziko zde je.
Vzhledem k tomu, že GPL vyžaduje předání zákazníkovi a nikoliv zveřejnění, tak v podstatě jen "fantaskně" domýšlíte přesně to, co je v té licenci vyjádřené. Kdyby GPL chtěla zveřejňování, bylo by to tam napsané.
Takže pokud RH bude mít za zákazníky jen ty, co dodržují pravidla, je to jejich věc. RH ty zákazníky nijak nepotrestá - neuzavřít smlouvu není trest, ale právo každé smluvní strany.
Tady nekdo plka o zakonech, aniz by o nich mel paru?
Naopak, firma/podnikatel je povinen dodavat nediskriminacne komukoli. Ze zakona. A podotykam, ze nejen v EU, tohle plati i v US. Takze na to, ze nekdo v souladu s licenci dela co muze a vy mu proto odmitnete prodat si muzete pekelne nabehnout. A rek bych, ze pravnici RH to moc dobre vedi. Proto nic takoveho v zadne smlouve neni ani naznaceno.
Twitterový účet almalinuxu píše: "Having a license would not help. Part of the license agreement restricts you from building your own rebuild with the source. We are working on gathering information and formulating a plan."
https://twitter.com/AlmaLinux/status/1671560898819784704
Lžou?
"Treba my nase sluzby do EU neprodavame"
Cim, porusujete zakon ... protoze v ramci EU je povinost dodavat kamkoli do EU. A ano,v pripade maloobchodu z toho plyne i povinost znat legislativy vsech zemi eu, je to mozna uchylny ale je to tak.
Podotykam, ze finty na tema "tak tam dame postovny za milion" jsou presne to, co delat nesmis.
Ale GPL zakaznikovi taky nezakazuje zverejneni ziskaneho dila. Takze jako zakaznik to muzu koupit a obratem nastrkat do gitu - a nemoralni to fakt nebude. Bude to presne v souladu s licenci. A ta entropie v poctu subjektu, co nakoupit muzou je velka - nikdy predem nevite, kdo to udela, vlastne ani nemusite vzdy presne a spolehlive zjistit, kudy to vlastne uteklo. A i kdyz ten smluvni vztah s takovym subjektem rozvazate (pokud ho identifikujete), nikdy nevite kde kdo dalsi to udela priste zas. Vrazite do toho boje neskutecne mnozstvi energie a neziskate nic :-) A porad plati, ze to neni nemoralni ani neeticke - kdyz zakaznik ten ziskany zdrojak zverejni, to mu totiz licence umoznuje. Ne, tu hru nemuzete timhle zpusobem vyhrat.
Pristup RedHatu formalne obhajitelny je, ale jaky je prakticky prinos takoveho snazeni? Kanaly, kterak se dilo tak jako tak zverejnit existuji a nejsou ani nikterak financne nakladne. Proste si zaplatim jednu jedinou licenci za par dolaru (stane se zakaznikem) a RedHat nemuze ani pipnout, kdyz jim opatchovany GPL kod vezmu a nasypu na git, at si s tim kazdy dela co chce. Snazit se hazet tomu klacky pod nohy muzou a je to jejich pravo - ale spravna otazka zni, co tim v RedHatu doopravdy ziskaji? A neni jednodussi se na to proste vykaslat?
Domenka, ze skrze podobne obskurdnosti vydelam vyrazne vic penez mi neprijde jako spravna. Realne tak spise jen nesmyslne utraci penize, co od zakazniku vyberou za podobny don-quijotovsky boj. Kdyby ty prachy dali na dalsi vyvojare, udelaji lip... ne? :-)
No otázka je jaké máme náklady s tím něco nezveřejnit nebo neuzavřít smlouvu vs. s tím, když nám klon našeho vlastního produktu podstřeluje cenu a přetahuje zákazníky, nebo navyšuje náklady na support (to tu potvrdilo dost lidí i v diskuzi).
On totiž samotný klon nikomu nevadí, CentOS Stream je prakticky taky jeden (nebo spíš RHEL je dnes klon Streamu že). To co vadí je zavádějící marketing = jsme RHEL ve všem, kromě jména. S tím je už spojeno obchodní riziko.
Navíc bych upozornil, že pro některé licence je použití původního jména pro propagaci forku přímo zakázáno. Viz třeba BSD: "The name of the <copyright holder> may not be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission."
Další problém je samozřejmě ochranná známka RHELu. Tu si taky nemůže každý používat jak se mu zachce. Alma třeba slibovala 1:1 binární kompatibilitu.. což by muselo jednoznačně narazit.
Oracle a CIQ jinak samozřejmě nepřekvapili, potřebují RHEL z krutě komerčních důvodů (jak to pojmenoval David Ježek v článku).
SUSE mno.. opravdu nevím, co se snaží sdělit svým zákazníkům.
Zrovna prolustrovat zakaznika, jestli to neni jen "dira na zdrojaky" trosku prace da a tim padem to levny nebude... :-) Zvlaste, kdyz na to mate i eshop, kde si to ten zakaznik fakticky v realnem case vyklika... mimoto sami davate i developer licence, ktery jsou zadarmo... takze vlastne ani nemusi dojit na tu drobnou platbu kreditkou.
S nekalymi obchodnimi praktikami bojujete tak, ze omezite pristup ke zdrojakum? :-) To je vcelku kuriozni reseni. Jak bych cekal, ze zneuziti ochranne znamky spis budou resit soudy. Nebo ze by vam i vasi pravnici rekli, ze to nema sanci na uspech? Nebo ze by si snad vas obchod uvedomoval, ze ta konkurence je vlastne lepsi/pruznejsi, protoze nenarazi na problemy, ktere s sebou velky moloch/korporat prinasi? Same otazky, same otazky... a fakt to svymi vyroky nevylepsujete :-)
Já to nepotřebuju vylepšovat. Právníci se s námi o šancích nebaví a ani nesmí (protože by se jejich názor dal použít proti RH u soudu.. disclosure zákony v USA).
A i kdyby to mělo šanci na úspěch, už vidím ty titulky a další pozdvižení v komunitě, kdybychom to zkusili.
Nicméně z mého pohledu neexistence žaloby neznamená, že to co Rocky a Oracle dělají je správné, chválihodné nebo alespoň neutrální. Protože není.
To přeci není o tom, jestli je to nákladné či ne. Nákladná je ztracená příležitost, zákazník, co odejde čerpat podporu u konkurenční distribuce, kterážto distribuce i samotná podpora jsou ve skutečnosti z velké části založeny na úsilí Red Hatu.
Zde se jedná o souboj o právo na férové podnikání. O to, jestli je GPL nástrojem levičáckého "od každého podle jeho možností, každému podle jeho potřeb", nebo jestli je GPL jen vybalancování jinak neomezené dravosti kapitalismu.
Pokud dojdeme k tomu, že všechno patří všem a zcela bez omezení, zcela bez jakékoliv ochrany investic a úsilí, pak se skutečně může stát to, že zmizí velká část motivace vývoje. Záměrně jsem to ve svém prvním příspěvku přirovnal k socialistické nirváně. Tu si mnozí ještě pamatujeme - nikdo ve výsledku do společného moc nepřispíval, jen když to bylo nevyhnutelné, a sportem se stalo naopak ze společného co nejvíc vytěžit.
Takže odprostěte se od hledání slovíček v GPL a nejprve vyřešte otázku, co je cílem a jaká cesta k tomu cíli má být. Mně se zdá, že v postoji těch, co tvrdí, že RH musí dát k dispozici úplně vše na stříbrném podnose, jsou prostě zásadní filozofické trhliny.
A tak to, jestli zakaznik (ne)odejde je v pripade te poprodejni podpory spis o kvalite te poprodejni podpory, ne? :-) Pokud podpora alternativnich reseni bude neprofesionalni, pomala a neuzitecna.... tak k ni prece nikdo dobrovolne nepobezi. Ale pokud bude konkurence v tomhle lepsi... tak odejdou. A vite jak to chodi v korporatech - z ticketu se obcas stane ping-pong, kdy se jedno oddeleni snazi z problemu udelat problem nekoho jineho a koncovy zakaznik jen s otevrenou papulou kouka, jak si to uvnitr korporatu jednotliva oddeleni prehazuji jako horky brambor...
Ja nikde nerikam, ze RH musi davat vsechno na stribrnem podnose. Jenom si kladu otazku, co si mysli, ze zmenou sveho pristupu ziskaji... protoze historie uz mnohokrat prokazala, ze u podobnych pokusu se uspech zpravidla nedostavi. A dost pochybuju i o tom, ze si ochrani sve knowhow, ktere do toho vrazili - prave proto ze der, kudy muze utikat ven je i tak dost. A ono zalepovat ty diry stoji take nejake usili, cas a urcite nemale penize.
Myslím, že to je jejich věc. S trochou nadsázky, každá firma má tu svobodu klidně své podnikání zničit. V podnikání se vždy rozhodujete, na co vsadíte. Je klidně možné, že už dospěli k rozhodnutí, že v současné formě to provozovat nechtějí - a tudíž jsou už jen dvě možné varianty: něco změnit, nebo zavřít krám.
Pro komunitní využití je podle mě CentOS Stream dobrý, využívá většiny výhod RHEL. Je "ošizen" o top stabilitu, kterou vyžaduje enterprise prostředí. Pokud mi někdo napíše (jako jste psal Vy), že místo toho přešel k Debianu, de facto říká, že mu vadí ztráta toho, co stejně nepotřebuje a svým přechodem to nezíská.
Celý tento boj je ve skutečnosti soubojem enterprise požadavků a výsledkem mohou jen něco získat nebo ztratit ty největší firmy. Komunita je do toho vtahována spíš jako rukojmí a zatahována emocionálně. S trochou nadsázky se to dá přirovnat k tomu, když politici zatáhnou voliče do přemýšlení, jestli smí politik čerpat dotace o kterých rozhoduje, nebo jestli je v pořádku fotka s lajnou koksu. Ve skutečnosti vítězem tohoto souboje je vždy jen politik, zatímco volič tvoří potřebnou stafáž, jehož se výsledek nedotkne.
Jenze ja zadnou stabilitu s Debianem neztratil. Netusim, jak jste k tomu dosel :-) Mozna se malinko zkratil zivotni cyklus mezi major upgrady, ale ani uz tohle dnes uz neplati a vcelku dlouhou podporu dnes mame i s Debianem - ci Ubuntu, ktere na enterprise segment primarne cili. Rozhodne mi v ramci jedne verze update nerozbiji veci pod rukama a to plati uz od doby kamenne.
A ten Stream si pohonojil i sam RH, kdyz to sami zacali oznacovat jako rolling-distro, jak to je doopravdy se resilo pak i zde v diskuzich. Ono to ma svuj vyznam - a nedivim se, ze se uzivatele zalekli, kdyz RH nezvladl svuj produkt ani spravne popsat :-)
Už si šlapete na jazyk. CentOS Stream byl popsaný zcela dobře a pochopitelně. Předpokládám, že ten, kdo dokáže posoudit jakost RHEL vs. CentOS Stream vs. Debian vs. Ubuntu, umí i číst.
Vaše argumenty vyvracejí samy sebe. Pokud je pro Vás vhodný Debian, pak jste nikdy RHEL, ani původní CentOS ve skutečnosti nepotřeboval. Využíval jste z něj tu část, která se neztratila a funguje dál. A to, co RHEL přináší, zjevně nepotřebujete k životu. Takže je vlastně všechno cajk. Vztekají se dnes jen ti, kteří skutečně RHEL výhody potřebují, ale ředili si náklady pomocí klonů.
V jednom příspsěvku zde jste psal o tom, jak SAP nechtěl nikdo provozovat na Linuxu. Zamyslete se taky prosím nad tím, díky komu se vnímání Linuxu změnilo - opět dojdete k Red Hatu. Protože v té době už Debian byl, a dokonce byl veden přísněji, než dnes.
Ale ja RHEL nepotrebuju :-) To, ze se nekteri snazi vytvorit auru o tom, ze jedine RHEL je vhodny do enterprise prostredi fakt neimplikuje, ze tomu tak dopravdy je. Resp. muze se clovek dostat do situace, kdy nejaky software ma jen balicky pro RH a jeho odvozeniny. A zbytek oc se tu snazite je korporatni masirka, ktera funguje ve vsech us-based korporatech stejne... aneb ten nas korporat je simply the best, ostatni okolo jsou sr**ky :D
Ehm a pokud si nekdo precte, ze Stream rolling-release Linux distro, tak dal ve cteni ani pokracovat nebude, v hlave si daji rovnitko ze to je vlastne stejne jako Arch nebo Gentoo a pujdou od toho, pokud hledaji neco stabilnejsiho (coz i puvodni Centos byl). Chapu, ze pochybeni nepriznate, to by nezapadalo do te korporatni mantry ad vyse.
Podívejte, já sám mám všude Debian, ale CentOS Stream jsem pochopil okamžitě. Buďto nám tu ze široka říká říkáte, že jste (aspoň z počátku) nepochopil, nebo si zde malujete "odborníky", kteří sice umějí vybrat správnou distribuci, ale neumějí číst a chápat.
Korporátní masírka? Až povedete firmu, tak prostě zjistíte, že na mnoho situací je potřeba mít vyčíslenou cenu a vědět, co za to získáte. Může to být klidně desetkrát dražší proti vlastnímu úsilí na distribuci zdarma. Jenže RH s Vámi podepíše smlouvu, zatímco u distribuce zdarma budete doufat, co si (například) v Debianu odhlasují, a jestli i za rok seženete do firmy dostatek odborníků, kteří naváží na vlastní firemní know how. To je důvod, proč v korporaci nejde takto přemýšlet, proč při rozhodování nemůžete obě řešení položit vedle sebe. Nejsou srovnatelná v měřítcích, která pro rozhodování potřebujete.
Jinak korporáty prostě jsou the best, skutečně přinášejí nejvíc prospěchu všem. Prospěch se neměří tím, co Vy si o tom myslíte, ale tím, kolik lidí přesvědčí otevřít peněženky.
Ja se ale bavim o tom jak to vnimala cilova skupina. To nemam ze sve hlavy, to bylo videt z reakci na uvedeni Streamu a zariznuti klasickeho CentOSu. Ano, muzeme se tvarit tak, ze vsichni uzivatele to prijali s nadsenim a spravne pochopili politiku RH. Ale tak to nebylo, ze? ;-)
No a RH teda asi zas tak moc zakazniku otevrit penezenku nedokazal, kdyz zacal resit ty klony, ve kterych asi vidi pricinu svych asi nizkych prijmu... :-) A doufa, ze pak tu penezenku otevrou lidi vic smerem k jejich pokladnicce... ale mam pocit, ze nic takoveho se nestane, snazit se podobnou nasilnou formou vytriskat vic kapitalu je spise cesta do pekla.
Normální lidé = lidé, co nic nedokázali, ale svůj život mají založený na plodech těch korporátů a na vývoji, který stimulovaly. Zisk akcionářům je jen zrcadlem toho úspěchu. Nebo snad sníte o zřízení, kde úspěch nebude odměněn? To jsme tu měli, a konzumovali jsme to, co kapitalismus vytvořil, dokud jsme se ekonomicky úplně nezhroutili.
Máte to krásně jednoduché. Až na to, že je to jen iluze. Získ akcionářů je zrcadlem všeho možného. Třeba jestli měli štěstí na situaci, kdy šlo beztrestně vyjebat s autorem toho vývoje. Nebo beztrestně vyjebat s kýmkoliv jiným.
Nezapomínejte, že otevřít peněženku vás přiměje i pistole u hlavy. Korporace přinášejí prospěch i někomu jinému jen, pokud je to pro ně optimální cesta, jak se dostat k penězům. Máme zákony, odbory a spoustu dalších věcí jen abychom ty korporáty udrželi v mezích, kdy přinášejí prospěch i dalším lidem. Bez tohohle donucení to špatně dopadne.
co si (například) v Debianu odhlasují
A jak tomuhle zamezíte u RH? Kde si to navíc může i někdo "zaplatit" narozdíl od Debianu, kde to bude spíš přání většiny.
Jinak korporáty prostě jsou the best, skutečně přinášejí nejvíc prospěchu všem.
No tak to je tedy opravdu odvážné tvrzení. Já tedy spíš vidím, že korporát od určitého bodu má spíš vnitřní problémy a nedokáže toho moc nového přinést (minimálně v IT). Prostě ho jeho velikost zabije. Tvrdit, že přinášejí prospěch všem, je už spíš zralé na psychiatra.
Přání většiny považuji v obchodě za horší mechanismus, než si něco zaplatit. Peníze vyjadřují zprostředkovanou většinu daleko lépe. Mám peníze? Pak za mnou stojí úspěch. Pokud za mnou stojí úspěch, znamená to, že jsem zaujal hodně lidí. Kouzlo ekonomiky je v tom, že peníze skutečně vyjadřují vůli nejlépe.
Korporace samozřejmě prospěch přinášejí, a do životního cyklu patří i to, že jedna zničí druhou, zanikají, vznikají, soutěží. Nebylo to myšleno tak, že kdo se jednou stane korporací, je nejprospěšnějším na věky. Edisonova General Electric může být jedním takovým příkladem - posunula svět. A to jí nikdo nevezme, i když později zase jiní konkurenti posunuli svět o další kusy dál. Ale nikdy to nebyli jednotlivci. To se stává jen v pohádkách.
Tak zrovna Dell/EMC v tomhle oficialne podporuje i SLES. A mimoto ten management konglomerat ke storage napsany v Jave jde bez obtizi pustit treba i na tom Debianu - coz neni jen teorie, ale osobne prakticky vyzkousena vec. A jsou mista, kde uz dnes Dell podporuje treba i Ubuntu - takze bych se nedivil, kdyby se ten zaber rozsiril i do dalsich oblasti.
No sice Danyho moc nazorovne nemusim ale tedy bych se priklonil na jeho stranu.
O co odchodem prisel? Za 20 lete jsem narazil na minimum veci co bylo potreba resit s tim slavnym supportem. RHEL se u nas provozovl jen proto, ze bez zarizeni supportu u RHELu nechteli supportovat Talend, SAP atp. Nastesti dnes mam dnes dost cest jak se nedrzet na danem distru, ci konkretni technologii.
Dost lidí (včetně mě) do jisté míry uvažuje tím způsobem, že s výjimkou Debianu nemá smysl používat žádnou malou, obskurní distribuci, kterou neudržuje nějaká firma z důvodu toho, že ... a je to můj pohled, nechci vyvolat flame ... jsou tyto distribuce prostě kvalitnější a firmy si fakt dávají záležet na tom, že se to nějak nerozbije. A čím blíž je distribuce ke komerční distribuci, tím lépe.
Já takto třeba používal OpenSuse Leap, ale teď už jsou části hrozně staré a po dlouhé době jsem kvůli potřebě nového kernelu (podpora USB wifi donglu) risknul Fedoru. Je fajn, co mi nesedí je až moc velké množství updatů. Pokud bych používal CentOS, tak asi moc nadšený ze změn nebudu, na druhou stranu přechod z Leapu na Fedoru znamená úplně jiný release cyklus a jsem s tím celkem v pohodě. Kdysi se mi zdálo, že Fedora je tak experimentální, že KDE spin je prakticky nepoužitelný a na desktop to není a jako rolling distro na server taky ne a po pár letech překvapila.
PS: instalační program je příšernost a podpora btrfs je taková dodělej doma.
11. 8. 2023, 20:12 editováno autorem komentáře
"Dost lidí ..."
Me prozmenu zkusenost rika, ze plati presny opak. Cim vetsi korporat, tim horsi sluzby. A radsi si budu neco "zadarmo" opravovat sam, nez se mesice dohadovat s nekym, kdo me stejne (i za penize) posle do haje.
Proto vsude kde se to da pouzivam gentoo, protoze si ho (zatim) muzu ohnout jak potrebuju a kdyz chci udrzovat nejakou konkretni verzi, tak si to snadno nastavim (posledni dobou me treba uz vazne ... s neustalym vymenovanim pythonu).
"Pokud mi někdo napíše (jako jste psal Vy), že místo toho přešel k Debianu, de facto říká, že mu vadí ztráta toho, co stejně nepotřebuje a svým přechodem to nezíská."
Dobrej for. Debian mam v goverment i komerci, ve virtualizaci je to kazdymu sumak. Pokud je to na hw, a dam si tu praci doinstalovat non-gpl firmware (od verze 12 nemusim), je rozdil uz jen v kvalite admina, support RH vs komunita, to je marny, marny, marny ...
Posledni roky kde mam linux (hw nebo virt), tam mam i docker, a v tu chvili mi zadna komercni distribuce nema co nabidnout.
Kdyz bych mel srovnat podporu a stabilitu RH treba se Synology, ktere tvrde miri k hci (btrfs s advanced features, samba AD, dns, ntp, ha, hybrid storage, docker, vmware, hyper-v, kvm vcetne backup v cene), tak celkem chapu, ze poslednim utocistem RH je ten zkostnately korporat, nebo vyrobci appliance postavenych dnes z 90% na CentOS - ti ale radej nez na RH prejdou na Ubuntu/Debian, nebo rovnou ke kontejnerizaci - i po nich chtej zakaznici hlavne virtualizovane appliance, a oni RH platit nechteji a nebudou.
SUSE má, zdá se, zvláštní vztah k produktu hlavní konkurence. To nevěří vlastnímu?
Připomněl bych prakticky ten samý projekt, který oznámili v roce 2002, a který potichu skončil v roce 2004.
https://en.wikipedia.org/wiki/United_Linux
Jen tenkrát to bylo SUSE, Connectiva, Turbo linux a Caldera.
SCO ty soudni spory nakonec zlomily vaz. Ale psal se rok 2004... ono pred temi skoro dvaceti lety byl cely Linux tak nejak... jinde nez dnes, ze? Me treba ta doba privedla k Debianu... a byla to politika SuSe i RedHatu, co me tehda ke zmene fakticky dokopala. Krom toho, ze jsem si vedle hral i s AIXem, protoze takovy SAP na Linuxu v ty dobe nikdo provozovat nechtel :D
... 1:1 downstream derivát EL (toto „EL“ chápejme jako RHEL).
Nemyslí se tím spíš deriváty (Open)EL, který v budoucnu může, ale také nemusí být 1:1 kompatibilní s RHEL? Dříve nebo později bude komaptibilita s RHEL neudržitelná, a pak odvozeninám OpenEL zbyde alespoň to, že budou kompatibilní mezi sebou.
Mjo.
Takže několik menších hráčů se nám tu spojilo, že si budou udržovat vlastní takydistribuci, ovšem binárně kompatibilní s vedoucím hráčem, jehož jméno se pro jistotu nevyslovuje. To je fakt open-source svoboda jak řemen, kam ten svět spěje :-)
Jo kdyby ohlásili vlastní fork, který v nejlepších tradicích svého předobrazu půjde dál svou cestou, s dlouhodobým cílem převzít dav věrných, tomu bych vyjádřil jinačí respect.
Jasně. Jenomže tam už by zmizela binární kompatibilita. O kterou tu jde především.
(Jak to ukončit... bože zachovej nám Debian?)
Ano. Protoze tady nejde o GPL ani o svobodu ani o open source ale hlavne o penize. A o ty se tu hraje predevsim. Proto tolik kriku a narku ze vsech stran.
Pokud by slo "jen" o poruseni GLP nebo o svobodu tak bysme slyseli par zbleptu a za mesic by o tom nestekl ani pes.
Reknete mi, jak skoncily vsechny ty kauzy minulosti kde se jednalo o flagratni a jasne poruseni GLP? Kdyz X firem prodavalo produkty zalozene na GPL kodu a nic nezverejnovaly?
Mýlíte se. Ty velké firmy překonaly období, kdy byly na GPL kódu závislé a zranitelné tím, že by je někdo klonoval. Postupně překonaly toto období a jsou už v situaci, kdy mohou zveřejnit cokoliv, a nikdo je neokopíruje. Protože mají doplněný proprietární software i speciální hardware. Nejde o prozření, ale pouze na vařené nudli všechny utáhly do doby, kdy už na tom nesejde.
Dokonalým příkladem je VMWare. Všichni víme, že bez Linuxu by nezačali a dnes neexistovali. Tak dlouho nezveřejňovali nic, až už byli v bodě, kdy GPL'd produkty zahrnuty nemají a podíl vlastního kódu je tak obří, že i kdyby museli nějakou drobnost zveřejnit, už je to neoohrozí.
Srovnáváte ve svém příkladu nesrovnatelné.
Nedělal bych si z toho příliš legraci. Jednou z možností je, že RH začne do RHEL přidávat non-GPL vlastní produkty, které se postupně stanou nenahraditelné pro vlastní zákazníky. V tu chvíli přestanou klony dávat smysl.
A co se stane dál? Možná původní RHEL někdo forkne a začne v něm pokračovat. Ale najde si ty enterprise zákazníky? Zatím se to moc nikomu nepodařilo.
Fakt si myslite, ze to by fungovalo? :-) V dobe, kdy se dost otevrene mluvi o tom, ze vendor-locky jsou problem a je potreba veci stavet tak, aby clovek nebyl odkazan na jednoho dodavatele? Tohle reseni by mozna melo sanci na uspech pred deseti-patnacti lety, ale dnes uz i v tomto jsme jaksi ponekud jinde. Vylozene enterprise se tim mozna jeste udrzi, ale government sektor, ktery take sype nemalo penez by se s timto pristupem asi dost rychle ztratil.
On by to nemusel být vendor lock, protože by mohli smluvně zaručit svým klientům zdrojáky i způsoby užití v nouzových situacích.
Každopádně, v tomto segmentu nikoho vendor lock neděsí. Stejně jsou locknutí k tomu Red Hatu, i když je open source.
Matláte tady dohromady dětské požadavky, požadavky maximálně středních firem a aplikujete stejnou logiku do enterprise.
Vendor lock a boj s nim je mimo jine soucasti agendy i u naseho mistopredsedy vlady pro digitalizaci, na to jste zapomel :-) Nebo snad stat povazujete za maximalne stredni firmu? Ci snad pan ministr je podle vas dite? :D
Smluvne zarucit, no... tak misto vyvoje software budete cpat prachy do pravniku, kteri vam to osetri ;-) A bude to jak s legislativou, ti okolo budou hledat v ustanovenich skuliny a zpusoby, jak tu smlouvu obejit. Don-quijotovsky boj... ale kdo chce kam ;-)
Dravý kapitalismus funguje. Socialistická utopie je jen sen. Ano, podržím se toho, co funguje, než abych (ne jako první) potřeboval ověřit, že rádoby dobroserství akorát demotivuje společnosti i jednotlivce.
Podařilo se někomu významnému, pokud to není gigant á la google, meta a podobně vyřešit problém vendor lock-inu? Nebo to vždycky byla jen iluze typu: snížíme své požadavky až na úroveň psacího stroje a pak se budeme cítit svobodní?
Pro koho je vendor lock problem? Pro male firmy? Pro enterprise? Enterprise ma nasazenych x operacnich systemu protoze dodavatel x pozaduje RHEL, dodavatel y pozaduje Oracle, neco bezi na necem exotickem a vetsina systemu bezi na Windows. Tohle je typicka situace u enterprise v evrope, asii, australii i tady v US.
A jde to? Nejsem právník, ale jako vývojář softwaru se GPL vyhýbám jak čert kříži, protože už přibalení nějaké utility s GPL kódem se možná dá vykládat tak, že celý produkt je odvozené dílo, byť je malá část frontendem nad malým procentem funkcionality.
Nejvíc mě teď dorazil GNU Parallel, který říkal, že pokud program použiji, tak to použití mám citovat a že jím zpracovaná data jsou odvozené dílo, to jsem bral jako aprílový vtip, protože pokud bych ho nepoužil, tak jsou data stejná.
Evidentne jim to za to udrzovani kompatibility az k urovni binarnich zvejku na uplne jine architekture s proprietarnim HW nebo prekopani AIXu na x86 (vc. hw driveru,recertifikaci s vyrobci kazitek) a vyvoj vrstvy na kompatibilitu s linuxem az do morku kernelovych modulu nestoji.
Takze ten ekosystem je v podstate drzi jeste do urcite miry v sachu.
Po stupidnim (a svobodnem) rozhodnuti IBM o budoucnosti CentOS nemene stupidni populisticke prihrivani polivcicky konkurenci (stale germanocentricke SuSe a Oracle, ktery si ve vztahu k opensource nema s IBM co vycitat - spis naopak, viz MySQL, Solaris, ZFS, Java ....)
Celkem chapu zakladatele CentOS a Rocky, ale za mne poturcenci horsi turka.
Co kdyby se radsi SuSe a Oracle chytli za ruce, a sli spolecne .... nebo lepe se chytli za nos, a vytvorili dohromady neco lepsiho nez RHEL a navic zdarma (s placenym support) ?
A do te doby, heil to Debian rules !
Mise Red Hatu je stale aktualni, ale jen jinym zpusobem a jinde nez si autor clanku predstavuje.
Co se tyce Enterprise Linuxove distribuce, tam Red Hat "zatim" vyhral. Takze slogan "prvne te gnoruji, pak se ti smeji..." zde probehl a Red Hat uspel.
Zatim proto, protoze nic neni vecne a klidne se muze casem objevit nekdo jiny kdo linuxovou ditribuci pojme jinak nebo vytvori neco jineho.
Ale v soucastnosti se Red Hat angazuje uplne jinde a jinak a tam probiha aktualni kolo "prvne te gnoruji, pak se ti smeji...".
Ale to se velmi mýlíte, naštvaní jsou jen ti co chtějí Redhat zdarma a pak ti co na tom vydělávají prachy. Platící zákazníci to neřeší a my ostatní normální uživatelé Centosu se spokojíme se Stream a pravidelnou instalací pouze bezpečnostních updatů. Raději budu mít aktualizovány systém i s rizikem nějakého problému, než čekat týden na vydání záplaty, jak to bylo zvykem Centosu 6/7.
takze vsechny zainteresovane strany jsou nakonec spokojeny? proc se to tedy pod kazdym clankem furt resi znovu?
Popravde me prijde, ze jsou vsichni zainteresovani spokojeni:
1. zakazniku se to nijak nedotklo
2. tech, co maji devel licence taky ne
3. centos stream taky ne
4. ty dalsi firmy si (viz vyse) nasli skulinku
A nikdo jinej tam zainteresovanej a dulezitej uz nezustal, ne?
A tak tu diskuzi vykopnul jeden z obhajcu RedHatu a do te iniciativy SUSE, Oracle a RockyLinuxu si tu kopli i lidi primo z RedHatu - mozna s cilem konkurenci zesmesnit, nebo ja nevim co tim sleduji... :-) Nabizi se otazka, proc ty klony teda furt tak resej... vzdyt i na zaklade toho co pisete by to mohlo byt vsem tem cervenokloboucnikum ukradene, ne? ;-)
Nejsem obhájce Red Hatu, ale obecně zastávám názor, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Někdy je ta hranice nejasná, a pak se na to dá dívat z různých pohledů. Můj pohled je z úhlu udržitelnosti a celkového prospěchu.
Podobně jsme "vydělali" na mobilitě telefonních čísel, nemožnosti dotovat přístroje a zavazovat si klienty na dobu určitou: lidé po tom bažili, ale vůbec jim nedošlo, že operátorům zmizí jakýkoliv zbytek apetitu si konkurovat a přetahovat klienty lepšími nabídkami, když klienta nemohou ani na čas zavázat. Nevzpomínáte, jak masivní reklamy operátoři mívávali, dokud jsme neměli "plnou svobodu pro zákazníka"? Chcete mi tvrdit, že na tom lidé vydělali?
Nevsimnul jsem si, ze by reklamy operatoru zmizely. A oligopolnim chovanim operatorum nebylo cizi ani v te dobe, po ktere si styskate. Mozna tak v uplnych pocatcich v dobach Eurotelu, Paegasu a Oskara to mozna chvili fungovalo jak popisujete, pak uz moc ne... zvlast po akvizicich, co nasledovaly.
Ano, svobody maji sve hranice. Ale zrovna v prostredi GPL software to nejde dost dobre postavit na vstupni teorii, ze vyuzivat produkt maji pravo jen ti, kdo si za to zaplatili. Tady se proste nebavime o nakupu licence k pouziti s platbou odstupnovanou podle poctu stanic, kde mi to bezi. Na software jako takovem moc nevydelate. Muzete vydelat na sluzbach s pridanou hodnotou... a tam si nejak osefovat to, aby vam to lidi nezneuzivali. Ale koupit jeden RHEL a naklonovat si ho na pet set stanic ani nemoralni neni. Stejne jako vzit pak jeho zdrojaky a pushnout je do gitu. A nerikejte mi, ze to na zacatku - kdyz do tohohle byznysu sli - nevedeli...
Jop, měli masivní reklamy. To je výhodné, když jedno opití rohlíkem stačí na uvázání klienta na dlouhou dobu. I teď si (v mezích jejich oligopolu) konkurují, jen ty peníze místo masivních reklam investují do něčeho, co zákazníka udrží dlouhodobě. Třeba do toho aby neměli výrazně horší poměr cena/výkon než konkurence.
Troufnu si tvrdit, že samotnou ztrátou těch reklam zákazník rozhodně neprodělal a celkově je to minimálně dost těžké vůbec porovnávat.
Ztrátou reklam zákazník neprodělal, to je jen vnější projev. Zákazník prodělal na tom, že už nevymýšlejí akce. Bez výmýšlení nepřicházejí ani nápady, co se ujmou. Celkově to zastydlo. Rozhodně to nevedlo k dlouhodobějšímu snížení ceny. Naopak, všichni tři operátoři vědí, že když dnes sníží cenu oni, tak zítra to udělá konkurent č. 1 a pozítří konkurent č. 2. Od příštího týdne budou mít všichni nabídky srovnatelné a jen nižší zisk. Stát tím de facto vytvořil tichý kartel, ve kterém se soutěžitelé ani nemusejí domlouvat. Podmínky trhu jsou tak čitelné, že kvazikartelové chování funguje konkludentně (tj. ani není potrestatelné).
Myslím, že to, že máme jedny z nejhorších cen v Evropě je důkazem, že tato cesta naprosto selhala. V nejlepším případě nic nepřinesla.
Prosimvas, vzdyt i to same mate k videni treba u benzinek... :-) Dokonce jeste s vetsi dynamikou a v obou smerech. Jeden zlevni, druhej ho nasleduje... jeden zdrazi, druhej ho nasleduje. Tohle bude fungovat v kazdem segmentu... ostatne proc by nekdo prodaval vyrazne pod cenou, kdyz konkurence nabizi to same za vic penez....? A je to tak u vseho. Cozpak u vas v nejblizsi samosce maji rohliky vyrazne levnejsi ve srovnani s obchodem o par kilometru dal? :-)
Cenu snižujete v případě, že se Vám to vyplatí. Tedy, že příval zákazníků převýší dobrovolně upuštěný zisk.
U mobilních operátorů - na rozdíl od benzinek - neplatí, že vyděláte na akviziční náklady prvním měsícem. U operátora potřebujete mít zákazníka určitý počet měsíců, aby se jakákoliv akce vyplatila. Pokud konkurent cenu sníží, a zákazník uteče k němu, protože to může udělat zcela bez nákladů, pak Vám velmi rychle dojde, že cenu prostě snižovat nebudete - nikdy se Vám to nevrátí.
Ale já nepsal o nějakém obecném závazku. Do teď byla řeč výslovně o převodu čísla. I u nás se dá uzavřít smlouva na dobu určitou s nějakou pokutou. A číslo jde převést až po dořešení takové smlouvy. V německu velmi podobné.
Takže ne, tohle ten rozdíl opravdu nevysvětluje. Jen se tahle výmluva našim operátorům strašně hodí do krámu.
Nekopli. Ale uvědomte si ekonomickou realitu. V článku se píše o těžké váze deseti milionů dolarů. Při průměrném platu vývojáře $100 000 ročně je to kolik? 100 člověko/let? V RH jen v Brně pracuje cca 1500 lidí.
Celé to je marketing řízený přímou komerční konkurencí (SUSE, Oracle...). Stejně jako byl kdysi právě United linux. A ten alespoň neměl za cíl 1:1 klon.
Ze vas to otirani se o United Linux porad bavi :-) Ono kolem roku 2004, kdy UL skoncil resil RedHat ponekud jine veci...ze? Treba to, jak zonglovat s financnimi vysledky... po par letech ty zaloby skoncily tim, ze RH zacaloval 8,8 milionu dolaru, aby si to vyzehlil... :-)
11. 8. 2023, 16:23 editováno autorem komentáře
jj ted jo. ale porad mi to pripadne jako boure ve sklenici vody.
Ja mam tyto use casy:
1) vsude doma Mint - se me to netyka
2) v praci na produ nekdy plnej RHEL - zadna zmena
3) na nektery sluzby UBI image (takovej minimalni RHEL) - zadna zmena
4) pro vyvoj a CI tu devel licenci - zadna zmena
fakt hledam stav, kdy by to melo nejakej realnej dopad na nekoho zainteresovaneho. Protoze i kdyby bod 2 byl nahrazenej za Alma nebo co to je, tak opet -> my bychom si koupili licence od Almy a proste je vyuzivame (a jak se to vyda, to je PNJ v tomto pripade na Alme).
Stejne tak jako je (byla) Alma ve vendor locku vuci RH, tak je RH ve vendor locku vuci vsem tem tisicum balicku, ktery udrzuje pro RHEL - protoze zakosi si proste koupi subscription a jak se tam dostanou updaty, je veci RH (takze kdyz nekdo balicek prestane udrzovat, holt do toho musi investovat).
Tak hlavne oni ted proti RH pouzijou uplne stejnou argumentaci, jakou pouzival RH. A nejen pochopitelne, ostatne on i google sveho casu tvrdil, ze neni takovej dabel jako trebas MS.
Pricemz se muze pomerne rychle stat presne to, co s open office nebo mysql. A to si pak panove v IBM (a RH) budou moct placat jatra jak chteji, ale nic s tim nenadelaji.
Osobne bych rek, ze uz ted plati, ze nechat se u RH zamestnat je stejny, jako se nechat ocejchovat. Pricemz jeste pred par mesici to mohla byt celkem zadana polozka v CV.
Rudý klobouk může parazitovat na práci jiných a chtít za to peníze, to je přece naprosto v pořádku. Ale běda jak někdo zkusí uplatnit stejnou medicínku, hned je oheň na střeše!
Já se zdejším rudočepičkářům ani nedivím, já bych taky bránil zaměstnavatele do posledního dechu, jsem za to placen. Ale vnitřně určitě i oni vidí, že tohle se naprosto zpronevěřilo myšlence opensource kterou ta firma měla, když v ní začínali.
11. 8. 2023, 11:41 editováno autorem komentáře
Jenže tohle není pravda. RH sice své podnikání má (částečně!) založené na přebírání práce jiných, ovšem zároveň 1. do toho, co přebírá, i sám aktivně přispívá a vrací to komunitě; 2. zásadní přidanou hodnotu tomu dává tím, že z jednotlivých komponent tvoří ucelenou distribuci, včetně dokumentace, podpory a dalších služeb.
Že se RH staví odmítavě vůči tomu, že si někdo chce stavět byznys čistě na jeho práci, bez nějaké přidané hodnoty, tomu se moc nelze divit. Z právního/licenčního hlediska to je v pořádku, ale morálně už to je přinejmenším na pováženou.
Ehm ...daruju ti kamion .. ju, uplne zadarmo ... pokud budes souhlasit, ze tim kamionem budes vozit naklady taky uplne zadarmo. Jo, budes muse koupit tu naftu zejo?
Ty sis vzal kamion (ten SW) uplene zadarmo, neco si do toho koupil (tu naftu) a ted kricis, ze zadarmo nic vozit nebudes, protoze si prece platil tu naftu.
Takze milej zlatej, vrat ten kamion, a postav si ho sam a za svy.
To je zase mentalnej akrobacie okolo GPL.
Pritom je to jednoduche:
1. Podla GPL nie kazdy uzivatel diela je zaroven zakanik. Pretoze:
Ak dostanem do uzivania dielo, tak zaroven podla licencie ho mam pravo sirit dalej. A licencia GPL mi zarucuje ze mi dodavatel nebude kecat do toho ci a ako ich budem sirit, jedine co ma obmedzuje je licencia GPL.
2. To o co v GPL primarne ide nie su binarky ale zdrojaky. Pretoze:
Z textu GPL vyplyva ze zdrojaky musia byt dostupne vzdy. V podobe takej ze je ich mozne skompilovat. Volitelne mozete pridat binarku, v tej ale nesmie byt nic naviac oproti zverejnenym zdrojakom.
3. Licenciu si dodavatel nesmie ohybat podla seba, ci uz zdrojaky doda nezmenene alebo zmenene.
Ze to niektorym pripomina socializmus? Zbytocne. GPL je hlavne o tom ze ak tlupa vekslakov, ktora potopi firmu ktoru kupila, koli tomu ze nenesie, tak ziadny uzivatel nezostane s blackbox software bez moznosti dalsieho rozvoja.
Ve Vašem textu je zajímavý poslední odstavec a poslední věta odstavce č. 2. K tomu položím několik otázek:
1. Je samotná distribuce dílem sama o sobě? Protože hodnotat RHEL je o tm, že nejen že ty zdrojáky jdou zkompilovat, ale že jdou zkompilovat specificky vůči sobě a seskládat do specifické sestavy, které říkáme distribuce. Je GPL vyplývajícím právem umět lehce sestavit celou distribuci, jako kdyby to bylo dílo samo o sobě, nebo je jen povinností poskytnout hromadu součástek, které jsou samy o sobě vyrobitelné (zkompilovatelné), ale chybějí detaily o tom, jak je poskládat k sobě, aby se tomu dalo říkat RHEL ..?
2. Jak rychle musí povinný reagovat? Když zveřejní zdrojáky s mírným zpožděním (bavme se příkladně o dva dny), formálně jde určitě o porušení GPL, ale je takové porušení reálně postihnutelné? Toto není případ Red Hatu, ten to tak nedělá, ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte. Protože takto krátká doba by stále splňovala účel, který jste popsal v posledním odstavci.
3. Co Red Hat dělá je to, že v binárkách není nic navíc oproti zdrojákům. Naoapk zdrojáky mohou být o chlup napřed proti binárce. Uživatel pak musí vyvinout trochu úsilí, aby se zorientoval, co vypustit, aby se dostal verzí nazpět, k tomu, kde byla jeho binárka. Je to porušení GPL, nebo naopak být napřed je ctnost a Red Hat dává víc než musí? (Reálně totiž stejnou binárku sestavíte, jen to stojí maličko úsilí, ne nepřiměřeně, ale dost na to, aby to bylo otravné dělat pořád.)
Problém tedy není v tom, jestli je samotná GPL socialistická, protože o primárních právech a povinnostech vyplývajících z GPL se nikdo moc nepře. Jde až o ty odvozené povinnosti, kde je poměrně velký výkladový prostor. Pokud máte prostor pro výklady, musíte k výkladu zaujmout nějaký úhel pohledu. A o tom to je. Jestli GPL má i směrem k odvozeným právům bezhlavě stranit uživateli, nebo jestli chrání i ty druhé.
Ale ono prece RHEL nevznika na zelene louce. Jednim ze zdroju, kde v RH sami berou je Fedora - kterou RH sice sponzoruje (ale v tom nejsou take sami), ale jinak jde o samostatny otevreny projekt, kde se mj. tezi z toho, ze tam prispivaji take lidi mimo RH. Takze uz samotny odstavec 1 tak trosku narazi na to, ze si RH nemuze uplne uzurpovat nejakou svou exkluzivitu v tom smyslu, ze jde o jejich proprietarni vec. V odkazu ostatne mate i to, ze RHEL verze X je zalozen na Fedora verze Y. Brano touto optikou je falesna i cela ta argumentace, ze vsichni parazituji na RHEL - to pak stejne muzeme rict, ze RHEL parazituje na Fedore ;-) A toto plati bez ohledu na to, jak velka kontribuce ze strany RH tam je.
A prave to provazani a cerpani do RHEL z otevrene Fedorou bude asi i jednim z hlavnich duvodu, proc se proti klonum nevystupuje pravni cestou v te rovine, ze by ti klonovaci porusili nejaka prava RH. Protoze by logicky nasledovala mravenci prace, kdy by RH musel prokazovat, ze je to opravdu jejich vytvor vyvinuty exkluzivne pro RHEL, co ve Fedore rozhodne nenajdete. A nebo by nejdriv museli celou Fedoru a jeji licencni model zariznout/prekopat... no zkuste si domyslet, co by pak asi nasledovalo :-)
Podle mě GPL je naplněna tím, že RH dává k dispozici zdrojový kód. Jak moc úsilí je potřeba k dosažení stejné binárky je otázkou. Úplně stejná nikdy nebude, reproducible RHEL není. Funkčně stejná může být, když věnujete pár minut času tomu sestavení. Tím je GPL podle mě splněna a nikdo si kód do hrobu nevezme (což byla motivace vzniku GPL).
Morálně vzato, pokud RHEL přebírá dílo druhých, tak svým vývojem a strategií "upstream first" zcela oplácí komunitě. K tomu GPL ani nenutí, upstream first by dodržovat ani nemuseli a komunita by mohla pracně vyzobávat patche z RH větví. (Ale samozřejmě, toto je oboustranně výhodné, protože i opačně by musel RH vyzobávat změny z upstreamu a mergovat to k sobě.)
Potud mi přijde, že z pohledu jednotlivého díla (softwaru, balíčku) je GPL splněná s rezevou. Nejen uživatel, ale i široká veřejnost má nazpět k dispozici vše, co RH udělá.
Diskuse se vede o distribuci. Tedy o tom, že zdrojový kód sami sestaví do distribuce.
Představte si situaci, kdyby Red Hat vůbec nedělal distribuci a zabýval se jen přispíváním do kódu (upstreamů). Prostě by byli jen autoři a nic víc. Hypoteticky.
A pak si představte, že bych já sebral jejich softwary, a beze změny v kódu bych je zkompiloval do distribuce. Moje know how by nebylo ve změnách díla (nenapsal bych ani řádku kódu), ale jen v tom, jakými verzemi vývojového prostředí a s jakými parametry bych to zkompiloval. Tedy: v našem příkladu by byl zcela oddělený vývoj a zcela oddělená distribuce. Vývojář by nekompiloval, distributor by nevyvíjel.
Já tvrdím, že práce distributora není není autorským dílem. To, v jakém pořadí něco zkompilujete a s jakými parametry a v jakém prostředí, není autorským dílem. Podobně, jako autorským dílem není zarámování obrazu, sestavení výstavy v galerii, nasvícení. Je autorským dílem napsání divadelní hry, není autorským dílem její nastudování a režie.
Pokud bychom se shodli na tom, že práce na sestavení distribuce není autorským dílem, pak na něj nepřiléhá ani GPL ani povinnosti z GPL vyplývající. Red Hat si nemůže nijak patentově chránit, jak distribuci sestavil, ale také nemá povinnost (vyplývající z GPL) dávat návod na to "aranžmá" softwaru, který je zákazníkovi (dokonce volně) k dispozici.
Chybu někteří (včetně Vás) dělají právě v té úvaze, že sestavení je autorským zásahem do díla, a tudíž by mělo být dáno taktéž k dispozici. Ale jak jste sám (jestli se nepletu), focus GPL je na zdrojový kód - a ten k dispozici je. Jak ho kdo sestaví, už GPL neřeší.
Myslim ze diskuze o tom, ze i ti ostatni nejak prispivaji (i do upstreamu) se uz taky vedla. Rozhodne nemuze nikdo bez dalsiho ale tvrdit, ze ostatni by nijak neprispivali - ono prokazat tohle tvrzeni nebude vubec snadne a takovy dukaz nikde zatim neprobehl, vse je jen v rovine nicim nepodlozenych dojmu... nebo pomluv. Coz samozrejme prave ti, co hovorili o parazitech zkouseli.
Zaseknout pri teto analyze se muzeme treba uz u toho, co vse je mozne povazovat za prispevek do upstreamu, ze? :-) Protoze i takove testovani je prece nedilnou soucasti vyvoje software a ten kdo reportuje chyby nejakou formou tomu vyvoji take prispiva, ze? Takze nestaci analyzovat jen commity s kodem v gitu, musite vedle toho projit i mista, kde se chyby reportuji. Spousta prace. A troufam si rict, ze to nikdo neudelal. A nebo minimalne opomel publikovat detaily, o ktera sva tvrzeni o parazitech opira :-)
Ja nikde explicitne prece netvrdim, ze distribuce je dilem. Pouze jsem vyslovil tezi, ze i kdyby dilem byla, tak v pripade RHEL se nebavime o necem, co by vznikalo na zelene louce a ze v tom zkoumani je potreba jit take trosku hloubeji - pokud nekdo chce tvrdit, ze distribuce typu Rocky/Alma parazituji zrovna na RHEL. Pak je tu jeste moznost, ze panove (pripadne damy) z RH se na sve vyroky o parazitech proste vykaslou ;-)
Ale to tady diskutujete o nějaké vlastní smyšlence. Red Hat celou dobu tvrdí, že se parazituje na jeho know how, tedy na sestavení do distribuce a na zprocesovaném supportu, který se o tu distribuci opírá. Proto Red Hat dělá kroky, aby nebylo tak snadné sestavit distribuci 1:1 podle jejich know how, a aby při tom zároveň naplnili GPL.
Pokud se zde řeší parazitismus (já to slovo nepoužívám, nelíbí se mi), pak je to parazitování na know how a supportu, který RH poskytuje.
Logickou úvahou, pokud jde lidem o kód samotný, tak výsledek své práce - tj. i výsledek testování, i výsledek řešení incidentů Red Hat zveřejňuje. Pokud opravují kód, dostane se do upstreamu. Tedy i na tomto poli dávají komunitě to samé, co si berou. A zde zdůrazňuji, že to ani GPL nevyžaduje.
Nechápu, kdo se může nad situací rozčilovat. Non-enterprise uživatel má k dispozici CentOS Stream, který svojí jakostí, dovolím si trvdit, v některých ohledech překonává Debian. Enterprise uživatel má dev licence a může si vyjednat cokoliv - a vzít nebo nechat být. Zdá se mi, že současné víření je právě jen reakce těch, co využívali CentOS jako Red Hat pro chudé, s tím, že bugy se reportují do Red Hatu, aby se postaral. Všem ostatním musí CentOS Stream vyhovovat.
Jenze sestaveni RHEL fakticky vychazi ze sestaveni Fedory... a tim se vracime k tomu, ze o parazitovani na sestaveni RHEL nemuze byt moc rec... :-) Vy stale pohlizite na RHEL jako na neco, co vznika na zelene louce a na zaklade toho vyslovujete tezi, ze ti ostatni na nem uz parazituji - i kdyz i tam zrovnatak plati, ze davaji nejake sve vlastni knowhow do toho, aby sestavili neco, co se RHEL (a tedy i te Fedore) v mnohem podoba v takove mire, ze to muze byt substitut. Ano, muzeme se dockat toho, ze o RHEL X+1 se uz nebude psat, ze je based on Fedora Y - ale to se dnes nedeje, ze?
Apropo, co je tak spatneho na tom, ze svorcaci s Centosem reportovali bugy do RH? Vzdyt tim take pomahali vylepsovat jejich vlastni dilo... :-) A tady je to porad predevsim o tom, ze si predevsim musi v RH umet nastavit sve rozhodovaci procesy na vstupu do sve podpory, kdy urci kterym servisnim pozadavkem se zabyvat budou a kterym uz ne. Tomu, ze uzivatele budou zkouset ziskat vic, nez maji narok nezabranite.... tady proste musite umet neopravneny pozadavek odmitnout, pripadne si za jeho reseni rict o prislusny baksis.
Ke zbytku už se Vám tu jiní vyjadřovali, já jen zareaguji na větu: "Apropo, co je tak spatneho na tom, ze svorcaci s Centosem reportovali bugy do RH? Vzdyt tim take pomahali vylepsovat jejich vlastni dilo... "
To je taková dětinská představa, že dodavatel má trpět obsesí vylepšovat své dílo. Dodavatel chce své dílo vylepšovat do té míry, dokud mu to přináší konkurenční výhodu, nebo je nezbytnost pro jeho zákazníky. A tady jsme u toho: RH skutečně nepotřebuje řešit bugy, které postihují jiné, než vlastní zákazníky. Takže Vaše představa, že by za to měli být rádi, je prostě zcestná. Na zamyšlenou je, proč CentOS zákazníci reportují bugy Red Hatu, proč je neřeší s autorem daného programu nebo části systému?
Ano, RH musí mít filtr na požadavky - a tím filtrem se nyní stává to, že klony budou dostatečně odlišné k tomu, aby šlo odlišit tyto požadavky.
Provedl jste dost "klasický" cimrmanovský úkrok stranou. Na jedné straně využíváte morálku jako argument, ale na druhé straně říkáte, že zneužívání podpory jsou de facto pravidla hry. S tím nesouhlasím, a myslím si, že má Red Hat morální právo podnikat přiměřená opatření, aby platícím zákazníkům poskytl službu, a neplatící dokázal odlišit.
A tak samozrejme obsesi vylepsovat dilo trpet nemusi. Pak ale beze zbytku plati pasaz na konci, ze si ohlidam co na podporu projde a co uz ne.
Jenze to je ale prave ta nejtezsi uloha (u ktere by nekdo rad videl jednoduche reseni). Ochranu skrze "odlisnosti klonu" ja nepovazuju za funkcni reseni zvlaste v situacich, kdy konkretni problem pujde zreplikovat i na RHEL - a takovych situaci bude troufam si rict vetsina. A netvrdim, ze zneuzivani podpory jsou pravidla hry - ja rikam, ze se tyhle veci dely, deji a dit i nadale budou. A jestli ceka nekdo jednoduche reseni (reprezentovane treba tou odlisnosti klonu), tak je podle me dost naivni ;-)
Nemyslím si, že máte pravdu. Jakmile klony budou nedokonalé, přestanou být atraktivní pro užívání. Vezměte si CentOS Stream, který je extrémně blízky RHEL - a přesto už lidem nevoní. Možná je to psychický blok, možná skutečně přestanou být klony RHEL tolik populární.
Je klidně možné, že na tom Red Hat prodělá, že zájem o RHEL opadne pod potřebnou míru, aby fungoval vývoj a prodej pro RHEL. To je jejich podnikatelské riziko, to musejí odhadnout správně. Jinak to mohou klidně i pohřbít.
Ale ono od Streamu lidi jak vidno neutikali k RHEL - utikali viditelne k Rockymu/Alme a proto nasledovala ponekud hystericka reakce z RH o parazitech... ze? :-) A jestli ta taktika RH vyjde ukaze az cas... Vy svou teorii stavite asi na tom, ze klony budou po funkcni strance silne nedokonale - coz jsou ale veci, ktere by byly pravdivejsi pred patnacti lety, dnes uz ty rozdily jsou i co do (ne)dokonalosti minimalni... a jak uz padlo nekolikrat, vzhledem k tomu, ze Fedora je stale predobrazem RHEL, brat kde je. Nebo z ceho dovozujete, ze klony budou az tak nedokonale, ze budou realne nepouzitelne? :-)
Ale RH přece nevadí když někdo udělá klon který bude vycházet ze stejných zdrojových kódů, nakonec s tim ani nemůže nic moc dělat. To co vadí je když někdo chce prodávat distribuci o které tvrdí že je 100% stejná jako RH za zlomek ceny, bez toho aby k vývoji toho co prodává jakkoliv přispěl.
A ten útěk k Rocky/Alma byl způsoben spíš nepochopením toho jak Stream funguje. Postupně se přiznávám že i já jsem podlehl všeobecné panice a začal instalovat Rocky, ale když jsem si po sérii předešlých článků pořádně nastudoval jak Stream vlastně funguje, tak se teď zase vracím zpět.
p.s. opravdu někdo věří opensource projektu, kterého zakladatelem, nebo zakládajícím členem je Oracle? Svatá prostoto .
Jen opakujete jen argumenty uzite typci z RH, ale dolozil ta tvrzeni nekdo? :-) Nebo to jsou vsecko vyroky v rovine a my mame pocit? Nakolik byl utek zpusoben nej nepochopenim a nakolik jinymi faktory uvidime az casem.
A na kompabilite rozhodne nic spatneho neni - spatny by byl naopak stav, kdyby byl clovek opravdu odkazan na vrtochy jednoho dodavatele. Ono riziko toho, ze vam lidi muzou utect k levnejsi a pritom stejne fungujici alternative vas nuti tu vyssi cenovku vyvazovat prave kvalitou sluzeb.
> Já tvrdím, že práce distributora není není autorským dílem.
Já myslím že je, podle stejného principu podle kterého je autorským dílem např. i výstava, nebo sborník povídek/písniček.
(přitom součásti takového souborného díla jsou pořád chráněné samostatně).
A zárověn si myslím (ale to už jsem si nedohledal), že: i to je "odvozené dílo" a tudíž je nakažené GPL jakmile i jenom jedna jeho součást je pod GPL.
Vzdyt informaci o sponzorech mate na webu :-) Odkaz tam vede primo z uvodni stranky.
1. Vy ste evidentne zaseknuty vo svete ms windows ako monolitu. Distribuciu linuxu tvori naopak mnozstvo balickov. Gpl sa musia riadit len tie balicky z distribucie, ktore boli vydane pod GPL. Napr. ku kernel.konkretna_verzia.rpm musi existovat kernel.konkretna_verzia.srpm...
2. Co je nejasne na tom ze GPL pise primarne o zdrojakoch. Zdrojaky musia byt dostupne zaroven alebo pred dostupnostou binariek.
3. Ten chl napred ale musi byt v zdrojakoch jasne vymedzeny. Napriklad v pripade ze su zdrojaky uverejnene v git repozitare, tak musim byt schopny to chlp napred eliminovat checkoutom konkretneho tagu alebo branche. Ak uverejnuju srpm na FTP, tak tam musi byt sw.chlp_napred.srpm aj sw.bez_chlp_napred.srpm. Semanticke verzovanie totiz nie je podmienka ale bestpractice.
Praveze nie. GPL strikne popisuje aj odvodene povinosti a to tak ze su rovnake ako povodne povinosti. GPL vzniklo prave koli ochrane uzivatela.
A vy si myslite, ze debata za ucasti vystudovanych pravniku s praxi by vypadala jinak? ;-) Ja bych ocekaval dva az tri vzajemne protichudne pravni vyklady... jen teda nevim, podle ceho byste si z nich pak vybiral. Ono dokud konkretni spor nerozsekne soud, tak tu tech profesionalnich pravnich stanovisek muzete mit kolik chcete... a porad to budou jen dojmy.
Napisem Stallmanovi (ako autorovi licencie) nech mi zasle vyjadrenie :D Alebo na https://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html mate dost obsiahle CKD, aj s obrazkami pre pomaly chapajucich...
Máte hodně podivnou představu o tom jak funguje a má fungovat právo. Mimochodem, u výkladových postupů se v právní teorii (i praxi) připouští, že výklad téhož textu se může v čase posouvat v důsledku doby. Takže ani názor autora (licence) není příliš podstatný. V zákonech je např. "názor" zákonodárce vyjádřen v tzv. důvodové zprávě k zákonu. Tam se dočtete z jakých pohnutech zákonodárce zákon schvaloval. Ale je to považováno za jeden z nejslabších pramenů práva. Judikatura zcela běžně v praxi zákon aplikuje jinak, protože je to potřeba kvůli vnějším okolnostem.
Takže ptát se Stallmana, nota bene na desítky let staré podmínky licence, je hodně irelevantní.
Nepřihlíží se k tomu moc ani když tam nejsou přílepky. Prostě právo se vyvíjí a díky posunu doby se může stejný text aplikovat dnes jinak, než před 15 roky. Programátorský pohled na právní otázky bývá jedním z nejhorších - programátoři se rádi drží lexikálních výkladů a naopak děsně neradi mají teleologii. V právu to je ale přesně naopak.
Tak to rikal mj. i prof. Cepl... jen tak mimochodem spoluautor nasi ustavy... on hovoril o tom, ze je treba sledovat ducha pravidel a nikoliv jejich literu (slova, ktera nikdy nebudou presna). Bohuzel to ale v zivote okolo nas moc nefunguje :-)
Ale v kontextu toho taky asi uplne neplati ta vase teze, ze by po 15 letech se samo od sebe to ci ono pravidlo a jeho vyklad svevolne zmenilo a mohlo se jen tak hodnotit najednou jinak. To jste prave u toho, ze si to kazdy pak ohyba, jak se mu to zrovna hodi - ale vubec neresite proc to pravidlo pred casem puvodne vzniklo vc. okolnosti proc.
Historický výklad je považovaný za nespolehlivý. Moc se nedbá na to, co bylo tehdejším účelem textu, ale co má text plnit dnes. Příkladem může být český zákon směnečný a šekový, který je prakticky beze změn používán od padesátých let, a v nich byl de facto převzat bez větších úprav z první republiky. Zákon výslovně stanoví, že do lhůt se započítávají i soboty - protože tenkrát byly soboty pracovním dnem. Teprve ÚS musel judikovat, že v dnešní době je nutné z počítání času soboty vynechat - protože doba je jiná a soboty už pracovní nejsou.
Zákon se samozřejmě nedá vykládat tak, jak se to komu hodí, ale musí se najít způsob, který nejlépe vyjadřuje chráněný zájem. Někdy dochází k posunu prostředků, jimiž se chrání stále stejný zájem. Ale někdy dochází i k tomu, že se samotný chráněný zájem změní, posune v době. Proto může být tentýž zákon (nebo i text smlouvy) uplatňován v různé době jinak.
Proto tvrdím, že je docela možné, že je jen málo podstatné, proč GPL vznikla a co měla chránit. Je docela dobře možné, že v dnešní době je potřeba vyvážení práv mezi autorem, následovníky a uživatelem upravovat jinak. Je to dokonce dost pravděpodobné, protože IT svět je od 1990 (kdy byla vydána GPL v2) diametrálně jiný, a v diametrálně jiné pozici je autor, uživatel a program vůči sobě.
Proto jsem svůj vůbec první příspěvek v této diskusi začal úvahou, jaká práva je potřeba chránit a na jaké straně, a že určité výklady vedou k absurdním - a tedy zjevně nesprávným - závěrům. Abych to v krátkosti zopakoval:
1. GPL nevyžaduje zveřejnění kódu, ale zpřístupnění uživateli; pokud by bylo myšleno, že se smí GPL využít k bohapustému zveřejnění, pak bych očekával, že to bude GPL přímo vyžadovat. Toto může znamenat dvojí: buďto je právo zveřejnění už extenzivním výkladem, nebo GPL ve své době nepočítala s možnostmi zveřejňování (které je dnes jednodušší, než něco adresně předávat).
2. Samotné sestavení distribuce podle mě není autorským dílem, ale dovedností (know how). GPL však vyžaduje, aby byl kód sestavitelný. To může znamenat dvojí: buďto musí být zveřejněn plný postup ke stejnému sestavení, nebo požadavek na sestavitelnost není tak rigidní, aby vyžadoval úplně totožný build. Pokud by byl požadován totožný build, má být přímo reproducible k binárce? Pokud je nějaká část podepisována, má být zveřejněn i klíč? (Což by popíralo podpisování - absurdní.)
3. GPL připouští a počítá s komerčními aktivitami i s ochranou proprietárních práv. Výklad umožňující 1:1 klonování RHEL ale de facto tuto ochranu vylučuje - tj. i v tomto bode se zdá, že jen ražený výklad nesprávný.
4. Není jasné, jestli zveřejněním (zpřístupněním) novějšího kódu plníte GPL. Tím nemyslím zásadně změněný kód (např. mezi major verzemi), ale dílčí změny, kroky vpřed. Pokud zákazníkovi dám binárku a k tomu zdroják o patch vylepšený, splnil jsem tím GPL, nebo porušil? (Z hlediska logiky porušil, z hlediska ducha ustanovení neporušil.)
5. Musím kód dodat už se zahrnutými patchi, nebo mohu dodat např. autorský balík + své patche odděleně? (Pokud vím, tak druhá možnost je široce využívána.)
6. V době repozitářů, ve kterých mohu zahrnovat či vyřazovat jednotlivé commity, splním svoji GPL povinnost předáním repozitáře? Zákazník má v tu chvíli přístup ke své verzi, jakožto i ke starším a novějším. Je to pro něj možná trochu pracnější, pokud chce udělat 1:1 klon, ale pro praktickou práci (kterou GPL zamýšlela - už jsme u historického výkladu, heh) je přístup do repo praktičtější
To jsou namátkou otázky, které mě k tématu napadají, a které je potřeba skloubit v jeden fungující celek. Místo toho se setkávám (i od Vás) s vytrženými větami a absurdními závěry (např. že předat zákazníkovi je defacto totéž, jako povinnost zveřejnit).
Ja ale nikde zde o povinnosti zverejnit nepisu. To jste si tam dofabuloval :-) A v obecne rovine - zakon ani treba licence neresi a ani nemaji technicke detaily, ktere se dynamicky meni. Ale co primarne zamyslela GPL se nezmenilo, duch copyleft licenci je stale stejny a vase otazky jsou motivovane spis tou druhou stranou, co hleda zpusoby, jak elementarni teze tohoto typu obchazet v neprospech uzivate.
Vazne chcete komentovat ceske soudy a vysledky jejich prace, ktere obcas skoncili i ostudou az u ESLP? :D
Soudci spoustu veci rozhoduji na zaklade posudku a nikoliv na zaklade toho, ze by se v dane problematice skutecne orientovali. Coz samozrejme obcas vede k tomu, ze u soudu to je souboj posudku co jdou proti sobe, ze? ;-) A hadam ze to by byl i pripad toho, kdy by se melo rozhodovat o (ne)poruseni GPL v konkretnim pripade...
To není zas taková potíž. Znalec neposuzuje celý případ, ale jen vysvětluje to, co soud musí pochopit pro rozsudek. Znalec by tedy nikdy neměl končit posudek názorem na to, kdo porušil zákon (či smlouvu), ale jen vysvětlit odborná specifika.
Někdy se stane, že se znalci rozejdou v pozorování nebo ve srovnávacích situacích. Pak to rozřeší revizní posudek. Ale v zásadě by mělo platit, že ze stejných pozorování by měli znalci soudu odpovídat na otázky velmi podobně.
To jen média to pak zjednodušují na to, že jsou "protichůdné posudky" a jsou překvapení, že i z rádoby protichůdných posudků dokáže soudce mnohdy případ rozsoudit. Protože ta protichůdnost často neleží v oblasti relevantní pro rozhodnutí.
Příkladem budiž případ Kramný, kde se posudky liší v tom, jestli příčinou usmrcení byl elektrický proud, pročež závěry se odlišují jen díky rozdílnému hodnocení absence orgánů a toho, jestli by na kůži musely nebo nemusely být viditelné znaky. Znalci se mohou dohadovat třeba do konce světa, ale ta otázka už je tak rozebraná, že jí soudce rozumí a nepotřebuje dělat další a další posudek. Nevnesl by žádné nové světlo, jen by se přiklonil k jedné či druhé variantě, a ta druhá by stále zůstala jako možnost.
(Samozřejmě zejména u soudů prvního stupně někdy dochází ke kuriozním situacím, ale ne nadarmo jsou to soudci, kteří skončili zapikolovaní na obvodním / okresním soudě.)
Teorie o tom, jak by to fungovat melo je pekna, ale v praxi to proste kulha docela casto.
Ano, někdy soudy nutí znalce, aby dával doporučení - tedy, aby znalec soudil za ně. To je samozřejmě špatně, a v praxi to ÚS zrovna u případů péče o děti dost podrobně judikoval. Navíc, platí zásada ústnosti, takže znalce se soud i strany sporu dotazují. Soud se posudkem řídit nemusí, je to jen jeden z podkladů pro rozhodnutí a soud ho může (a měl by se nad tím zamýšlet) překlenovat vlastní úvahou.
Typicky, například znalec z technického oboru prohlásí o přístroji, že je jeho konstrukční vlastnost, že např. nevydří trvalý chod, nebo vibruje, ... Z pohledu znalce a v jeho závěru tedy je, že chování odpovídá konstrukci. Například ruční šlehač, že se po dvou hodinách přehřeje a zadrhne. Ale je na soudu, aby z těch informací učinil závěr: pokud se zadrhne domácímu uživateli, je něco špatně. Pokud ale amatérský přístroj někdo použije v profesionální kuchyni, soud pravděpodobně uzná, že má přístroj "právo" se zadřít v profesionálních podmínkách.
Od toho, aby to nekulhalo, máme řádné i mimořádné opravné prostředky. Ale jasné, ne vždy uspějete. Právo funguje jako celek, individuální případy mohou být klidně naruby. (Říká se, že sebe horší dohoda je vždy lepší, i než vyhraný soud.)
Co vlastne chcete riesit s pravnikmi?
Stale ste sa neopytal niekoho kto o tom nieco vie a miesto toho tu fabulujete. GPL je napisana dost jasne na to aby tam boli nejake medzery na dohady.
Odvodene dielo je dielo ktore linkuje kod povodneho diela. Cize ak linkujem do svojho softu kod vydany pod GPL licenciou, tak kod mojho softu musi byt pod licenciou kompatibilnou s GPL. Punktum. Cez to vlak nejde.
Ako podla mna je vacsine vyvojarov jedno ci sa budu sudit vekslaci z korporatov navzajom. Velkym problemom je to ze ak niekto pise kod pre linux a je schopny napisat spec file, tak nema chut sa upisovat na nejaku blbu vyvojarsku licenciu a uz vobec nema chut nutit k tomu uzivatelov svojho softu. Tymto RH nastavi akurat to, ze ludia budu kaslat na to aby si vyvojari overili svoj kod v kontajneri (kompilacia a spustenie testov) a ludia na to budu kaslat. Uz na tesim na tie nareky z RH az budu musiet backporotvat, ovela viaz softu ktory jeho zakaznici chcu, nez doteraz.
To je jako tvrdit ze rozumis nuklearni fyzice jenom proto ze jsi si precetl nejakou knizku a vse se to zda jasne. Stejne jako u te nuklearni fyziky te fyzici vyvedou z omylu ze vse vis tak i v pravu te vyvedou pravnici z omylu ze gpl je nad slunce jasna. Kdyby byla nad slunce jasna pak by se komunita s redhatem nehadala o to co dle gpl muze nebo ne. Kazda strana ma svuj “pravni” nazor, ten na strane redhat je podporen pravnim tymem redhatu, zatimco ten tvuj nazor je podporen leda tak tvou virou ze jako slovak rozumis anglicky psanemu pravnimu dokumentu lip nez pravni tym redhat sedici v Raleigh, NC. Na rozdil od tebe ten pravni tym ma prislusne vzdelani a praxi.
Ze pravni nazor utvarel cely team ale neimplikuje, ze se ten team nemyli :-) A nebo proste jen ten team vyprodukoval tu verzi, kterou vedeni chtelo slyset a ktera zapada do jejich vizi a strategii... ;-) Pravniku, co se zmylili pamatuje pravni historie spoustu... a nemusite kvuli tomu studovat prava, to se doctete i v novinach :D Rika se tomu obvykle prohrany soudni spor.
Lenze ona GPL je jenoznacna. Teda kazda jej verzia a varianta, ktore ale nie su navzajom uplne kompatibilne. Vasim problemom, podobne ako zrejme aj problemom pravnikov v RH, je zrejme chaos ktory mate medzi jenotlivymi licenciami pouzivanych pre sw, ako aj medzi ich jednotlivymi verziami. Oni rovnako ako vy beru celu distribuciu vydanu pod jednou licenciou. To mu ale tak nie je. Balicky v kazdej distribucii pouzivaju licenciu ktoru im stanovil povodny autor, nie RH. Takze pravnici sa im pekelne predrazia, kedze by neslo o jeden sudny spor, ale o seriu sudnych sporov...
IMHO, cely tento humbuk je len k tomu aby nebolo jasne ze RH je vdaka IBM v rozklade a ostatny chcu mat vramci licencii moznost pristupu do repozitarov koli forku ak sa RH polozi.
Vy si myslite ze software budu pisat pravnici ak to nejakym velkym omylom vyhraju? Budu to stale programatori, akurat budu este viac nastvany a zacne sa pouzivat nova licencia, ktora bude proti vekslakom a ich pravnikom este striktnejsia. I ked ja si myslim ze napriek snaham IBM tu bude GPL este velmi dlho...
To je hodně smělé tvrzení, že GPL je jednoznačná. GPL je naopak dosti zapeklitá, a v mnoha zemích jsou dokonce některé její části neuplatnitelné. Samozřejmě můžete dobrovolně dodržovat i podmínky, které se na Vás nevztahují, ale to neznamená, že musíte. V některých bodech zase lze určitě připustit i vícero výkladů. To, že Stallman a jiní GPL nějakým způsobem vykládají, není zárukou, že se nemýlí.
> dw:
> Vasim problemom, podobne ako zrejme aj problemom pravnikov v RH, je zrejme chaos ktory mate medzi jenotlivymi licenciami pouzivanych pre sw, ako aj medzi ich jednotlivymi verziami. Oni rovnako ako vy beru celu distribuciu vydanu pod jednou licenciou. To mu ale tak nie je. Balicky v kazdej distribucii pouzivaju licenciu ktoru im stanovil povodny autor, nie RH.
To právě není pravda. Distribuce má svoji licenci a OSS aplikace v ní mají taky svojí licenci (a vzájemně se nesmí porušovat). Licence distribuce vám brání ji ukrást, ale vy máte samozřejmě plné právo si ty aplikace stáhnout odjinud (např. GitHub). Klonům ale nejde o aplikace, ale o distribuci. Stejně tak fňukajícím uživatelům, kteří komicky hlásají, že radši přejdou na Debian než např. Cent OS Strean.
14. 8. 2023, 13:12 editováno autorem komentáře
Prosím:
Fedora: https://docs.fedoraproject.org/en-US/legal/fedora-linux-license/
"Fedora Linux is a compilation of software packages, each under its own licensing terms. The compilation itself is released under the MIT license."
CentOS: https://centos.org/legal/licensing-policy/
"The CentOS Linux and CentOS Stream distributions are compilations of software packages. Each package is governed by its own license. Like Red Hat Enterprise Linux, the CentOS Linux and CentOS Stream compilation copyright is licensed under GPLv2. To the extent you hold any copyright in the selection, coordination, or arrangement of packages making up the CentOS Linux or CentOS Stream distributions, you license that copyright under GPLv2."
openSUSE: https://en.opensuse.org/openSUSE:License
This agreement governs your download, installation, or use of openSUSE Leap 15.4 and its updates, regardless of the delivery mechanism. openSUSE Leap 15.4 is a collective work under US Copyright Law. Subject to the following terms, The openSUSE Project grants to you a license to this collective work pursuant to the GNU General Public License version 2.
Za me je ta aliance velky prinos, stejne jako byl prinos CentOS a po nem Rocky. Citim pak vetsi stabilitu nez kdyz s tim muze nejaka komercni firma manipulovat jak se ji zlibi aby vydelala. Vubec ale nezpochybnuju ze RH je prinos a myslim ze se do te aliance pripoji, ale nebude ji ovladat (doufam).