Red Hat záměrně zkomplikoval přístup ke zdrojákům RHEL tvůrcům klonů jako je AlmaLinux či Rocky Linux, na což reagovala komunita, právníci SFC a nakonec i Oracle. Je tu další dějství: konkurenční společnost SUSE přichází s velmi zajímavým oznámením.
Klon za 10 milionů dolarů
Společnost SUSE oznámila, že zakládá vlastní klon Red Hat Enterprise Linuxu. Budeme vyvíjet a udržovat distribuci kompatibilní s RHEL, která bude dostupná všem bez omezení. V příštích několika letech plánujeme do tohoto projektu investovat více než 10 milionů dolarů,
píše se v oznámení.
Firma připomíná, že spolupráce a společný úspěch jsou již po desetiletí základními stavebními kameny naší open source komunity. Máme povinnost tyto hodnoty hájit. Tato investice zachová tok inovací na další roky a zajistí, že zákazníci i komunita nebudou vystaveni vendor lock-in a budou mít skutečnou možnost volby zítra stejně jako dnes,
říká výkonný ředitel SUSE Dirk-Peter van Leeuwen. Ten předtím téměř dvě dekády působil jako Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
SUSE chce i nadále pracovat na svých linuxových řešeních jako SUSE Linux Enterprise a openSUSE, chce ale také vytvořit vlastní klon RHEL. Zároveň si uvědomujeme, že podniky a open source komunita si zaslouží možnost volby a svobodu od uzamčení dodavatelem. Společnost SUSE má dlouhou historii v posilování a podpoře uživatelů se smíšenými linuxovými prostředími.
Posun špatným směrem
Dirk-Peter van Leeuwen také vysvětluje postoj společnosti SUSE a vysvětluje byznysový model. Naši zákazníci neplatí za software, ale za možnost provozovat jej v kritickém podnikovém prostředí s dlouhodobou nepřetržitou podporou, zabezpečením, certifikovaným stackem a za zastoupení v open source komunitě. Zde soutěžíme o to, abychom byli pro naše zákazníky nejlepším, nejspolehlivějším a cenově nejvýhodnějším dodavatelem.
Podle jeho slov je nedávná změna přístupu Red Hatu velkým problémem pro celé prostředí. Domníváme se, že s nedávným omezeními dostupnosti zdrojových kódů se konkurenční prostředí mění špatným směrem.
Klíčovou prioritou by podle něj mělo být poskytování možností volby.
Přirovnává možnost jednoduché změny distribuce k výběru mobilního oparátora. Pokud jste uživatelem mobilního telefonu, chcete mít možnost změnit operátora a zároveň si ponechat své číslo.
Vznikne nadace
Firma v oznámení vysvětluje, že chce spolupracovat s komunitou open source na vývoji dlouhodobé a trvale kompatibilní alternativy pro uživatele RHEL a CentOS. Společnost SUSE plánuje přispět do tohoto projektu nadace s otevřeným zdrojovým kódem, která bude poskytovat trvalý volný přístup k alternativnímu zdrojovému kódu.
SUSE dále vyzývá vývojáře, aby se přidali k jejímu projektu. Vyzýváme komunitu, aby se aktivně zapojila a spolupracovala na utváření budoucnosti tohoto zásadního softwaru,
říká Thomas Di Giacomo, technologický a produktový ředitel společnosti SUSE. Pevně věříme, že tato nová linuxová distribuce kompatibilní s RHEL spolu s portfoliem společnosti SUSE pomůže komunitě a zákazníkům orientovat se v nebývalém pokroku v oblasti podnikového Linuxu, cloud computingu, kontejnerizace, edge, AI/ML a dalších nových technologií.
Kurtzer: potřebujeme standardizaci
K tomuto překvapivému oznámení se vyjádřil i Gregory Kurtzer, původní zakladatel projektu CentOS a později tvůrce klonu Rocky Linux. Podniková komunita Linuxu vyžaduje standardizaci, stabilitu a konzistenci,
řekl Kurtzer, generální ředitel společnosti CIQ, která vývoj Rocky Linuxu zastřešuje. CIQ přináší stabilitu našim partnerům, zákazníkům a komunitě tím, že vytváří širokou koalici podobně smýšlejících společností, organizací a jednotlivců. Společnost SUSE ztělesňuje základní principy a ducha open source; CIQ je nadšena, že může se společností SUSE spolupracovat na rozvoji otevřeného standardu podnikového Linuxu.
Gregory Kurtzer také dodává, že se otevírají dveře dalším distribucím, které mohou v budoucnu nahradit RHEL. Red Hat otevřel Pandořinu skříňku. Linuxová komunita potřebuje standardizaci, stabilitu a konzistenci. Po léta to byl RHEL. Nyní jsou dveře otevřené alternativám.