Názor k článku Svařujeme prasklý notebook aneb oprava poškozeného plastu od anonym - Kdysi u lecčeho tak řešil, ale zevnitř. Jenže...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2020 14:32

    bez přezdívky

    Kdysi u lecčeho tak řešil, ale zevnitř. Jenže tohle není nejlepší způsob opravy. Jednak v oblasti spoje dochází k rozkladu plastu, který křehne, druhak zvenčí výsledek není pohledný. .

    Nejlepší je rozebrat, slepit speciálním lepidlem na plasty, vyztužit zevnitř a nechat úplně vyzrát nejmíň 24 hodin. Bez ohledu na to, že to lepí "hned". Nejčastější chybou je netrpělivost. Většinou používám čirý peckalep "GUMMI". Trošku houževnatější než standard. Ale do té praskliny by byl nejlepší na ABS určený speciál.

    Proč to praská i přes opatrné zacházení? Špatná konstrukce, šetření nákladů, soutěž o umístění v hitparádě tenkých a lehkých. Příliš "pro jistotu" tuhé panty. Kdyby notebook byl jen o čtyři milimetry vyšší a o pár deka těžší, byl by daleko pevnější. Jenže čtyři milimetry a pár deka je nyní strašně moc. Ono se to dá udělat tenké a pevné, jenže ne z plastů, zvlášť takových.

    Vylamování pantů a praskání víka bylo typické například pro Acer řady 512, 513. Praskání zvenčí od hlaviček šroubků pantů u FS AMILO 3205, totéž v horším u Thinkpadu L540, u toho hrozilo odlomení pravého rohu základny. Vyřešil slepením a vyztužením. U Thinkpadu i vnějšími podložkami pro zadní šroubky tak aby se síla nepřenášela na základnu v místě průchodu, ale aby byla sevřená mezi držák pantu uvnitř a podložkou zvenčí. Podložky vypiloval z černého konstrukčního plastu a přilepil. A když už je to rozebrané, tak i vyndat panty a povolit je "akorát". U Acer Extensa, typická skořepinová konstrukce se subtilními nálitky, došlo k rozlámání uchycení pantů ve víku. V tomhle případě hlavní příčinou bylo rozlomení levé kovové bočnice spojující pant s displejem. Jak jinak, než v místě zeslabením otvorem pro upevnění šroubkem z boku do displeje. Celek ztratil tuhost rámu, vzalo to s sebou i uchycení pravého pantu. K dostání jen komplet víka za nesmysl. Kus výztuhy jsem vyrobil z plechu a spájel. Panty povolil a ve víku upevnil termolepidlem "na hulváta". Je to poznat jen podle trošičku širší spáry z boku. Už rok to drží.

    Nejlepší je prevence. Vybírejme s ohledem na kvalitu konstrukce.Spousta nových notebooků, i levnějších, je odolnějších, má více kovových dílů v konstrukci. A když už se stane, trpělivě si "zamodelařit". Kdo umí vzít do ruky páječku, zvládne co je třeba.

    Co s tím "spájeným" krytem? Nejlepší vyměnit za nový. Jestli je to čas a nálada, tak rozebrat, vylaminovat zevnitř tkaninou a lepidlem, zvenčí perfektně vytmelit a vybrousit, a celý díl nalakovat tak jak se lakují plastové spojlery u aut. Základ na plasty a lak. K dostání v každé hyperďouře. Jestli se to vyplatí s ohledem na stáří, využitelnost a dobrý pocit. Ono by to stačilo bez rozebírání jen oblepit, obrousit a stříknout, jenže hrozí, že to praskne znovu.

    Ať tak či tak, držím palce.