No SQL databáze pořád považuju za relativně zlom. Například už dávno neplatí nutnost mít všechny data ve 3NF, jen proto, že tabulky neumí vícehodnotová pole a nebo že je neumí indexovat (po jednotlivých hodnotách).
Aktuálně pracuji v CouchDB a naprosto vyhovuje tomu, na čem pracuji. Naopak si nedokážu představit, že bych to dělal v SQL. Jedná se o kolekci různorodých dat a jejich zařazení dle formátu do indexů, něco jako duck typing v OOP, kdy místo toho, abych dopředu deklaroval třídy (a tabulky), tak sbírám data tak jak jsou a následně je indexuji podle toho, co obsahují za informace.
Co považuji za zůvěřilost je že se do NoSQL databází dostává query jazyk v podobě SQL. Přitom je to právě o tom, že NoSQL jsou tak odlišné, že klasické SQL dotazy se na to nehodí. Tato věc se bohužel dostala i do mé oblíbené CouchDB, přestože využitelnost tohoto nástroje (Mango Querues) je nulová. Degraduje NoSQL databázi na jednotabulkovou DB s jednoduchým indexem a ještě navíc neumí join. Ale ta tlačenka je neuvěřitelná.
Taktak, máte na mysli bezschématovost NoSQL jako vlastnost u RDB se nevyskytující a umožňující silně dynamické zpracování dat (částečně související s nedávno zde diskutovaným rozdílem mezi typovanými a netypovanými jazyky). Právě nepochopení rozdílné koncepce způsobuje, že po webu dnes lze najít knihovny pro práci se schématy v NoSQL.
Ano,
No SQL bylo prelomova technologie poprve pouzita v 60. letech minuleho stoleti a dodnes bezi treba
v bankovnich systemech.
Prezentace z jopenspace 2014
https://www.slideshare.net/zmerta/gtm-in-no-sql-in-core-banking-systems