Hezký článek
Podle mě se zase jen potvrzuje, jak se vše točí neustále v cyklech a opakují se historické věci. Např. web - dříve byly statické stránky, pak bych rozmach aktivních a teď je zase móda přecházet na statické, generované (např. za pomocí GitLab Pages).
Nebo třeba jen taková věc, jako je grafický design. Když vezmu Windows, tak od barev ve Windows 9x/XP to ve Vista přešlo přes skleněné efekty a průhlednost (a MS pořád říkal, že je to díky akceleraci rychlejší, jak předchozí, bez ttěch efektů), pak se postupně začal přes Windows 8.x a Windows 10 tlačit styl co nejméně barev a byla snaha mít dvě barvy a teď zase MS začal tlačit více barev a stínování (viz návrh nových ikon pro Visual Studio apod.).
Co se týká DB, tak já začínal na dBase 3, přešel jsem před dBase IV na FoxPro 2.6, pak na Visual FoxPro (zde náznak něčemu, co se dalo nazvat v rámci možností databáze - "ref. integrita" atd.). Pak jsem přešel na "pravé SQL" DB Oracle 7,8,9,10 až do současné 18. Paralelně s tím jsem pozoroval rozmach NoSQL a XML databází, ale to mě nikdy nějak nechytlo, v mém využití jsem na to nenašel místo a nejsem typ, co přejde na nějakou módní vlnu, aniž by mu to dávalo smysl (ale své místo NoSQL samozřejmě mají). Teď hype s NoSQL myslím opadl a SQL zase celkem jede a zatím nemám důvod měnit.
Že se doplňují myslím ukazuje např. Oracle, který má snad vše. Od klasické "velké" SQL, přes MySQL, NoSQL, In-memory DB, Cloud DB atd.
PS: Teď čekám, kdy zase začne být populární server side rendering a bude se ustupovat od front end zaměřených technologií typu Angular a React
Ohledně tech webů, to je nesmysl:
1) Generované statické stránky jsou naprostá minorita.
2) Server-side rendering populární je, ale v rámci těch "frontendových" (přesněji client-side) technologií, viz například Next.js. Odklon od client-side technologií moc neočekávám, to není otázka módy, ale toho, s nimi lze poskytnout mnohem lepší uživatelskou zkušenost.
Krásným příkladem je zdejší registrační formulář, který jsem musel vyplňovat asi nadesetkrát. Protože jsem ho vždycky vyplnil, odeslal a dozvěděl jsem se, že login je už zabraný. Ale odesláním se mi vymazalo heslo, takže jsem vyplnil nové jméno a znovu hesla, odeslal, mezitím se změnila kontrolní otázka, tak jsem to musel vyplnit zase znovu, nové jméno, hesla a novou kontrolní otázku. Kdyby to nebylo dělané jako čistě server-side formulář, tak tam může být indikátor obsazenosti uživatelského jména hned po jeho vyplnění a mnohonásobné vyplňování není třeba.