jde hlavně o člověka, tj. např. má-li dobrou, novou myšlenku, jestli na něco nového přišel, oběvil, něco perfektně naprogramoval, nebo jestli nakreslil umělecký perfektní obraz, nebo složil dobrou píseň, tak to všechno je o tom člověku, on něco dokázal, pochopitelně za to má nárok na odměnu a to i finanční, ale mnohdy nelze, nebo by bylo chybou, aby se např. na nějaký super obraz díval jen jeho majitel, nebo kdo si za to zaplatí, nebo kdo si zaplatí za jeho kopii, to je omyl softwarových firem a jejich patentů, takové chování vlastně společnost jen zpomaluje v rozvoji
Ochrana vlastnickych prav aj v intelektualnej oblasti je velmi dolezita a spolocnost vobec nespomaluje v rozvoji. Prave naopak, jej rozvoj umoznuje. Od urovne ochrany zavisi rozvoj krajiny: kym napriklad v USA maju vysoku ochranu intelektualneho vlastnictva, znamena to aj velke mnozstvo R&D firiem a aj zaujimave dosiahnute vysledky. Nieco take nemozno ocakavat napriklad v Rusku.
Dobrym prikladom, ako pomaha dodrziavanie intelektualneho vlastnictva (IP) moze byt napriklad liek proti vtacej chripke: Tamiflu. Vyvinula ho americka spolocnost (http://en.wikipedia.org/wiki/Gilead_Sciences), ktora ho predala europskemu farmaceutickemu molochovi Roche - aj toto je rozdiel medzi EU, kde sa IP dodrziava menej strikte a USA.
Ak by IP dodrziavane v USA neboli, nenajde sa ziadny dobrovolnik ochotny do tak neisteho vyskumu investovat. Ved naco by to robil - po objaveni lieku (a drahom vyskume) by si konkurent povedal, ze "je to len myslienka a jej skopirovanim vam nic nezoberiem".
Jo, jen tenhle názor se mi zdá patří do průmyslu, lékařského nebo třeba i sw-průmyslu.
Ale dnešní společnost už se nerozvíjí jen průmyslem. Nevím přesně jak to, ale je to tak. Možná v sw se to jako první ukázalo reálným. Něco podobného ale znám od tzv. amatérských astronomických pozorování, nebo vůbec z tzv. dobrovolnických organizací. Tohle všechno funguje a pomáhá společnosti bez odměny za autorské práva nového oběvu, nebo bez nároku na odměnu dobrovolníka za čas věnovaný určité práci.
Dnešní článek (bez příkladů) je takovým výkřikem do tmy, který nemá s (českou) realitou nic společného. Stačí si přečíst § 2 AZ, kde je demonstartivně popsáno, co je předmětem ochrany a co jím není.
Takže nápad jít si koupit piknikový stůl zcela jistě chráněn není.
No nic, třeba se nám v příštím pokračování vyjeví, co tím autor chtěl říci.
Zdravim, bylo by to off-topic, ale kouknete nekdo na wiki s prekladem tehle knihy, kapitola 1-4 napr. Tolik prace a bohuzel jde obsah prelozeneho textu prepsat treba nejakym linkem na viagru, bez registrace...
Sem si tak vzpomnel, jak Kopcemova mama musela hlidat ohen, aby jim ho nikdo neukrad. A kdyz se podarilo ukrast ohen jim, tak ten nepratelskej jeste pro jistotu uhasili. Dnes se takovy chovani jevi jako nesmyslny ;)
Zakon je zakon, ale zakon nesmi bejt pro zakon, ale pro jakysi globalni dobro (kdyz uz tu tolik pranyrujete spolecnost, ktera tak moc omezuje a nici jednotlivce).