nema to byt spis od 1.1.1970 ? jinak by 32bit cislo asi nestacilo :)
a taky pro synchronizaci mezi hw clock a system clock staci programek hwclock --systohc nebo --hctosys
NTP a vzdalena synchronizace casu se pouziva u systemu kde vime ze HW hodiny jdou spatne (napr. vybita baterie na motherboardu)
hm, zvlastni.... un*xy vubec pouzivaji cas od 1.1.1970 a vseobecne je znamo ze to vyprsi v roce 2036...
nu... pustime bc :) - 32bitove cislo ma rozsah do 4294836225 - takze... pokud kazdy rok ma 365.25 dne a jeden den ma 24 hodin a kazda hodina 3600 sekund tak rok bude mit 365.25*24*3600=31557600 sekund. takze t_32/t_rok=136... a sakra ;)
mrkl jsem se do /usr/src/linux/arch/i386/kernel/time.c a nasel jsem to :o) - skutecne by teoreticky pretekla promnena az v roce 2106, avsak je tu jeden maly problemek a to ze normalne se pouziva signed a ne unsigned :o) - takze to musime delit dvema... ach jo ;)
ted je jeenom otazka jestli NTP/rtime etc pouzivaji signed ci unsigned ;)
Dovolim si upozornit na jednu nepresnost s verzemi a protokoly NTP. xntpd3 pouziva verzi NTPv3 a ntpd verzi NTPv4. Paralelne s protokolem NTP vyviji pan David Mills protokol SNTP (posledni je verze 4), ktery je zjednodusenou verzi NTP a je urcen temer vyhradne k synchronizaci na lokalni siti. Zakladni schema je tedy to, ze NTP server na lokalni siti synchronizuje cas pres NTP se vzdalenym serverem a tento cas pak poskytuje pres SNTP lokalnim klientum (muze probihat i pres broadcast). NTPv4 je zpetne kompatibilni s NTPv3, takze je v zasade mozne michat na siti xntpd s ntpd. Osobne doporucuji ntpd, cas udrzuje lepe a nevypadava ze synchronizace tak casto jako xntpd. Navic jiz neni xntpd autorem podporovan.
servery urovne stratum 1 se zhusta synchronizuji podle DCF (polozka refid ve vypisu ntptrace -v ...), zkousel jsem kdyzi na WinNT, problemy byly s ovladacema (predpokladam, ze linux je na tom lip) a bohuzel take se signalem. v centru prahy byl prijem docela problematicky (ale to hodne ovlivnuje konstrukce budovy a umisteni prijimace)