Síťové úložiště Synology DiskStation DS115J je horkou novinkou na trhu. Určena je zejména do domácností, čemuž vedle výkonu a výbavy odpovídá také cena. Jde o vůbec první NAS server známé tchajwanské značky, jehož koncová cena se včetně daně pohybuje pod hranicí 100 EUR. V českých e-shopech se cena nového modelu aktuálně pohybuje okolo 2500 CZK. Co za tuto sumu přináší?
Nízkým pořizovacím nákladům byla obětována redundance. Nové úložiště interně pojme pouze jeden pevný disk. Na trhu by mělo konkurovat žádaným síťovým diskům WD MyBook Live, jejichž levnější modely též neposkytují redundanci. Podstatné části spotřebitelů zjevně nepřipadá důležitá, ale jestli se k ní nepočítáte, lze místo DS115J s jednou diskovou šachtou doporučit DS214SE pro dva interní disky.
Nízké ceně byla obětována redundance úložiště. Vedlejším efektem jsou poměrně kompaktní rozměry zařízení.
Oba zmíněné cenově dostupnější modely mají mnoho společného. Například procesor Marvell Armada 370 s jedním fyzickým jádrem, taktovací frekvencí 800 MHz a plovoucí desetinnou čárkou. Shodná je též kapacita operační paměti. Konkrétně 256 MB (DDR 3). Společných rysů je více, takže zájemcům doporučuji porovnání obou modelů na webu výrobce. Nyní se zaměřme konkrétně na nové úložiště Synology DS115J.
Až 6 TB úložného prostoru s možností dalšího rozšíření
Synology DS115J díky pouze jediné diskové šachtě patří mezi menší síťová úložiště. Jeho rozměry činí 166×71×224 milimetrů. Bez instalovaného disku váží 710 gramů. Dodává se pouze s bílým šasi. Pro instalaci či výměnu disku je nutné zařízení rozebrat. Nepodporuje rychlý přístup přes čelní stranu do diskové šachty za provozu. Vzhledem k absentující redundanci to ovšem není reálný problém.
Instalace disku do Synology DS115J se neobejde bez rozebírání zařízení a použití nářadí. Synology přitom pro jiné modely (např. high-end DS214Play) používá i uživatelsky přívětivější řešení.
Na druhou stranu by instalace disku pro širší veřejnost mohla být zjednodušena. Zvlášť při snaze měřit síly se zařízením MyBook Live, které Western Digital dodává již osazené diskem. Dražší model DS214 Play, který je rovněž určený domácnostem, umožňuje instalaci disku, aniž by bylo nutné zařízení vypínat a rozebírat. Díky flexibilním úchytům dokonce nevyžaduje žádné nářadí.
Disková šachta Synology DS115J je určená pro klasický 3,5“ pevný disk. Pro instalaci 2,5“ disku je třeba přikoupit redukční držák. V tom mínus nespatřuji, protože vzhledem k zaměření zařízení dozajista zvítězí příznivý poměr ceny vůči kapacitě běžných 3,5“ pevných disků před vyšším výkonem nebo nižší spotřebou jiných typů pevných disků.
Interní šachta disponuje rozhraním SATA III (6 Gb/s). Maximální podporovaná kapacita interního disku činí 6 TB. Úložnou kapacitu lze však ještě rozšířit díky externím diskům či flash diskům. Pro jejich připojení jsou na zadní straně zařízení dva porty USB 2.0. Bohužel jsou příliš blízko u sebe, takže třeba zapojený flash disk blokuje sousední port. Nezbývá než si vypomoci alespoň krátkým kabelem.
Dostatečná rychlost, nízká spotřeba a přijatelná hlučnost
Síťovou konektivitu zajišťuje tradiční LAN (RJ-45) zásuvka s podporou přenosové rychlosti až 1 Gb/s. Jaká je však reálná rychlost čtení a zápisu dat? Při testování bylo úložiště osazeno diskem WD Red (WD20EFRX). Download souboru o velikosti 5 GB dosahoval rychlosti pohybující se těsně nad hranicí 75 MB/s. Upload stejně objemného souboru se rychlostně pohyboval okolo 45 MB/s.
Při stahování řetězce menších souborů o velikosti 3 MB průměrná přenosová rychlost činila 48 MB/s. Naopak během nahrávání klesla v průměru na 25 MB/s. Hodnoty jsou mírně nižší než ty modelové uváděné výrobcem. Troufám si však tvrdit, že pro potřeby typických domácností poskytuje toto úložiště dostatečnou přenosovou rychlost, byť plný potenciál gigabitové přípojky využit není.
Synology DS115J zájemci mohou k lokální síti připojit také bezdrátově. Ze síťařského hlediska je to poněkud bizarní představa, avšak spotřebitelský sektor je známý náklonností k bezdrátovým řešením. Recenzovaný NAS server sice nepodporuje Wi-Fi přímo, ale díky jednomu z dvojice rozšiřujících portů USB 2.0 k němu lze dokoupit externí adaptér pro Wi-Fi sítě některé z řady kompatibilních značek.
Dva porty USB 2.0 neslouží jen k připojení externího disku či flash disku. Poslouží i pro připojení různých přídavných zařízení.
Na zadní straně zařízení je také vstup pro napájecí adaptér. Dodávaný zdroj podporuje až 60 W, ale reálná spotřeba úložiště je mnohem menší. Spotřeba se při testování s diskem WD Red (WD20EFRX) pohybovala okolo 14 W. Při hibernaci disku nepřekročila 4 W. Disk lze nechat přejít do stavu hibernace už po deseti minutách nečinnosti. Hibernaci externích disků je možné nastavit nezávisle.
Interní disk a vlastně veškerý vnitřní hardware chladí jediný ventilátor 60×60 mm, který ohřátý vzduch odvádí tradičně zadní stranou zařízení. Ventilátor lze fyzicky odpojit, což neradím. Plastové šasi nezajišťuje dostatečně efektivní pasivní chlazení. Vhodnější je využít softwarové regulace výkonu ventilátoru. Výrobce udává celkovou obvyklou hlučnost cca 18 dB(A). Více než ventilátor je slyšet chroupající pevný disk.
Linuxový systém Synology DSM s řadou šikovných balíčků
Synology DS115J se dodává s linuxovou distribuci DiskStation Manager 5 (DSM 5) běžící bez funkčních omezení. To je příjemná změna ve srovnání se starším low-cost zařízením do domácnosti Synology USB Station. Repozitář výrobce nabízí řadu zajímavých balíčků (aplikací) nejen pro domácí zábavu, na které navazují mobilní aplikace pro zařízení se systémy Android, iOS či Windows Phone.
Repozitáž linuxové distribuce Synology DSM 5 je plný zajímavých balíčků jak od výrobce, tak od třetích stran.
Využití pro domácí zábavu zajišťují balíčky Video Station, Audio Station a Photo Station, s nimiž kromě jiného lze snadno uspořádat multimediální soubory. Jejich katalogy je možné prohlížet a spravovat díky webovým aplikacím, které zároveň umožňují sledování videa, poslech hudby anebo prohlížení fotografií rovnou z webového prohlížeče. Není tudíž třeba další specializovaný software.
Podporu mobilních zařízení zajišťují mobilní aplikace DS Video, DS Audio a DS Photo, které se třemi zmíněnými balíčky úzce spolupracují. Videa, hudbu a fotky zpřístupňují pro mobily a tablety. Díky službě Quick Connect jsou multimédia z úložiště dostupná nejen z lokální sítě, ale volitelně také dálkově přes internet (bez složitého nastavování vzdáleného přístupu k domácímu síťovému úložišti).
Aplikace DS Video, DS Audio a DS Photo podporují Google Chromecast. Přehrávání videí, poslech hudby a prohlížení fotek díky širšímu spektru zařízení zajišťují balíčky Media Server (DLNA) a iTunes Server (Air Play). Z balíčků třetích stran, které jsou součástí repozitáře výrobce, podporu dalších multimediálních zařízení přináší třeba Plex Media Server či Logitech Media Server.
Vhod může přijít také Download Station, tedy vyspělý správce stahování (HTTP/FTP/P2P), se kterým lze zejména objemné soubory stahovat v době, kdy vytížená internetová přípojka neobtěžuje žádného člena domácnosti (noční hodiny, pracovní doba), aniž by bylo nutné nechávat zapnutý počítač. Stažené soubory je možné rovnou v úložišti nechat prověřit jedním z dostupných antivirů.
Typickým využitím síťového úložiště je samozřejmě sdílení a záloha souborů. Samba Server je základ, který doplňuje souborový manažer File Station s webovým uživatelským prostředím. Balíček Cloud Station přináší synchronizaci souborů mezi síťovým úložištěm, osobními počítači a mobilními zařízeními. Opět nejen v rámci lokální sítě, ale volitelně také přes internet.
Cloud Station zvládá rovněž synchronizaci mezi různými úložišti, takže při dostatečně rychlé přípojce lze synchronizovat vybrané soubory třeba mezi domácností a kanceláři už na úrovni síťového úložiště. Vedle balíčku Cloud Station je k dispozici také Cloud Sync, který přináší podporu jednosměrné nebo obousměrné synchronizace souborů mezi vlastním úložištěm a službami veřejného cloudu.
V aktuální ostré verzi systému (DSM 5.0) je podporován Dropbox či Google Drive. Aktuálně testovaná nová verze systému (DSM 5.1) rozšiřuje záběr například o služby Microsoft OneDrive nebo Box.com (dříve Box.net). V repozitáři výrobce se najde také balíček Glacier Backup, který přináší podporu zálohování s pomocí služby Amazon Glacier. Podobných balíčků Synology nabízí více.
Zálohování pomocí veřejného cloudu ovšem nemusí vyhovovat každému. Vedle otázek bezpečnosti a soukromí jsou zde také praktické překážky – zejména omezená kapacita (nejen) českých internetových přípojek. I proto lze s balíčkem Time Backup soubory z úložiště zálohovat třeba na externí disk připojený přes USB 2.0. Dvojice těchto portů díky různým doplňkům přináší možnosti rozšíření funkcí úložiště.
Vedle zálohování do veřejných cloudů systém Synology DSM 5 s balíčkem Time Backup umožňuje zálohovat např. na externí pevný disk či flash disk připojený přes USB port.
Lze připojit třeba externí DVB-T či DVB-S tuner. S balíčkem DVBLink Server je následně možné streamovat nekódované televizní kanály v rámci lokální sítě. Rovněž lze naplánovat nahrávání vybraných televizních pořadů. Síťové úložiště poslouží jako digitální videorekordér, z jehož pevného disku lze nahrávky přehrávat třeba v chytrém televizoru, osobním počítači nebo mobilním zařízení.
Značkové příslušenství Synology Remote mění síťové úložiště v hudební přehrávač. Reproduktory lze připojit nejen přes USB 2.0, ale také optické digitální rozhraní S/PDIF nebo klasický 3,5mm jack. Přehrávání hudby je možné ovládat i z jiné místnosti, protože dodaný dálkový ovladač namísto klasické IR technologie využívá flexibilnější RF technologii, jejíž signál projde překážkami (včetně zdí).
Synology Remote mění síťová úložiště Synology v přehrávače hudby. Jde o soupravu RF ovladače a zařízení Audio Dock pro připojení reproduktorů přes USB 2.0 či S/PDIF.
Externí 3G/LTE modem zapojený přes USB 2.0 může posloužit jako záložní konektivita úložiště, ale také je možné celé úložiště použít ke zprovoznění jednoduché počítačové sítě například někde na chatě nebo chalupě. 3G/LTE modem zajistí internetovou konektivitu i tam, kde není pevná infrastruktura. K druhému portu lze připojit externí Wi-Fi adaptér, s nímž úložiště může fungovat jako hotspot.
K dispozici je také balíček Surveillance Station pro obsluhu IP kamer různých typů a značek. Synology DS115J tudíž poslouží také jako dohledové zařízení a kamerový rekordér. V ceně je licence pro připojení dvou IP kamer. Synology pro toto síťového úložiště nabízí rozšíření licence až na pět IP kamer. Lze volně kombinovat různé modely různých značek. Samozřejmostí je dálkový dohled z mobilní aplikace DS Cam.
Funkce z vyšší ligy za cenu příznivou pro domácnosti
Synology DS115J je cenově dostupná vstupenka do světa chytřejších síťových úložišť, která nabízejí o dost více než pouhé skladování souborů. Díky softwarové a hardwarové rozšiřitelnosti poskytuje tento NAS server vskutku nepřeberné množství funkcí, ovšem stále v uživatelsky přívětivém hávu. To vše z něj dělá atraktivní zařízení pro domácnosti očekávající více než jen skladování soubory v síti.
Navzdory dlouhému seznamu možností využití úložiště je jeho operační systém Synology DSM 5 uživatelsky velmi přívětivý.
Chybí redundance úložiště, což je ústupek nízké ceně zařízení. Obecně platí, že čím více diskových šachet, tím dražší síťové úložiště. Pokud je pro vás redundance nepostradatelná, můžete sáhnout po rovněž cenově dostupném a velmi podobně vybaveném modelu Synology DS214SE, který pojme dva interní disky (RAID 0 či RAID 1). Tuzemské e-shopy jej nyní nabízí za cenu oscilující okolo 4000 Kč.
Redundance samozřejmě není zálohování. V této oblasti Synology DS115J nabízí různé možnosti. Zálohovat lze například na externí disk nebo flash disk. Zde však zamrzí absence rychlejšího USB 3.0. S vhodnou internetovou přípojkou můžete využít i služby veřejného cloudu od Google Drive po Amazon Glacier. Chystaný systém DiskStation Manager 5.1 (DSM 5.1) jejich podporu dále rozšíří.
Synology DS115J by dost možná prospělo více operační paměti než pouhých 256 MB. Vzhledem k její nižší kapacitě si uživatelé musí opravdu dobře rozmyslet, které balíčky, funkce a služby doopravdy potřebují. Žádnou výraznou výkonnostní rezervu toto úložiště neposkytuje, což vzhledem k ceně není překvapení. Pokud však uživatelé budou „rozumní“, pro domácí využití je výkon dostačující.
Z konstrukčního hlediska lze zkritizovat situování portů USB 2.0. Jsou tak blízko sebe, že dvě silnější koncovky kabelu si již překáží. Většinu externího příslušenství je nutné zapojit přes prodlužovací kabel, pokud mají být využity oba porty. Šasi by mohlo lépe izolovat typický provozní hluk pevného disku. I jeho instalace by vzhledem k cílové skupině spotřebitelů mohla být jednodušší. I přes tyto kritické poslední řádky můj celkový dojem je veskrze pozitivní.