Já si teda reklamu představuji trochu jinak. Už jste někdy viděl reklamu, která zmiňuje nevýhody produktu (není RAID, málo paměti)? Tohle je recenze a za sebe jsem za objektivní recenzi rád.
Něco jiného by bylo, kdyby za recenzi dostali zaplaceno a prošla "korekturou", což ale, viz odpověď p. Krčmář, které nemám důvod nevěřit, se nestalo.
Není v článku náhodou chyba v jednotkách rychlosti? Taky mě to zarazilo, koukal jsem i jinam (http://www.trustedreviews.com/synology-ds115j-review-2#tr-review-summary, http://www.legionhardware.com/articles_pages/synology_diskstaion_ds115j,5.html) a tam jsou cca stejná čísla, ale MB/s...
Jestli je to tak jak píšu, tak to je na IT webu dost fail...
Synology není tchajvanská značka, nýbrž tchajwanská. Ale oceňuji, že jste chtěli použít český přepis a ne anglický „taiwanský“ :-)
Synology Remote je chytrý doplněk, díky univerzálnímu připojení přes USB jím lze rozšířit prakticky všechny modely Synology. Kdybych neměl na audio už jiné řešení (Sonos), neváhal bych a pořídil bych si ho (koukám, že ho mají třeba na Alze). A použití dálkového RF ovladače by bylo dokonce pohotovější, než androidí aplikace u Sonosu...
Sonos je komplexní audio řešení za zcela jinou cenu, přehrává hudbu z lokálních (v mém případě z NASu od Synology) i internetových zdrojů (od rádií po streamovací služby). Nutně ale vyžaduje ovládací program, na počítači, tabletu či mobilu.
Za cenu převyšující Synology Remote jsem pořídil dedikovaný tablet, hodil ho do obýváku, zapojil do lokální wifi sítě a ovládám Sonos přes něj. Ovládám ho kompletně, ale na druhou stranu třeba změna rádia (což je v mém případě nejčastější činnost) vyžaduje několik klepnutí a šoupání v seznamu oblíbených, které je navíc zdržované lenivostí tabletu.
V tomto ohledu by dedikované hotkeys a dobře nastavený playlist, v kterém se můžu přes dálkové ovládání pohybovat, bylo mnohem rychlejší. (Stejný princip používám, když sedím u počítače - mám ve Winampu pevně daný seznam rádií, jehož pořadí si bez problémů pamatuji, a pohybuju se v něm pomocí globálních klávesových zkratek.)
Prostě chci říct, že pro základní poslech hudby v rámci jedné místnosti je Synology Remote postačující řešení. Kdo chce víc, poohlédne se samozřejmě jinde.
Tahle feature me zaujala. IP Kamerami se trosicku zabyvam, v posledni dobe se objevil standard Onvif, diky kteremu jsou kamery ruznych vyrobcu kompatibilni s ruznym SW, ktery tento standard podporuje.
O Onvif ale nevidim nikde zminku, ani na strankach vyrobce. Jak to je? Bez podpory Onvif je ten SW temer k nicemu, protoze IP kamer je s prominutim jak sra... a nikdo nebude IP kamery menit jen proto ze nejaky SW je nepodporuje.
Dalsi vec ktera by me docela zajimala - vidim na obrazcich spoustu IP kamer - jak tohle muze zvladat vykonove jeden procesor? I pouhych 6 FullHD kamer, nastavenych jen na 5fps a kopii streamu (bez reenkodovani), da treba BlueIris na starsim 4 jadru docela zabrat. A to je detekce pohybu treba nastavena v SW IP kamery, takze se BlueIris stara jen o zobrazeni (pokud neni schovany na liste) a zaznam. Pri vetsim poctu zaznamu paralelne taky vznika problem s odezvou disku. Kdyby byla moznost tohle otestovat, bylo by to super.
Seznam podporovaných kamer najdete na stránkách výrobce. Vidím tam Generic_ONVIF, což bude asi to, co hledáte. Maximální počet kamer u DS115j uvádějí 5.
Osobně mám zkušenosti s třema 3mpx kamerama na jednom synology ds713+. No běží to i zaznamenává, ALE uživatelsky to vázne. Nahrávat a zároven něco hledat je opravdu velmi pomalé. Za ty prachy se vyplatí pc, ale výhoda synology jepoměrně dobrý sw, který ovšem neni tak uplně zdarma protože pro víc kamer je třeba dokoupit drahé licence.
Když si připlatím cca tři stovky, tak si místo tohoto levného NASu můžu koupit např. Zotac ZBox BI320 s dvoujádrovým Celeronem Haswell, 4 USB 3.0 a 1 Gbps LAN. Vše ostatní pak záleží jen na volbě OS a instalaci potřebných serverových služeb. Co se spotřeby týká, můj ZBox s 8 GB RAM, systémovým SSD a datovým HDD v USB má v idle 6 W a při max zátěži 12 W. Oproti uváděných 14 W u Synology NASu je to trošku rozdíl. Tento ZBox mi slouží nejen jako malý domácí server, ale současně jako HTPC, jelikož ani s přehráváním FullHD filmů nemá nejmenší problém.
Jo, blngo. Nebo jiný mikroserver. Už jsem o tom psal tady (úplně na konci): http://petrkrcmar.blog.root.cz/2014/09/29/utoky-na-bash-uz-bezi/
No, za systémový SSD a disk v USB si ještě něco připlatíte, pokud bude ten USB disk 3,5" (když to má být 3 a více TB, tak musí), tak ta škatule s diskem taky bude mít nějakou spotřebu, ne zcela zanedbatelnou.
(*) dokud T-mobile nezapnul IPv6, dělalo mi mé Synology i IPv6 gateway přes AICCU (sixxs.net) s tím,že radvd jsem musel zkompilovat - i to tam lze udělat, když na to přijde
Nakonec - tohle je škatulka za 2500, to je pěkná cena na domácí NAS.
Ten Zotac stojí 3200 (Alza), plus paměť - to jste ovšem někde na 4000, k 3,5" disku připočtěte cenu externího boxu, ke spotřebě i spotřebu toho boxu, plus disk 2,5" na systém. Takže (bez disku) jsme nejméně na dvojnásobné ceně.
Takže to srovnávejte s tak drahým modelem od Synology, ne s touto entry-level verzí. U recenze Fabie taky nemá smysl psát, co všechno proti ní poskytne Oktávia kombi.
Dat 2k5 za krabicku pro JEDEN disk? Navic neschopnou delat cokoli jinyho nez co vyrobce povoli?
1K celer, 1k deska, rekneme 500 2GB ram, a 500 zdroj. A mam zcela standardni desktopovej stroj, ke kterymu muzu pripojit 4-6 disku + pripadne prikoupit radic, s vykonem a moznostma daleko za horizontem tyhle krabky. Spotrebu to pak v iddle bude mit kolem 15W mozna ... spis min. Za chodu do 30W.
A to pomijim moznosti jako je trebas HP microserver ... kde mam 5 sata slotu v uhledny krabici, byt za ponekud vyssi cenu.
Jestli potrebujes takove hovado s tolika diskama, tak nechapu proc ztracis cas u clanku ktery se zabyva necim uplne jinym. Ja bych to tvoje hovado nechtel, pocitacu uz mam dost. Nechci dalsi velkou krabici a nechci trikrat vetsi spotrebu. Ono se to totiz za ten rok pri provozu cca 12hod denne, 7 dni v tydnu dost nascita. Taky nechci stravit dlouhe hodiny nebo nedej boze dny instalaci a nastavovanim ktere stejne bude stat za houby, protoze je IMHO linux sama past. Tohle je hotove reseni se sladenym SW a HW. Takze tak.
Za recenzi dekuji, presne tohle jsem hledal! :-)
Z jaké case (asi jste myslel škatuli)??? Vypnutého počítače? Nebo zapnutého s ATXovým zdrojem se s potřebou od 50 W nahoru? Nebo do routeru, kde se běžně dosahuje rychlostí 2 až 5 MB/s? Oba systémy jsou pro kvalitní NAS nevhodné, ale každý soudruh podle svého vkusu, že?
V době nedostatku si dokázali Češi svou improvizací poradit, ale bohužel jim tato schopnost zůstala, čímž se stali mistry světa ve vynalézání hranatých kol. Vidím to kolem sebe denně.
Moje hranaty kolo bezici 24/7 uz cca 10 let na skt A dela router, firewall, mailserver, webserver, streamuje dvb-t, funguje jako videorekorder, dale samo jako dns server, dhcpserver ... a pochopitelne jako uloziste.
HW se da vytahnout doslova z popelnice, nahradit jej je otazka nekolika minut.
A spotrebu to ma nekde kolem 30W cely.
Za ty 2k5 si pak radsi koupim dalsi disk. Kupovat si cokoli, kam nelze dat aspon 3 disky do R5 je proste nanic (nebot zrcadlo je nadoma prozmenu ponekud nakladnej luxus). Jenze to se (v provedeni pouzitelnem) dostavame v pripade NASu na 15k+ jen za tu krabici a to uz si muzu koupit ve frcu MD1000 nebo neco na to tema.
Ten stroj prevaznou cast dne nedela zhola nic, 30W je tak prumer. Disky se samo vypnou, kdyz nejsou treba. Kdyz je to v iddle, tak se vetrak na CPU skoro netoci, CPU se podtaktuje ... tohle s NAS krabkama neudelas. Tam ses proste omezenej tim, co vyrobce zamyslel, takze se ti disk prevazne nikdy nevypne, a CPU trvale papka zcela zbytecne.
Skvělá recenze, dobře odvedená práce recenzenta. Na základě této a mnoha jiných recenzí jsem DS115j koupil a jsem vrcholně spokojen. Používám na zálohu systému, synchronizaci složek s fotkami a hudbou a samozřejmě jako media server pro přehrávámí videa a muziky. Po naplnění daty dva dny indexoval a rychlost byla tudíž bídná, okolo 20MB/s, ale poté co proběhla indexace se rychlost ustálila mezi 45MB/s a 50MB/s, což mi stačí.