To záleží na tom, jestli remount na read-only automaticky syncuje. Pokud ne, mohou být nezapsaná data v cache blokového zařízení (nebo jiné vrstvě mezi souborovým systémem a diskem.)
No a pokud remount-ro automaticky dělá sync, pak je explicitní sync před remountem nadbytečný.
Ovšem, je to jen moje hypotéza. Většina článků uvádí bez bližšího vysvětlení pořadí R-E-I-S-U-B, opsané z dokumentace jádra. Vysvětleno to nikde není.
Sync by ve skutečnosti neměl být potřeba vůbec. Umount zaručuje, že jakmile doběhne, všechna data budou fyzicky zapsána na disk.
Explicitní sync může mít smysl, pokud předpokládáte, že v paměti mohou být nacacheovaná nějaká data, která nejsou spravována filesystemem (například meta-data od LVM). Tehdy je určitě lepší syncnout až po umountu.
Potkal jsem filesystem (xfs) kde jeste bylo mozne udelat sync, ale uz ani za nic nebylo mozne ho remountnout RO nebo odmountovat. Takze podle me neskodi dat sync pres umountem, stejne kdyz potrebujeme tyhle klavesy, tak uz se pohybujeme v mistech, kde je pulka systemu mrtva a je tu urcite riziko, ze sice zapiseme na disk cache, ale ty take klidne uz nemusi obsahovat platna data.
Na druhou stranu, kdyz zadam reboot a system uvizne pri pokusu o sync a nepokracuje, tak nema smysl poslat mu ho jeste pres sysrq.
>>A najednou se objevi tento clanek - dekuju moc :)
Zas tak najednou to neni ;-)
Kouzelná klávesa aneb PrintScreen jak ho neznáte - 5. 10. 2000 - http://www.root.cz/clanky/kouzelna-klavesa-aneb-printscreen-jak-ho-neznate/
Magická klávesa SysRQ - 11. 7. 2007 - http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/magicka-klavesa-sysrq
SysRq: klávesa pro řešení problémů - 28. 8. 2012 - http://www.root.cz/clanky/sysrq-klavesa-pro-reseni-problemu/
Tady je myslím rozložení bitů popsáno názorněji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key
Zdeněk
Jen malá poznámka: příkaz sysctl -w nezapisuje volbu do souboru /etc/sysctl.conf, jak by mohlo z článku vyplývat. Pokud tedy má být konfigurační volba trvalá, musí být zapsána do souboru /etc/sysctl.conf ručně, aby mohla být při startu načtena (na mém Debianu to zařizuje skript /etc/init.d/procps).
Nechci se zabyvat blbostma. Ale nedalo mi to po tomhle prispevku. A tu vetu "Az kernel panic zastavi i SysRq" bych nahradil "Pokud/dokud kernel panic nezastavi i SysRq." V prvnim pripade totiz navazujici odstavec nedava spravny smysl (vypada to, jako by SysRq nastupoval po tom, co jej kernel panic zastavi).
Ahojte,
diky za fajn clanok a sypem popol na hlavu, ze som toto po 14 rokoch na linuxe nepoznal (hold samoukom casto nieco unikne ;)).
Ale teraz jedna offtopic otazka. Na nasich klavesniciach sa okrem tejto super klavesy nachadza este jedna, ktora ma urcite nejaku prehistoricku hodnotu -> ScrLk. Vie niekto jej (historicke) alebo nebodaj aj terajsie vyuzitie?
No a ja jsem to neznal 18 let.... Na druhou stranu uz pomerne dlouho vim, ze objevovani podobnych "novinek" je nekoncici proces. Jo a taky uz dlouho vim, ze kdyz me napadne, ze to, co prave ted potrebuji, musela uz potrebovat spousta lidi, tak mam jistotu, ze to v GNU Linuxu urcite je :-)