Takže tu opět někdo neříká úplnou pravdu (myslím Mozillu). Máme tu nový mobilní OS, ve kterém se píšou super duper aplikace pomocí webových technologií (což je v podstatě nemožné), ale pokud je potřeba, aby se to trošku hejbalo, tak bude stejně potřeba použít nativní kód, ale radši o tom nikomu neřekneme.
Zrovna Cut the Rope je totiž napříč platformami aplikace v nativním kódu procesoru (a o to více působí komicky hláška na odkazované stránce: "Your browser or device is not web-app compatible."). Jasně, kdo by ji pokaždé psal od nuly, v Objective-C, v Javě/Dalviku a pak znovu jako webovou aplikaci. Ale zatím nepadla o nativním kódu na FirefoxOS ani zmínka.
Je fajn, že to jde a spoustu věcí to zjednoduší. Ale osobně nechápu, proč taková klíčová vlastnost nebyla prezentována (alespoň tedy zde, protože FirefoxOS jinak nesleduji). Protože tohle třeba může být důvod, proč přestat FirefoxOS úplně zatracovat. Nativní aplikace se dají portovat a ty malé se dají opravdu asi lepit pomocí webových technologií.
Průnik webových technologií do míst, kde nemají co dělat, je IMHO pěkná ptákovina a budu vždy proti. Zlatá androidí Java (i když tam je také co kritizovat).
Ktera z technologii html ma pristup k hardwaru (kamera, spotreba baterky, display a já nevím co všechno). Pokud FirefoxOS bude pouzivat Javu, tak vzhledem k tomu, jak sou aplikace v Jave optimalizovane, tak ani to 4jadro a 2GB RAM nebudou stacit. Ano bez okolku se priznam, ze Javu nesnasim, nechci ted psat, ze se v ni nedaji delat optimalizovane aplikace, ale kdyz porovnavam dve aplikace s podobnymi funkcemi, tak sem doposud nenarazil na aplikaci v Jave, ktera by byla rychlostne srovnatelna s C/C++/C#, aplikaci v Jave de napsat rychle (a pravdepodobne neoptimalizovane), nebo pomalu a pak optimalizovana bude (existuji dalsi moznosti - napriklad rychle a dobre, nebo pomalu a spatne, ale k tem se vyjadrovat nechci). Nechci tim rict, ze bych FirefoxOS nefandil, ale bez Javy me fakt nenapada, jak by byly aplikace portovatelne i na dalsi platformy, a pokud bude postaveny na Jave, tak to bude mobil nekde na urovni Mi2 a vyse, jen aby utahl system.
To ovšem není překvapující v žádném ohledu. Když přijde řeč na určité technologie(JS, Java, Python, ...), tak se vyrojí spousta lidí, kteří v nich v životě nenapsali ani hello world, ale vědí, že to stojí za hovno. Prostě to vědí. Nemá smysl ani nějak argumentovat nebo cokoliv vyvracet - pod dalším článkem ti samí zase hodí restart a začnou úplně stejně odznova.
V JavaScriptu je to opravdu napsane, ale ja se ptal, ktera z webovych technologii umoznuje pristup k hardwaru? Vim jen o Jave. A imochodem umim vice nez hello world, ale clovek ktery se ozyva tak jako vy, pravdepodoben prave nic krome Javy nevidel. Mam jeste otazku (ze by ten vas restart)- ukazrte mi dve aplikace sorvnatelne funkcemi, jednu v Jave a jednu v jakekoliv jine technologii, a pak mi reknete, ktera je rychlejsi. Neznam zadnou (vlastne znam spoustu jednoduchych Javovych aplikaci, ktere se nevyrvnaji v rychlosti ani velmi slozitym). Dalsi otazka (ale to je jen takova recnicka) - de udelat web bez JS (ne na tuhle otazku fakt nechci odpoved, ale je to jen k zamysleni). Jinak byste se mel naucit cist, protoze sem o Pythonu nic nepsal (ani proti Pythonu).
Tri technologie, ktere by vyrazne ovlivnily internet, kdyby zmizely: Java, JavScript, Flash (a na vsechny tyto technologie mam stejny nazor, tak se do me klidne pustte - mou odpovedi bude HTML5, Django :D a par dalsich).
Ale napsal ste to dobre, s urcitymi lidmi fakt nema cenu diskutovat, zvlast kdyz maji k danemu tematu destruktivni poznamky.
P.S.: Ani vas komentar me neprekvapuje (a klidne si posluzte temi -, papir, ehm, web snese vse).
Čo také si predstavujete pod "webovou technológiou"? Java aj JavaScript sú len univerzálne jazyky nenaviazané na nejaký "hardvér". Preto nie je dôvod, aby to, čo beží v Jave nemohlo "behať" aj v JS. Len musí byť k tomu hardvéru nejako zabezpečený prístup, vyriešená bezpečnosť a pod.
No, je a není. Pokud nevíte, co jsfiddle je za službu, pak ano, je tam javascriptu hromada. Pokud víte, co to je, takže se budete zabývat jen konkrétním příkladem, tak tam javascript opravdu není.
Jinak řečeno, v té "interaktivní animaci" není použit javascript. Scripty, co tam vidíte, si tam vložila hostující služba.