Taková základní věc ekonomie: kdy je něčeho relativně málo (vzhledem k poptávce), musí to být drahé. Pokud je něčeho relativně málo a je to z nějakého důvodu levné, brzy vznikne nedostatek a bude rázová potřeba to řešit (nějakým substitutem). Díky tomu, že cena ropy má možnost reagovat na relativní vzácnost, se nebojím o její vyčerpání. Ano, bude nějakou dobu dražší, ale o to větší motivace k nalezení substitutu (nebo nových zdrojů) bude*.
Pokud by cena za IPv4 získala možnost reagovat na relativní vzácnost, nemohlo by dojít k vyčerpání se dne na den ve stylu "včera to bylo levné, ale dnes to není vůbec"**. Spíš by byla širší nabídka připojení. IPv6 only by bylo levnější a byl by o to větší zájem.
Jestli by to prodloužilo pro IPv4 život (majitelé zbytečně velkého množství IPv4 adres by je uvolnili), nebo naopak zkrátilo (zákazníci by rychle přeběhli k IPv6 only), je celkem nepodstatné. Pro mě osobně není důležité, jestli mám IPv4, nebo IPv6, pro mě je důležité, jestli to funguje, jak dobře to funguje a za jakou cenu to je.
*) Substitut tu už dokonce je - břidlicový plyn.
**) Tento efekt, byť jen krátkodobě, lze ostatně pozorovat i u slevových akcí v obchodech.