Ani zdaleka to nevypadá, že by poskytovatelé chtěli IPv6. Pokud jde o tunel, tak taky bída. Tunel je pomalý, a navíc to nefunguje dobře, protože jakmile zapojím tunel, IPv6 má evidentně všude přednost a veškeré servery mající duální provoz se zpomalí (root, lupa nevýjímaje)
Takže nechme to trhu, ono se to nějak vyvrbí. Ale na IPv4 ještě nějakou dobu přežijeme.
Tak viděl bych za logické, že se ISP, kterému dojdou adresy rozhodne zvednout cenu veřejných IP adres. Několik zákazníků se veřejné adresy vzdá, několik se rozhodne si připlatit, takže z pohledu financí budou přibližně na stejné hladině a jenom se zvedne "nespokojenost" zákazníků s navýšením ceny, ale vzhledem k tomu, že bych tohle zvyšování cen viděl spíše globální, tak ani nebudou uvažovat o tom, že by kvůli tomuhle změnili poskytovatele internetu.
Já vidím největší problém v rozširování ipv6 v absenci "levnejch domácích krabiček" s podporou nového protokolu. Zatím jich je na trhu málo a rozhodně nejsou levné. Alternativním řešením je pak linuxový router nebo některé chytřejší routery (např. Mikrotik), ale to je tak vše. Opravte mě, jestli se pletu...
Důvod? OpenWRT mám doma již několik let a nikdy s tím nebyl jediný problém. Ano, domácí uživatel není schopný ho na zařízení dostat a nastavit, ale jelikož běžný domácí uživatel obvykle není schopný nastavit přes web ani krabičku s originálním firmwarem, tak to vyjde nastejno - tak jako tak to musí dát do ruky někomu, kdo se v tom vyzná.
Vycházíte z ideálního stavu, že OpenWRT a té neznámé krabičce má podporu pro 100% funkcí originálního firmware a ještě je stable. Pak to dejte ještě do ruky člověku, který se v tom vyzná a neřekne si za to cenu 45% až x násobně routeru nového.
Ano vyjde to nastejno ten uživatel zase na IP6 nepřejde.
No na výběr je buď koupit krabičku novou (ty s podporou IPv6 by se snad už také mohly více vyrábět) nebo tam nacpat OpenWRT (šance že má nějaké podporované zařízení je celkem vysoká). Pokud si za tohle někdo řekne cenu x krát větší, než nové krabičky, tak je to pěkný vydřiduch (když už ty lidi nemají nějakého známého, co to pro ně udělá)... A i v první variantě to pořád není tak velká finanční ztráta, vzhledem k tomu, že to dnes stojí pár korun (a pro většinu lidí neni problém každý rok vyměnit mobil, tak je to zas tolik nezatíží)... Uživatel na IPv6 stejně bude muset přejít, je jen otázka, kolik zbytečných klacků si na té cestě před sebou ještě nahází, aby se to o měsíc oddálilo.
ano tak nějak jsem to myslel. ale popsaný nesouhlas je záležitostí přístupu obecně,
např. můžu kolem sebe od rodiny a přátel dokola poslouchat, že mají zavirované kradené xp a chtějí pomoct, nebo jim můžu ukázat alternativu a řešit s nimi jen smysluplné problémy (samozřejmě jen za určitých podmínek to má význam udělat..).
"Já vidím největší problém v rozširování ipv6 v absenci "levnejch domácích krabiček" s podporou nového protokolu."
Já bych byl v klidu - většina těchto krabiček se dělá v Asii a těm IP adresy dojdou jako první. Myslím že než Evropa začne pociťovat problém tak už na trhu nebude téměř nic bez IPv6 :-).
Já bych řekl, že v případě UPC problém s modemy nebude. Když jsem hledal informace o svém modemu (Motorola SURFboard - jeho různé varianty má většina uživatelů UPC) zjistil jsem, že je to je překvapivě sofistikovaný na Linuxu postavený stroj, který podporuje vzdálený upgrade firmware. Tzn. mělo by stačit firmware upravit a nahrát.
Na http://www.comcast6.net/ píšou (je to z dubna 2010):
"We believe Motorola intends to support IPv6 on their CMTS platform sometime in 2011, but that is not yet confirmed."
CMTS od firem Cisco a Aris již v té době měli otestovány na podporu IPv6.
No jo, ale co dál. Já za tím modemem mám router Netgear WNDR3700, který IPv6 neumí (na to jak byl drahej doufám, že vyjde nějaký firmware), IP kameru (nějaký čínský noname), VoIP bránu a občas switch, pokud toho potřebuju připojit víc, nic z toho IPv6 taky neumí. Samotné počítače už pak s IPv6 nemají problémy. Takových uživatelů bude mít UPC asi dost (mnoho lidí už má víc než jeden počítač)...
Nie som sietiar, ale predsa mam otazku.
Je mozne, ze provider, ktory doteraz mal svoju podsiet cez NAT (povedzme, ze mal 500 pocitacov, co pri vytazeni 100 portov na pocitac dava 50000 portov pre NAT a kedze si da rezervu, tak prevadzkuje 2x NAT prekladace pre ~130000 portov). Teraz by pridal teoreticky dalsi IPv6-to-IPv4 NAT, cim mu vznikne priestor pre 65535 portov / IPv4 adries, klientom ponukne tieto IPv4 adresy a ma vybavene?
...vtip je v tom, ze NATovany klient obvykle zadne porty prekladane z verejne IP nema/nepotrebuje. Web a Skype mu jede, protoze spojeni je zahajeno z jeho PC. (snat)
Pokud ale zahajuje spojeni pocitac z Internetu (Domácí webserver/ftp, SSH, VNC, nebo třeba VoIP, atd.), nema se do privatni sete jak dovolat. Z tohoto duvodu se na nejake verejne IP namapuje port, pres ktery se pak smeruje komunikace na privatni IP v siti pod NATem. (dnat)
Ve valne vetsine pripadu tak ISP svym klientum nemapuje zadne porty na pripojku. V praxi tedy pouze na prani, pokud to zakaznik pozaduje.
"Tím, že se začne objevovat obsah pouze na IPv6, budou i koncoví klienti silně motivováni přejít na „nový internet“ a dovybavit své připojení."
Koncovi klienti tezko. To by si napred ISP museli prestat valet koule a ipv6 nabizet. A nekdo by konecne musel zacit nabizet routery, kabelove a ADSL modemy a dalsi hracky, ktere jsou schopny s ipv6 pracovat. Nabidka je minimalni a neslavna.
Souhlasím s vámi, že výše uvedené tvrzení je ptákovina. Navíc "IPv6 only" obsah nikoho trápit nebude - na Winech jede 6to4 tunel prakticky automaticky, takže i uživatel s IPv4 adresou se na IPv6 obsah dostane, aniž by musel cokoli nastavovat, konfigurovat, Linuxák si tunel nastaví.
To neni tak uplne pravda. Mala zarizeni routuji softwarove -> podpora ipv6 muze znamenat jen novy firmware. Otazkou spis je, zda vyrobci malych krabicek budou chtit udelat novy firmware pro starsi zarizeni a nepokusi se stejny HW s novym firmwarem v nove hezci krabicce prodavat jako novy model ( z obchodniho hlediska to samozrejme smysl ma ).
Tedy furt dokola , nebo se opakuje scénář s mobilními telefony a na platformě Android.
-výrobce není motivován aby psal nový firmware, chce prodat nový hardware.
-uživatel si nechce koupit nový HW, protože starý zatím slouží nehledě, že nový je ve stejné třídě i dražší
-komunita neprotlačí alternativní FW, protože nefunguje všude, nefunguje vše a výrobce pak neuzná záruku.
Výsledek je ten, že to je mrtvém bodě.
A o tom to právě je. Současné firmwary to nepodporují, tedy obecně současný prodávaný HW to neumí. Dal by se samozřejmě upgradovat firmware na IPv6, ale obávám se, že to se stane jen u Linuxových routerů a nebudou to oficiální firmware, ale distribuce od uživatelských komunit. U uzavřených firmware to podle mého názoru dopadne přesně tak jak naznačujete.
Pravdepodobnejsi reseni je, ze bude vznikat vice "HW upgradu" pro prechod z IPv4 na IPv6. Tady je jedna z prvnich kouzelnych krabicek pro prechod na Ipv6, gogoCPE:
http://gogoware.gogo6.com/4105/description.asp?product_id=180
S tim softwarovytm routovanim to mozna nebude tak uplne pravda. Mam dojem, ze jsem cetl clanek, kde testovali nektere z tech nekolika ipv6 routeru, ktere jsou na trhu a konstatovali, ze ipv6 je pomale. Vysvetlili to tim, ze ipv4 ma HW podporu (minimalne castecou), zatimco ipv6 tam vzniklo tak, ze vyrobce vzal stary ipv4 HW a ipv6 dodelal softvarove.
Zajimalo by mne, jak to doopravdy je. Jak vec resi treba takovy prumerny domaci D-Link.
Průměrný domácí D-Link, který je na trhu to neřeší jinak, protože IP6 nemá.
IPv6 Ready Gold označení nese jen Dir-815 a krom IPv6 to není žádný zázrak a jeho cena v normálních obchodech překračuje 1500,- a užitné vlastnosti krom toho IPv6 bohužel odpovídá modelům za 500,- až 1000,-
V ADSL routerech IPv6 není vůbec
Nepředpokládám že firma vydává na veřejnost nějaké beta-firmware
Průměrný domácí D-Link lze přepnout do bridge režimu, a přenechat práci s IP protokolem na okolních krabičkách nebo na PC.
A průměrný domácí D-Link je také postaven na Linuxu, takže pokud by byl zájem a všechny potřebné zdrojové kódy, IPv6 by se na něm dal rozchodit. Nové ADSL D-Linky už dokonce běží na Linuxu 2.6:
> cat /proc/version
Linux version 2.6.8.1 (joan@BB3) (gcc version 3.4.2) #1 Wed Aug 12 17:16:54 CST 2009
Ale to je furt opakování jen jednoho a toho samého.
-výrobci HW nevydají firmware , protože chtějí prodat hardware
-uživatel nekoupí , protože to současné funguje a nové IPv6 není stejně drahé
-komunita neprotlačí alternativní firmware, protože nefunguje na všem, nefunguje v něm vše a ještě né každý ho umí nastavit.
Takže například ti co mají Di524 nepřepnou do režimu bribge a nebudou k tomu kupovat další "krabičku" . Vzhledem k velikosti paměti může na OpenWRT nebo jiný alternativní firmaware můžete zapomenout. Dlink ho nevytvoří, protože chce prodat aktuální produkt a ten stojí cca trojnásobek. Dlink 600 by už měl mít i IPv6, ale nikde není k dostaní.
S ADSL routery to je to samé. Tedy při průměrné životnosti hardware u normálních uživatel IPv6 router v kategorii pod 1000,- asi ještě rok dva neuvidíme.
A mohli bychom pokračovat , tohle je jen mlácení slámy. Aš bude na trhu revize DI600 s IPv6 Gold Ready firmware bude to dobrý nápad. Ale zatím ta 815ka přes 1500,- to nevytrhne.
Přepnutím do bridge režimu se vyhnete potřebě IPv6 v modemu zcela – stačí nainstalovat příslušné ovladače pro PPPoE do počítače nebo routeru.
To, že alternativní firmware neumí vše, co uměl původní, prakticky nikdo neřeší. Obyčejnému uživateli jde o internet, Ethernet, WiFi a IPv4 NAT s jednoduchým firewallem. Nic jiného nepotřebuje.
Většina malých systémů jede na Linuxu. Neměl by být problém firmware modifikovat tak, aby IPv6 uměl. Pokud to někomu stojí za to, mohl by se tím živit, tak jako se dnes někteří živí konverzí některých Asusů na routery pro CDMA modemy.
V okamžiku, kdy bude zajímavý IPv6-only obsah (a ten bude v okamžiku, kdy IPv4 adresy dojdou serverovým farmám), a dotyčný se na IPv6 obsah nedostane (nebo se dostane pouze přes přetížený tunel), jistě bude o IPv6 zájem.
Pokud předloží výrobce nabídku: Kupte si naši novou krabičku za 1500, a pokud malý poskytovatel služeb předloží nabídku: Konverze routeru za 500, pro co se lidé rozhodnou?
D-Link téměř jistě tu druhou nabídku neudělá.
Zrovna co se týče toho D-Linku DSL-524T, resp. jeho různých alternativ (584T, 624T, 684T), tak na něj OpenWrt nahrát lze - viz stránky projektu. Sám jej používám na 584T a funguje mi bez problémů.
Uznávám ale, že instalace a konfigurace OpenWrt nebývá většinou zrovna BFU-friendly (závisí na výrobci a typu routeru) a člověk si s tím musí dost vyhrát, než se mu to podaří rozchodit.
Já se zrovna zbývám OpenWRTem na D-Link DIR-600 rev. B1. Naprostá většina těch "domácích krabiček" je počítač založený zpravidla na architektuře MIPS. Např. zmiňovaný DIR-600 v sobě má SoC Ralink RT3052, mnoho typů je postaveno na Atheros AR-7240 a mnoha podobných. Na tomto procesoru běží, opět téměř vždy, nějaká mikrodistribuce Linuxu. Některá zařízení, vím především o routerech Linksys, používají OS VxWorks, který má menší paměťové nároky. Zatím co zařízení založená na Linuxu vyžadují 4MB FLASH a 32 MB RAM (nebo i více u dražších a vybavenějších modelů), zařízeni používající VxWorks si vystačí se 2MB FLASH a 8 nebo 16MB RAM. Routování se provádí softwarově pomocí standardních prostředků toho kterého OS. Prozatím si nejsem vědom toho, že by ethernet rozhraní v těchto procesorech podporovalo nějakou, byť částečnou, IPv4 HW akceleraci. HW routování, např. pomocí nějakého vhodně naprogramovaného FPGA apod., tam není v žádném případě.
IPv6 není nějaký důvod nějak moc drobit. Zatímco u IPv6 provider dostane nějakou /32, která mu bude stačit na hodně dlouhou dobu, u IPv4 už teď má několik různých alokací (velikosti cca /18, /19 atd)... no a pokud se přijde s tím chytrým nápadem, že se IPv4 bude přeprodávat jinam, tak ty současné rozsahy typu /18 se rozdrobí na menší a část se dá jinam a tim to naroste
Tím rozdrobením se myslí hlavně to, že u IPv4 se asi stane, že x.y.z.0/24 bude na jedné straně zeměkoule, zatímco x.y.z+1.0/24 na druhé. To způsobuje problém páteřním routerům, protože jim začnou růst routovací tabulky. Tomuhle se IPv6 dokáže vyhnout, protože si může dovolit plýtvat rozsahy tak, aby byly blízké (=seskupitelné) rozsahy geograficky blízko sebe, takže páteřní routery tyto rozsahy sloučí do jednoho.
Rozhodne neverim, ze se IBM nebo Xerox vzda byt jedne jedine IP adresy. Maximalne sve bloky poskytnou svym super VIP zakaznikum. Setkame se s poptavkami typu: Ministervo vnitra hleda dodavatele nove verze datovych schranek, soucasti dodavky musi byt /24 blok IPv4 adres.
Adresy ke koupi jiste budou, ale vetsinou od nejmensich firem. Ruznych zaniklych provideru a podobne.
Spekuluje se o tom, ze adresy budou prodavat africane, kteri jich maji relativne vice nez potrebuji. Ale myslim, ze nas se to tykat nebude, protoze pokud budou na prodej, velmi rychle je vykoupi asijske firmy.
Hlavní problém prodeje bude to, že bloky se těžko budou přesouvat do jiné geografické lokace.
Asijské firmy IPv4 pravděpodobně moc vykupovat nebudou, neboť Asie je víceméně IPv6 ready již dnes (čínské CNGI s vyvrcholením na olympijských hrách; japonští ISP poskytují IPv6 prakticky všichni).
- čekat, až dodavatel konektivity nasadí IPv6
- čekat, až si na tom rozbije hubu někdo jiný a bude dost zkušeností
- čekat, až cena IPv6 HW klesne skoro na cenu obyč HW
- čekat, nakupovat už IPv6 HW
- čekat, až dožije IPv4 HW (tiskárny)
- mít připravený plán přechodu na IPv6
- pomalu si hrát s IPv6 třeba na několika počítačích (máte na to nejméně rok)
- přejít
OTÁZKA: Kdy budu muset přejít na IPv6?
ODPOVĚĎ: Až se na nějaký WEB server nedostanu s IPv4 adresou!!!
OTÁZKA: Dokdy nepřecházet?
ODPOVĚĎ: Dokud to nebude skutečně nutné!!!
OTÁZKA: Proč ten humbuk okolo?
ODPOVĚĎ: Mameluci bijí do bubnů vždy, když potřebují zalarmovat nějaké dobráky, kteří prošlapou cestu. Problémy nechte horlivým blbcům, vy zachovejte klid!
Pár poznámek: Jednak vím, že mi ta banda zalarmovaných horlivých blbců namačká mínusy a jednak vím, že mám pravdu.
Pár důvodů:
Internet - co firma využívá?
SMTP, WEB, FTP a podobné služby
Jsem přesvědčený, že dokud bude nejméně 50% lidí ještě na IPv4, provozovatelé si zajistí i IPv4 adresu. Až na extrémní VYJÍMKY nebudete zasaženi nutností přechodu na IPv6.
Típnout IPv4 HW jako jsou tiskárny, síťové scannery, telefony, ústředny, switche moc brzo - je OKRÁDÁNÍ VAŠEHO ZAMĚSTNAVATELE. Mějte připravený plán přechodu, hrajte si s IPv6, ale rozhodně nespěchejte, nekupujte předražený IPv6 HW. Pochopte, že IPv4 HW je velice odzkoušený v desetitisících nasazeních, specializovaný IPv6 HW se musí nejprve pořádně vychytat. To Vám uživatelé utrhnou koule, když je uvrhnete do problémů. Proto zachovejte klid!
IPv6 není něco, co si chcete pořizovat a nebo něco, co Vám přinese nějaké výhody. NE! Je to něco vnuceného. Adresy jsou špatně zapamatovatelné, NAT není doporučování, je to prostě blbákov. Dobrá, časem do toho blbákova musíme všichni, ale dejte přednost blbcům, ať jdou jako první.
Jo, akorát že těm horlivejm blbcum IPv6 už dost často funguje, akorát aby to bylo k něčemu, tak je potřeba aby s tim taky udělali něco ostatní... teď už toho času moc neni - o problému se ví víc jak 10 let! Takže proč to nenechat až na úplný konec, že? Síťový hw typu tiskárny a scannery je všem ukradený - to jsou stejně typicky věci uzavřené uvnitř jedné sítě a nemusí být dostupný z internetu. Ale došly adresy, které se používají pro připojení do internetu, tedy by bylo vhodné rozchodit IPv6 alespoň tak, aby se s ní ty uživatelé dostaly do internetu (a to už tak těžké není...).
A že nepřinese výhody? Mně například odstranění zprasenosti typu NAT přijde jako kurva velká výhoda a odstranění velké spousty problémů...
P.S. na žádný minus ti neklikám, nemám to zapotřebí.
No vidíš a já na NAT nedám dopustit.
Jasně že mohu sítě oddělit pomocí PROXY serveru, ale to je zas až moc velkej kalibr.
A ano, situace u serverů je jiná, než u sítí.
Webserver by mohl dostat IPv6 adresu možná v průběhu roku (možná příští jaro).
Do té doby se k vůli několika <b>IT radikálům</b> něpotentočkuju.
Určitě nejsi neofašistat, takovej ten kterému vadí, když Arabové kamenují ženy a když se v Africe provádí hromadné znásilňování. Jistě jsi Liberál. Takže mi NAT na IPv6 brát nebudeš a určitě ti nebude vadit, že ho rozhodně zavedu jen co bude dostatečně funkční.
Já o něj prostě stojím:
http://www.lupa.cz/clanky/10-duvodu-proc-mit-nat-na-ipv6/
Zběžně jsem to prolít a prostě mi to připadá jako způsob, jak zakrýt nějakou prasárnu, kterou nikdo nechce dořešit pořádně anebo prostě výmluva proč ho mít... stejně tak bych mohl napsat 10 dalších důvodů, proč je to zlo... ale máš pravdu, brát ti ho nebudu. Což ovšem neznamená, že tebou nebudu opovrhovat :))
Možná píšete trochu arogantně, a to některé místní dráždí. Jinak s obsahem komentáře souhlas. IPv4 HW jako tiskárny netřeba "típnout", může se provozovat dual-stack, ale PROČ? Dokud nepřijde první významná služba, co nebude po IPv4 dostupná, pak není ekonomický důvod. A máte pravdu, že ještě hodně dlouho si v4 adresy provozovatelé služeb zajistí. Datacentra mají adres relativně dost, a které z nich první přestane dávat v4, to prostě nové zákazníky nezíská. Takže se budou hodně snažit ty adresy mít, třeba i skrz zdražení pro stávající zákazníky a získání části využitých zpět. Myšlenka, že si poskztovatel obsahu řekne "fajn, nejsou v4, služba bude přístupná jen přes v6" v době, kdy třeba jen 20% potenciálních zájemců v6 nemá, to je utopie. Na tomhle to celé zamrzne i z druhé strany, protože nevznikne dost velký tlak na ISP, resp. nebude to tak rychlé, jak by si mnozí představovali.
Desítky % lidí v ČR mají připojení od různých menších poskytovatelů, kteří při očekávané expanzi vydrží se zásobou IPv4 (+NAT) ještě mnoho let. OTÁZKA: "Plánujete zavést IPv6 ve vaší síti?", ODPOVĚĎ: "Ne, proč? Kam se kvůli tomu nemůžete dostat? Facebook jde, mail jde, ICQ jde." -- a to je odpověď, se kterou se nespokojí tak 2-5 % lidí. Část z nich odejde, ale větší část si zařídí nějaký tunel, má-li pro ně v6 význam, protože jiné parametry toho ISP tuto nevýhodu převáží. I já bych nativní IPv6 rád, ale ne za cenu zhoršení jiných parametrů (rychlost) nebo vyšší ceny.
KapitánRUM a LENIN, to jsou vždy velmi trefné komentáře.
Jen tak pro zasmání (hlavně si přečtěte komentáře):
http://www.root.cz/zpravicky/nasazeni-ipv6-na-yahoo-by-poskodilo-az-milion-uzivatelu/
Ano, dokud významná služba nebude IPv6 only, tak možná není ekonomický důvod mít IPv6 nasazené, ale vemte taky v úvahu to, že nasazení bezproblémového chodu IPv6 nevznikne tak, že zaplatíte dvě faktury a lusknete prsty. Bude to trvat poměrně dlouhou dobu, zatímco na vás ty bfu budou křičet a stejně tak budou křičet na toho provozovatele obsahu. A čeho se tím docílí? Celý přechod na IPv6, který stejně bude nutný, se oddálí možná o pár měsíců dál a namísto toho se zase udělá stovky rovnáků na ohejbáků a dalších prasečin, jen aby to po IPv4 fungovalo o chvilku déle...
I světu poskytovatelů internetu a internetových služeb vládnou ekonomické zákonitosti, s tím se dá těžko něco dělat, snad krom direktivní legislativy. Tedy si musí každý soudruh rozmyslet, zda-li už pro něj nazrál čas na nasazení IPv6. Možná máte pravdu, a řešení IPv6 narychlo a pod tlakem bude dražší a méně efektivní a možná mě to položí. Stejně tak je ale možné, že "předčasný" IPv6 hujerismus mě bude stát moc zdrojů (nejen peněz), které potřebuji jinde pro udržení byznysu. Možná pak budu muset zbytečně dlouho paralelně držet v4 a v6 konfigurace a starat se o ně. Možná kvůli tomu budu muset zbytečně brzy investovat do části nové technologie. A možná na tom mě položí konkurence dřív, než se můj náskok reálně projeví.
Z technického pohledu takové ekonomické jevy jistě mohou vést k pohledu "děláte prasečiny, děláte to špatně, udělejte to rovnou a pořádně". Jenže co s tím? Nakonec i tenchologický svět je plný polovičatých kompromisních a pragmatických řešení. Právě proto, že technické ideály jsou konfrontovány s ekonomickou realitou.
Myslím, že máte velice-VELICE rozumný názor.
Podívejme se na EU, máme směrnice na to, jaký tvar mají mít banány!!!!!
Kdyby EU v roce 2005 vydala směrnici, že se od roku 2008 nesmí dovážet zařízení bez podpory IPv6, nemuselo se dneska nic řešit. Místo toho se hádali, jestli budou standardizovat kravám vemena.
To by se sem ale nedováželo skoro nic, alespoň pokud jde o koncové uživatele. Dostupné routery podporující IPv6 se daly ještě nedávno spočítat na prstech. Osobně mám pod stolem taky krabičku, co IPv6 patrně nikdy podporovat nebude, ale byla levná. Vzhledem k tomu, jak UPC pospíchá se zavedením IPv6, mi ještě nejakou dobu vystačí.
Pro všechny teoretiky nyní něco z praxe. Na předvánoční žádost o přidělení IP adres se nám dostalo odpovědi:
Dorazila nam zadost na ipv4 /26 prefix zadost zprostredkovane od Vaseho obchodnika.
Musim Vas vsak zklamat. Dle nasich internich predpisu pri zadosti o dalsi ip vc.
jiz /26 se na Vas vztahuje povinna implementace ipv6. Bohuzel tu nikde nevidim,
takze nesplnujete podminku pro jakekoliv dalsi ipv4 prefixy - prideleni.
Prosim Vas tedy o plnou implementaci ipv6 a pote nas kontaktujte s zadosti o
ipv4 prefixy.
blabol,na IPv4 budou i nove sluzby, neni duvod proc ne...IPv6 neprinasi v podstate nic...jen je tech IP hafo :o) takze vselijaci bubaci na v6 jsou jen postouchatka do obchodu a kupujte mrchy vsecky ty routery apod. at nam to sype...ne diky...az na v4 nepojedou ani oblibene weby,pak se zacnu zabyvat.
Tak například že daná síťová zařízení mají nějaké bugy v implementaci IPv6 (už jsem viděl, že IPv6 provoz nebyl odbaven hw, ale šlo to vše na CPU), u softwaru taktéž (memory leaky, ...), další síťové problémy jako špatně (ne)nastavené firewally, požírání multicastů a kvůli tomu nefungující RA... může se vyvrbit lecos a pokud se na to přijde teď, když je na to ještě čas, tak je to dobré (hw/sw se omlátí výrobci o hlavu, je čas hledat závady, ...). Ale když se to nechá na poslední chvíli, tak se tyhle bolesti pak musí řešit za běhu, což obvykle nedopadá dobře
Myslim si, ze ipv6 ze rosiri nejprve tam, kde bude nedostatek ipv4 adres nejvice citelny - v asii. Zbytek sveta bude postupne dohanet zpozdeni. Cinanum nebude vadit, ze cast webu bude zapadu nedostupna, mozna budou moci zrusit censuru, aniz by to narusilo jejich predstavu o bezpecnosti ;)
Internet se chová stejně jako lidi. Kdo jde k zubaři preventivně jen tak? Málokdo. Ale kdo jde za zubařem, až ho bolí zub? :) Tak to bude i s IPV6. Dokud bude stačit IPV4, tak IPV6 nebude aktuální. IPV6 se rozšíří masově do 5 let, přičemž IPV4 bude používáno stále (kvůli zpětné kompatibilitě)