- čekat, až dodavatel konektivity nasadí IPv6
- čekat, až si na tom rozbije hubu někdo jiný a bude dost zkušeností
- čekat, až cena IPv6 HW klesne skoro na cenu obyč HW
- čekat, nakupovat už IPv6 HW
- čekat, až dožije IPv4 HW (tiskárny)
- mít připravený plán přechodu na IPv6
- pomalu si hrát s IPv6 třeba na několika počítačích (máte na to nejméně rok)
- přejít
OTÁZKA: Kdy budu muset přejít na IPv6?
ODPOVĚĎ: Až se na nějaký WEB server nedostanu s IPv4 adresou!!!
OTÁZKA: Dokdy nepřecházet?
ODPOVĚĎ: Dokud to nebude skutečně nutné!!!
OTÁZKA: Proč ten humbuk okolo?
ODPOVĚĎ: Mameluci bijí do bubnů vždy, když potřebují zalarmovat nějaké dobráky, kteří prošlapou cestu. Problémy nechte horlivým blbcům, vy zachovejte klid!
Pár poznámek: Jednak vím, že mi ta banda zalarmovaných horlivých blbců namačká mínusy a jednak vím, že mám pravdu.
Pár důvodů:
Internet - co firma využívá?
SMTP, WEB, FTP a podobné služby
Jsem přesvědčený, že dokud bude nejméně 50% lidí ještě na IPv4, provozovatelé si zajistí i IPv4 adresu. Až na extrémní VYJÍMKY nebudete zasaženi nutností přechodu na IPv6.
Típnout IPv4 HW jako jsou tiskárny, síťové scannery, telefony, ústředny, switche moc brzo - je OKRÁDÁNÍ VAŠEHO ZAMĚSTNAVATELE. Mějte připravený plán přechodu, hrajte si s IPv6, ale rozhodně nespěchejte, nekupujte předražený IPv6 HW. Pochopte, že IPv4 HW je velice odzkoušený v desetitisících nasazeních, specializovaný IPv6 HW se musí nejprve pořádně vychytat. To Vám uživatelé utrhnou koule, když je uvrhnete do problémů. Proto zachovejte klid!
IPv6 není něco, co si chcete pořizovat a nebo něco, co Vám přinese nějaké výhody. NE! Je to něco vnuceného. Adresy jsou špatně zapamatovatelné, NAT není doporučování, je to prostě blbákov. Dobrá, časem do toho blbákova musíme všichni, ale dejte přednost blbcům, ať jdou jako první.
Jo, akorát že těm horlivejm blbcum IPv6 už dost často funguje, akorát aby to bylo k něčemu, tak je potřeba aby s tim taky udělali něco ostatní... teď už toho času moc neni - o problému se ví víc jak 10 let! Takže proč to nenechat až na úplný konec, že? Síťový hw typu tiskárny a scannery je všem ukradený - to jsou stejně typicky věci uzavřené uvnitř jedné sítě a nemusí být dostupný z internetu. Ale došly adresy, které se používají pro připojení do internetu, tedy by bylo vhodné rozchodit IPv6 alespoň tak, aby se s ní ty uživatelé dostaly do internetu (a to už tak těžké není...).
A že nepřinese výhody? Mně například odstranění zprasenosti typu NAT přijde jako kurva velká výhoda a odstranění velké spousty problémů...
P.S. na žádný minus ti neklikám, nemám to zapotřebí.
No vidíš a já na NAT nedám dopustit.
Jasně že mohu sítě oddělit pomocí PROXY serveru, ale to je zas až moc velkej kalibr.
A ano, situace u serverů je jiná, než u sítí.
Webserver by mohl dostat IPv6 adresu možná v průběhu roku (možná příští jaro).
Do té doby se k vůli několika <b>IT radikálům</b> něpotentočkuju.
Určitě nejsi neofašistat, takovej ten kterému vadí, když Arabové kamenují ženy a když se v Africe provádí hromadné znásilňování. Jistě jsi Liberál. Takže mi NAT na IPv6 brát nebudeš a určitě ti nebude vadit, že ho rozhodně zavedu jen co bude dostatečně funkční.
Já o něj prostě stojím:
http://www.lupa.cz/clanky/10-duvodu-proc-mit-nat-na-ipv6/
Zběžně jsem to prolít a prostě mi to připadá jako způsob, jak zakrýt nějakou prasárnu, kterou nikdo nechce dořešit pořádně anebo prostě výmluva proč ho mít... stejně tak bych mohl napsat 10 dalších důvodů, proč je to zlo... ale máš pravdu, brát ti ho nebudu. Což ovšem neznamená, že tebou nebudu opovrhovat :))
Možná píšete trochu arogantně, a to některé místní dráždí. Jinak s obsahem komentáře souhlas. IPv4 HW jako tiskárny netřeba "típnout", může se provozovat dual-stack, ale PROČ? Dokud nepřijde první významná služba, co nebude po IPv4 dostupná, pak není ekonomický důvod. A máte pravdu, že ještě hodně dlouho si v4 adresy provozovatelé služeb zajistí. Datacentra mají adres relativně dost, a které z nich první přestane dávat v4, to prostě nové zákazníky nezíská. Takže se budou hodně snažit ty adresy mít, třeba i skrz zdražení pro stávající zákazníky a získání části využitých zpět. Myšlenka, že si poskztovatel obsahu řekne "fajn, nejsou v4, služba bude přístupná jen přes v6" v době, kdy třeba jen 20% potenciálních zájemců v6 nemá, to je utopie. Na tomhle to celé zamrzne i z druhé strany, protože nevznikne dost velký tlak na ISP, resp. nebude to tak rychlé, jak by si mnozí představovali.
Desítky % lidí v ČR mají připojení od různých menších poskytovatelů, kteří při očekávané expanzi vydrží se zásobou IPv4 (+NAT) ještě mnoho let. OTÁZKA: "Plánujete zavést IPv6 ve vaší síti?", ODPOVĚĎ: "Ne, proč? Kam se kvůli tomu nemůžete dostat? Facebook jde, mail jde, ICQ jde." -- a to je odpověď, se kterou se nespokojí tak 2-5 % lidí. Část z nich odejde, ale větší část si zařídí nějaký tunel, má-li pro ně v6 význam, protože jiné parametry toho ISP tuto nevýhodu převáží. I já bych nativní IPv6 rád, ale ne za cenu zhoršení jiných parametrů (rychlost) nebo vyšší ceny.
KapitánRUM a LENIN, to jsou vždy velmi trefné komentáře.
Jen tak pro zasmání (hlavně si přečtěte komentáře):
http://www.root.cz/zpravicky/nasazeni-ipv6-na-yahoo-by-poskodilo-az-milion-uzivatelu/
Ano, dokud významná služba nebude IPv6 only, tak možná není ekonomický důvod mít IPv6 nasazené, ale vemte taky v úvahu to, že nasazení bezproblémového chodu IPv6 nevznikne tak, že zaplatíte dvě faktury a lusknete prsty. Bude to trvat poměrně dlouhou dobu, zatímco na vás ty bfu budou křičet a stejně tak budou křičet na toho provozovatele obsahu. A čeho se tím docílí? Celý přechod na IPv6, který stejně bude nutný, se oddálí možná o pár měsíců dál a namísto toho se zase udělá stovky rovnáků na ohejbáků a dalších prasečin, jen aby to po IPv4 fungovalo o chvilku déle...
I světu poskytovatelů internetu a internetových služeb vládnou ekonomické zákonitosti, s tím se dá těžko něco dělat, snad krom direktivní legislativy. Tedy si musí každý soudruh rozmyslet, zda-li už pro něj nazrál čas na nasazení IPv6. Možná máte pravdu, a řešení IPv6 narychlo a pod tlakem bude dražší a méně efektivní a možná mě to položí. Stejně tak je ale možné, že "předčasný" IPv6 hujerismus mě bude stát moc zdrojů (nejen peněz), které potřebuji jinde pro udržení byznysu. Možná pak budu muset zbytečně dlouho paralelně držet v4 a v6 konfigurace a starat se o ně. Možná kvůli tomu budu muset zbytečně brzy investovat do části nové technologie. A možná na tom mě položí konkurence dřív, než se můj náskok reálně projeví.
Z technického pohledu takové ekonomické jevy jistě mohou vést k pohledu "děláte prasečiny, děláte to špatně, udělejte to rovnou a pořádně". Jenže co s tím? Nakonec i tenchologický svět je plný polovičatých kompromisních a pragmatických řešení. Právě proto, že technické ideály jsou konfrontovány s ekonomickou realitou.
Myslím, že máte velice-VELICE rozumný názor.
Podívejme se na EU, máme směrnice na to, jaký tvar mají mít banány!!!!!
Kdyby EU v roce 2005 vydala směrnici, že se od roku 2008 nesmí dovážet zařízení bez podpory IPv6, nemuselo se dneska nic řešit. Místo toho se hádali, jestli budou standardizovat kravám vemena.
To by se sem ale nedováželo skoro nic, alespoň pokud jde o koncové uživatele. Dostupné routery podporující IPv6 se daly ještě nedávno spočítat na prstech. Osobně mám pod stolem taky krabičku, co IPv6 patrně nikdy podporovat nebude, ale byla levná. Vzhledem k tomu, jak UPC pospíchá se zavedením IPv6, mi ještě nejakou dobu vystačí.